کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 دی 1396

به روز رسانی

09 آذر 1398

هزینه های سفر به سن پترزبورگ به شما کمک می کند تا به شکلی برنامه ریزی شده و با ذهنی آماده قدم به روسیه بگذارید. در این مقاله علاوه بر آشنایی با این شهر زیبا با هزینه های اقامت در سن پترزبورگ و هزینه های خوراک، حمل و نقل و البته دیدنی های مشهور آشنا می شوید. همراه کارناوال باشید تا با هم به سن پترزبورگ برویم.

آشنایی مختصر با شهر سن پترزبورگ

سن پترزبورگ، شهری بندری و وسیع است که در حاشیه دریای بالتیک قرار گرفته و دومین شهر بزرگ کشور روسیه محسوب می شود. این شهر پیشینه ای درخشان و چشمگیر دارد، چرا که به دست پتر کبیر، تزار معروف روسی بنا شد و به مدت دو قرن افتخار پایتخت سرزمین های روسیه را بر سینه داشت. درباره دیگر افتخارات سن پترزبورگ باید گفت که این شهر، مرکز فرهنگی کشور روسیه در نظر گرفته می شود، زیرا جاذبه های شاخصی چون موزه مشهور آرمیتاژ، تالار مارینسکی و موزه دولتی روسیه را در خود جای داده است. البته دیدنی های شهر سن پترزبورگ در همین جا خلاصه نمی شود و اگر می خواهید به این شهر بروید، نباید بازدید از کاخ پترهوف (Peterhof Palace)، کاخ زمستانی (Winter Palace)، کلیسای معروف ناجی در خون (Church of the Savior on Blood)، کاخ و پارک کاترین (Catherine Palace and Park)، کلیسای جامع سنت ایزاک (Saint Isaac's Cathedral) و ... را از دست بدهید. در نهایت جالب است بدانید که سن پترزبورگ شهری با 221 موزه، 2000 کتابخانه، بیش از 80 سالن تئاتر، 100 سالن کنسرت، 45 گالری، 62 سینما و حدود 80 مرکز فرهنگی بوده که سالانه میزبان 100 فستیوال و رویداد هنری و فرهنگی، محلی و بین المللی است. 

در ادامه با دانستنی های مهم شهر سن پترزبورگ و کشور روسیه آشنا می شویم:

1- همان طور که می دانید زبان رسمی و ملی کشور روسیه، روسی است.

2- ساعت رسمی کشور روسیه 30 دقیقه از ایران عقب تر است. 

3- پیش شماره و شماره های ضروری: 

 • پیش شماره روسیه: 7+
 • پیش شماره سن پترزبورگ: 812
 • شماره آتش‌نشانی: 101
 • شماره پلیس: 102
 • شماره اورژانس: 103

4- پایانه هوایی شهر: فرودگاه بین المللی پالکوو | Pulkovo International Airport: این فرودگاه در 30 کیلومتری جنوب مرکز سن پترزبورگ قرار دارد. 

5- بیشترین جمعیت مذهبی شهر سن پترزبورگ نیز همانند کشور روسیه به مسیحیان ارتدکس اختصاص دارد و 50 درصد از جمعیت شهر را تشکیل می دهند. 

برای آشنایی بیشتر با کشور روسیه و برخی از نکات آن، خواندن این مطلب خالی از لطف نیست.

Photo by : Unknown

واحد پول روسیه، سطح قیمت سن پترزبورگ

واحد پول کشور روسیه، روبل است که آن را با نماد ₽ و حروف اختصاصی RUB می شناسند. در حال حاضر هر 1 روبل روسیه (197 تومان) است.

از جمله اسکانس های رایج روبل می توان به 50 روبل (آبی)، 100 روبل (صورتی)، 500 روبل (بنفش)، 1000 روبل (سبز) و 5000 روبل (نارنجی) اشاره کرد. خوب است بدانید که به واحد کوچکتر پول روسیه کوپک می گویند و هر روبل برابر با 100 کوپک است. 

از جمله سکه های رایج روسیه می توان به 1 و 2 روبل و 10 و 50 کوپک اشاره کرد. 

برای تهیه روبل دو راه در پیش رو دارید: 

۱- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های بسیاری که در سطح شهر سن پترزبورگ به چشم می خورند، به روبل تبدیل کنید.

۲-  برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند روبل باید به شعب بانک‌ِ ملی در سطح شهر مراجعه کنید.

سطح قیمت شهر سن پترزبورگ

اغلب ما روسیه را به عنوان کشور گران قیمتی می شناسیم و وقتی به هزینه های شهر سن پترزبورگ نگاهی بیندازیم و آن را با تهران مقایسه کنیم، می بینم که تصور درستی داشته ایم. هزینه های سن پترزبورگ در مواردی چون مواد خوراکی، پوشاک و اجاره اقامتگاه ها در حدود 10 تا 90 درصد بیشتر از تهران است. همراه ما باشید تا در بخش هزینه های سفر همه موارد را به صورت جزیی بررسی کنیم.

اگر مایلید راه هایی کاربردی برای کاهش هزینه های سفر بیاموزید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

Photo by : Unknown

 ویزای روسیه و مدارک

تمام ایرانی ها برای درخواست ویزای روسیه باید از فرم جدید و الکترونیکی روسیه استفاده کنید و به این منظور به سایت سفارت بروید. توجه داشته باشید که استفاده از هر روش دیگری برای پر کردن فرم ویزا، در هیچ شرایطی مورد پذیرش سفارت روسیه قرار نمی گیرد. 

اگر مقصد شما فقط سن پترزبورگ است و سفر هوایی دارید، می توانید ویزای الکترونیک روسیه را رایگان دریافت کنید. در غیر این صورت باید یکی از ویزاهای زیر را انتخاب کنید. 

هزینه ویزای گردشگری روسیه

نوع ویزا

هزینه به دلار

ویزای یک بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)

ویزای یک بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)

ویزای دو بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)

ویزای دو بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)

ویزای چند بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)

ویزای چند بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)

در نهایت توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با ویزاهای روسیه و شرایطش، این مطلب را مطالعه کنید.

هزینه های گذرنامه یا پاسپورت

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که این مدارک، هزینه های مخصوص به خود را دارد.

آشنایی کامل با روند گرفتن گذرنامه

هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

 • 1- هزینه 1,000 تومان بابت شناسه
 • 2- هزینه 3,750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
 • 3- هزینه 100,000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
 • 4- هزینه 36,980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست
Photo by : Unknown

راه های سفر به سن پترزبورگ و هزینه ها

1- تورهای سن پترزبورگ: 

 • طیف تورهای ترکیبی مسکو + سن پترزبورگ: بین 3 تا 10 میلیون تومان

2- سفر شخصی: 

هواپیما: باید بدانید در پروازهای داخلی به مقصد این شهر، فقط پروازهای فصلی ماهان هستند. در غیر این صورت باید از پروازهای ایران-مسکو-سن پترزبورگ استفاده کنید.

 • پروازهای ایرانی تهران - مسکو: 1,300,000 تومان تا 2,500,000 تومان
 • پرواز مسکو - سن پترزبورگ: بین 34 دلار (391,000 تومان) تا 250 دلار (2,875,000 تومان)

ترکیبی: منظور از روش های ترکیبی، استفاده از چند وسیله مختلف است که پیشنهاد ما ترکیب سفر هوایی و ریلی است. ابتدا تا مسکو با هواپیما بروید و از مشکو تا سن پترزبورگ را با قطار طی کنید. هزینه های زیر برای مسیر یک طرفه اند

 • قطارهای معمولی مسکو-سن پترزبورگ:  2,100 روبل روسیه (414,000 تومان) تا 11,000 روبل روسیه (2,172,000 تومان) 
 • قطارهای فوق سریع مسکو-سن پترزبورگ: 3,500 روبل روسیه (691,000 تومان) تا 12,500 روبل روسیه (2,469,000 تومان) 

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا با سایر راه های الکترونیکی پرداخت کنید.

1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری سن پترزبورگ

سن پترزبورگ شهری وسیع است که سیستم حمل و نقل مفید و کارآمدی دارد. برای گشت و گذار در این شهر علاوه بر تاکسی، می توانید از وسایلی چون مترو، اتوبوس، اتوبوس برقی، تراموا، اتوبوس آبی و قطار استفاده کنید.

*بلیت الکترونیک سن پترزبورگ

سن پترزبورگ نیز مانند بسیاری از کلانشهرهای دنیا، برای پرداخت هزینه های وسایل حمل و نقل عمومی خود، از سیستم بلیت های هوشمند بهره می برد. این بلیت های هوشمند را که با نام پودوروزنیک (Podorozhnik) می شناسند، می توانید از ایستگاه های مترو و پایانه های فروش بلیت خریداری و شارژ کنید. هزینه خرید این کارت ها برابر با 55 روبل روسیه (10,000 تومان) است و امکانش را دارید تا حد دلخواه آن ها را شارژ کنید. 

یکی دیگر از راه های پرداخت هزینه های حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ، استفاده از کارت های گردشگری این شهر است. در صورتی که شما این کارت ها را تهیه کرده اید، می توانید از آن ها برای پرداخت هزینه های مترو، اتوبوس، تراموا و ... استفاده کنید. هزینه این کارت ها از 3,200 روبل روسیه (632,000 تومان) شروع می شود و خدمات خوب و قابل توجهی را در اختیار گردشگران قرار می دهد. در آینده ای نزدیک و در مطلبی جداگانه، درباره مزایای کارت گردشگری سن پترزبورگ مقاله ای منتشر خواهیم کرد. 

خوب است بدانید که برای تمام وسایل حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ، هزینه استفاده بچه های بالای 3 سال برابر با سایر افراد بوده و سواری کودکان زیر 3 سال نیز رایگان است. همچنین توجه داشته باشید در صورتی که در حین استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، ماموران متوجه شوند شما بدون بلیت معتبر وارد وسیله شده اید، جریمه ای برابر با 300 روبل روسیه (59,000 تومان) در انتظار شماست.

همچنین توجه داشته باشید در صورتی که به هنگام استفاده از خطوط مترو، تراموا، اتوبوس و اتوبوس برقی، چمدان و وسایلی به همراه خود دارید، هزینه ای به ازای این وسایل از شما دریافت می شود. این هزینه بسته به مسافتی که طی می کنید متفاوت خواهد بود. به طوری که تا 25 کیلومتر 30 روبل روسیه (5,000 تومان)، بین 25 تا 50 کیلومتر 54 روبل روسیه (10,000 تومان) و بیش از 50 کیلومتر هزینه ای برابر با 83 روبل روسیه (16,000 تومان) از شما دریافت می شود. 

هزینه های حمل و نقل سن پترزبورگ به صورت خلاصه عبارت اند از:

خرید بلیت الکترونیک شهر: 55 روبل روسیه (10,000 تومان)

مترو: 45 روبل روسیه (8,000 تومان)

اتوبوس: بین 40 روبل روسیه (7,000 تومان) تا 120 روبل روسیه (23,000 تومان)

اتوبوس برقی و تراموا: 40 روبل روسیه (7,000 تومان)

اتوبوس آبی: بین 200 روبل روسیه (39,000 تومان) تا 320 روبل روسیه (63,000 تومان)

قطار: 55 روبل روسیه (10,000 تومان)

تاکسی: از 150 روبل روسیه (29,000 تومان) به بالا

Photo by : Unknown

آشنایی مختصر با حمل و نقل عمومی سن پترزبورگ

در ادامه با گزینه های حمل و نقل درون شهری سن پترزبورگ آشنا می شوید:

مترو: متروی شهر سن پترزبورگ علاوه بر زیبایی منحصر به فرد ایستگاه هایش، گزینه ای با قیمت مناسب و بسیار کاربردی است. خوب است بدانید که هر 2 تا 3 دقیقه یک قطار از راه می رسد و ساعت کاری متروی سن پترزبورگ از 5:45 صبح تا 0:30 بامداد است. هزینه هر بار سواری مترو برابر با 45 روبل روسیه (8,000 تومان) بوده که برای پرداخت آن می توانید ژتون ها یا سکه های تک سفره را خریداری و یا از کارت های چند سفره یا بلیت هوشمند سن پترزبورگ استفاده کنید. کارت های چند سفره متروی این شهر به این ترتیب هستند:

1- کارت های 10 سفره با اعتبار 1 هفته: 330 روبل روسیه (65,000 تومان)

2- کارت های 20 سفره با اعتبار 2 هفته: 660 روبل روسیه (130,000 تومان)

تراموا: یکی دیگر از گزینه های خوب حمل و نقل، ترامواهای سن پترزبورگ هستند که شبکه وسیعی دارند و مرکز شهر را به سایر نقاط سن پترزبورگ متصل می کنند. هزینه سواری تراموا برابر با 40 روبل روسیه (7,000 تومان) بوده و می توانید آن را نقد و یا با کارت پرداخت کنید.

***در مجموع شهر سن پترزبورگ 3 نوع اتوبوس دارد: اتوبوس عمومی، اتوبوس برقی و اتوبوس های کوچک و معروف به مارشروتکا. اگر بخواهید هزینه اتوبوس را به صورت نقدی پرداخت کنید، فرد مسوول بلیت، در اتوبوس به سراغ شما می آید و هزینه را از شما دریافت می کند. در صورتی که می خواهید از کارت الکترونیکی استفاده کنید، کافی است در هنگام ورود آن را بر روی دستگاه کارتخوان نگه دارید. 

اتوبوس ها: اتوبوس های سن پترزبورگ گزینه ای بسیار ارزان برای گشت شهری محسوب می شوند که دسترسی شما را به اغلب نقاط شهر ممکن می کنند. البته از جمله چالش های استفاده از این وسایل، مشکل در خواندن ایستگاه های اتوبوس و یافتن مسیر است که البته برای حل این موضوع می توانید از نقشه های آنلاین مانند مپ کارناوال یا گوگل مپ استفاده کنید. اتوبوس های عمومی شهر را با رنگ سفید و سبز و یا زرد خواهید دید. هزینه هر مسیر بسته به خط اتوبوس، بین 40 روبل روسیه (7,000 تومان) تا 120 روبل روسیه (23,000 تومان) بوده و برای پرداخت آن ها می توانید از پول نقد و یا کارت های پودوروزنیک استفاده کنید.

اتوبوس برقی: اتوبوس های برقی سن پترزبورگ توسط شرکت خصوصی اداره و نام آن ها با استفاده از یک k قبل از عدد مشخص می شوند. این اتوبوس ها برای هر مسیر هزینه ای برابر با 40 روبل روسیه (7,000 تومان) دارند که برای پرداخت شان می توانید از پول نقد یا کارت های پودوروزنیک استفاده کنید. البته توجه داشته باشید در این اتوبوس ها کارت های گردشگری شهر سن پترزبورگ پذیرفته نمی شوند. 

مارشروتکا (Marshrutka): اتوبوس هایی کوچک و وَن مانندی در سیستم حمل و نقل سن پترزبورگ وجود دارد که با نام مارشروتکا شناخته می شوند. هزینه این ون ها برای مسیرهای درون شهری تنها قدری از اتوبوس ها بیشتر است. برای پیاده شدن از این ون ها، تنها کافیست به راننده قصد خود را اعلام کنید. 

اتوبوس آبی: یکی از جدیدترین وسایل حمل و نقل شهر سن پترزبورگ هستند که هزینه مناسبی نیز دارند. البته باید بدانید این قایق ها یا اتوبوس های آبی، در حال حاضر تنها در یک مسیر درون شهر سن پترزبورگ رفت و آمد می کنند. هزینه این قایق ها در روزهای هفته برابر با 200 روبل روسیه (39,000 تومان) و در آخر هفته 320 روبل روسیه (63,000 تومان) هستند. 

تاکسی: مانند تمام شهرهای دنیا، تاکسی ها گران ترین و راحت ترین وسیله حمل و نقل عمومی اند. ورودی این تاکسی ها در حدود 150 روبل روسیه (29,000 تومان) بوده و به ازای هر کیلومتر در حدود 12 روبل روسیه (2,000 تومان) تا 38 روبل روسیه (7,000 تومان) به کرایه افزوده می شود. خوب است بدانید راننده تاکسی های سن پترزبورگ به زبان انگلیسی تسلط چندانی ندارند و اگر می خواهید از این تاکسی ها استفاده کنید خوب است چند جمله و کلمه کاربردی به زبان روسی یاد داشته باشید. 

قطار: قطار سن پترزبورگ راهی مناسب برای دسترسی به روستاها و بازدید از جاذبه های اطراف شهر سن پترزبورگ، مانند کاخ پترهوف است. هزینه ها بسته به خط قطار و فاصله ای که پشت سر می گذارید، بین 100 روبل روسیه (19,000 تومان) تا 400 روبل روسیه (79,000 تومان) متفاوت است. 

2- هزینه های اقامت در سن پترزبورگ

طبیعی است اقامتگاه های مختلفی در سن پترزبورگ، این شهر توریستی و وسیع کشور روسیه وجود داشته باشد. در این جا با انواع اقامتگاه ها و هزینه های هر یک آشنا می شویم:

هتل ها: طیف هزینه هر نوع هتل در هر شب ارایه شده است.

هتل های ۲ ستاره: بین 600 روبل روسیه (118,000 تومان) تا 5,000 روبل روسیه (987,000 تومان)

هتل های ۳ ستاره: بین 1,300 روبل روسیه (256,000 تومان) تا 10,000 روبل روسیه (1,975,000 تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین 3,000 روبل روسیه (592,000 تومان) تا 140,000 روبل روسیه (27,654,000 تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین 8,000 روبل روسیه (1,580,000 تومان) تا 350,000 روبل روسیه (69,136,000 تومان)

آپارتمان: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. در شهر سن پترزبورگ بیش از 900 سوییت و آپارتمان به چشم می خورد که از اقامتگاه هایی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان ها از شبی 210 روبل روسیه (41,000 تومان) تا 30,000 روبل روسیه (5,925,000 تومان) متفاوت است. 

هاستل ها: بیش از 300 هاستل مختلف در شهر سن پترزبورگ وجود دارد که هزینه آن ها بین 250 روبل روسیه (49,000 تومان) تا  950 روبل روسیه (187,000 تومان) متفاوت است.

3- هزینه‌ های خوراک در سن پترزبورگ

در طول اقامت در سن پترزبورگ می توانید به رستوران های متنوع شهر مراجعه کنید و یا با تهیه محصولات و مواد غذایی، از هزینه های سفر خود بکاهید. در این جا به بررسی هزینه های این دو گزینه پرداخته ایم:

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر سن پترزبورگ پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

 • رستوران ارزان: حدود 350 روبل روسیه (69,000 تومان) تا 700 روبل روسیه (138,000 تومان)
 • رستوران اقتصادی: حدود 750 روبل روسیه (148,000 تومان) تا 1,250 روبل روسیه (246,000 تومان)
 • رستوران لوکس: در حدود 800 روبل روسیه (158,000 تومان) تا 2,800 روبل روسیه (553,000 تومان)
 • فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد: حدود 250 روبل روسیه (49,000 تومان) تا 350 روبل روسیه (69,000 تومان)

خوراکی های لازم: 

 • نان (500 گرمی): حدود 62 روبل روسیه (12,000 تومان)
 • شیر (1 لیتر): 46 روبل روسیه (9,000 تومان)
 • برنج سفید (کیلویی): حدود 64 روبل روسیه (12,000 تومان)
 • جوجه بی استخوان (۱ کیلو): حدود 250 روبل روسیه (49,000 تومان)
 • گوشت قرمز (1 کیلو): حدود 470 روبل روسیه (92,000 تومان)
 • تخم مرغ 12 عددی: 75 روبل روسیه (14,000 تومان)
 • یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 45 روبل روسیه (8,000 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

 • گوجه فرنگی: حدود 125 روبل روسیه (24,000 تومان)
 • پیاز: حدود 32 روبل روسیه (6,000 تومان)
 • سیب زمینی: حدود 33 روبل روسیه (6,000 تومان)
 • کاهو: حدود 53 روبل روسیه (10,000 تومان)
 • سیب: حدود 85 روبل روسیه (16,000 تومان)
 • موز: حدود 57 روبل روسیه (11,000 تومان)
 • پرتقال: حدود 84 روبل روسیه (16,000 تومان)

4- هزینه های تفریح در سن پترزبورگ

شهر وسیع سن پترزبورگ طیف وسیعی از جاذبه های تاریخی را در دل خودش جای داده است. در این جا با هزینه ورودی برخی از دیدنی های مشهور و حدود هزینه تورهای محبوب این شهر آشنا می شوید.

1) کلیسای معروف ناجی در خون | Church of the Savior on Blood: برابر با 350 روبل روسیه (69,000 تومان)

2) ورودی موزه آرمیتاژ و تمام بخش های آن مانند کاخ زمستانی | State Hermitage Museum: حدود 700 روبل روسیه (138,000 تومان)

3) ورودی کاخ پترهوف | Peterhof: برابر با 1,000 روبل روسیه (197,000 تومان)

4) کلیسای سنت ایزاک | St. Isaac's Cathedral: برابر با 250 روبل روسیه (49,000 تومان)

5) ورودی کاخ و پارک کاترین | Catherine Palace: برابر با 390 روبل روسیه (77,000 تومان)

6) ورودی کلیسای پل و پیتر | Peter and Paul Cathedral: برابر با 450 روبل روسیه (88,000 تومان)

7) ورودی قلعه سنت مایکل | Saint Michael's Castle: برابر با 400 روبل روسیه (79,000 تومان)

8) ورودی کاخ استراگانوف | Stroganov Palace: برابر با 400 روبل روسیه (79,000 تومان)

9) کاخ مویکا | Moika Palace: برابر با 450 روبل روسیه (88,000 تومان)

10) تور گشت شهری در سن پترزبورگ: از 30 دلار (345,000 تومان) به بالا

کلیسای سنت ایزاک
کاخ کاترین
کاخ پترهوف

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در سن پترزبورگ

اگر سن پترزبورگ مقصد شما برای سفر است، خوب است از صنایع دستی این شهر اطلاع داشته باشید. از جمله سوغات سن پتربورگ می توان به سنگ کهربا و زیورآلات آن، تخم مرغ های تزیینی، عروسک های روسی معروف به ماتریوشکا، کلاه های پشمی روسی (اوشانکا | Ushanka)، جعبه های لاکی، شکلات، لوازم آرایش، سازهای سنتی موسیقی و ...اشاره کرد.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارایه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند سن پترزبورگ در اغلب موارد بسیار گران تر از موارد مشابه در شهر تهران است و تفاوتی 20 تا 90 درصدی به چشم می خورد. بنابراین سن پترزبورگ مقصد مناسبی برای خرید و بازارگردی به نظر نمی رسد.

هزینه یک شلوار جین برند در سن پترزبورگ حدود 4,900 روبل روسیه (967,000 تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 2,500 روبل روسیه (493,000 تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 5,100 روبل روسیه (1,007,000 تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 6,600 روبل روسیه (1,303,000 تومان)

Photo by : Unknown

6- هزینه سرویس موبایل در روسیه

یکی از چالش های سفر خارجی آن است که سیمکارت کشور مقصد را تهیه کنیم و یا به سیمکارت خودمان بسنده و از خدمات رومینگ بهره ببریم. نکته ای که اینجا باید در نظر گرفت، توجه به هزینه هایی مانند خرید سیمکارت، تعرفه های مکالمه و مقایسه آن با هزینه های رومینگ است.

در این رابطه باید بدانید که نرخ مکالمه موبایلی در روسیه قدری از ایران گران تر بوده و هزینه هر یک دقیقه برقراری ارتباط با استفاده از اپراتورهای این کشور، در حدود 2.7 روبل روسیه (533 تومان) خواهد بود. خوب است بدانید که در کشور روسیه 4 اپراتور معروف وجود دارد که خدمات موبایلی روسیه را به عهده دارند. این 4 اپراتور عبارت اند از: ام تی اس (MTS)، مگافون (Megafon)، بی لاین (Beeline) و تله 2 (Tele 2). همان طور که ترتیب نام بردن این اپراتورها نشان می دهد، می توان گفت ام تی اس و مگافون محبوب ترین اپراتورهای روسیه هستند و کاربران بیشتری دارند. البته پوشش و خدمات این اپراتورها بسیار شبیه به هم بوده و تهیه آن ها بسیار ساده است. تنها کافیست پاسپورت خود را همراه داشته باشید. البته به این موضوع هم توجه داشته باشید که بر خلاف ایران، هزینه خرید سیمکارت ها کم نبوده و بیش از 1,000 روبل روسیه (197,000 تومان) هستند. 

خوب است بدانید برای خرید سیمکارت های روسی می توانید به مغازه های موبایل فروشی، نمایندگی های اپراتورها در مراکز خرید و فرودگاه ها مراجعه کنید. 

اگر به هر دلیلی خواستید از سیمکارت های ایرانی خود استفاده کنید، بهتر است از هزینه رومینگ این سیمکارت ها اطلاع داشته باشید.

هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان ارائه شده اند.

نوع ارتباط

همراه اول با MEGAFON, VIMPELCOM(IMPULS), NTC, NCC, OJSC

همراه اول با MTS

همراه اول با Tele 2

ایرانسل با MTS, TELE2, TMT

ایرانسل با Beeline, Megafone

رایتل با MTS و Beeline

رایتل با Megafon

مکالمه داخلی

۵۶,۰۰۰

۵,۰۰۰

۲,۰۰۰

۵,۰۰۰

30,۰۰۰

31,8۰۰

7,200

مکالمه با ایران

۹۳,۸۰۰

۵,۰۰۰

۷,۵۰۰

۵,۰۰۰

30,۰۰۰

78,۰۰۰

7,200

دریافت مکالمه

۳۱,۰۰۰

۳,۵۰۰

۳,۵۰۰

۵,۰۰۰

30,۰۰۰

37,۰۰۰

۵,۰۰۰

ارسال پیامک

۷,۷۰۰

۱,۰۰۰

۱,۰۰۰

۱,۵۰۰

6,۰۰۰

9,۰۰۰

2,400

اینترنت (هر مگابایت)

-

۱,۵۰۰

۱,۵۰۰

2,۰۰۰

-

205,000

19,300

با همه این ها تصمیم با شماست که در نهایت از کدام راه استفاده کنید و در واقع این نوع سفر و میزان مکالمات شماست که تعیین می کند کدام راه هزینه کمتری برای شما بر می دارد. 

Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به سن پترزبورگ

اگر نگاهی به شاخص های جهانی صلح و امنیت بیندازیم، خواهیم دید که کشور روسیه در سال 2017 میلادی، جایگاه 151 دنیا را به خودش اختصاص داده است. به این ترتیب بسیار پایین تر از کشور ایران قرار گرفته و تنها از کشورهایی چون اوکراین، لیبی، سودان، سوریه و عراق بالاتر است؛ اما از آن جا که روسیه کشور پهناوری است و تنها بر اساس این شاخص ها نمی توان به تصور دقیقی از امنیت کشور روسیه دست یافت، بهتر است نگاهی جزیی تر به شهر سن پترزبورگ بیندازیم و ببینیم امنیت این شهر توریستی چگونه است.

وقتی آمار و ارقام شهرهایی چون سن پترزبورگ و تهران را در کنار یک دیگر قرار می دهیم، می بینیم که سن پترزبورگ وضعیت بسیار بهتری به نسبت پایتخت عزیز ما داشته و در مواردی مانند خانه دزدی، ماشین دزدی، جیب بری و ... آمار پایینی دارد. همچنین هنگامی که امنیت پیاده روی به تنهایی در شب و روز را در این شهر بررسی می کنیم، می بینیم که آمار و اعداد معتقدند پیاده روی به تنهایی در روزهای سن پترزبورگ بسیار امن تلقی می شود؛ اما پیاده روی تنهایی در شب های این شهر گردشگرپذیر مشابه تهران بوده و چندان امن نیست.

با همه این ها، در نظر بگیرید که وقتی به شهری ناشناخته سفر می کنید، عدم آشنایی شما با شهر موردنظر نوعی نقطه ضعف محسوب می شود و در نتیجه لازم است که در هر حال نکات ایمنی را رعایت کنید. از حمل پول نقد زیاد در هنگام بازدیدها و گشت شهری بپرهیزید و وسایل ارزشمند و قیمتی خود را در ملاعام قرار ندهید. ساعت رفت و آمد خود را با ساعت زندگی روزمره مردم هماهنگ کنید و از پیاده روی تنهایی در شب ها بپرهیزید. 

Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به سن پترزبورگ

گرچه شهر سن پترزبورگ به مانند دیگر شهرهای روسیه در نیمه شمالی کره زمین و در نزدیکی قطب قرار گرفته است؛ اما به جهت موقعیت جغرافیایی اش که در نزدیکی دریای بالتیک است، آب و هوای معتدل تری دارد. بر طبق دسته بندی های علمی، اقلیم شهر سن پترزبورگ قاره ای مرطوب در نظر گرفته می شود. این شهر تابستان هایی گرم، شرجی و کوتاه دارد و زمستان های سرد و یخبندان و طولانی اش زبانزد همگان است. در این جا هر یک از فصل های این شهر را بررسی می کنیم تا ببینیم بهترین فصل سفر سن پترزبورگ کدام است.

بهار: از اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) می توان حضور بهار را در شهر سن پتربورگ لمس کرد. در این زمان برف های زمستان سرد و طولانی، کم کم آب می شوند و یکی از بهترین زمان های بازدید از شهر را رقم می زنند، چرا که در این دو ماه از حجم بالای گردشگران خبری نیست و امکان بازدید بی دردسر از جاذبه های مشهور مهیاست. همچنین تعدادی از جذاب ترین فستیوال های سن پترزبورگ در بهار برگزار می شوند.

تابستان: برخلاف انتظار، بهار سن پترزبورگ چندان طولانی نیست و تابستان این شهر از اواخر می (اوایل خرداد) آغاز می شود و تا آگوست (مرداد) ادامه دارد. در تابستان چهره عبوس سن پترزبورگ رنگ و رویی دیگر می گیرد و با گردشگران بسیارش، به شهری پرهیاهو و همیشه بیدار بدل می شود. یکی از پدیده های جذاب تابستانی سن پترزبورگ، شب های سفیدش است که از ابتدای خرداد تا اواسط تیر رخ می دهد. در این یک ماه، عملا شبی وجود ندارد، خورشید غروب نمی کند و هوا در ۲۴ ساعت روز همچنان روشن است! این پدیده به جهت موقعیت جغرافیایی شهر سن پترزبورگ است که از شمالی ترین شهرهای دنیاست.

همان طور که گفته شد، سن پترزبورگ در تابستان گرم ترین روزهای خود را سپری می کند؛ اما این گرما مخصوص تمام روز نیست و در نزدیکی عصر هوا خنک و سرد می شود و عاقلانه است که برای سفر در تابستان هم لباس گرمی در چمدان‌تان داشته باشید. 

پاییز: یکی از کوتاه ترین فصل های سن پترزبورگ پاییز است که تنها چند هفته طول می کشد. با این حال، پاییز اینجا هنوز هم یکی از زیباترین روزهای سال محسوب می شود و در این چند هفته می توانید تغییر رنگ جذاب برگ درختان را تماشا کنید. از سپتامبر (شهریور) می توانید رنگ و روی پاییزه را در سن پترزبورگ ببینید و به زودی در اواخر مهر نیز با پاییز خداحافظی کنید. در این فصل هوا طبیعتا گرمای تابستانه را ندارد و هوا خنک تر می شود و نیاز است لباس گرم همراه خود داشته باشید.

زمستان: طولانی ترین و سردترین فصل سن پترزبورگ زمستان آن است که عملا از اوایل اکتبر (اواخر مهر) آغاز می شود. اگر عاشق برف و سرمای زمستانید، سن پترزبورگ در این فصل بهترین زمان برای بازدید است، شکوه سپیدگونی را بر تن شهر خواهید دید و می توانید از تفریحات زمستانی سن پترزبورگ لذت ببرید. 

با همه توضیحاتی که داده شد، این قصد شما از سفر است که بهترین فصل و زمان بازدید را تعیین می کند؛ اما اگر بخواهیم یک جمع بندی داشته باشیم، می توان گفت:

بهترین زمان سفر به سن پترزبورگ اواخر خرداد تا شهریور است.

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مساله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع راه های برقراری ارتباط برای شما تهیه کردیم تا نشان بدهیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزیی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی در تصمیم گیری شما برای سفر به شهر جذاب سن پترزبورگ موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به سن پترزبورگ دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان‌تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

10 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

سلام ، ممنون از سفرنامه الان پرواز مستقیم به سن پیترزبورگ هست و با ویزای الکترونیک که حدود ۱۰ دلاره میشه رفت

08 آذر 1398

کاربر مهمان

عالی

30 شهریور 1398

کاربر مهمان

مطالبتون خيلي خوب بود ولي پياده روي تو تهران كه خيلي امنه، تا ساعت 12 شب كه همه جا بازه و هيچ اتفاقي هم براي آدم نميوفته من كه دخترم خيلي هم برام امن و راحته، چرا اگه ميخواين از يه جا تعريف كنين الكي خودمونو مسخره ميكنين؟!!!

زينب شيرازی

سلام دوست عزیز کارناوالی

اول از همه خوشحالیم که این مطالب برای شما مفید بوده

موضوع بعدی اینه که ما برای نوشتن این مطالب تنها از تجریبات و برداشت های خودمون استفاده نمی کنیم. خصوصا در مواردی مثل مقایسه امنیت دو شهر. مواردی از این دست کاملا بر اساس آمار و ارقام منابع معتبر نوشته می شن. این آمار و ارقام هم میانگینی از تموم داده هاست. یعنی امنیت پیاده روی در ساعت 12 شب در محله تجریش رو با امنیت محله مولوی تهران در ساعت 12 شب در کنار هم قرار میدن و نتیجه میگیرن. یعنی این اطلاعات صرفا بر اساس یک محله و بخش های خاص تهران نوشته نشده. بنابراین بدیهیه نتیجه این موضوع چندان با تجربه خاص شما تطابق نداشته باشه و برای شما عجیب باشه و حتا به نظرتون بیاد که چرا خلاف واقع نوشته شده! 

در مجموع خوشحالیم که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.

ممنون از همراهی شما

20 تیر 1398

19 تیر 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.