کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

هزینه های سفر به رم | گردشی اروپایی در پایتخت ایتالیا

کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، فرانسه و انگلیس از جمله مقاصد وسوسه کننده ای هستند که سالانه گردشگران بسیاری را از سرتاسر دنیا به خود فرا می خوانند. جدا از گردشگرانِ همیشه در سفر، بسیاری هم هستند که با وجود علاقه بسیار، پیش از آن که هزینه ها و راه های سفر به هر یک را بسنجند، ناامید دست های خود را به نشانه تسلیم بلند می کنند و خیلی زود قید رویاهای‌شان را می زنند؛ اما امروز کارناوال اینجاست تا به شما بگوید هیچ چیزی ناممکن نیست و با هر وضعیت مالی می توان سفر کرد. به همین دلیل برنامه ای منظم و با طیفی از هزینه ها برای شما آماده کرده ایم تا به شما نشان دهیم برای تحقق رویاهای‌تان چه مقدار هزینه ای لازم دارید. تا به حال هزینه سفر به کشورهای مختلفی از دنیا را بررسی کرده ایم؛ اما امروز یک مقصد خاص و جذاب را در نظر گرفته ایم.

سفر به رم، پایتخت کهن و جذاب ایتالیا چیزی است که قرار است برای آن برنامه ریزی کنیم. در واقع با خواندن این مقاله، به زودی متوجه می شوید برای سفر به رم چه مدارکی لازم دارید و چقدر پول باید همراه داشته باشید. البته چیزی که این مقاله را از هر نوع مطلب دیگری متمایز می کند، آن است که ما در عین حال به شما نشان می دهیم چطور می توانید از هزینه های سفر خود بکاهید و به یکی از رویاهای همیشگی تان نزدیک شوید. پس معطل نکنید و با یک ماشین حساب و برگه همراه ما بیایید تا راه ها و هزینه های سفر به رم را محاسبه کنیم. 

سفر به ایتالیا | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی مختصر با رم | پایتخت ایتالیا

رم، شهری کهن و با تاریخچه ای پر فراز و نشیب است که 28 قرن را پشت سر گذاشته و عنوان پایتخت کشور ایتالیا را در دست دارد. وقتی به شهر رم پا می گذارید، با حجم انبوهی از آثار باستانی و هنری خارق العاده رو به رو می شوید که در وهله اول برای بازدیدشان سردرگم خواهید شد. شهری با بناهای مشهوری چون کولوسئوم، باسیلیکای سنتاماریا مجیوره، موزه های واتیکان، کلیسای زیبای سنت پیتر، فواره تروی و ... که برای لیست کردن آثار تاریخی و دیدنی هایش با پیشنهادهای بسیاری مواجه می شوید. خوب است بدانید رم، پرجمعیت ترین شهر ایتالیا و چهارمین شهر پرجمعیت قاره اروپاست و وسعتی برابر با 1,285 کیلومتر مربع دارد. از جمله ویژگی های بارز این شهر، محبوبیتش نزد گردشگران دنیاست که این موضوع باعث شده تا رم در طی سال های مختلف در میان لیست پربازدیدترین شهرهای دنیا قرار بگیرد. به طور مثال شهر رم در سال 2016 چهاردهمین شهر پربازدید جهان شد و محبوب ترین مقصد ایتالیا نام گرفت. در ادامه با برخی از دانستنی های مهم شهر رم و کشور ایتالیا آشنا می شویم:

1- همان طور که حتما می دانید زبان رسمی کشور ایتالیا، ایتالیایی است. ایتالیا مهاجران و خارجی های بسیاری را در خود جای داده است و از دیگر زبان های رایج این کشور می توان به رومانیایی، عربی، آلبانیایی و اسپانیایی اشاره کرد. خوب است بدانید مکالمه به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا و شهر رم رایج نیست؛ اما با این حال می توانید راهنمایان بسیاری را پیدا کنید که کار شما را راه می اندازند. 

2- ساعت رسمی کشور ایتالیا 2 ساعت و 30 دقیقه از ایران عقب تر است. 

3- پیش شماره و شماره های ضروری: 

پیش شماره ایتالیا: 39+

پیش شماره رم: 06

شماره پلیس: 112

شماره آتش‌نشانی: 115

آمبولانس: 118

4- پایانه های هوایی شهر: خوب است بدانید که درون شهر رم فرودگاهی بین المللی وجود ندارد و پروازهای بین المللی رم به مقصد یکی از دو فرودگاه زیر انجام می شود. البته همان طور که اشاره شده فاصله این دو فرودگاه تا شهر رم خیلی زیاد نیست. 

فرودگاه بین المللی لئوناردو داوینچی فیومیچینو | Leonardo da Vinci–Fiumicino Airport: این فرودگاه در شهری به همین نام یعنی فیومیچینو و در 35 کیلومتری غربی شهر رم قرار دارد

فرودگاه بین المللی چمپینو | Ciampino–G. B. Pastine International Airport: دومین فرودگاه بین المللی شهر رم است که در فاصله 12 کیلومتری جنوب شرقی مرکز رم قرار دارد.

5- اغلب مردمِ شهر رم مانند دیگر بخش های کشور ایتالیا، پیرو کلیسای کاتولیک هستند و این شهر مرکز مذهبی مهمی در این کشور محسوب می شود.

برای آشنایی بیشتر با شهر رم و برخی از نکات جالب آن، خواندن مطلب زیر خالی از لطف نیست:

دانستنی های پیش از سفر به رم | راهنمای سفری بهتر

آشنایی با رم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

واحد پول ایتالیا، سطح قیمت شهر رم

جالب است بدانید واحد پول کشور ایتالیا تا پایان سال 2002 میلادی لیر ایتالیا بود؛ اما امروزه اسکناس ها و سکه های رایج و قابل استفاده در ایتالیا همگی به واحد یورو هستند. همان طور که احتمالا می دانید یورو را با نماد € و حروف اختصاری EUR می شناسند و هر 1 یورو (معادل 14,490 تومان) است. از جمله اسکناس های رایج یورو می توان به 5 یورو (خاکستری)، 10 یورو (قرمز)، 20 یورو (آبی)، 50 یورو (نارنجی) و 100 یورو (سبز) اشاره کرد. 

در رابطه با سکه های یورو نکته جالبی وجود دارد؛ گرچه اسکناس های یورو در هر کشوری یک شکل واحد و مشخص دارند، این موضوع درباره سکه ها صدق نمی کند. سکه های یورو در هر یک از کشورهای اروپایی طراحی خاص خودشان را دارند و بنابراین در هر کشور با سکه های متفاوتی رو به رو می شوید. سکه های یوروی ایتالیا از طراحی منحصر به فردی برخوردار شده اند، به طوری که بر خلاف سکه های دیگر کشورها که نشانی ملی دارند، دارای بُعدی هنری هستند. به طور مثال بر روی برخی از سکه های این کشور پرتره ای از دانته آلیگیری، نویسنده مشهور ایتالیا دیده می شود، برخی از سکه ها به اثری از لئوناردو داوینچی مزین اند و برخی دیگر تندیسی از امپراتور روم، مارکوس آئورلیوس را نشان می دهند. با همه این ها، سکه های یورو فارغ از طرح خاص و ملیت شان، در تمام کشورهای اتحادیه اروپا از اعتبار برخوردارند. 

از جمله سکه های رایج یورو می توان به 1 و 2 یورو و 5، 10، 20 و 50 سنت اشاره کرد. خوب است بدانید که هر 1 یورو برابر با 100 سنت است.

برای تهیه یورو کافی است به یکی از صرافی های معتبر شهرتان مراجعه کنید. این صرافی ها را می توانید با استفاده از این لینک بیابید.

سطح قیمت شهر رم

در مجموع به جهت تفاوت ارزش پول کشورهای اروپایی با ایران، هنگامی که برای سفر به یکی از کشورهای قاره سبز برنامه ریزی می کنید، باید خودتان را برای هزینه های بالا آماده کنید. کشور ایتالیا و پایتختش، شهر رم نیز از این قضیه مستثنا نیستند و می توان گفت رم در مقایسه با شهر تهران، مقصد گرانقیمتی محسوب می شود. وقتی نگاهی به آمار و ارقام می اندازیم می بینیم تفاوت قیمت ها در مواردی چون خورد و خوراک، اجاره و خرید مایحتاج روزمره در ایتالیا در حدود 70 تا 185 درصد گران تر از تهران هستند. حال این که این تفاوت قیمت چه هزینه هایی را برای شما رقم می زند، در ادامه بیشتر با آن آشنا می شویم.

اگر مایلید راه هایی کاربردی برای کاهش هزینه های سفر بیاموزید، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

چگونه بدون پول سفر کنیم؟ | راه هایی برای کاهش هزینه های سفر

واحد پول ایتالیا | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مدارک و هزینه های قبل از سفر 

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که در این مسیر هزینه هایی پیش روی شما قرار دارد: 

++ هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

  • 1- هزینه 1000 تومان بابت شناسه
  • 2- هزینه 3750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
  • 3- هزینه 100000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
  • 4- هزینه 36980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

+ از دیگر مدارکی که اغلب مورد نیاز است، گرفتن روادید یا ویزا است. هزینه ویزای شینگن برابر با 60 یورو (معادل 869,460 تومان) است.

مراحل و مدارک لازم جهت دریافت گذرنامه

مدارک و هزینه ها | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ویزا برای سفر به ایتالیا

برای سفر به ایتالیا باید ویزای شینگن داشته باشید. شینگن معاهده ای است که طبق آن ساکنان ۲۶ کشور می توانند بدون ویزا به یکدیگر سفر کنند. از آن جا که ایران جزو این ۲۶ کشور نیست بنابراین ایرانیان عزیزی که قصد سفر به ایتالیا را دارند باید ویزای شینگن تهیه کنند. شینگن 4 نوع دارد که برای سفر تفریحی به ایتالیا لازم است برای ویزای توریستی شینگن اقدام کنید. برای اخذ ویزای شینگن باید از سفارتخانه وقت بگیرید که این کار به صورت حضوری یا فرستادن ایمیل به سفارتخانه ممکن است. در نظر داشته باشید که امکان دارد حدود 2 ماه گرفتن ویزای شما طول بکشد بنابراین باید زودتر از تاریخ سفرتان اقدام کنید. پس از تعیین وقت باید به سفارتخانه مراجعه کرده و مدارک تان را ارایه دهید تا در صورت نبود مشکل به شما ویزا داده شود.

لازم به ذکر است که برای ورود به یکی از کشورهای معاهده شینگن، لازم است ویزای شینگن را از سفارت همان کشور بگیرید. به این ترتیب برای سفر به ایتالیا لازم است به سفارت این کشور مراجعه کنید. البته پس از ورود به ایتالیا می توانید به راحتی به دیگر کشورهای اروپایی سفر کنید؛ چرا که کنترل مرزی در بین کشورهای عضو شینگن وجود ندارد.

هزینه ویزا: 

بزرگسالان: 60 یورو (معادل 869,460 تومان)

کودکان 6 تا 12 سال: 35 یورو (معادل 507,180 تومان)

کودکان زیر ۶ سال: رایگان

برای آشنایی بیشتر با مدارک لازم و فرآیند دریافت ویزای شینگن برای سفر به ایتالیا، خواندن مطلب زیر را از دست ندهید:

سفارت ایتالیا و شرایط اخذ انواع ویزا

ویزای شینگن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راه های سفر به رم و هزینه ها

برای سفر به ایتالیا و پایتخت زیبایش، راه های مختلفی وجود دارد که بسته به روحیه و سلیقه شما، راه متفاوتی به شما پیشنهاد می شود. در این جا انواع راه ها و هزینه ها را بررسی می کنیم.

 راه‌های سفر به رم عبارت اند از:

1- تورهای ایتالیا

2- شخصی: 1) هواپیما

                 2) ویژه گردشگران ماجراجو

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه و یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید. 

تورهای رم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- تورهای ایتالیا

برای سفر به ایتالیا و شهر رم، تورهای مختلفی وجود دارد که بسته به زمان سال و آژانس ارایه دهنده، هزینه ها و روزهای متفاوتی دارند. البته باید توجه داشته باشید در میان تورهای اروپایی هیچ کدام تنها به یک شهر اختصاص ندارند. تمام تورها یا مربوط به گردش در یک کشور مانند ایتالیا می شوند و یا برنامه ای برای سفر به چند کشور اروپایی دارند. در مورد ایتالیا معمولا تورهای ترکیبی به صورت سه گانه فرانسه - اسپانیا - ایتالیا به فروش می رود. البته تورهای ترکیبی دیگری هم هستند که در آن ها ممکن است سفر به ایتالیا با کشورهایی مانند یونان و هلند ترکیب شود. در هر حال از آن جا که تنوع تورها بسیار است، ما در این جا تنها به طیف هزینه تورهای رایج تر اشاره می کنیم:

+ طیف هزینه تورهای دور ایتالیا: بین 1890 یورو (معادل 27,388,110 تومان) تا 3390 یورو (معادل 49,124,700 تومان)

تورهای دور ایتالیا مخصوص سفر به شهرهایی چون رم، میلان، ونیز و فلورانس است و اغلب 8 تا 9 روزه هستند. 

+ طیف هزینه تورهای ایتالیا - اسپانیا - فرانسه: بین 2900 یورو (معادل 42,024,080 تومان) تا 4590 یورو (معادل 66,513,980 تومان)

راهنمای انتخاب تور مسافرتی خوب و مطمئن

راه های سفر به ایتالیا | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- سفر شخصی به ایتالیا

برای سفر شخصی به رم، راحت ترین راه استفاده از مسیر هوایی است. به این ترتیب کافی است بلیت های مستقیم تهران - رم را خریداری کنید. 

هزینه بلیت هواپیما یک طرفه عبارت است از:

تهران - رم: حدود 1380000 تومان

 این پروازهای ایرانی به مقصد فرودگاه فیومیچینو انجام می شوند.

پیشنهادی مخصوص گردشگران ماجراجو

در صورتی که شما در سبک سفر به دنبال روشی متفاوت هستید و یک مسیر هوایی ساده، حس ماجراجویی شما را ارضا نمی کند، سفری زمینی به اروپا می تواند پیشنهاد جذابی باشد. برای این کار می توانید با ماشین شخصی خودتان راهی شوید و یا مسیرها را به صورت جداگانه و از طریق قطار و اتوبوس طی کنید. اگر این پیشنهاد برای شما وسوسه کننده است، باید بدانید که در این مسیر لازم است از کشورهای ترکیه، بلغارستان، صربستان، مجارستان و اتریش عبور کنید تا به ایتالیا برسید.

ماشین شخصی: اگر بخواهید با ماشین شخصی سفر زمینی و هیجان انگیزتان را به ایتالیا شروع کنید، ابتدا باید مراحلی را برای دریافت گواهینامه و پلاک بین المللی پشت سر بگذارید. همچنین از آن جا که بلغارستان، نخستین کشور اروپایی است که واردش می شوید، لازم است برای دریافت ویزای شینگن به سفارت بلغارستان مراجعه کنید. پس از بلغارستان به ترتیب می توانید از کشور های زیر عبور کرده و خود را به ایتالیا برسانید:

صربستان، مجارستان، اتریش، ایتالیا

برای اطلاعات بیشتر، مقاله راه ها و هزینه های سفر به وارنا را بخوانید. 

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان

تورهای ایتالیا | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

هزینه‌ ها در طول سفر به رم

سفر شما به رم می تواند با هزینه های مختلفی همراه باشد که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. در این جا با ارایه متوسط قیمت موارد مختلف به شما کمک می کنیم تا بتوانید یک شمای کلی از هزینه های سفر خود به ایتالیا به دست آورید.

+ خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و مورد به مورد بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

در ادامه به صورت جزیی درباره هزینه‌های زیر صحبت خواهیم کرد:

1- هزینه‌های حمل و نقل در رم

2- هزینه های اقامت در رم

3- هزینه‌های خوراک در رم

4- هزینه های تفریح در رم

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در رم

6- هزینه سرویس موبایل در رم

هزینه های سفر به رم | Photo by : fabio formaggio
Photo by : fabio formaggio

1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری رم

وقتی مقصد شما شهر رم است، برای گردش و گشت و گذار در خیابان های آن می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، تراموا، مترو و تاکسی بهره بگیرید. در این بخش با هزینه های هر یک از این وسایل آشنا می شویم.

*بلیت حمل و نقل عمومی

پیش از هر چیزی باید بدانید که سیستم پرداخت هزینه در رم قدری با چیزی که از اغلب کلان شهرهای دنیا می دانیم، متفاوت است. در اغلب شهرهای بزرگ از دو نوع بلیت الکترونیک و بلیت های موقت استفاده می کنند؛ اما باید بدانید در رم با وضعیت متفاوتی رو به رو هستیم. در مجموع 7 نوع بلیت برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر رم وجود دارد که هزینه و اعتبار هر یک متفاوت است. این بلیت ها عبارت اند از:

نوع بلیت هزینه مدت اعتبار
بلیت تک سفره | BIT 1.5 یورو (معادل 21,730 تومان) 100 دقیقه
بلیت روما 24 | Roma 24H 7 یورو (معادل 101,430 تومان) 24 ساعت
بلیت روما 48 | Roma 48H 12.5 یورو (معادل 181,130 تومان) 48 ساعت
بلیت روما 72 | Roma 72H 18 یورو (معادل 260,830 تومان) 72 ساعت
بلیت یک ماه | Abbonamento Mensile 35 یورو (معادل 507,180 تومان) یک ماه
بلیت یک ساله | Abbonamento Annuale 250 یورو (معادل 3,622,760 تومان) یک سال

محل تهیه: این بلیت ها را می توانید به راحتی از بسیاری از جاها تهیه کنید، مغازه های فروش تنباکو، روزنامه فروشی ها، ماشین های فروش خودکار و ایستگاه های مترو از جمله مکان هایی است که می توانید به آن جا مراجعه کنید. توجه داشته باشید هر جا که علامت T بزرگ را بر روی شیشه مغازه ای دیدید، می توانید از آن جا بلیت های اتوبوس و مترو و ... را تهیه کنید. 

نکات: در هنگامی که هر یک از این بلیت ها را در دست دارید، در مدت زمان اعتبار می توانید بدون محدودیت در تعداد، سوار مترو، اتوبوس و ترامواهای رم شوید. 

پس از آن که سوار وسیله مورد نظر شدید، لازم است بلیت خود را روی دستگاه کارت خوان مترو، اتوبوس و ... نگه دارید تا اعتبار بلیت شما مشخص شود.

بلیت رم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

 حمل و نقل عمومی شهر رم

 مترو: سریع ترین وسیله برای گردش در شهر رم است. خوب است بدانید متروی این شهر در مجموع 3 خط A، B و C دارد که دو خط A و B از مرکز شهر عبور می کنند. متروی رم از ساعت 5:30 صبح تا 23:00 فعالیت دارد و ساعت کاری آن در طی روزهای آخر هفته قدری افزایش می یابد. 

اتوبوس: اتوبوس های رم راهی خوب برای جا به جایی در شهرند اما شلوغی آن ها را نمی توان نادیده گرفت. این اتوبوس ها هر روز از ساعت 5:30 تا نیمه شب فعالیت دارند. خوب است بدانید در تابستان ها و آخر هفته ها، برای گردش شبانه در رم می توانید از اتوبوس های شبانه استفاده کنید. از آن جا که اتوبوس های رم بسیارند، برای پیدا کردن، خرید نقشه اتوبوسی راه خوبی به نظر می رسد. این نقشه ها با هزینه 3.5 یورو (معادل 50,710 تومان) به فروش می رسند. برای پیدا کردن شماره خطوط اتوبوس، به عدد جلوی حرف N روی اتوبوس دقت کنید. 

تراموا: تراموای رم در مجموع 6 خط دارد و از جمله راه های خوب برای گردش در شهر محسوب می شود. ساعت کاری تراموای رم نیز همانند مترو و اتوبوس از ساعت 5:30 تا نیمه شب است. 

تاکسی: گران ترین راه جا به جایی در رم، استفاده از تاکسی است. تاکسی های عمومی و رسمی شهر، سفید رنگ هستند و به سختی می توان با صرف ایستادن در کنار خیابان، یکی از آن ها را گیر آورد. بهترین کار آن است که از متصدی هتل خود بخواهید برای شما تاکسی بگیرد. در طول هفته (دوشنبه تا شنبه) از ساعت 6:00 تا 22:00 ورودی این تاکسی ها برابر با 3 یورو (معادل 43,470 تومان) است در حالی که این ورودی در آخر هفته به 4.5 یورو (معادل 65,200 تومان) تغییر پیدا می کند. خوب است بدانید نرخ ورودی همچنین از 22:00 تا 6:00 صبح نیز افزایش یافته و کرایه شما از 6.5 یورو (معادل 94,190 تومان) یورو محاسبه می شود. در ادامه هزینه تاکسی رم را در مسافت های مختلف می بینید:

فاصله (کیلومتر) هزینه حدودی
۵ کیلومتر 10.62 یورو (معادل 153,890 تومان)
۱۰ کیلومتر 17.38 یورو (معادل 251,850 تومان)
۲۰ کیلومتر 30.88 یورو (معادل 447,480 تومان)

خوب است بدانید طبق قانون، گرفتن تاکسی به مقصد بیمارستان با تخفیفی 10 درصدی همراه است. همچنین اگر خانمی تنها باشید که برای گردشی شبانه سوار تاکسی می شوید، این تخفیف 10 درصدی شامل شما خواهد شد. 

دیگر راه ها برای گردش در شهر

اتوبوس هاپ آن هاپ آف: یکی از راه های جذاب برای گردشگران، استفاده از اتوبوس های هاپ آن هاپ آف است. این اتوبوس های دو طبقه دسترسی شما را به جاذبه های مشهور ممکن می کنند و راهنمای شنیداری نیز بخشی از خدمات آن هاست. هزینه بلیت یک روزه این اتوبوس ها بین 18 یورو (معادل 260,830 تومان) تا 20 یورو (معادل 289,820 تومان) است. 

موتور: از آن جا که ترافیک زیادی در شهر رم به چشم می خورد، موتورسواری یکی از راه های موردعلاقه ساکنان رم برای جا به جایی در شهر است. اگر شما هم حوصله ترافیک و وسایل حمل و نقل عمومی را ندارید، موتورها و اسکوترها یکی از بهترین راه ها برای شما خواهد بود. بسته به اندازه و نوع موتور، می توانید یکی از این وسایل را با هزینه 30 یورو (معادل 434,730 تومان) تا 70 یورو (معادل 1,014,370 تومان) برای یک روز کرایه کنید. 

دوچرخه: یکی از راه های پرطرفدار برای گردش در شهر رم، اجاره دوچرخه است. دوچرخه را می توانید از مکان های بسیاری اجاره کنید و بنابراین با هزینه های متفاوتی رو به رو خواهید شد. کرایه ساعتی دوچرخه در رم برابر با 3 یورو (معادل 43,470 تومان) و برای یک روز حدود 10 یورو (معادل 144,910 تومان) خواهد بود. اگر دوچرخه سواری به تنهایی برای شما جذابیت ندارد، می توانید به تورهای دوچرخه سواری و گردش در شهر بپیوندید. 

سگوی (Segway): سگوی ها نوعی دوچرخه الکتریکی خودتراز محسوب می شوند که به تازگی در حال گسترش در دنیا هستند. شما برای گشت و گذار در رم می توانید سگوی ها را با هزینه 25 یورو (معادل 362,270 تومان) تا 50 یورو (معادل 724,550 تومان) برای یک ساعت اجاره کنید. هزینه این وسایل مدرن برای 24 ساعت نیز در حدود 70 یورو (معادل 1,014,370 تومان) تا 100 یورو (معادل 1,449,100 تومان) خواهد بود. توجه داشته باشید که سگوی ها را تنها در پیاده رو های رم می توانید برانید و حق ورود به خیابان را ندارید.

2- هزینه های اقامت در رم

وقتی کلان شهری توریستی مانند رم را برای سفر انتخاب می کنید، خوشبختانه طیف متنوعی از انواع اقامتگاه های لوکس تا ارزان در برابر شما قرار می گیرد. از آن جا که رم مقصدی گران برای ایرانی هاست، با نگاهی به اقامتگاه های ارزان تر، می توانید از هزینه سفرتان بکاهید.

هتل ها: طیف هزینه هتل های رم در هر شب عبارت اند از:

هتل های ۲ ستاره: بین 25 یورو (معادل 362,270 تومان) تا 185 یورو (معادل 2,680,840 تومان)

هتل های ۳ ستاره: بین 35 یورو (معادل 507,180 تومان) تا 650 یورو (معادل 9,419,190 تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین 50 یورو (معادل 724,550 تومان) تا 960 یورو (معادل 13,911,420 تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین 160 یورو (معادل 2,318,570 تومان) تا 1100 یورو (معادل 15,940,170 تومان)

آپارتمان: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. در شهر رم بیش از 1000 آپارتمان به چشم می خورد که از اقامتگاه هایی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان های شهر رم از شبی 35 یورو (معادل 507,180 تومان) تا 650 یورو (معادل 9,419,190 تومان) متفاوت است. 

هاستل و مهمان خانه: بیش از 1300 هاستل در شهر رم وجود دارد که هزینه آن ها بین 5 یورو (معادل 72,450 تومان) تا 150 یورو (معادل 2,173,650 تومان) متفاوت است.

3- هزینه‌ های غذا در رم

می توانید در طول اقامت در شهر رم به رستوران های متنوع شهر مراجعه کنید و یا با تهیه محصولات و مواد غذایی، هزینه های سفر خود را کاهش دهید. در این جا به بررسی هزینه های این دو گزینه پرداخته ایم:

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر رم پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

رستوران های ارزان قیمت: حدود 10 یورو (معادل 144,910 تومان) تا 20 یورو (معادل 289,820 تومان)

رستوران متوسط قیمت: حدود 20 یورو (معادل 289,820 تومان) تا 35 یورو (معادل 507,180 تومان)

رستوران لوکس: در حدود 60 یورو (معادل 869,460 تومان) تا 490 یورو (معادل 7,100,620 تومان)

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه: حدود 7 یورو (معادل 101,430 تومان) تا 9 یورو (معادل 130,410 تومان)

خوراکی های لازم: 

نان (500 گرمی): حدود 1.17 یورو (معادل 16,950 تومان)

شیر (1 لیتر): 1.28 یورو (معادل 18,540 تومان)

برنج سفید (کیلویی): حدود 2 یورو (معادل 28,980 تومان)

جوجه بی استخوان (۱ کیلو): حدود 8.5 یورو (معادل 123,170 تومان)

گوشت قرمز (1 کیلو): حدود 13.56 یورو (معادل 196,490 تومان)

تخم مرغ 12 عددی: 2.8 یورو (معادل 40,570 تومان)

یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 0.48 یورو (معادل 6,950 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: حدود 2 یورو (معادل 28,980 تومان)

پیاز: حدود 1.2 یورو (معادل 17,380 تومان)

سیب زمینی: حدود 1 یورو (معادل 14,490 تومان)

کاهو: حدود  1 یورو (معادل 14,490 تومان)

سیب: حدود 2 یورو (معادل 28,980 تومان)

موز: حدود 1.6 یورو (معادل 23,180 تومان)

پرتقال: حدود 1.7 یورو (معادل 24,630 تومان)

بهترین غذاهای ایتالیا | خوشمزه های معروف اروپا

4- هزینه های تفریح در رم

در این جا با هزینه ورودی جاذبه های مشهور رم آشنا می شویم:

1) کولوسئوم | Colosseum: برابر با 12 یورو (معادل 173,890 تومان)

2) رومن فروم | Roman Forum: برابر با 12 یورو (معادل 173,890 تومان)

3) موزه های واتیکان | Vatican Museums: برابر با 15 یورو (معادل 217,360 تومان)

4) پارک آبی هیدرومونیا | Hydromania: برابر با 20 یورو (معادل 289,820 تومان)

5) باسیلیکای سنتاماریا مجیوره | Basilica di Santa Maria Maggiore rome: برابر با 3 یورو (معادل 43,470 تومان)

6) موزه گالری بورگز | Galleria Borghese: برابر با 15.8 یورو (معادل 228,950 تومان)

7) قلعه سنت آنجلو | Castel Sant'Angelo: برابر با 18.5 یورو (معادل 268,080 تومان)

8) شهربازی سینسیتا ورلد | Cinecittà World: برابر با 24 یورو (معادل 347,780 تومان)

9) کلیسای پیتر مقدس | St. Peter's Basilica rome: برابر با 8 یورو (معادل 115,920 تومان)

10) کلیسای سیستین | Sistine Chapel rome: برابر با 16 یورو (معادل 231,850 تومان)

تورهای محبوب رم:

1) تور بازدید از موزه های واتیکان، کلیسای سیستین و سنت پیتر: از 40 یورو (معادل 579,640 تومان) به بالا

2) تور بازدید از آثار روم باستان و کولوسئوم: از 34 یورو (معادل 492,690 تومان) به بالا

3) تور گردش در باغ های ویلا بورگز | Villa Borghese gardens: از 22 یورو (معادل 318,800 تومان) به بالا

4) تورهای اتوبوس هاپ آن هاپ آف رم: از 28 یورو (معادل 405,740 تومان) به بالا

5) تور خوشمزه گردی در رم: از 50 یورو (معادل 724,550 تومان) به بالا

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در رم

یکی از هیجان انگیزترین بخش های سفر خرید سوغاتی و گردش در میان خوشمزه های شهر مقصد است. از جمله چیزهایی که می توانید برای خرید در رم روی آن ها حساب کنید می توان به ظروف سرامیکی و شیشه ای، انواع پاستا، پنیر ایتالیایی، محصولات و صنایع چرمی، زیورآلات، مجسمه های زینتی و ... اشاره کرد. 

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارایه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

روش های چانه زنی برای خرید سوغاتی در سفر

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند رم در اغلب موارد بسیار گران تر از موارد مشابه در شهر تهران است.

هزینه یک شلوار جین برند حدود 78.33 یورو (معادل 1,135,080 تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 35.95 یورو (معادل 520,950 تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 80.88 یورو (معادل 1,172,030 تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 105.53 یورو (معادل 1,529,240 تومان)

سوغاتی در رم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6- هزینه سرویس موبایل در ایتالیا

با نگاهی به نرخ مکالمه موبایلی ایتالیا و مقایسه اش با ایران می بینیم تفاوت بسیار قابل توجهی دارد، به گونه ای که نرخ هر یک دقیقه مکالمه با سیمکارت های بومی ایتالیا برابر با 0.17 یورو (معادل 2,460 تومان) است در حالی که مکالمه موبایلی با سیمکارت های ایرانی بسیار کمتر و در حدود 60 تومان است. به این ترتیب می بینیم که هزینه مکالمه موبایلی به تنهایی در ایتالیا برای ما ایرانی ها بسیار گران محسوب می شود؛ اما در کنار این باید نگاهی هم به هزینه خرید سیمکارت بیندازیم و در مجموع هزینه این دو مورد را با هزینه های رومینگ سیمکارت های ایرانی در ایتالیا مقایسه کنیم. از جمله اپراتورهای ایتالیا می توان به تیم (TIM)، وایند 3 (Wind3) و وودافون (Vodafone) اشاره کرد. هر سه این اپراتورها سیمکارت های مخصوصی را عنوان به سیمکارت توریستی عرضه می کنند که مخصوص گردشگران است. این سیمکارت ها اعتباری مشخص دارند و با هزینه ای که می پردزاید، احتمالا برای سفر کوتاه مدت شما کافی هستند. 

هزینه سیمکارت ها و مزایا:

نام سیمکارت هزینه بسته ها اعتبار
گردشگری تیم 20 یورو (معادل 289,820 تومان) 100 دقیقه مکالمه + 4 گیگابایت دیتا 30 روزه
گردشگری وودافون 30 یورو (معادل 434,730 تومان) 300 دقیقه مکالمه داخلی + 300 پیام کوتاه + 2 گیگابایت دیتا 28 روزه
گردشگری وایند 3 20 یورو (معادل 289,820 تومان) 100 دقیقه مکالمه + 2 گیگابایت دیتا 30 روزه
گردشگری وایند 3 30 یورو (معادل 434,730 تومان) 5 یورو اعتبار + 100 دقیقه مکالمه + 4 گیگابایت دیتا 30 روزه

حالا با دانستن هزینه رومینگ سیمکارت های ایرانی در کشور ایتالیا، بهتر می توانید مقایسه ای میان این دو انجام داده و بهترین روش را برای خود برگزینید. 

++ هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان هستند. 

نوع ارتباط همراه اول با Tim و Wind همراه اول با Vodafone ایرانسل با TIM ایرانسل با Vodafone رایتل با TIM رایتل با Vodafone
مکالمه داخلی ۵,۳۰۰ 1,500 2,000 10,000 3,900 3,000
مکالمه با ایران ۱۶,۸۰۰ 1,500 2,000 10,000 12,120 6,000
دریافت مکالمه ۷,۷۰۰ 1,500 1,000 4,000 1,810 2,000
ارسال پیامک ۱,۵۰۰ ۲۰۰ ــ 2,000 1,480 1,000
اینترنت (هر مگابایت) ــ ۲۰۰ 1,500 44,032 370,000 9,760
هزینه مکالمه در ایتالیا | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به رم

امنیت از جمله موارد مهمی است که باید برای سفر به هر مکانی در نظر بگیرید. بد نیست بدانید کشور ایتالیا از نظر شاخص های جهانی صلح و امنیت در رده 38 جای گرفته است و به این ترتیب از کشورهایی چون تایوان، انگلیس، ماداگاسکار، کره و فرانسه بالاتر قرار دارد. البته این موضوع به تنهایی نمی تواند امنیت بالای کشور ایتالیا و به خصوص شهر رم را نشان دهد و لازم است موارد دیگری را نیز بررسی کنیم.

برای فهم بیشتر میزان امنیت پایتخت ایتالیا، آن را در کنار تهران می گذاریم و این دو پایتخت را از نظر آمار و ارقام شاخص های ایمنی مقایسه می کنیم. جالب است بدانید که این دو پایتخت از نظر میزان امنیت و عدم امنیت وضعیت بسیار مشابهی دارند و در عدد و ارقام مواردی چون دزدی، جیب بری، ماشین دزدی، سرقت از خانه و گروگان گیری تفاوت چندانی ندارند. این موضوع نیز در مورد گردش تنهایی در شهر نیز صدق می کند. یعنی خیابان های تهران برای گردش تنهایی در روز همان قدر امنیت دارند که خیابان های رم.

با همه این ها، امنیت موضوعی نیست که تنها در خلال آمار و ارقام بتوان آن را لمس کرد و وقتی شما در مقصدی تازه وارد هستید، وضعیت متفاوتی با ساکنان آن شهر دارید. به همین دلیل لازم است تا نکاتی را همواره رعایت کنید. به طور مثال پول و لوازم ارزشمند خود را در جایی مطمئن نگهداری کرده و در معرض دید قرار ندهید. همچنین در ساعت هایی خارج از اوج شلوغی، از رفت و آمد در مناطق غیر توریستی و خلوت اجتناب کنید. به این ترتیب می توانید سفر بهتری را رقم بزنید. 

سفر به رم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به رم

رم شهری با اقلیم مدیترانه ای است که در نتیجه تابستان هایی گرم و زمستان هایی خنک دارد. نگاهی به وضعیت آب و هوایی رم، به شما کمک می کند ضمن پیدا کردن بهترین فصل سفر، با لباس ها و امکانات مناسب سفر کنید. 

بهار: روزهای بهاری رم، یکی از بهترین اوقات سفر محسوب می شوند. دمای ملایم هوا و بارش گاه و بی گاه باران باعث می شوند جلوه های بهاری را به خوبی لمس کنید. خوب است بدانید میانگین دمای روزانه در این فصل بین 11 تا 22 درجه سانتیگراد است.

تابستان: روزهای تابستانی، گرچه گرم ترین زمان برای سفر به ایتالیا و شهر رم محسوب می شوند؛ اما به سبب تعطیلات نیز شلوغ ترین و پرطرفدارترین بازه برای سفر به رم هستند. میانگین دمای روزانه رم در طی این فصل گرم 25 تا 21 درجه سانتیگراد است. البته باید بدانید دمای روزانه بیش از این ها بالا می رود و در طی ماه مرداد، دمای هوا به راحتی تا 30 و 40 درجه نیز افزایش می یابد. 

پاییز : دمای هوا در طی فصل پاییز به وضوح کاهش یافته و میانگین دمای روزانه بین 17 تا 9 درجه متغیر است. با فاصله گرفتن از روزهای داغ تابستانی، پاییز و روزهای خنکش نیز یکی از زمان های محبوب سفر به رم محسوب می شوند. 

زمستان: همان طور که اشاره شد، رم به سبب اقلیم مدیترانه ای اش زمستان های چندان سردی ندارد. میانگین روزانه دما بین 7 تا 10 درجه سانتیگراد متغیر است و البته تا 4 درجه نیز پایین می آید. جالب است بدانید بارش برف در این فصل اتفاقی نه چندان رایج است.

در نتیجه می توان گفت بهترین زمان سفر به رم بین ماه های اردیبهشت تا خرداد و شهریور تا مهر است. 

بهترین زمان سفر به رم | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مساله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع راه های برقراری ارتباط برای شما تهیه کردیم تا نشان بدهیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

راهنمای سفر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزیی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی در تصمیم گیری شما برای سفر به شهر جذاب رم موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به رم و یا کشور ایتالیا دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان‌تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به رم
دیدگاه ها : 3
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....