کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 دی 1396

به روز رسانی

01 تیر 1398

هزینه های سفر به سن پترزبورگ به شما کمک می کند تا به شکلی برنامه ریزی شده و با ذهنی آماده قدم به روسیه بگذارید. در این مقاله علاوه بر آشنایی با این شهر زیبا با هزینه های اقامت در سن پترزبورگ و هزینه های خوراک، حمل و نقل و البته دیدنی های مشهور آشنا می شوید. همراه کارناوال باشید تا با هم به سن پترزبورگ برویم.

آشنایی مختصر با شهر سن پترزبورگ

سن پترزبورگ، شهری بندری و وسیع است که در حاشیه دریای بالتیک قرار گرفته و دومین شهر بزرگ کشور روسیه محسوب می شود. این شهر پیشینه ای درخشان و چشمگیر دارد، چرا که به دست پتر کبیر، تزار معروف روسی بنا شد و به مدت دو قرن افتخار پایتخت سرزمین های روسیه را بر سینه داشت. درباره دیگر افتخارات سن پترزبورگ باید گفت که این شهر، مرکز فرهنگی کشور روسیه در نظر گرفته می شود، زیرا جاذبه های شاخصی چون موزه مشهور آرمیتاژ، تالار مارینسکی و موزه دولتی روسیه را در خود جای داده است. البته دیدنی های شهر سن پترزبورگ در همین جا خلاصه نمی شود و اگر می خواهید به این شهر بروید، نباید بازدید از کاخ پترهوف (Peterhof Palace)، کاخ زمستانی (Winter Palace)، کلیسای معروف ناجی در خون (Church of the Savior on Blood)، کاخ و پارک کاترین (Catherine Palace and Park)، کلیسای جامع سنت ایزاک (Saint Isaac's Cathedral) و ... را از دست بدهید. در نهایت جالب است بدانید که سن پترزبورگ شهری با 221 موزه، 2000 کتابخانه، بیش از 80 سالن تئاتر، 100 سالن کنسرت، 45 گالری، 62 سینما و حدود 80 مرکز فرهنگی بوده که سالانه میزبان 100 فستیوال و رویداد هنری و فرهنگی، محلی و بین المللی است. 

در ادامه با دانستنی های مهم شهر سن پترزبورگ و کشور روسیه آشنا می شویم:

1- همان طور که می دانید زبان رسمی و ملی کشور روسیه، روسی است.

2- ساعت رسمی کشور روسیه 30 دقیقه از ایران عقب تر است. 

3- پیش شماره و شماره های ضروری: 

 • پیش شماره روسیه: 7+
 • پیش شماره سن پترزبورگ: 812
 • شماره آتش‌نشانی: 101
 • شماره پلیس: 102
 • شماره اورژانس: 103

4- پایانه هوایی شهر: فرودگاه بین المللی پالکوو | Pulkovo International Airport: این فرودگاه در 30 کیلومتری جنوب مرکز سن پترزبورگ قرار دارد. 

5- بیشترین جمعیت مذهبی شهر سن پترزبورگ نیز همانند کشور روسیه به مسیحیان ارتدکس اختصاص دارد و 50 درصد از جمعیت شهر را تشکیل می دهند. 

برای آشنایی بیشتر با کشور روسیه و برخی از نکات آن، خواندن این مطلب خالی از لطف نیست.

Photo by : Unknown

واحد پول روسیه، سطح قیمت سن پترزبورگ

واحد پول کشور روسیه، روبل است که آن را با نماد ₽ و حروف اختصاصی RUB می شناسند. در حال حاضر هر 1 روبل روسیه(197تومان) است.

از جمله اسکانس های رایج روبل می توان به 50 روبل (آبی)، 100 روبل (صورتی)، 500 روبل (بنفش)، 1000 روبل (سبز) و 5000 روبل (نارنجی) اشاره کرد. خوب است بدانید که به واحد کوچکتر پول روسیه کوپک می گویند و هر روبل برابر با 100 کوپک است. 

از جمله سکه های رایج روسیه می توان به 1 و 2 روبل و 10 و 50 کوپک اشاره کرد. 

برای تهیه روبل دو راه در پیش رو دارید: 

۱- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های بسیاری که در سطح شهر سن پترزبورگ به چشم می خورند، به روبل تبدیل کنید.

۲-  برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند روبل باید به شعب بانک‌ِ ملی در سطح شهر مراجعه کنید.

سطح قیمت شهر سن پترزبورگ

اغلب ما روسیه را به عنوان کشور گران قیمتی می شناسیم و وقتی به هزینه های شهر سن پترزبورگ نگاهی بیندازیم و آن را با تهران مقایسه کنیم، می بینم که تصور درستی داشته ایم. هزینه های سن پترزبورگ در مواردی چون مواد خوراکی، پوشاک و اجاره اقامتگاه ها در حدود 10 تا 90 درصد بیشتر از تهران است. همراه ما باشید تا در بخش هزینه های سفر همه موارد را به صورت جزیی بررسی کنیم.

اگر مایلید راه هایی کاربردی برای کاهش هزینه های سفر بیاموزید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

Photo by : Unknown

هزینه های گذرنامه یا پاسپورت

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که این مدارک، هزینه های مخصوص به خود را دارد.

آشنایی کامل با روند گرفتن گذرنامه

هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

 • 1- هزینه 1,000 تومان بابت شناسه
 • 2- هزینه 3,750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
 • 3- هزینه 100,000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
 • 4- هزینه 36,980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

 ویزای روسیه و مدارک

خوب است بدانید که طبق قانونی که از ۱۱ ژانویه سال ۲۰۱۶ به تصویب رسیده است، تمام ایرانی ها برای درخواست ویزای روسیه باید از فرم جدید و ویزای الکترونیکی روسیه استفاده کرده و به این منظور به سایت سفارت مراجعه کنند. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از هر روش دیگری برای پر کردن فرم ویزا، در هیچ شرایطی مورد پذیرش سفارت روسیه قرار نمی گیرد. بنابراین اگر می خواهید شخصی به کشور روسیه سفر کنید، لازم است خودتان برای دریافت ویزا اقدام کنید؛ اما توجه داشته باشید که برای سفر گروهی و یا با تور به کشور روسیه، نیازی به دریافت ویزا ندارید.

کشور روسیه چندین نوع ویزای گردشگری، تجاری، کاری و ... دارد که شما برای سفر تفریحی نیاز است جهت دریافت ویزای توریستی یا گردشگری اقدام کنید. 

ویزای گردشگری روسیه برای هر فرد متقاضی، حداکثر تا 1 ماه اعتبار داشته و تنها می تواند به صورت یک بار ورود و یا دو بار ورود صادر شود. باید توجه داشته باشید که برای انجام بخشی از فرآیند ویزای گردشگری روسیه، لازم است تا به برخی از آژانس های مسافرتی مراجعه کنید. برای درخواست این ویزا داشتن مدارک زیر الزامی است:

 • تاییدیه گردشگری: این مدرک را می توانید از آژانس های مسافرتی مورد تایید سفارت روسیه و آن هایی که در وزارت امور خارجه روسیه ثبت شده اند، دریافت کنید. در این تاییدیه باید نام کامل شما، تاریخ تولد، شماره پاسپورت، تاریخ ورود و خروج، برنامه سفر، شماره ارجاع آژانس، مهر رسمی و امضای مسوول قانونی مربوط درج شده باشد. خوب است بدانید که برای گرفتن ویزای گردشگری روسیه احتیاجی به داشتن رزرونامه هتل ندارید. 
 • بلیت رفت و برگشت: تاریخ بلیت رفت و برگشت شما به روسیه باید با تاریخ درج شده در تاییدیه گردشگری و البته تاریخ رزرو هتل تان همخوانی داشته باشد.
 • پاسپورت معتبر: طبیعتا پاسپورت شما باید اصل بوده، حداقل دو صفحه خالی داشته و اعتبار آن باید بیش از 6 ماه باشد.
 • فرم درخواست ویزا : باید فرم درخواست ویزا را با دقت، به درستی و به زبان انگلیسی پر کرده باشید و در انتها آن را امضا بزنید.
 • یک قطعه عکس 3 × 4

نکته اول: توجه داشته باشید که به هنگام ورود به خاک روسیه و در هنگام کنترل ویزای شما، ممکن است تاییدیه گردشگری و بلیت برگشت با تاریخ مشخص را از شما درخواست کنند. بنابراین لازم است تا از تاییدیه گردشگری خود یک نسخه کپی تهیه کرده و بلیت برگشت خود را نیز همراهتان داشته باشید. 

نکته دوم: لازم است که تمام مدارک خواسته شده تا 5 روز کاری پیش از ورود به روسیه، به سفارت ارسال شده باشند. 

هزینه ویزای گردشگری روسیه

نوع ویزا
هزینه به دلار
ویزای یک بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)
80 دلار(920,000تومان)
ویزای یک بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)
160 دلار(1,840,000تومان)
ویزای دو بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)
128 دلار(1,472,000تومان)
ویزای دو بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)
256 دلار(2,944,000تومان)
ویزای چند بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)
240 دلار(2,760,000تومان)
ویزای چند بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)
480 دلار(5,520,000تومان)

در نهایت توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با ویزاهای روسیه و شرایطش، این مطلب را مطالعه کنید.

Photo by : Unknown

راه های سفر به سن پترزبورگ و هزینه ها

در مجموع برای سفر به سن پترزبورگ دو راه پیش روی شماست: می توانید از طریق تورها و آژانس های گردشگری اقدام کنید و یا خود دست به کار شوید و برنامه سفر را بچینید. در سفر با تور که وضعیت مشخص است؛ شما هزینه را می پردازید و باقی چیزها همه به عهده تورگردانان گذاشته می شود. اما در سفر شخصی اوضاع متفاوت است؛ از آن جا که برای دریافت ویزای کشور روسیه، احتیاج است تا به همراه مدارک، بلیت رفت و برگشت خود را نشان دهید، بنابراین راه های ورود به کشور روسیه در مسیر هوایی خلاصه می شود؛ اما از آن جا که پرواز مستقیمی به سن پترزبورگ وجود ندارد، آن که بخواهید باقی راه را چگونه طی کنید، کاملا به بودجه، روحیه و میزان مسوولیت پذیری شما بر می گردد. 

می توانید باقی راه را هم هوایی طی کنید و یا به سراغ گزینه های زمینی مانند قطار و اتوبوس بروید. در ادامه با هزینه ها و چند و چون این راه ها آشنا می شوید:

راه‌های سفر به سن پترزبورگ عبارت اند از:

1- تورهای سن پترزبورگ

2- شخصی: 1) هواپیما

                2) ترکیبی

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا با سایر راه های الکترونیکی پرداخت کنید.

Photo by : Unknown

1- تورهای سن پترزبورگ

بسته به آن که به چه دلیلی قصد سفر به شهر سن پترزبورگ را دارید، تورهای متفاوتی را خواهید دید. 

تورهای ترکیبی سن پترزبورگ

در حالت معمول، تورهای سن پترزبورگ را به صورت ترکیبی با شهر مسکو ارایه می دهند، به این صورت که در طی برنامه ای 7 شبه، 3 شب را در مسکو و 4 شب را در سن پترزبورگ خواهید گذراند. هزینه این تورها بسته به زمان سفر، نوع آژانس هواپیمایی، کلاس هتل و اتاق مورد نظر شما متفاوت خواهد بود.

 • طیف تورهای ترکیبی مسکو + سن پترزبورگ: بین 3 تا 10 میلیون تومان

برای انتخاب تور مناسب چه کنیم؟

۲- سفر شخصی 

اگر دلتان می خواهد در سفر به سن پترزبورگ صرفه جویی کنید، می توانید سفر شخصی را مد نظر قرار بدهید. همان طور که گفته شد، به این ترتیب سفر با هواپیما و یا با استفاده از راه های ترکیبی پیش روی شما قرار دارند:

1- هواپیما

متاسفانه باید بدانید که پرواز مستقیمی از ایران به مقصد سن پترزبورگ وجود ندارد و اگر قصد دارید تا این مسیر را هوایی طی کنید، ناچارید به سراغ پروازهای غیر مستقیم بروید و یا ابتدا به مسکو رفته و سپس با پروازی دیگر خود را به شهر سن پتربورگ برسانید. هزینه پروازهای یک طرفه عبارت اند از:

+ پرواز غیرمستقیم تهران - سن پترزبورگ: بین 280 دلار(3,220,000تومان) تا 1,300 دلار(14,950,000تومان)

هزینه پروازهای زیر به صورت یک طرفه گفته شده اند:

+ پروازهای ایرانی تهران - مسکو: 1,300,000 تومان تا 2,500,000 تومان

پرواز مسکو - سن پترزبورگ: بین 34 دلار(391,000تومان) تا 250 دلار(2,875,000تومان)

در صورتی که می خواهید از پروازهای تهران - مسکو - سن پترزبورگ استفاده کنید، به فرودگاه های مسکو، ترمینال و ساعت ها توجه داشته باشید. مسکو در مجموع سه فرودگاه دارد، بنابراین لازم است زمان رسیدن خود به ترمینال یا فرودگاه مبدا در مسکو را در نظر بگیرید. 

2- راه های ترکیبی

همان طور که گفتیم، راه دیگر آن است که ابتدا خود را به صورت هوایی به مسکو برسانید و سپس باقی راه را با قطار یا اتوبوس به سن پترزبورگ بروید. 

*هواپیما + قطار

خوب است بدانید قطارهای متنوعی با هزینه ها و خدمات مختلفی هر روزه از مسکو به سوی سن پترزبورگ حرکت می کنند. در مجموع 7 قطار معمولی به چشم می خورند که در حدود 8 تا 10 ساعت فاصله دو شهر بزرگ روسیه را طی می کنند. در این میان البته قطارهای فوق سریع و برقی مسکو با نام ساسپان (Sapsan) تنها در طی 3:30 تا 4 ساعت شما را از مسکو به سن پترزبورگ می رسانند. در ادامه هزینه ها برای مسیر یک طرفه گفته شده اند. هزینه ها در این مسیر عبارت اند از:

پروازهای ایرانی تهران - مسکو: 1,300,000 تومان تا 2,500,000 تومان

قطارهای معمولی مسکو - سن پترزبورگ:  2,100 روبل روسیه(414,000تومان) تا 11,000 روبل روسیه(2,172,000تومان) 

قطارهای فوق سریع مسکو - سن پترزبورگ: 3,500 روبل روسیه(691,000تومان) تا 12,500 روبل روسیه(2,469,000تومان) 

برای دیدن برنامه قطارهای روسیه و یا خرید بلیت آن ها می توانید از این سایت استفاده کنید. 

*هواپیما + اتوبوس

اگر بخواهید فاصله مسکو تا سن پترزبورگ را با اتوبوس پشت سر بگذارید، در حدود 10 تا 12 ساعت در راه هستید. در زیر هزینه مسیرهای یک طرفه گفته شده اند:

پروازهای ایرانی تهران - مسکو: 1,300,000 تومان تا 2,500,000 تومان

اتوبوس های مسکو - سن پترزبورگ: بین 1,100 روبل روسیه(217,000تومان) تا 2,750 روبل روسیه(543,000تومان)

برای دیدن برنامه اتوبوس های روسیه و یا خرید بلیت آن ها می توانید از این سایت استفاده کنید. 

هزینه‌ ها در طول سفر به سن پترزبورگ

سفر شما به سن پترزبورگ می تواند با هزینه های مختلفی همراه باشد که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. در این جا با ارایه متوسط قیمت این موارد به شما کمک می کنیم تا بتوانید یک شمای کلی از هزینه های سفر به روسیه به دست آورید.

خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و مورد به مورد بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

در ادامه به صورت جزیی درباره هزینه‌های زیر صحبت خواهیم کرد:

1- هزینه‌های حمل و نقل در سن پترزبورگ

2- هزینه های اقامت در سن پترزبورگ

3- هزینه‌های خوراک در سن پترزبورگ

4- هزینه های تفریح در سن پترزبورگ

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در سن پترزبورگ

6- هزینه سرویس موبایل در سن پترزبورگ

Photo by : Unknown

1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری سن پترزبورگ

سن پترزبورگ شهری وسیع است که سیستم حمل و نقل مفید و کارآمدی دارد. برای گشت و گذار در این شهر علاوه بر تاکسی، می توانید از وسایلی چون مترو، اتوبوس، اتوبوس برقی، تراموا، اتوبوس آبی و قطار استفاده کنید.

*بلیت الکترونیک سن پترزبورگ

سن پترزبورگ نیز مانند بسیاری از کلانشهرهای دنیا، برای پرداخت هزینه های وسایل حمل و نقل عمومی خود، از سیستم بلیت های هوشمند بهره می برد. این بلیت های هوشمند را که با نام پودوروزنیک (Podorozhnik) می شناسند، می توانید از ایستگاه های مترو و پایانه های فروش بلیت خریداری و شارژ کنید. هزینه خرید این کارت ها برابر با 55 روبل روسیه(10,000تومان) است و امکانش را دارید تا حد دلخواه آن ها را شارژ کنید. 

یکی دیگر از راه های پرداخت هزینه های حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ، استفاده از کارت های گردشگری این شهر است. در صورتی که شما این کارت ها را تهیه کرده اید، می توانید از آن ها برای پرداخت هزینه های مترو، اتوبوس، تراموا و ... استفاده کنید. هزینه این کارت ها از 3,200 روبل روسیه(632,000تومان) شروع می شود و خدمات خوب و قابل توجهی را در اختیار گردشگران قرار می دهد. در آینده ای نزدیک و در مطلبی جداگانه، درباره مزایای کارت گردشگری سن پترزبورگ مقاله ای منتشر خواهیم کرد. 

خوب است بدانید که برای تمام وسایل حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ، هزینه استفاده بچه های بالای 3 سال برابر با سایر افراد بوده و سواری کودکان زیر 3 سال نیز رایگان است. همچنین توجه داشته باشید در صورتی که در حین استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، ماموران متوجه شوند شما بدون بلیت معتبر وارد وسیله شده اید، جریمه ای برابر با 300 روبل روسیه(59,000تومان) در انتظار شماست.

همچنین توجه داشته باشید در صورتی که به هنگام استفاده از خطوط مترو، تراموا، اتوبوس و اتوبوس برقی، چمدان و وسایلی به همراه خود دارید، هزینه ای به ازای این وسایل از شما دریافت می شود. این هزینه بسته به مسافتی که طی می کنید متفاوت خواهد بود. به طوری که تا 25 کیلومتر 30 روبل روسیه(5,000تومان)، بین 25 تا 50 کیلومتر 54 روبل روسیه(10,000تومان) و بیش از 50 کیلومتر هزینه ای برابر با 83 روبل روسیه(16,000تومان) از شما دریافت می شود. 

هزینه های حمل و نقل سن پترزبورگ به صورت خلاصه عبارت اند از:

خرید بلیت الکترونیک شهر: 55 روبل روسیه(10,000تومان)

مترو: 45 روبل روسیه(8,000تومان)

اتوبوس: بین 40 روبل روسیه(7,000تومان) تا 120 روبل روسیه(23,000تومان)

اتوبوس برقی و تراموا: 40 روبل روسیه(7,000تومان)

اتوبوس آبی: بین 200 روبل روسیه(39,000تومان) تا 320 روبل روسیه(63,000تومان)

قطار: 55 روبل روسیه(10,000تومان)

تاکسی: از 150 روبل روسیه(29,000تومان) به بالا

Photo by : Unknown

آشنایی مختصر با حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ

در ادامه با گزینه های حمل و نقل درون شهری سن پترزبورگ آشنا می شوید:

مترو: متروی شهر سن پترزبورگ علاوه بر زیبایی منحصر به فرد ایستگاه هایش، گزینه ای با قیمت مناسب و بسیار کاربردی است. خوب است بدانید که هر 2 تا 3 دقیقه یک قطار از راه می رسد و ساعت کاری متروی سن پترزبورگ از 5:45 صبح تا 0:30 بامداد است. هزینه هر بار سواری مترو برابر با 45 روبل روسیه(8,000تومان) بوده که برای پرداخت آن می توانید ژتون ها یا سکه های تک سفره را خریداری و یا از کارت های چند سفره یا بلیت هوشمند سن پترزبورگ استفاده کنید. کارت های چند سفره متروی این شهر به این ترتیب هستند:

1- کارت های 10 سفره با اعتبار 1 هفته: 330 روبل روسیه(65,000تومان)

2- کارت های 20 سفره با اعتبار 2 هفته: 660 روبل روسیه(130,000تومان)

تراموا: یکی دیگر از گزینه های خوب حمل و نقل، ترامواهای سن پترزبورگ هستند که شبکه وسیعی دارند و مرکز شهر را به سایر نقاط سن پترزبورگ متصل می کنند. هزینه سواری تراموا برابر با 40 روبل روسیه(7,000تومان) بوده و می توانید آن را نقد و یا با کارت پرداخت کنید.

***در مجموع شهر سن پترزبورگ 3 نوع اتوبوس دارد: اتوبوس عمومی، اتوبوس برقی و اتوبوس های کوچک و معروف به مارشروتکا. اگر بخواهید هزینه اتوبوس را به صورت نقدی پرداخت کنید، فرد مسوول بلیت، در اتوبوس به سراغ شما می آید و هزینه را از شما دریافت می کند. در صورتی که می خواهید از کارت الکترونیکی استفاده کنید، کافی است در هنگام ورود آن را بر روی دستگاه کارتخوان نگه دارید. 

اتوبوس ها: اتوبوس های سن پترزبورگ گزینه ای بسیار ارزان برای گشت شهری محسوب می شوند که دسترسی شما را به اغلب نقاط شهر ممکن می کنند. البته از جمله چالش های استفاده از این وسایل، مشکل در خواندن ایستگاه های اتوبوس و یافتن مسیر است که البته برای حل این موضوع می توانید از نقشه های آنلاین مانند مپ کارناوال یا گوگل مپ استفاده کنید. اتوبوس های عمومی شهر را با رنگ سفید و سبز و یا زرد خواهید دید. هزینه هر مسیر بسته به خط اتوبوس، بین 40 روبل روسیه(7,000تومان) تا 120 روبل روسیه(23,000تومان) بوده و برای پرداخت آن ها می توانید از پول نقد و یا کارت های پودوروزنیک استفاده کنید.

اتوبوس برقی: اتوبوس های برقی سن پترزبورگ توسط شرکت خصوصی اداره و نام آن ها با استفاده از یک k قبل از عدد مشخص می شوند. این اتوبوس ها برای هر مسیر هزینه ای برابر با 40 روبل روسیه(7,000تومان) دارند که برای پرداخت شان می توانید از پول نقد یا کارت های پودوروزنیک استفاده کنید. البته توجه داشته باشید در این اتوبوس ها کارت های گردشگری شهر سن پترزبورگ پذیرفته نمی شوند. 

مارشروتکا (Marshrutka): اتوبوس هایی کوچک و وَن مانندی در سیستم حمل و نقل سن پترزبورگ وجود دارد که با نام مارشروتکا شناخته می شوند. هزینه این ون ها برای مسیرهای درون شهری تنها قدری از اتوبوس ها بیشتر است. برای پیاده شدن از این ون ها، تنها کافیست به راننده قصد خود را اعلام کنید. 

اتوبوس آبی: یکی از جدیدترین وسایل حمل و نقل شهر سن پترزبورگ هستند که هزینه مناسبی نیز دارند. البته باید بدانید این قایق ها یا اتوبوس های آبی، در حال حاضر تنها در یک مسیر درون شهر سن پترزبورگ رفت و آمد می کنند. هزینه این قایق ها در روزهای هفته برابر با 200 روبل روسیه(39,000تومان) و در آخر هفته 320 روبل روسیه(63,000تومان) هستند. 

تاکسی: مانند تمام شهرهای دنیا، تاکسی ها گران ترین و راحت ترین وسیله حمل و نقل عمومی اند. ورودی این تاکسی ها در حدود 150 روبل روسیه(29,000تومان) بوده و به ازای هر کیلومتر در حدود 12 روبل روسیه(2,000تومان) تا 38 روبل روسیه(7,000تومان) به کرایه افزوده می شود. خوب است بدانید راننده تاکسی های سن پترزبورگ به زبان انگلیسی تسلط چندانی ندارند و اگر می خواهید از این تاکسی ها استفاده کنید خوب است چند جمله و کلمه کاربردی به زبان روسی یاد داشته باشید. 

قطار: قطار سن پترزبورگ راهی مناسب برای دسترسی به روستاها و بازدید از جاذبه های اطراف شهر سن پترزبورگ، مانند کاخ پترهوف است. هزینه ها بسته به خط قطار و فاصله ای که پشت سر می گذارید، بین 100 روبل روسیه(19,000تومان) تا 400 روبل روسیه(79,000تومان) متفاوت است. 

2- هزینه های اقامت در سن پترزبورگ

طبیعی است اقامتگاه های مختلفی در سن پترزبورگ، این شهر توریستی و وسیع کشور روسیه وجود داشته باشد. در این جا با انواع اقامتگاه ها و هزینه های هر یک آشنا می شویم:

هتل ها: طیف هزینه هر نوع هتل در هر شب ارایه شده است.

هتل های ۲ ستاره: بین 600 روبل روسیه(118,000تومان) تا 5,000 روبل روسیه(987,000تومان)

هتل های ۳ ستاره: بین 1,300 روبل روسیه(256,000تومان) تا 10,000 روبل روسیه(1,975,000تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین 3,000 روبل روسیه(592,000تومان) تا 140,000 روبل روسیه(27,654,000تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین 8,000 روبل روسیه(1,580,000تومان) تا 350,000 روبل روسیه(69,136,000تومان)

آپارتمان: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. در شهر سن پترزبورگ بیش از 900 سوییت و آپارتمان به چشم می خورد که از اقامتگاه هایی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان ها از شبی 210 روبل روسیه(41,000تومان) تا 30,000 روبل روسیه(5,925,000تومان) متفاوت است. 

هاستل ها: بیش از 300 هاستل مختلف در شهر سن پترزبورگ وجود دارد که هزینه آن ها بین 250 روبل روسیه(49,000تومان) تا  950 روبل روسیه(187,000تومان) متفاوت است.

3- هزینه‌ های خوراک در سن پترزبورگ

در طول اقامت در سن پترزبورگ می توانید به رستوران های متنوع شهر مراجعه کنید و یا با تهیه محصولات و مواد غذایی، از هزینه های سفر خود بکاهید. در این جا به بررسی هزینه های این دو گزینه پرداخته ایم:

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر سن پترزبورگ پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

 • رستوران ارزان: حدود 350 روبل روسیه(69,000تومان) تا 700 روبل روسیه(138,000تومان)
 • رستوران اقتصادی: حدود 750 روبل روسیه(148,000تومان) تا 1,250 روبل روسیه(246,000تومان)
 • رستوران لوکس: در حدود 800 روبل روسیه(158,000تومان) تا 2,800 روبل روسیه(553,000تومان)
 • فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد: حدود 250 روبل روسیه(49,000تومان) تا 350 روبل روسیه(69,000تومان)

خوراکی های لازم: 

 • نان (500 گرمی): حدود 62 روبل روسیه(12,000تومان)
 • شیر (1 لیتر): 46 روبل روسیه(9,000تومان)
 • برنج سفید (کیلویی): حدود 64 روبل روسیه(12,000تومان)
 • جوجه بی استخوان (۱ کیلو): حدود 250 روبل روسیه(49,000تومان)
 • گوشت قرمز (1 کیلو): حدود 470 روبل روسیه(92,000تومان)
 • تخم مرغ 12 عددی: 75 روبل روسیه(14,000تومان)
 • یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 45 روبل روسیه(8,000تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

 • گوجه فرنگی: حدود 125 روبل روسیه(24,000تومان)
 • پیاز: حدود 32 روبل روسیه(6,000تومان)
 • سیب زمینی: حدود 33 روبل روسیه(6,000تومان)
 • کاهو: حدود 53 روبل روسیه(10,000تومان)
 • سیب: حدود 85 روبل روسیه(16,000تومان)
 • موز: حدود 57 روبل روسیه(11,000تومان)
 • پرتقال: حدود 84 روبل روسیه(16,000تومان)

4- هزینه های تفریح در سن پترزبورگ

شهر وسیع سن پترزبورگ طیف وسیعی از جاذبه های تاریخی را در دل خودش جای داده است. در این جا با هزینه ورودی برخی از دیدنی های مشهور و حدود هزینه تورهای محبوب این شهر آشنا می شوید.

1) کلیسای معروف ناجی در خون | Church of the Savior on Blood: برابر با 350 روبل روسیه(69,000تومان)

2) ورودی موزه آرمیتاژ و تمام بخش های آن مانند کاخ زمستانی | State Hermitage Museum: حدود 700 روبل روسیه(138,000تومان)

3) ورودی کاخ پترهوف | Peterhof: برابر با 1,000 روبل روسیه(197,000تومان)

4) کلیسای سنت ایزاک | St. Isaac's Cathedral: برابر با 250 روبل روسیه(49,000تومان)

5) ورودی کاخ و پارک کاترین | Catherine Palace: برابر با 390 روبل روسیه(77,000تومان)

6) ورودی کلیسای پل و پیتر | Peter and Paul Cathedral: برابر با 450 روبل روسیه(88,000تومان)

7) ورودی قلعه سنت مایکل | Saint Michael's Castle: برابر با 400 روبل روسیه(79,000تومان)

8) ورودی کاخ استراگانوف | Stroganov Palace: برابر با 400 روبل روسیه(79,000تومان)

9) کاخ مویکا | Moika Palace: برابر با 450 روبل روسیه(88,000تومان)

10) تور گشت شهری در سن پترزبورگ: از 30 دلار(345,000تومان) به بالا

کلیسای سنت ایزاک
کاخ کاترین
کاخ پترهوف

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در سن پترزبورگ

اگر سن پترزبورگ مقصد شما برای سفر است، خوب است از صنایع دستی این شهر اطلاع داشته باشید. از جمله سوغات سن پتربورگ می توان به سنگ کهربا و زیورآلات آن، تخم مرغ های تزیینی، عروسک های روسی معروف به ماتریوشکا، کلاه های پشمی روسی (اوشانکا | Ushanka)، جعبه های لاکی، شکلات، لوازم آرایش، سازهای سنتی موسیقی و ...اشاره کرد.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارایه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند سن پترزبورگ در اغلب موارد بسیار گران تر از موارد مشابه در شهر تهران است و تفاوتی 20 تا 90 درصدی به چشم می خورد. بنابراین سن پترزبورگ مقصد مناسبی برای خرید و بازارگردی به نظر نمی رسد.

هزینه یک شلوار جین برند در سن پترزبورگ حدود 4,900 روبل روسیه(967,000تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 2,500 روبل روسیه(493,000تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 5,100 روبل روسیه(1,007,000تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 6,600 روبل روسیه(1,303,000تومان)

Photo by : Unknown

6- هزینه سرویس موبایل در روسیه

یکی از چالش های سفر خارجی آن است که سیمکارت کشور مقصد را تهیه کنیم و یا به سیمکارت خودمان بسنده و از خدمات رومینگ بهره ببریم. نکته ای که اینجا باید در نظر گرفت، توجه به هزینه هایی مانند خرید سیمکارت، تعرفه های مکالمه و مقایسه آن با هزینه های رومینگ است.

در این رابطه باید بدانید که نرخ مکالمه موبایلی در روسیه قدری از ایران گران تر بوده و هزینه هر یک دقیقه برقراری ارتباط با استفاده از اپراتورهای این کشور، در حدود 2.7 روبل روسیه(533تومان) خواهد بود. خوب است بدانید که در کشور روسیه 4 اپراتور معروف وجود دارد که خدمات موبایلی روسیه را به عهده دارند. این 4 اپراتور عبارت اند از: ام تی اس (MTS)، مگافون (Megafon)، بی لاین (Beeline) و تله 2 (Tele 2). همان طور که ترتیب نام بردن این اپراتورها نشان می دهد، می توان گفت ام تی اس و مگافون محبوب ترین اپراتورهای روسیه هستند و کاربران بیشتری دارند. البته پوشش و خدمات این اپراتورها بسیار شبیه به هم بوده و تهیه آن ها بسیار ساده است. تنها کافیست پاسپورت خود را همراه داشته باشید. البته به این موضوع هم توجه داشته باشید که بر خلاف ایران، هزینه خرید سیمکارت ها کم نبوده و بیش از 1,000 روبل روسیه(197,000تومان) هستند. 

خوب است بدانید برای خرید سیمکارت های روسی می توانید به مغازه های موبایل فروشی، نمایندگی های اپراتورها در مراکز خرید و فرودگاه ها مراجعه کنید. 

اگر به هر دلیلی خواستید از سیمکارت های ایرانی خود استفاده کنید، بهتر است از هزینه رومینگ این سیمکارت ها اطلاع داشته باشید.

هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان ارائه شده اند.

نوع ارتباط
همراه اول با MEGAFON, VIMPELCOM(IMPULS), NTC, NCC, OJSC
همراه اول با MTS
همراه اول با Tele 2
ایرانسل با MTS, TELE2, TMT
ایرانسل با Beeline, Megafone
رایتل با MTS و Beeline
رایتل با Megafon
مکالمه داخلی
۵۶,۰۰۰
۵,۰۰۰
۲,۰۰۰
۵,۰۰۰
30,۰۰۰
31,8۰۰
7,200
مکالمه با ایران
۹۳,۸۰۰
۵,۰۰۰
۷,۵۰۰
۵,۰۰۰
30,۰۰۰
78,۰۰۰
7,200
دریافت مکالمه
۳۱,۰۰۰
۳,۵۰۰
۳,۵۰۰
۵,۰۰۰
30,۰۰۰
37,۰۰۰
۵,۰۰۰
ارسال پیامک
۷,۷۰۰
۱,۰۰۰
۱,۰۰۰
۱,۵۰۰
6,۰۰۰
9,۰۰۰
2,400
اینترنت (هر مگابایت)
-
۱,۵۰۰
۱,۵۰۰
2,۰۰۰
-
205,000
19,300

با همه این ها تصمیم با شماست که در نهایت از کدام راه استفاده کنید و در واقع این نوع سفر و میزان مکالمات شماست که تعیین می کند کدام راه هزینه کمتری برای شما بر می دارد. 

Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به سن پترزبورگ

اگر نگاهی به شاخص های جهانی صلح و امنیت بیندازیم، خواهیم دید که کشور روسیه در سال 2017 میلادی، جایگاه 151 دنیا را به خودش اختصاص داده است. به این ترتیب بسیار پایین تر از کشور ایران قرار گرفته و تنها از کشورهایی چون اوکراین، لیبی، سودان، سوریه و عراق بالاتر است؛ اما از آن جا که روسیه کشور پهناوری است و تنها بر اساس این شاخص ها نمی توان به تصور دقیقی از امنیت کشور روسیه دست یافت، بهتر است نگاهی جزیی تر به شهر سن پترزبورگ بیندازیم و ببینیم امنیت این شهر توریستی چگونه است.

وقتی آمار و ارقام شهرهایی چون سن پترزبورگ و تهران را در کنار یک دیگر قرار می دهیم، می بینیم که سن پترزبورگ وضعیت بسیار بهتری به نسبت پایتخت عزیز ما داشته و در مواردی مانند خانه دزدی، ماشین دزدی، جیب بری و ... آمار پایینی دارد. همچنین هنگامی که امنیت پیاده روی به تنهایی در شب و روز را در این شهر بررسی می کنیم، می بینیم که آمار و اعداد معتقدند پیاده روی به تنهایی در روزهای سن پترزبورگ بسیار امن تلقی می شود؛ اما پیاده روی تنهایی در شب های این شهر گردشگرپذیر مشابه تهران بوده و چندان امن نیست.

با همه این ها، در نظر بگیرید که وقتی به شهری ناشناخته سفر می کنید، عدم آشنایی شما با شهر موردنظر نوعی نقطه ضعف محسوب می شود و در نتیجه لازم است که در هر حال نکات ایمنی را رعایت کنید. از حمل پول نقد زیاد در هنگام بازدیدها و گشت شهری بپرهیزید و وسایل ارزشمند و قیمتی خود را در ملاعام قرار ندهید. ساعت رفت و آمد خود را با ساعت زندگی روزمره مردم هماهنگ کنید و از پیاده روی تنهایی در شب ها بپرهیزید. 

Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به سن پترزبورگ

گرچه شهر سن پترزبورگ به مانند دیگر شهرهای روسیه در نیمه شمالی کره زمین و در نزدیکی قطب قرار گرفته است؛ اما به جهت موقعیت جغرافیایی اش که در نزدیکی دریای بالتیک است، آب و هوای معتدل تری دارد. بر طبق دسته بندی های علمی، اقلیم شهر سن پترزبورگ قاره ای مرطوب در نظر گرفته می شود. این شهر تابستان هایی گرم، شرجی و کوتاه دارد و زمستان های سرد و یخبندان و طولانی اش زبانزد همگان است. در این جا هر یک از فصل های این شهر را بررسی می کنیم تا ببینیم بهترین فصل سفر سن پترزبورگ کدام است.

بهار: از اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) می توان حضور بهار را در شهر سن پتربورگ لمس کرد. در این زمان برف های زمستان سرد و طولانی، کم کم آب می شوند و یکی از بهترین زمان های بازدید از شهر را رقم می زنند، چرا که در این دو ماه از حجم بالای گردشگران خبری نیست و امکان بازدید بی دردسر از جاذبه های مشهور مهیاست. همچنین تعدادی از جذاب ترین فستیوال های سن پترزبورگ در بهار برگزار می شوند.

تابستان: برخلاف انتظار، بهار سن پترزبورگ چندان طولانی نیست و تابستان این شهر از اواخر می (اوایل خرداد) آغاز می شود و تا آگوست (مرداد) ادامه دارد. در تابستان چهره عبوس سن پترزبورگ رنگ و رویی دیگر می گیرد و با گردشگران بسیارش، به شهری پرهیاهو و همیشه بیدار بدل می شود. یکی از پدیده های جذاب تابستانی سن پترزبورگ، شب های سفیدش است که از ابتدای خرداد تا اواسط تیر رخ می دهد. در این یک ماه، عملا شبی وجود ندارد، خورشید غروب نمی کند و هوا در ۲۴ ساعت روز همچنان روشن است! این پدیده به جهت موقعیت جغرافیایی شهر سن پترزبورگ است که از شمالی ترین شهرهای دنیاست.

همان طور که گفته شد، سن پترزبورگ در تابستان گرم ترین روزهای خود را سپری می کند؛ اما این گرما مخصوص تمام روز نیست و در نزدیکی عصر هوا خنک و سرد می شود و عاقلانه است که برای سفر در تابستان هم لباس گرمی در چمدان‌تان داشته باشید. 

پاییز: یکی از کوتاه ترین فصل های سن پترزبورگ پاییز است که تنها چند هفته طول می کشد. با این حال، پاییز اینجا هنوز هم یکی از زیباترین روزهای سال محسوب می شود و در این چند هفته می توانید تغییر رنگ جذاب برگ درختان را تماشا کنید. از سپتامبر (شهریور) می توانید رنگ و روی پاییزه را در سن پترزبورگ ببینید و به زودی در اواخر مهر نیز با پاییز خداحافظی کنید. در این فصل هوا طبیعتا گرمای تابستانه را ندارد و هوا خنک تر می شود و نیاز است لباس گرم همراه خود داشته باشید.

زمستان: طولانی ترین و سردترین فصل سن پترزبورگ زمستان آن است که عملا از اوایل اکتبر (اواخر مهر) آغاز می شود. اگر عاشق برف و سرمای زمستانید، سن پترزبورگ در این فصل بهترین زمان برای بازدید است، شکوه سپیدگونی را بر تن شهر خواهید دید و می توانید از تفریحات زمستانی سن پترزبورگ لذت ببرید. 

با همه توضیحاتی که داده شد، این قصد شما از سفر است که بهترین فصل و زمان بازدید را تعیین می کند؛ اما اگر بخواهیم یک جمع بندی داشته باشیم، می توان گفت:

بهترین زمان سفر به سن پترزبورگ اواخر خرداد تا شهریور است.

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مساله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع راه های برقراری ارتباط برای شما تهیه کردیم تا نشان بدهیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزیی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی در تصمیم گیری شما برای سفر به شهر جذاب سن پترزبورگ موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به سن پترزبورگ دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان‌تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.