karnaval.ir

نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

31 شهریور 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

پس از مرگ ولادیمر لنین (Vladimir Lenin) در سال 1924، بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، ژوزف استالین (Joseph Stalin) بر جایگاه او به عنوان رهبر این انقلاب نشست. اما روش کشورداری استالین بسیار متفاوت از دیگر رهبران بود؛ او رهبری خود رای به حساب می آمد و نسبت به دشواری های زندگی مردم عادی بی تفاوت بود.

با به روی کار آمدن استالین، خفقان سیاسی شدیدی سراسر کشور را فراگرفت، بسیاری از مردم به گناه مخالفت با روش های استالین به کام مرگ کشیده شدند. تمام جماهیر شوروی از جاسوس های استالین پر شد، مادر به فرزند و خواهر به برادر اعتماد نمی کرد. ترس از مرگ، شکنجه، از دست دادن عزیزان، گذران عمر در اردوگاه های کار اجباری در سیبری و ... مانند شبهی نامرئی به جان روس ها افتاده بود. در این میان استالین به تنها چیزی که فکر می کرد بزرگی و شکوهمندی حکومتش بود و هر کسی را که در این مسیر سد راهش می شد، به راحتی از میان بر می داشت. 

اما در این بحبوحه ی ترس و وحشت عده ای نیز بیکار ننشستند و برای مقابله با استالین به آغوش آمریکا، دشمن اصلی شوروی، پناه بردند، از این بین می توان به مارتین منهوف (martin manhoff) و همسرش، جان اشاره کرد. این زوج در ابتدا عکاسی از طبیعت را در حوزه ی کاری خود قرار داده بودند اما پس از مدتی تصمیم به عکسبرداری از روزهای سیاهشان در روسیه گرفتند. آن ها مصمم شدند که زندگی روزمره ی مردم را در قاب دوربینشان جای دهند و این تصاویر را به کشور آمریکا پیشکش کنند، اگرچه در نهایت به خاطر خیانتشان از کشور اخراج شدند. جالب است بدانید که همسر منهوف، به همراه او به بسیاری از نقاط روسیه سفر کرد و در کنار عکاسی، به ثبت خاطرات روزانه‌شان مشغول شد. پس از مرگ منهوف، داگلاس اسمیت (Douglas Smith)، محقق آمریکایی آلبوم تصاویر این عکاس روس را برای عموم به نمایش گذاشت. 

امروز به لطف تصاویر منهوف و اسمیت سفری به نیمه ی قرن نوزده میلادی در روسیه خواهیم داشت تا با شوروی کمونیست آن سال ها بیش تر آشنا شویم، پس با ما در کارناوال همراه شوید.

ورود به صفحه اختصاصی مومیایی ولادیمر لنین

مارتین و جان منهوف عکاسان روس

1- گذر از خیابان اشرافی

تصویر زیر از بانویی به ثبت رسیده که از مقابل یک فروشگاه عرضه گوشت در خیابان آربات (Arbat) گذر می کند. این خیابان از شلوغ ترین و قدیمی ترین خیابانهای مسکو به شمار می آید و به عنوان یکی از بهترین مناطق مسکونی مسکو شناخته می شود. 

خیابان آربات مسکو روسیه

2- پایان یک دیکتاتوری

استالین در تاریخ 5 مارس 1953 از دنیا رفت و گویی به دیکتاتوری روسیه پایان داده شد. در عکس زیر، صدها سرباز برای مراسم ختم استالین، رئیس جمهور وقت روسیه در شهر مسکو به گرد هم آمده اند و اسب های سیاه رنگ تابوت او را از میان قشون سربازان عبور می دهند.

مسکو مراسم ختم استالین

3- اولین صومعه مسکو

سه کودک خندان که به روی نیمکتی، جلوی صومعه ی نُوُپاسکی (Novospassky) نشسته اند. این صومعه در اوایل قرن چهاردهم میلادی تحت عنوان اولین کلیسای مسکو، در جنوب شرقی این شهر احداث شد.  

صومعه نوپاسکی مسکو

4- لبخند نوجوانان روس در کمونیست شوروی

دختران روس تبار که با خنده های شادانه به دوربین خیره شده اند، این تصویر سرزنده در ناحیه ی کولومنسکویه (Kolomenskoye) به ثبت رسیده، محدوده ای چند کیلومتری در جنوب شرق مسکو که در گذشته استانی سلطنتی به شمار می آمده است و امروزه به عنوان موزه از این ناحیه استفاده می کنند. 

کولومنسکویه روسیه

5- قطعه ای از پازل جماهیر شوروی 

 تصویری متعلق به سال 1954 که خانواده ای را در حال گذر از کنار یک سینما در شهر کیف، پایتخت اوکراین نشان می دهد، اوکراین در گذشته بخشی از اتحاد جماهیر شوروی به حساب می آمده است. همانطور که می بینید، پرچم های "جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین" و "جمهوری شوروی فدراتیو سوسیالیستی روسیه" یکی در میان به روی ساختمان نصب شده اند. 

شهر کیف کشور اوکراین اتحاد جماهیر شوروی

6- اقامتگاه فصلی نجیب زادگان 

باز هم تصویری متعلق به آرشیو عکس های خصوصی مارتین منهوف مربوط به عصر استالین، که نمایانگر قصر اوستاکینو (Ostankino) در شمال شهر مسکو می باشد. این مکان در گذشته اقامتگاه تابستانی و سالن خصوصی اپرای نجیب زادگان شرومیتف (Sheremetev) بوده است.

قصر اوستاکینو شمال شهر مسکو

7- وقت گذرانی در کنار کلیسا

دخترانی که در کنار صومعه نووودویچی (Novodevichy Convent) نشسته اند و در حال مطالعه در فضای آزاد هستند. این کلیسا از مشهورترین صومعه های مسکو به شمار می آید و جزو میراث جهانی یونسکو شمرده می شود. 

صومعه نووودویچی مسکو

8- گردهمایی حزب کمونیست در شهر مسکو 

9- عکس های پنهانی از مراسم ختم استالین 

از مهمترین عکس های منتشر شده توسط منهوف، می توان به مجموعه عکس های مراسم ختم استالین اشاره کرد. جالب است که یکی از تصاویر منتشر شده توسط او، سربازانی را مشغول گرم کردن خودشان با مالیدن دستهایشان به هم و جمع کردن خودشان، نشان می دهد. شاید این مسئله ی پر اهمیتی به نظر نیاید اما باز هم در عصر استالین انتشار چنین عکسی به گونه ای خیانت محسوب می شده است. 

مسکو مراسم ختم استالین

10- رهگذران در حال عبور از کنار کاخ زرد کرملین

کاخ کرملین مسکو روسیه

11- شب های کمونیستی مسکو 

مسکو روسیه

12- زرق و برقی پوچ 

 تصویری از یک فروشگاه را در شهر مسکو شاهد هستید. گفته می شود که اتحاد جماهیر شوروی در عصر استالین اقتصاد رو به رشدی نداشته و تنها ویترین هایش را برای چشم عکاسان پر می کرده است. مثلا سنگ را در بسته های تخم مرغ جلوی چشم خارجی ها به مردمش می فروخته.

در توضیح این تصویر هم آمده: اجناسی که زینت بخش این مغازه شده اند به طور قطع دست دوم هستند.

شهر مسکو روسیه

13- بوی کمونیست، همه جا پیچیده 

نمایی از ساختمان تلگراف مرکزی (Central Telegraph) در شهر مسکو. همانطور که می بینید در جای جایِ این ساختمان تصاویر استالین و لنین (بنیانگذار حزب کمونیست) نقش بسته است. 

ساختمان مرکزی تلگراف مسکو

14- دور از دسترس آمریکایی ها

منطقه ای دور افتاده در روسیه که گویا خبرگزاری نیویورک تایمز اذعان داشته که "آمریکایی ها هیچگاه پا به این مکان نگذاشته اند". 

روسیه

15- گذران زندگی روزمره 

تصویری از گذران زندگی روزمره ی مردم در میدان پوشکین، این میدان به افتخار شاعر و نویسنده ی سبک رومانس، الکساندر پوشکین (Alexander Pushkin) نام گذاری شده است.

میدان پوشکین روسیه

سخن آخر

بدون شک روسیه و تاریخش، به خصوص بخش تاریک آن که به زمان حکومت استالین باز می گردد، حرف های زیادی برای گفتن دارد. امروز و در این مطلب تنها تصاویری را از دوران خفقان روسیه به تماشا نشستیم و در آینده بیشتر به تاریخ این کشور سفر خواهیم کرد.

نظرتان در مورد این تصایر چیست؟

آیا چیزی از دوره حکومت استالین می دانستید؟

نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اون بیرون پر از شگفتیه و من می خوام گوشه ای از این شگفتی ها رو بهتون نشون بدم.

آیا این مطلب مفید بود؟

5 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

کاربر مهمان

کسانی که طرفدار کمونیست هستند باید فرستاد کره شمالی تا از خریت کمونیست دست بردارند.

کاربر مهمان

لازم به ذکر هست که کره شمالی کمونیست نیست و از ایدئولوژی جوچه پیروی میکنه

26 شهریور 1399

انتشار:14 مهر 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کاربر مهمان

کاش کمونیست 30 سال دیگه تو شوروی باقی می موند تا پوست این ملت کنده میشد

انتشار:14 مهر 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

کاربر مهمان

تنها زمان خفقان شوروی زمان استالین و اخرین روز های گورباچف بود

انتشار:27 تیر 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.