کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 دی 1396

به روز رسانی

01 تیر 1398

هزینه های سفر به مسکو، موضوعی است که در این مقاله به آن می پردازیم و در عرض چند دقیقه می بینیم چطور می توان برای سفر به مسکو مهیا شد. به این ترتیب با هزینه غذا در مسکو و موارد دیگری مانند هزینه های اقامت در مسکو، هزینه ورودی دیدنی ها، حمل و نقل و ... آشنا می شویم و با یک حساب سرانگشتی، بودجه کل سفرمان را محاسبه می کنیم. همراه کارناوال به مسکو بیایید. 

آشنایی مختصر با شهر مسکو، پایتخت روسیه

مسکو، پایتخت و پرجمعیت ترین شهر روسیه است که جمعیتی در حدود 12.2 میلیون نفر را در خودش جای داده است. این شهر قلب سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی کشور روسیه و شرق اروپا محسوب می شود و وسیع ترین شهر در کل قاره اروپاست. البته ویژگی های منحصر به فرد مسکو در همین جا خلاصه نمی شود و با در نظر گرفتن مرزهای این شهر می توان دید که این پایتخت وسیع در میان لیست بزرگترین شهرهای دنیا جای دارد و از لحاظ جمعیت نیز، رکورد یازدهم جهان را در اختیار دارد. همچنین خوب است بدانید که مسکو سال ها در میان 10 شهر گران دنیا دسته بندی می شد؛ اما امروزه قدری وضعیت متفاوتی پیدا کرده است و به مانند گذشته نیست. با این حال مسکو هنوز هم مقصد بسیار گرانی برای ایرانی ها محسوب می شود. از دیگر ویژگی های مسکو می توان به رشد سریع صنعت گردشگری اش اشاره کرد که آن را در میان پر رشد ترین مقاصد گردشگری دنیا قرار داده است. همچنین جالب است بدانید مسکو شمالی ترین و سردترین اَبَرشهر -شهرهایی با بیش از 10 میلیون جمعیت- دنیاست. این شهر که در حاشیه رود مسکوا شکل گرفته، قدمتی 900 ساله دارد و جاذبه های تاریخی و مدرن بسیاری را در دل خود جای داده است. از جمله جاذبه های مسکو که در حین سفر نباید دیدن شان را از دست داد می توان به کاخ کرمیلن مسکو، میدان سرخ، کلیسای زیبای سنت باسیل، پارک گورکی، تالار باشکوه بلشوی، مرکز خرید مجلل و وسیع گوم و ... اشاره کرد.

در ادامه با دانستنی های مهم شهر مسکو و کشور روسیه آشنا می شویم:

1- همان طور که می دانید زبان رسمی و ملی کشور روسیه، روسی است.

2- ساعت رسمی کشور روسیه 1 ساعت و 30 دقیقه از ایران عقب تر است. 

3- پیش شماره و شماره های ضروری: 

 • پیش شماره روسیه: 7+
 • پیش شماره مسکو: 495, 499
 • شماره آتش‌نشانی: 101
 • شماره پلیس: 102
 • شماره اورژانس: 103

4- پایانه های هوایی شهر: مسکو دو فرودگاه بین المللی دارد 

 • فرودگاه بین المللی شرمتیوو | Sheremetyevo International Airport: این فرودگاه در 33 کیلومتری شمال غربی مرکز شهر مسکو قرار دارد.
 • فرودگاه بین المللی دوموده‌دوو مسکو | Moscow Domodedovo Airport: این فرودگاه در 45 کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر مسکو قرار گرفته است.

5- بیشترین جمعیت مذهبی شهر مسکو نیز همانند کشور روسیه به مسیحیان ارتدکس اختصاص دارد و پیروان این دین، 52 درصد از جمعیت شهر را تشکیل می دهند. پس از آن نیز مسلمانان با 3.6 درصد، دومین جایگاه را به خودشان اختصاص داده اند. 

برای آشنایی بیشتر با کشور روسیه و برخی از نکات آن، خواندن این مطلب خالی از لطف نیست:

Photo by : Unknown

واحد پول روسیه، سطح قیمت مسکو

واحد پول کشور روسیه، روبل است که آن را با نماد ₽ و حروف اختصاصی RUB می شناسند. در حال حاضر هر 1 روبل روسیه(197تومان) است.

از جمله اسکانس های رایج روبل می توان به 50 روبل (آبی)، 100 روبل (صورتی)، 500 روبل (بنفش)، 1000 روبل (سبز) و 5000 روبل (نارنجی) اشاره کرد. خوب است بدانید که به واحد کوچکتر پول روسیه کوپک می گویند و هر روبل برابر با 100 کوپک است. 

همچنین از جمله سکه های رایج روسیه می توان به 1 و 2 روبل و 10 و 50 کوپک اشاره کرد. 

برای تهیه روبل دو راه در پیش رو دارید: 

۱- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های بسیاری که در سطح شهر مسکو به چشم می خورند، به روبل تبدیل کنید.

۲-  برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند روبل باید به شعب بانک‌ِ ملی در سطح شهر مراجعه کنید.

سطح قیمت شهر مسکو

 وقتی حرف سفر به روسیه پیش کشیده می شود، اغلب ما مقصد گرانقیمتی را متصور می شویم و حسابش را از سفر به کشورهایی مانند ترکیه و تایلند و دیگر مقاصد آسیایی جدا می کنیم. وقتی این موضوع را از زوایه آمار و ارقام بررسی کنیم، می بینیم حق با ماست و کشور روسیه و به خصوص شهر مسکو از جمله مقاصد گران گردشگری محسوب می شوند و تفاوت قیمت ها به نسبت قیمت های تهران بسیار قابل توجه است. با این حال بد نیست بدانید که مسکو در میان سایر شهرهای اروپایی چندان گرانقیمت محسوب نمی شود و در لیست 40 تایی گران ترین های اروپا، جایگاه 31 اُم را به خودش اختصاص داده است. در ادامه همراه ما باشید تا در بخش هزینه های سفر، ریز به ریز هزینه های مسکو را بررسی کنیم.

اگر مایلید با راه هایی کاربردی برای کاهش هزینه های سفر آشنا شوید، خواندن این مقاله را از دست ندهید:

Photo by : Unknown

هزینه های گذرنامه یا پاسپورت

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که این مدارک، هزینه های مخصوص به خود را دارد.

آشنایی با روند گرفتن گذرنامه

هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

 • 1- هزینه 1,000 تومان بابت شناسه
 • 2- هزینه 3,750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
 • 3- هزینه 100,000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
 • 4- هزینه 36,980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

 ویزای روسیه و مدارک

خوب است بدانید که طبق قانونی که از ۱۱ ژانویه سال ۲۰۱۶ به تصویب رسیده است، تمام ایرانی ها برای درخواست ویزای روسیه باید از فرم جدید و ویزای الکترونیکی روسیه استفاده کرده و به این منظور به سایت سفارت مراجعه کنند. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از هر روش دیگری برای پر کردن فرم ویزا، در هیچ شرایطی مورد پذیرش سفارت روسیه قرار نمی گیرد. بنابراین اگر می خواهید شخصی به کشور روسیه سفر کنید، لازم است خودتان برای دریافت ویزا اقدام کنید؛ اما توجه داشته باشید که برای سفر گروهی و یا با تور به کشور روسیه، نیازی به دریافت ویزا ندارید.

کشور روسیه چندین نوع ویزای گردشگری، تجاری، کاری و ... دارد که شما برای سفر تفریحی نیاز است جهت دریافت ویزای توریستی یا گردشگری اقدام کنید. 

ویزای گردشگری روسیه برای هر فرد متقاضی، حداکثر تا 1 ماه اعتبار داشته و تنها می تواند به صورت یک بار ورود و یا دو بار ورود صادر شود. باید توجه داشته باشید که برای انجام بخشی از فرآیند ویزای گردشگری روسیه، لازم است تا به برخی از آژانس های مسافرتی مراجعه کنید. برای درخواست این ویزا داشتن مدارک زیر الزامی است:

 • تاییدیه گردشگری: این مدرک را می توانید از آژانس های مسافرتی مورد تایید سفارت روسیه و آن هایی که در وزارت امور خارجه روسیه ثبت شده اند، دریافت کنید. در این تاییدیه باید نام کامل شما، تاریخ تولد، شماره پاسپورت، تاریخ ورود و خروج، برنامه سفر، شماره ارجاع آژانس، مهر رسمی و امضای مسوول قانونی مربوط درج شده باشد. خوب است بدانید که برای گرفتن ویزای گردشگری روسیه احتیاجی به داشتن رزرونامه هتل ندارید. 
 • بلیت رفت و برگشت: تاریخ بلیت رفت و برگشت شما به روسیه باید با تاریخ درج شده در تاییدیه گردشگری و البته تاریخ رزرو هتل تان همخوانی داشته باشد.
 • پاسپورت معتبر: طبیعتا پاسپورت شما باید اصل بوده، حداقل دو صفحه خالی داشته و اعتبار آن باید بیش از 6 ماه باشد.
 • فرم درخواست ویزا : باید فرم درخواست ویزا را با دقت، به درستی و به زبان انگلیسی پر کرده باشید و در انتها آن را امضا بزنید.
 • یک قطعه عکس 3 × 4

نکته اول: توجه داشته باشید که به هنگام ورود به خاک روسیه و در هنگام کنترل ویزای شما، ممکن است تاییدیه گردشگری و بلیت برگشت با تاریخ مشخص را از شما درخواست کنند. بنابراین لازم است تا از تاییدیه گردشگری خود یک نسخه کپی تهیه کرده و بلیت برگشت خود را نیز همراهتان داشته باشید. 

نکته دوم: لازم است که تمام مدارک خواسته شده تا 5 روز کاری پیش از ورود به روسیه، به سفارت ارسال شده باشند. 

هزینه ویزای گردشگری روسیه

نوع ویزا
هزینه به دلار
ویزای یک بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)
80 دلار(920,000تومان)
ویزای یک بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)
160 دلار(1,840,000تومان)
ویزای دو بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)
128 دلار(1,472,000تومان)
ویزای دو بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)
256 دلار(2,944,000تومان)
ویزای چند بار ورود (4 تا 20 روز تحویل)
240 دلار(2,760,000تومان)
ویزای چند بار ورود فوری (1 تا 3 روز تحویل)
480 دلار(5,520,000تومان)

در نهایت توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با ویزاهای روسیه و شرایطش، این مطلب را مطالعه کنید.

Photo by : Unknown

راه های سفر به مسکو و هزینه ها

برای سفر به مسکو نیز مانند سفر به دیگر شهرهای دنیا می توانید به راحتی به سراغ تورها و آژانس های گردشگری بروید و یا خودتان دست به کار شوید. اگر راه اول را انتخاب می کنید، تنها کافی است به یک آژانس معتبر بروید، هزینه را بپردازید و مدارک لازم را ارایه دهید و باقی کار را به تورگردانان بسپارید. در این صورت سفری هوایی برای شما ترتیب داده می شود و با هماهنگی بلیت های هواپیما خریداری می شود. اما اگر از طرفداران سفر شخصی هستید و همیشه این شمایید که برنامه سفرِ خودتان را تنظیم می کنید، باید بدانید که برای سفر به مسکو گزینه های متنوعی ندارید و تنها راه شما محدود به مسیر هوایی می شود.

این موضوع از آن جهت است که برای ورود به روسیه احتیاج به دریافت ویزا دارید و برای دریافت ویزا نیز لازم است که بلیت های هواپیمای خود را نشان دهید. بنابراین راه‌های سفر به مسکو عبارت اند از:

1- تورهای مسکو

2- شخصی

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا با سایر راه های الکترونیکی پرداخت کنید.

Photo by : Unknown

1- تورهای مسکو

بسته به آن که چه زمانی و به چه قصدی می خواهید به مسکو سفر کنید، تورهای متفاوتی را خواهید دید.

برای انتخاب تور مناسب چه کنیم؟

تورهای مخصوص مسکو

بسته به آن که تورهای مسکو را برای چه زمانی از سال تهیه می کنید، تعداد روزهای متفاوتی برای آن خواهید دید. در کل تورهای مسکو از 3 روز تا 8 روز هم ارایه می شوند. هزینه این تورها بسته به زمان سفر، نوع آژانس هواپیمایی، کلاس هتل و اتاق مورد نظر شما متفاوت خواهد بود. طیف هزینه تورهای 3 روز و 4 شب، بین 5,800,000 تا 8,000,000 تومان هستند. 

تورهای ترکیبی مسکو

در حالت معمول، تورهای مسکو را به صورت ترکیبی با شهر سن پترزبورگ ارایه می دهند، به این صورت که در طی برنامه ای 7 شبه، 3 یا 4 شب را در مسکو و باقی را در سن پترزبورگ خواهید گذراند. هزینه این تورها بسته به زمان سفر، نوع آژانس هواپیمایی، کلاس هتل و اتاق مورد نظر شما متفاوت خواهد بود.

 •  طیف تورهای ترکیبی مسکو + سن پترزبورگ: بین 8 تا 20 میلیون تومان

۲- سفر شخصی 

اگر دلتان می خواهد در سفر به مسکو صرفه جویی کنید، می توانید سفر شخصی را مد نظر قرار بدهید. همان طور که گفته شد، برای سفر به مسکو نیاز است تا بلیت هواپیما خریداری کنید. 

هزینه پروازهای یک طرفه تهران-مسکو عبارت اند از:

 • پروازهای ایرانی تهران - مسکو: 1,300,000 تومان تا 2,500,000 تومان
Photo by : Unknown

هزینه‌ ها در طول سفر به مسکو

سفر شما به مسکو می تواند با هزینه های مختلفی همراه باشد که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. در این جا با ارایه متوسط قیمت این موارد به شما کمک می کنیم تا بتوانید یک شمای کلی از هزینه های سفر به روسیه به دست آورید.

خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و مورد به مورد بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

در ادامه به صورت جزیی درباره هزینه‌های زیر صحبت خواهیم کرد:

1- هزینه‌های حمل و نقل در مسکو

2- هزینه های اقامت در مسکو

3- هزینه‌های خوراک در مسکو

4- هزینه های تفریح در مسکو

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در مسکو

6- هزینه سرویس موبایل در مسکو

Photo by : Unknown

1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری مسکو

طبیعی است که کلانشهری مانند مسکو، به سیستم حمل و نقل متنوع و کارآمدی مجهز باشد. از جمله وسایل حمل و نقل درون شهری مسکو می توان به مترو، انواع اتوبوس و اتوبوس برقی، تراموا، مارشروتکا، منوریل، قایق و تاکسی اشاره کرد. 

کارت ترویکا | بلیت الکترونیک مسکو

 مسکو نیز برای پرداخت هزینه وسایل حمل و نقل عمومی اش، بلیتی الکترونیک با نام ترویکا (Troika) در اختیار دارد که برای آسایش و راحتی شهروندان و گردشگران ارایه شده است. از این بلیت ها می توانید بدون محدودیت در تعداد استفاده کنید و در تمامی وسایل حمل و نقل کاربرد دارد. ترویکا کارتی آبی رنگ است که بر روی آن سه اسب به چشم می خورد و هزینه خرید آن تنها 50 روبل روسیه(9,000تومان) است. از مزایای ترویکا، می توان به پرداخت هزینه ای کمتر برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی اشاره کرد. 

این بلیت الکترونیک را می توانید تا سقف 3,000 روبل روسیه(592,000تومان) شارژ کرده و آن را از دفاتر فروش بلیت، ایستگاه های مترو، ماشین های خودکار فروش بلیت و ... تهیه کنید. برای پیدا کردن محل های فروش و شارژ ترویکا می توانید اینجا را ببینید. 

البته باید بدانید که شما تنها محدود به خرید کارت های ترویکا نیستید و در صورت تمایل می توانید بلیت های مختلف را خریداری کنید. 

هزینه های حمل و نقل مسکو به صورت خلاصه عبارت اند از:

خرید بلیت الکترونیک شهر: 50 روبل روسیه(9,000تومان)

مترو، اتوبوس، اتوبوس برقی و تراموا:: بین 36 روبل روسیه(7,000تومان) تا 55 روبل روسیه(10,000تومان) 

تاکسی: از 100 روبل روسیه(19,000تومان) به بالا

مارشروتکا: 50 روبل روسیه(9,000تومان)

کشتی: بین 400 روبل روسیه(79,000تومان) تا 2,000 روبل روسیه(395,000تومان)

برای آشنایی مفصل با حمل و نقل عمومی مسکو بخوانید:

2- هزینه های اقامت در مسکو

طبیعی است اقامتگاه های مختلفی در مسکو، این شهر توریستی و وسیع کشور روسیه وجود داشته باشد. در این جا با انواع اقامتگاه ها و هزینه های هر یک آشنا می شویم:

هتل ها: انواعی از هتل های لوکس ۵ ستاره تا هتل های مقتصدانه و 2 ستاره در شهر مسکو به چشم می خورد.

طیف هزینه هر نوع هتل در هر شب ارایه شده است.

هتل های ۲ ستاره: بین 500 روبل روسیه(98,000تومان) تا 7,000 روبل روسیه(1,382,000تومان)

هتل های ۳ ستاره: بین 900 روبل روسیه(177,000تومان) تا 7,300 روبل روسیه(1,441,000تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین 3,300 روبل روسیه(651,000تومان) تا 11,000 روبل روسیه(2,172,000تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین 4,300 روبل روسیه(849,000تومان) تا 43,000 روبل روسیه(8,493,000تومان)

آپارتمان و خانه: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. در شهر مسکو بیش از 900 آپارتمان به چشم می خورد که از اقامتگاه هایی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان ها از شبی 1,200 روبل روسیه(237,000تومان) تا 20,000 روبل روسیه(3,950,000تومان) متفاوت است. 

هاستل ها: بیش از 300 هاستل مختلف در شهر مسکو وجود دارد که هزینه آن ها بین 190 روبل روسیه(37,000تومان) تا  1,500 روبل روسیه(296,000تومان) متفاوت است. خوب است بدانید حداکثر قیمتی که در این جا اشاره شده است، مربوط به اتاق های خصوصی و خانوادگی هاستل هاست. 

3- هزینه‌ های خوراک در مسکو

در طول اقامت در مسکو می توانید به رستوران های متنوع شهر مراجعه کنید و یا با تهیه محصولات و مواد غذایی، از هزینه های سفر خود بکاهید. در این جا به بررسی هزینه های این دو گزینه پرداخته ایم:

رستوران و فست فود: در زیر متوسط هزینه انواع رستوران های مسکو ذکر شده است.

 • رستوران ارزان: حدود 400 روبل روسیه(79,000تومان) تا 1,000 روبل روسیه(197,000تومان)
 • رستوران اقتصادی: حدود 1,000 روبل روسیه(197,000تومان) تا 1,800 روبل روسیه(355,000تومان)
 • رستوران لوکس: در حدود 1,500 روبل روسیه(296,000تومان) تا 4,000 روبل روسیه(790,000تومان)
 • فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد: حدود 250 روبل روسیه(49,000تومان) تا 400 روبل روسیه(79,000تومان)

خوراکی های لازم: 

 • نان (500 گرمی): حدود 40 روبل روسیه(7,000تومان)
 • شیر (1 لیتر): 68 روبل روسیه(13,000تومان)
 • برنج سفید (کیلویی): حدود 70 روبل روسیه(13,000تومان)
 • جوجه بی استخوان (۱ کیلو): حدود 275 روبل روسیه(54,000تومان)
 • گوشت قرمز (1 کیلو): حدود 499 روبل روسیه(98,000تومان)
 • تخم مرغ 12 عددی: 83 روبل روسیه(16,000تومان)
 • یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 43 روبل روسیه(8,000تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

 • گوجه فرنگی: حدود 144 روبل روسیه(28,000تومان)
 • پیاز: حدود 32 روبل روسیه(6,000تومان)
 • سیب زمینی: حدود 37 روبل روسیه(7,000تومان)
 • کاهو: حدود 70 روبل روسیه(13,000تومان)
 • سیب: حدود 90 روبل روسیه(17,000تومان)
 • موز: حدود 62 روبل روسیه(12,000تومان)
 • پرتقال: حدود 88 روبل روسیه(17,000تومان)

4- هزینه های تفریح در مسکو

پایتخت جذاب روسیه، دیدنی ها و جاذبه های مخصوص به خود را دارد که در این جا با هزینه ورودی هر یک و تورهای مشهور مسکو آشنا می شویم:

1) کلیسای معروف سنت باسیل | St. Basil's Cathedral: برابر با 700 روبل روسیه(138,000تومان)

2) موزه های کرملین | The Moscow Kremlin: بین 350 روبل روسیه(69,000تومان) تا 2,050 روبل روسیه(404,000تومان)

3) نگارخانه ترتیاکوف | The Tretyakov Gallery: برابر با 500 روبل روسیه(98,000تومان)

4) موزه تاریخی مسکو | State Historical Museum: برابر با 700 روبل روسیه(138,000تومان)

5) موزه دولتی هنرهای زیبای پوشکین | The Pushkin State Museum of Fine Arts: برابر با 400 روبل روسیه(79,000تومان)

6) موزه هنرهای چند رسانه ای | Multimedia Art Museum, Moscow: برابر با 500 روبل روسیه(98,000تومان)

7) موزه یادبود فضانوردی | Museum of Cosmonautics: برابر با 250 روبل روسیه(49,000تومان)

8) موزه داروین | State Darwin Museum: برابر با 400 روبل روسیه(79,000تومان)

9) آسمان نمای مسکو | Moscow Planetarium: از 550 روبل روسیه(108,000تومان) تا  650 روبل روسیه(128,000تومان)

10) گاراژ موزه هنرهای معاصر | Garage Museum of Contemporary Art: برابر با 500 روبل روسیه(98,000تومان)

11) موزه تساریتسنو | Tsaritsyno Museum-Reserve: از 350 روبل روسیه(69,000تومان) تا 780 روبل روسیه(154,000تومان)

12) تور گشت شهری مسکو: از 1,500 روبل روسیه(296,000تومان) به بالا

13) تور ایستگاه های متروی مسکو: از 1,900 روبل روسیه(375,000تومان) به بالا

14) تور اتوبوسی مترو: از 855 روبل روسیه(168,000تومان) به بالا

متروی مسکو
کلیسای جامع دورمیشن
کلیسای کاخ کرملین

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در مسکو

درست است که مسکو مقصدی گران قیمت برای ما ایرانی ها محسوب می شود؛ اما در هر حال بد نیست از صنایع دستی این شهر اطلاع داشته باشید. از جمله سوغات مسکو می توان به سنگ کهربا و زیورآلات آن، عروسک های روسی معروف به ماتریوشکا، کلاه های پشمی روسی (اوشانکا | Ushanka)، ظروف سرامیکی، صنایع دستی ساخته از چوب غان، جعبه های لاکی، شکلات، لوازم آرایش، تخم مرغ های تزیینی، سازهای سنتی موسیقی و ...اشاره کرد.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارایه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند مسکو تفاوتی 50 تا 100 درصدی با قیمت های تهران دارند و بنابراین مسکو در این زمینه نیز بسیار گران تر از تهران محسوب می شود. 

هزینه یک شلوار جین برند در مسکو حدود 5,600 روبل روسیه(1,106,000تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 2,800 روبل روسیه(553,000تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 5,700 روبل روسیه(1,125,000تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 7,600 روبل روسیه(1,501,000تومان)

6- هزینه سرویس موبایل در روسیه

یکی از چالش های سفر خارجی آن است که سیمکارت کشور مقصد را تهیه کنیم و یا به سیمکارت خودمان بسنده و از خدمات رومینگ بهره ببریم. نکته ای که اینجا باید در نظر گرفت، توجه به هزینه هایی مانند خرید سیمکارت، تعرفه های مکالمه و مقایسه آن با هزینه های رومینگ است.

در این رابطه باید بدانید که نرخ مکالمه موبایلی در روسیه قدری از ایران گران تر بوده و هزینه هر یک دقیقه برقراری ارتباط با استفاده از اپراتورهای این کشور، در حدود 2.7 روبل روسیه(533تومان) خواهد بود. خوب است بدانید که در کشور روسیه 4 اپراتور معروف وجود دارد که خدمات موبایلی روسیه را به عهده دارند. این 4 اپراتور عبارت اند از: ام تی اس (MTS)، مگافون (Megafon)، بی لاین (Beeline) و تله 2 (Tele 2). همان طور که ترتیب نام بردن این اپراتورها نشان می دهد، می توان گفت ام تی اس و مگافون محبوب ترین اپراتورهای روسیه هستند و کاربران بیشتری دارند. البته پوشش و خدمات این اپراتورها بسیار شبیه به هم بوده و تهیه آن ها بسیار ساده است. تنها کافیست پاسپورت خود را همراه داشته باشید. در پایان به این موضوع توجه داشته باشید که بر خلاف ایران، هزینه خرید سیمکارت ها کم نیست و بیش از 1,000 روبل روسیه(197,000تومان) خرج بر می دارند.

خوب است بدانید برای خرید سیمکارت های روسی و شارژ آن ها می توانید به مغازه های موبایل فروشی، نمایندگی اپراتورها در مراکز خرید و فرودگاه ها مراجعه کنید. 

اگر به هر دلیلی خواستید از سیمکارت های ایرانی خود استفاده کنید، بهتر است از هزینه رومینگ این سیمکارت ها اطلاع داشته باشید.

هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان ارائه شده اند.

نوع ارتباط
همراه اول با MEGAFON, VIMPELCOM(IMPULS), NTC, NCC, OJSC
همراه اول با MTS
همراه اول با Tele 2
ایرانسل با MTS, TELE2, TMT
ایرانسل با Beeline, Megafone
رایتل با MTS و Beeline
رایتل با Megafon
مکالمه داخلی
۵۶,۰۰۰
۵,۰۰۰
۲,۰۰۰
۵,۰۰۰
30,۰۰۰
31,8۰۰
7,200
مکالمه با ایران
۹۳,۸۰۰
۵,۰۰۰
۷,۵۰۰
۵,۰۰۰
30,۰۰۰
78,۰۰۰
7,200
دریافت مکالمه
۳۱,۰۰۰
۳,۵۰۰
۳,۵۰۰
۵,۰۰۰
30,۰۰۰
37,۰۰۰
۵,۰۰۰
ارسال پیامک
۷,۷۰۰
۱,۰۰۰
۱,۰۰۰
۱,۵۰۰
6,۰۰۰
9,۰۰۰
2,400
اینترنت (هر مگابایت)
-
۱,۵۰۰
۱,۵۰۰
2,۰۰۰
-
205,000
19,300

با همه این ها تصمیم با شماست که در نهایت از کدام راه استفاده کنید و در واقع این نوعِ سفر و میزان مکالمه های شماست که تعیین می کند کدام راه هزینه کمتری برای شما بر می دارد. 

Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به مسکو

اگر نگاهی به شاخص های جهانی صلح و امنیت بیندازیم، خواهیم دید که کشور روسیه در سال 2017 میلادی، جایگاه 151 دنیا را به خودش اختصاص داده است. به این ترتیب بسیار پایین تر از کشور ایران قرار گرفته و تنها از کشورهایی چون اوکراین، لیبی، سودان، سوریه و عراق بالاتر است؛ اما از آن جا که روسیه کشور پهناوری است و تنها بر اساس این شاخص ها نمی توان به تصور دقیقی از امنیت کشور روسیه دست یافت، بهتر است نگاهی به آمار و ارقام شهر مسکو بیندازیم و ببینیم میزان امنیت این پایتخت تاریخی به چه شکل است.

وقتی دو کلانشهر مسکو و تهران را با هم مقایسه می کنیم، می بینیم در میزان امنیت و ناامنی، وضعیت بسیاری مشابهی داشته و در مواردی مانند خانه دزدی، ماشین دزدی، جیب بری و ... تقریبا در یک رده قرار دارند. این موضوع درباره امنیت پیاده روی به تنهایی در روز و شب نیز صدق می کند و همان قدر که روزهای تهران امن هستند، مسکو نیز امنیت برابری را برای گردشگران فراهم می کند. همچنین پیاده روی به تنهای در شب های مسکو توصیه نمی شود. 

با همه این ها، در نظر بگیرید که وقتی به شهری ناشناخته سفر می کنید، عدم آشنایی شما با شهر مورد نظر نوعی نقطه ضعف محسوب می شود و در نتیجه لازم است که در هر حال نکات ایمنی را رعایت کنید. از حمل پول نقد زیاد در هنگام بازدیدها و گشت شهری بپرهیزید و وسایل ارزشمند و قیمتی خود را در ملاعام قرار ندهید. ساعت رفت و آمد خود را با ساعت زندگی روزمره مردم هماهنگ کرده و از پیاده روی به تنهایی در شب ها و در نقاط غیر توریستی شهر پرهیز کنید.

Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به مسکو

شهر مسکو که در نزدیکی قطب شمال قرار گرفته است، اقلیم قاره ای مرطوب دارد و این بدان معناست که تابستان هایی گرم و مرطوب و زمستان هایی بسیار سرد و طولانی در این شهر به چشم می خورد. 

بهار: از اواخر ماه مارچ (اوایل فروردین) بهار به شهر مسکو پا می گذارد و شهر از سرمای یخبندان و کشنده زمستانی فاصله می گیرد. میانگین دما به بالای صفر می رود و بسته به ماه، در حدود 6 تا 14 درجه سانتیگراد متفاوت است. باید بدانید بر خلاف کشور ما، فصل بهار عملا در مسکو بیش از دو ماه نیست و با شروع خرداد، تابستان مسکو رقم می خورد.

تابستان: با شروع ماه خرداد، دمای هوا افزایش قابل توجهی دارد و مسکو گرم ترین روزهای خودش را به چشم می بینید. تابستان مسکو که از خرداد آغاز می شود تا اواسط سپتامبر و اوایل شهریور ادامه دارد و در واقع بهترین فصل سفر به مسکو را رقم می زند. در این سه ماه میانگین دمای هوای روز و شب بین 17 تا 19 درجه است؛ اما در طی روز، به طور معمول تا 22 و 24 درجه سانتیگراد نیز بالا می رود. در مجموع نمی توان انتظار تابستان های داغ و نفسگیری از مسکو داشت و نهایتا ممکن است چند روز گرم تر از باقی روزها باشند. 

پاییز: پاییز مسکو نیز مانند بهار، از فصل های کوتاه پایتخت روسیه است. خزان مسکو را از اوایل شهریور تا اواخر آبان (اواسط سپتامبر تا اواسط نوامبر) خواهید دید. میانگین دمای روزانه تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند و به زیر 10 درجه سانتیگراد می رسد. در اواخر پاییز مسکو، دمای هوا به منفی 1 نیز می رسد. 

زمستان: زمستان های سرد و بسیار طولانی از ویژگی های مسکو است که از اواسط نوامبر (اواخر آبان) آغاز می شود و تا اواخر ماه مارچ (اوایل فروردین) ادامه دارد. در مجموع به طور معمول در 175 روز از هر سال مسکو، سرمای یخبندان و دمای زیر صفر به چشم می خورد. در هر حال اگر از طرفدارن برف و و سرمای زمستانید، مسکو می تواند در این فصل برای شما جذاب باشد. 

با همه توضیحاتی که داده شد، این قصد شما از سفر است که بهترین فصل و زمان بازدید را تعیین می کند؛ اما اگر بخواهیم یک جمع بندی داشته باشیم، می توان:

بهترین زمان سفر به مسکو را اوایل خرداد تا اوایل شهریور دانست. در این بازه، مسکو آب و هوای دلپذیری دارد، طول روزها بیش از سایر اوقات است و از سرمای زمستانی هم خبری نیست. 

Photo by : Unknown

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مساله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع راه های برقراری ارتباط برای شما تهیه کردیم تا نشان بدهیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزیی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی در تصمیم گیری شما برای سفر به پایتخت زیبای روسیه موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به مسکو دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان‌تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.