کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

هزینه های سفر به مسکو | گشتی در پایتخت روسیه

عشق به سفر از جمله علایق مشترکی است که در میان بسیاری از آدم ها دیده می شود. اغلب اوقات این علاقه از دوران کودکی‌مان سر بر می آورد و به شکل های گوناگون بروز می کرد. از بچگی سوار بر قالیچه پرنده و خیالی می شدیم و یا چوب های پرنده هری پاتر را انتخاب می کردیم تا در عرض چند دقیقه از این سوی جهان به سوی دیگر برویم. کافی بود اراده کنیم تا یک بار از میان جنگل های آمازون سر در آوریم و یا بار دیگر در کنار اهرام ثلاثه و مرموز مصر قدم بزنیم. گاهی برای خیال پردازی هایمان همراه تَن تَن و سگ سفید رنگش می شدیم و گاه به جزیره گنج می رفتیم و شاهد ماجراجویی های لانگ جان سیلور بودیم.... حالا که سال هاست از آن دوران فاصله گرفته ایم، وقتش است تا دیگر از دنیای خیال بیرون بیاییم و رویاهای مان را به واقعیتی عینی بدل کنیم.

مجموعه مقاله های «هزینه سفر کارناوال» راهنمایی جامع و انگیزه دهنده برای این کار است. کافی است این اطلاعات کاربردی را بخوانید تا ببینید برای سفر کردن، پول، مانعِ کم ارتفاعی است که به راحتی می توان از روی آن پرید و این بار چیزی که بیش از پیش مطرح می شود، چگونه سفر کردن و مدیریت هزینه هاست. این بار کارناوال به سراغ کشور روسیه می رود تا به شما نشان دهد چطور می توان برای سفر به مسکو، این شهر گرانقیمت، برنامه ریزی کرد و از قشر مرفه جامعه نبود. البته این تنها چیزی نیست که در مقاله پیش رو می خوانید و به زودی با ریز هزینه و تفاوت سطح قیمت مسکو با تهران آشنا خواهید شد.

هزینه های سفر به مسکو | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی مختصر با شهر مسکو، پایتخت روسیه

مسکو، پایتخت و پرجمعیت ترین شهر روسیه است که جمعیتی در حدود 12.2 میلیون نفر را در خودش جای داده است. این شهر قلب سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی کشور روسیه و شرق اروپا محسوب می شود و وسیع ترین شهر در کل قاره اروپاست. البته ویژگی های منحصر به فرد مسکو در همین جا خلاصه نمی شود و با در نظر گرفتن مرزهای این شهر می توان دید که این پایتخت وسیع در میان لیست بزرگترین شهرهای دنیا جای دارد و از لحاظ جمعیت نیز، رکورد یازدهم جهان را در اختیار دارد. همچنین خوب است بدانید که مسکو سال ها در میان 10 شهر گران دنیا دسته بندی می شد؛ اما امروزه قدری وضعیت متفاوتی پیدا کرده است و به مانند گذشته نیست. با این حال مسکو هنوز هم مقصد بسیار گرانی برای ایرانی ها محسوب می شود. از دیگر ویژگی های مسکو می توان به رشد سریع صنعت گردشگری اش اشاره کرد که آن را در میان پر رشد ترین مقاصد گردشگری دنیا قرار داده است. همچنین جالب است بدانید مسکو شمالی ترین و سردترین اَبَرشهر -شهرهایی با بیش از 10 میلیون جمعیت- دنیاست. این شهر که در حاشیه رود مسکوا شکل گرفته، قدمتی 900 ساله دارد و جاذبه های تاریخی و مدرن بسیاری را در دل خود جای داده است. از جمله جاذبه های مسکو که در حین سفر نباید دیدن شان را از دست داد می توان به کاخ کرمیلن مسکو، میدان سرخ، کلیسای زیبای سنت باسیل، پارک گورکی، تالار باشکوه بلشوی، مرکز خرید مجلل و وسیع گوم و ... اشاره کرد.

در ادامه با دانستنی های مهم شهر مسکو و کشور روسیه آشنا می شویم:

1- همان طور که می دانید زبان رسمی و ملی کشور روسیه، روسی است.

2- ساعت رسمی کشور روسیه 30 دقیقه از ایران عقب تر است. 

3- پیش شماره و شماره های ضروری: 

پیش شماره روسیه: 7+

پیش شماره مسکو: 495, 499

شماره آتش‌نشانی: 101

شماره پلیس: 102

شماره اورژانس: 103

4- پایانه های هوایی شهر: مسکو دو فرودگاه بین المللی دارد 

 • فرودگاه بین المللی شرمتیوو | Sheremetyevo International Airport: این فرودگاه در 33 کیلومتری شمال غربی مرکز شهر مسکو قرار دارد.
 • فرودگاه بین المللی دوموده‌دوو مسکو | Moscow Domodedovo Airport: این فرودگاه در 45 کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر مسکو قرار گرفته است.

5- بیشترین جمعیت مذهبی شهر مسکو نیز همانند کشور روسیه به مسیحیان ارتدکس اختصاص دارد و پیروان این دین، 52 درصد از جمعیت شهر را تشکیل می دهند. پس از آن نیز مسلمانان با 3.6 درصد، دومین جایگاه را به خودشان اختصاص داده اند. 

برای آشنایی بیشتر با کشور روسیه و برخی از نکات آن، خواندن مطلب زیر خالی از لطف نیست:

نکات مهم در سفر به روسیه | بایدها و نبایدها

هزینه های سفر به مسکو | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

واحد پول روسیه، سطح قیمت مسکو

واحد پول کشور روسیه، روبل است که آن را با نماد ₽ و حروف اختصاصی RUB می شناسند. در حال حاضر هر 1 روبل روسیه (معادل 190 تومان) است.

از جمله اسکانس های رایج روبل می توان به 50 روبل (آبی)، 100 روبل (صورتی)، 500 روبل (بنفش)، 1000 روبل (سبز) و 5000 روبل (نارنجی) اشاره کرد. خوب است بدانید که به واحد کوچکتر پول روسیه کوپک می گویند و هر روبل برابر با 100 کوپک است. 

همچنین از جمله سکه های رایج روسیه می توان به 1 و 2 روبل و 10 و 50 کوپک اشاره کرد. 

برای تهیه روبل دو راه در پیش رو دارید: 

۱- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های بسیاری که در سطح شهر مسکو به چشم می خورند، به روبل تبدیل کنید.

۲-  برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند روبل باید به شعب بانک‌ِ ملی در سطح شهر مراجعه کنید.

سطح قیمت شهر مسکو

 وقتی حرف سفر به روسیه پیش کشیده می شود، اغلب ما مقصد گرانقیمتی را متصور می شویم و حسابش را از سفر به کشورهایی مانند ترکیه و تایلند و دیگر مقاصد آسیایی جدا می کنیم. وقتی این موضوع را از زوایه آمار و ارقام بررسی کنیم، می بینیم حق با ماست و کشور روسیه و به خصوص شهر مسکو از جمله مقاصد گران گردشگری محسوب می شوند و تفاوت قیمت ها به نسبت قیمت های تهران بسیار قابل توجه است. با این حال بد نیست بدانید که مسکو در میان سایر شهرهای اروپایی چندان گرانقیمت محسوب نمی شود و در لیست 40 تایی گران ترین های اروپا، جایگاه 31 اُم را به خودش اختصاص داده است. در ادامه همراه ما باشید تا در بخش هزینه های سفر، ریز به ریز هزینه های مسکو را بررسی کنیم.

اگر مایلید با راه هایی کاربردی برای کاهش هزینه های سفر آشنا شوید، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

چگونه بدون پول سفر کنیم؟ | راه هایی برای کاهش هزینه های سفر

واحد پول روسیه | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مخصوص تماشاچیان جام جهانی 2018 روسیه

اگر شما هم از تماشاچیان جام جهانی 2018 بودید و برای تماشای بازی ها به کشور روسیه و یکی از استادیوم ها رفتید، خبر خوبی برای شما داریم. همان طور که یادتان مانده شما با در دست داشتن کارت فن آی دی خود توانستید بدون ویزا وارد خاک روسیه شوید. حال مسوولین کشور روسیه ترتیبی داده اند که تا شما بتوانید تا انتهای سال 2018، بدون ویزا و تنها با کارت فن آی دی، باز هم به کشور روسیه سفر کنید. 

کارت فن آی دی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مدارک و هزینه های قبل از سفر 

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که در این مسیر هزینه هایی پیش روی شما قرار دارد: 

++ هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

 • 1- هزینه 1000 تومان بابت شناسه
 • 2- هزینه 3750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
 • 3- هزینه 100000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
 • 4- هزینه 36980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

+ از دیگر مدارک مورد نیاز روادید یا ویزا است که هزینه ویزا توریستی روسیه در حدود 226 هزار تا 1 میلیون و 360 هزار تومان خواهد شد.

مدارک و هزینه ها | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ویزا برای سفر به روسیه

خوب است بدانید که طبق قانونی که از ۱۱ ژانویه سال ۲۰۱۶ به تصویب رسیده است، تمام ایرانی ها برای درخواست ویزای روسیه باید از فرم جدید و ویزای الکترونیکی روسیه استفاده کرده و به این منظور به سایت سفارت مراجعه کنند. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از هر روش دیگری برای پر کردن فرم ویزا، در هیچ شرایطی مورد پذیرش سفارت روسیه قرار نمی گیرد. بنابراین اگر می خواهید شخصی به کشور روسیه سفر کنید، لازم است خودتان برای دریافت ویزا اقدام کنید؛ اما توجه داشته باشید که برای سفر گروهی و یا با تور به کشور روسیه، نیازی به دریافت ویزا ندارید.

کشور روسیه چندین نوع ویزای گردشگری، تجاری، کاری و ... دارد که شما برای سفر تفریحی نیاز است جهت دریافت ویزای توریستی یا گردشگری اقدام کنید. 

ویزای گردشگری روسیه برای هر فرد متقاضی، حداکثر تا 1 ماه اعتبار داشته و تنها می تواند به صورت یک بار ورود و یا دو بار ورود صادر شود. باید توجه داشته باشید که برای انجام بخشی از فرآیند ویزای گردشگری روسیه، لازم است تا به برخی از آژانس های مسافرتی مراجعه کنید. برای درخواست این ویزا داشتن مدارک زیر الزامی است:

 • تاییدیه گردشگری: این مدرک را می توانید از آژانس های مسافرتی مورد تایید سفارت روسیه و آن هایی که در وزارت امور خارجه روسیه ثبت شده اند، دریافت کنید. در این تاییدیه باید نام کامل شما، تاریخ تولد، شماره پاسپورت، تاریخ ورود و خروج، برنامه سفر، شماره ارجاع آژانس، مهر رسمی و امضای مسوول قانونی مربوط درج شده باشد. خوب است بدانید که برای گرفتن ویزای گردشگری روسیه احتیاجی به داشتن رزرونامه هتل ندارید. 
 • بلیت رفت و برگشت: تاریخ بلیت رفت و برگشت شما به روسیه باید با تاریخ درج شده در تاییدیه گردشگری و البته تاریخ رزرو هتل تان همخوانی داشته باشد.
 • پاسپورت معتبر: طبیعتا پاسپورت شما باید اصل بوده، حداقل دو صفحه خالی داشته و اعتبار آن باید بیش از 6 ماه باشد.
 • فرم درخواست ویزا : باید فرم درخواست ویزا را با دقت، به درستی و به زبان انگلیسی پر کرده باشید و در انتها آن را امضا بزنید.
 • یک قطعه عکس 3 × 4

نکته اول: توجه داشته باشید که به هنگام ورود به خاک روسیه و در هنگام کنترل ویزای شما، ممکن است تاییدیه گردشگری و بلیت برگشت با تاریخ مشخص را از شما درخواست کنند. بنابراین لازم است تا از تاییدیه گردشگری خود یک نسخه کپی تهیه کرده و بلیت برگشت خود را نیز همراهتان داشته باشید. 

نکته دوم: لازم است که تمام مدارک خواسته شده تا 5 روز کاری پیش از ورود به روسیه، به سفارت ارسال شده باشند. 

هزینه ویزای گردشگری روسیه

نوع ویزا هزینه به دلار
ویزای یک بار ورود 70 دلار (معادل 896,000 تومان)
ویزای یک بار ورود فوری 140 دلار (معادل 1,792,000 تومان)
ویزای دو بار ورود 112 دلار (معادل 1,433,600 تومان)
ویزای دو بار ورود فوری 224 دلار (معادل 2,867,200 تومان)

در نهایت توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با ویزاهای روسیه و شرایط آن ها مطلب زیر را مطالعه کنید:

ورود به مطلب سفارت روسیه و مراحل اخذ ویزای این کشور

ویزا برای سفر به تایلند | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راه های سفر به مسکو و هزینه ها

برای سفر به مسکو نیز مانند سفر به دیگر شهرهای دنیا می توانید به راحتی به سراغ تورها و آژانس های گردشگری بروید و یا خودتان دست به کار شوید. اگر راه اول را انتخاب می کنید، تنها کافی است به یک آژانس معتبر بروید، هزینه را بپردازید و مدارک لازم را ارایه دهید و باقی کار را به تورگردانان بسپارید. در این صورت سفری هوایی برای شما ترتیب داده می شود و با هماهنگی بلیت های هواپیما خریداری می شود. اما اگر از طرفداران سفر شخصی هستید و همیشه این شمایید که برنامه سفرِ خودتان را تنظیم می کنید و برای سفر گوشه چشمی هم به انواع راه های زمینی و ... دارید، باید بدانید که برای سفر به مسکو گزینه های متنوعی ندارید و تنها راه شما محدود به مسیر هوایی می شود. این موضوع از آن جهت است که برای ورود به روسیه احتیاج به دریافت ویزا دارید و برای دریافت ویزا نیز لازم است که بلیت های هواپیمای خود را نشان دهید. بنابراین راه‌های سفر به مسکو عبارت اند از:

1- تورهای مسکو

2- شخصی

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید. 

سفر به مشکو | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- تورهای مسکو

بسته به آن که چه زمانی و به چه قصدی می خواهید به مسکو سفر کنید، تورهای متفاوتی را خواهید دید.

 

تورهای مخصوص مسکو

بسته به آن که تورهای مسکو را برای چه زمانی از سال تهیه می کنید، تعداد روزهای متفاوتی برای آن خواهید دید.  در کل تورهای مسکو از 3 روز آغاز می شوند و تا 8 روز هم ارایه می شوند. هزینه این تورها بسته به زمان سفر، نوع آژانس هواپیمایی، کلاس هتل و اتاق مورد نظر شما متفاوت خواهد بود. طیف هزینه تورهای 3 روز و 4 شب، بین 2,500,000 تا 6,500,000 تومان هستند. 

تورهای ترکیبی مسکو

در حالت معمول، تورهای مسکو را به صورت ترکیبی با شهر سن پترزبورگ ارایه می دهند، به این صورت که در طی برنامه ای 7 شبه، 3 یا 4 شب را در مسکو و باقی را در سن پترزبورگ خواهید گذراند. هزینه این تورها بسته به زمان سفر، نوع آژانس هواپیمایی، کلاس هتل و اتاق مورد نظر شما متفاوت خواهد بود.

 • + طیف تورهای ترکیبی مسکو + سن پترزبورگ: بین 3 تا 10 میلیون تومان
شهر مسکو | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

۲- سفر شخصی 

اگر دلتان می خواهد در سفر به مسکو صرفه جویی کنید، می توانید سفر شخصی را مد نظر قرار بدهید. همان طور که گفته شد، برای سفر به مسکو نیاز است تا بلیت هواپیما خریداری کنید. 

هزینه پروازهای یک طرفه تهران-مسکو عبارت اند از:

 • پروازهای ایرانی تهران - مسکو: 850,000 تا 2,300,000 تومان
سفر شخصی به مسکو | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

هزینه‌ ها در طول سفر به مسکو

سفر شما به مسکو می تواند با هزینه های مختلفی همراه باشد که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. در این جا با ارایه متوسط قیمت این موارد به شما کمک می کنیم تا بتوانید یک شمای کلی از هزینه های سفر به روسیه به دست آورید.

+ خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و مورد به مورد بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

در ادامه به صورت جزیی درباره هزینه‌های زیر صحبت خواهیم کرد:

1- هزینه‌های حمل و نقل در مسکو

2- هزینه های اقامت در مسکو

3- هزینه‌های خوراک در مسکو

4- هزینه های تفریح در مسکو

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در مسکو

6- هزینه سرویس موبایل در مسکو

آشنایی با شهر مسکو | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری مسکو

طبیعی است که کلانشهری مانند مسکو، به سیستم حمل و نقل متنوع و کارآمدی مجهز باشد. از جمله وسایل حمل و نقل درون شهری مسکو می توان به مترو، انواع اتوبوس و اتوبوس برقی، تراموا، مارشروتکا، منوریل، قایق و تاکسی اشاره کرد. 

کارت ترویکا | بلیت الکترونیک مسکو

 مسکو نیز برای پرداخت هزینه وسایل حمل و نقل عمومی اش، بلیتی الکترونیک با نام ترویکا (Troika) در اختیار دارد که برای آسایش و راحتی شهروندان و گردشگران ارایه شده است. از این بلیت ها می توانید بدون محدودیت در تعداد استفاده کنید و در تمامی وسایل حمل و نقل کاربرد دارد. ترویکا کارتی آبی رنگ است که بر روی آن سه اسب به چشم می خورد و هزینه خرید آن تنها 50 روبل روسیه (معادل 9,990 تومان) است. از مزایای ترویکا، می توان به پرداخت هزینه ای کمتر برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی اشاره کرد. 

این بلیت الکترونیک را می توانید تا سقف 3000 روبل روسیه (معادل 599,880 تومان) شارژ کرده و آن را از دفاتر فروش بلیت، ایستگاه های مترو، ماشین های خودکار فروش بلیت و ... تهیه کنید. برای پیدا کردن محل های فروش و شارژ ترویکا می توانید اینجا را ببینید. 

البته باید بدانید که شما تنها محدود به خرید کارت های ترویکا نیستید و در صورت تمایل می توانید بلیت های مختلف را خریداری کنید. 

هزینه های حمل و نقل مسکو به صورت خلاصه عبارت اند از:

خرید بلیت الکترونیک شهر: 50 روبل روسیه (معادل 9,990 تومان)

مترو: بین 32 روبل روسیه (معادل 6,390 تومان) تا 50 روبل روسیه (معادل 9,990 تومان) 

اتوبوس، اتوبوس برقی و تراموا: بین 31 روبل روسیه (معادل 6,190 تومان) تا 50 روبل روسیه (معادل 9,990 تومان) 

تاکسی: از 200 روبل روسیه (معادل 39,990 تومان) به بالا

مارشروتکا: 50 روبل روسیه (معادل 9,990 تومان)

کشتی: بین 400 روبل روسیه (معادل 79,980 تومان) تا 2000 روبل روسیه (معادل 399,920 تومان)

برای آشنایی مفصل با حمل و نقل عمومی مسکو بخوانید:

ورود به صفحه آشنایی با حمل و نقل عمومی مسکو

کارت تریوکا | بلیت الکترونیک مسکو | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی مختصر با حمل و نقل عمومی مسکو

در ادامه با گزینه های حمل و نقل درون شهری مسکو آشنا می شوید:

مترو: متروی مسکو یکی از بهترین گزینه های حمل و نقل درون شهری محسوب می شود. هزینه متروها بسیار مناسب است و فرقی نمی کند تنها می خواهید میان چند ایستگاه جا به جا شوید و یا گردشی طولانی در شهر مسکو داشته باشید، باز هم هزینه های مترو مقتصدانه خواهند بود. ایستگاه های مترو را می توانید با علامت های قرمز M شناسایی کنید. خوب است بدانید ساعت کار متروی مسکو روزانه از 5:30 تا 1 بامداد است و هزینه آن بسته به آن که چه راهی را برای پرداخت انتخاب می کنید، بین 32 روبل روسیه (معادل 6,390 تومان) تا 50 روبل روسیه (معادل 9,990 تومان) خواهد بود. همان طور که اشاره شد، هزینه کمتر مربوط به استفاده از کارت های ترویکاست. 

حتا اگر علاقه ای به استفاده از مترو ندارید و ترجیح همیشگی شما تاکسی ها هستند، باز هم به ایستگاه های منحصر به فرد متروی مسکو بروید و بازدید از معماری باشکوه و زیبای آن ها را از دست ندهید.

اتوبوس: اتوبوس های مسکو بسیار متنوع و مختلف هستند؛ اما استفاده از آن ها برای گردشگران می تواند بسیار دشوار باشد، چرا که اطلاعاتی چون شماره خطوط و مسیرها و نام ایستگاه ها، همگی به زبان و خط روسی ارایه شده اند. ساعت کاری اتوبوس های مسکو از 6 و 7 صبح آغاز می شود و تا نیمه شب ادامه دارد. البته اتوبوس هایی نیز مخصوص شب هستند که ساعت کاری آن ها از 1 بامداد تا 6 صبح است و هر نیم ساعت یک بار سرویس دارند. بسته به آن که هزینه را با ترویکا یا بلیت های اتوبوس پرداخت می کنید، قیمت های مختلفی در انتظار شما هستند. کرایه اتوبوس با ترویکا 31 روبل روسیه (معادل 6,190 تومان) و با بلیت های اتوبوس 50 روبل روسیه (معادل 9,990 تومان) است. 

 تراموا و اتوبوس برقی: تراموا و اتوبوس های برقی مسکو، هر دو گزینه ای کُند، اما راحت برای گشت و گذار در شهر هستند. تراموا ها بر روی ریل حرکت می کنند اما اتوبوس های برقی بر روی خیابان بوده و از بالا به کابل های برق متصل هستند. ساعت کار این دو وسیله، بسته به خطوط از 6 و 7 صبح آغاز می شود و تا نیمه شب ادامه دارد. البته در میان ترامواها و اتوبوس های برقی نیز سرویس نیمه شب وجود دارد که هر 30 دقیقه یک بار حرکت می کنند. هزینه تراموا و اتوبوس برقی نیز بسته به نوع پرداخت متفاوت هستند. هزینه آن ها با ترویکا 31 روبل روسیه (معادل 6,190 تومان) و با بلیت های اتوبوس 50 روبل روسیه (معادل 9,990 تومان) خواهد بود. 

مارشروتکا (Marshrutka): اتوبوس هایی کوچک و وَن مانندی در سیستم حمل و نقل مسکو وجود دارد که با نام مارشروتکا شناخته می شوند. برای سوار و یا پیاده شدن از مارشروتکا کافی است برای آن ها دست تکان دهید. هزینه مارشروتکا را می توانید به صورت نقدی در ابتدای سوار شدن بپردازید و یا به سادگی از کارت ترویکای خود استفاده کنید. هزینه مارشروتکاها بسته به مسیر متفاوت بوده اما معمولا در حدود 50 روبل روسیه (معادل 9,990 تومان) است. 

منوریل: منوریل مسکو در مجموع طولی 4.7 کیلومتری دارد و به 6 ایستگاه مجهز است. با توجه به محدودیت های ایستگاه و زمانی این وسیله، شاید بتوان تنها مزیت آن را امکانی برای دیدن مسکو از بالا عنوان کرد. 

تاکسی: مانند تمام شهرهای دنیا، تاکسی ها گران ترین و راحت ترین وسیله حمل و نقل عمومی مسکو محسوب می شوند. ورودی این تاکسی ها در حدود 100 روبل روسیه (معادل 19,990 تومان) بوده و به ازای هر کیلومتر در حدود 15 روبل روسیه (معادل 2,990 تومان) به کرایه اضافه می کنند. در مجموع حداقل کرایه های تاکسی مسکو از 200 روبل روسیه (معادل 39,990 تومان) شروع می شود. در زیر هزینه تاکسی را در مسافت های مختلف می بینید:

فاصله (کیلومتر) هزینه
۵ کیلومتر 188 روبل روسیه (معادل 37,590 تومان)
10 کیلومتر 277 روبل روسیه (معادل 55,380 تومان)
15 کیلومتر 365 روبل روسیه (معادل 72,980 تومان)

کشتی: قایق های مسکو راهی مناسب برای گشت و گذار نیستند؛ اما کشتی ها برای گشتی تفریحی در رودخانه مسکوا بسیار مورد توجه گردشگران هستند. هزینه این کشتی ها بسته به آژانس، نوع کشتی و مسیر مورد نظر بین 400 روبل روسیه (معادل 79,980 تومان) تا 2000 روبل روسیه (معادل 399,920 تومان) متفاوت هستند. 

2- هزینه های اقامت در مسکو

طبیعی است اقامتگاه های مختلفی در مسکو، این شهر توریستی و وسیع کشور روسیه وجود داشته باشد. در این جا با انواع اقامتگاه ها و هزینه های هر یک آشنا می شویم:

هتل ها: انواعی از هتل های لوکس ۵ ستاره تا هتل های مقتصدانه و 1 ستاره در شهر مسکو به چشم می خورد.

++ طیف هزینه هر نوع هتل در هر شب ارایه شده است.

هتل های 1 ستاره: بین 1000 روبل روسیه (معادل 199,960 تومان) تا 6000 روبل روسیه (معادل 1,199,770 تومان)

هتل های ۲ ستاره: بین 500 روبل روسیه (معادل 99,980 تومان) تا 7000 روبل روسیه (معادل 1,399,730 تومان)

هتل های ۳ ستاره: بین 1000 روبل روسیه (معادل 199,960 تومان) تا 15000 روبل روسیه (معادل 2,999,430 تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین 3300 روبل روسیه (معادل 659,870 تومان) تا 38000 روبل روسیه (معادل 7,598,560 تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین 4800 روبل روسیه (معادل 959,810 تومان) تا 155000 روبل روسیه (معادل 30,994,130 تومان)

آپارتمان و خانه: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. در شهر مسکو بیش از 900 آپارتمان به چشم می خورد که از اقامتگاه هایی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان ها از شبی 1200 روبل روسیه (معادل 239,950 تومان) تا 20000 روبل روسیه (معادل 3,999,240 تومان) متفاوت است. 

هاستل ها: بیش از 300 هاستل مختلف در شهر مسکو وجود دارد که هزینه آن ها بین 190 روبل روسیه (معادل 37,990 تومان) تا  5000 روبل روسیه (معادل 999,810 تومان) متفاوت است. خوب است بدانید حداکثر قیمتی که در این جا اشاره شده است، مربوط به اتاق های خصوصی و خانوادگی هاستل هاست. 

3- هزینه‌ های خوراک در مسکو

در طول اقامت در مسکو می توانید به رستوران های متنوع شهر مراجعه کنید و یا با تهیه محصولات و مواد غذایی، از هزینه های سفر خود بکاهید. در این جا به بررسی هزینه های این دو گزینه پرداخته ایم:

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر مسکو پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

رستوران های ارزان قیمت: حدود 500 روبل روسیه (معادل 99,980 تومان) تا 1000 روبل روسیه (معادل 199,960 تومان)

رستوران متوسط قیمت: حدود 900 روبل روسیه (معادل 179,960 تومان) تا 1800 روبل روسیه (معادل 359,930 تومان)

رستوران لوکس: در حدود 1500 روبل روسیه (معادل 299,940 تومان) تا 4000 روبل روسیه (معادل 799,840 تومان)

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه: حدود 300 روبل روسیه (معادل 59,980 تومان) تا 400 روبل روسیه (معادل 79,980 تومان)

خوراکی های لازم: 

نان (500 گرمی): حدود 37 روبل روسیه (معادل 7,390 تومان)

شیر (1 لیتر): 64 روبل روسیه (معادل 12,790 تومان)

برنج سفید (کیلویی): حدود 70 روبل روسیه (معادل 13,990 تومان)

جوجه بی استخوان (۱ کیلو): حدود 253 روبل روسیه (معادل 50,590 تومان)

گوشت قرمز (1 کیلو): حدود 490 روبل روسیه (معادل 97,980 تومان)

تخم مرغ 12 عددی: 81.5 روبل روسیه (معادل 16,290 تومان)

یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 41 روبل روسیه (معادل 8,190 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: حدود 157 روبل روسیه (معادل 31,390 تومان)

پیاز: حدود 30 روبل روسیه (معادل 5,990 تومان)

سیب زمینی: حدود 33 روبل روسیه (معادل 6,590 تومان)

کاهو: حدود 74 روبل روسیه (معادل 14,790 تومان)

سیب: حدود 85 روبل روسیه (معادل 16,990 تومان)

موز: حدود 63 روبل روسیه (معادل 12,590 تومان)

پرتقال: حدود 81.2 روبل روسیه (معادل 16,230 تومان)

ورود به صفحه بهترین غذاهای روسیه | تجربه ای از طعم های جدید

4- هزینه های تفریح در مسکو

پایتخت جذاب روسیه، دیدنی ها و جاذبه های مخصوص به خود را دارد که در این جا با هزینه ورودی هر یک و تورهای مشهور مسکو آشنا می شویم:

1) کلیسای معروف سنت باسیل: 500 روبل روسیه (معادل 99,980 تومان)

2) کاخ موزه کرملین: بین 250 روبل روسیه (معادل 49,990 تومان) تا 1450 روبل روسیه (معادل 289,940 تومان)

3) نگارخانه ترتیاکوف: 300 روبل روسیه (معادل 59,980 تومان)

4) موزه تاریخی مسکو: 350 روبل روسیه (معادل 69,980 تومان)

5) موزه دولتی هنرهای زیبای پوشکین: 300 روبل روسیه (معادل 59,980 تومان)

6) موزه هنرهای چند رسانه ای: 300 روبل روسیه (معادل 59,980 تومان)

7) موزه یادبود فضانوردی: 250 روبل روسیه (معادل 49,990 تومان)

8) موزه داروین: 350 روبل روسیه (معادل 69,980 تومان)

9) آسمان نمای مسکو: 550 روبل روسیه (معادل 109,970 تومان) تا  600 روبل روسیه (معادل 119,970 تومان)

10) موزه هنرهای معاصر: 400 روبل روسیه (معادل 79,980 تومان)

11) موزه تساریتسنو: 350 روبل روسیه (معادل 69,980 تومان) تا 780 روبل روسیه (معادل 155,970 تومان)

12) تور گشت شهری مسکو: از 1500 روبل روسیه (معادل 299,940 تومان) به بالا

13) تور ایستگاه های متروی مسکو: از 1900 روبل روسیه (معادل 379,920 تومان) به بالا

14) تور اتوبوسی مترو: از 855 روبل روسیه (معادل 170,960 تومان) به بالا

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در مسکو

درست است که مسکو مقصدی گران قیمت برای ما ایرانی ها محسوب می شود؛ اما در هر حال بد نیست از صنایع دستی این شهر اطلاع داشته باشید. از جمله سوغات مسکو می توان به سنگ کهربا و زیورآلات آن، عروسک های روسی معروف به ماتریوشکا، کلاه های پشمی روسی (اوشانکا | Ushanka)، ظروف سرامیکی، صنایع دستی ساخته از چوب غان، جعبه های لاکی، شکلات، لوازم آرایش، تخم مرغ های تزیینی، سازهای سنتی موسیقی و ...اشاره کرد.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارایه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

روشهای چانه زنی برای خرید سوغاتی در سفر

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند مسکو تفاوتی 50 تا 100 درصدی با قیمت های تهران دارند و بنابراین مسکو در این زمینه نیز بسیار گران تر از تهران محسوب می شود. 

هزینه یک شلوار جین برند در مسکو حدود 5655 روبل روسیه (معادل 1,130,780 تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 3161 روبل روسیه (معادل 632,080 تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 5747 روبل روسیه (معادل 1,149,180 تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 7568 روبل روسیه (معادل 1,513,310 تومان)

6- هزینه سرویس موبایل در روسیه

یکی از چالش های سفر خارجی آن است که سیمکارت کشور مقصد را تهیه کنیم و یا به سیمکارت خودمان بسنده و از خدمات رومینگ بهره ببریم. نکته ای که اینجا باید در نظر گرفت، توجه به هزینه هایی مانند خرید سیمکارت، تعرفه های مکالمه و مقایسه آن با هزینه های رومینگ است.

در این رابطه باید بدانید که نرخ مکالمه موبایلی در روسیه قدری از ایران گران تر بوده و هزینه هر یک دقیقه برقراری ارتباط با استفاده از اپراتورهای این کشور، در حدود 1.47 روبل روسیه (معادل 290 تومان) خواهد بود. خوب است بدانید که در کشور روسیه 4 اپراتور معروف وجود دارد که خدمات موبایلی روسیه را به عهده دارند. این 4 اپراتور عبارت اند از: ام تی اس (MTS)، مگافون (Megafon)، بی لاین (Beeline) و تله 2 (Tele 2). همان طور که ترتیب نام بردن این اپراتورها نشان می دهد، می توان گفت ام تی اس و مگافون محبوب ترین اپراتورهای روسیه هستند و کاربران بیشتری دارند. البته پوشش و خدمات این اپراتورها بسیار شبیه به هم بوده و تهیه آن ها بسیار ساده است. تنها کافیست پاسپورت خود را همراه داشته باشید. در پایان به این موضوع توجه داشته باشید که بر خلاف ایران، هزینه خرید سیمکارت ها کم نیست و بیش از 1000 روبل روسیه (معادل 199,960 تومان) خرج بر می دارند.

خوب است بدانید برای خرید سیمکارت های روسی و شارژ آن ها می توانید به مغازه های موبایل فروشی، نمایندگی اپراتورها در مراکز خرید و فرودگاه ها مراجعه کنید. 

اگر به هر دلیلی خواستید از سیمکارت های ایرانی خود استفاده کنید، بهتر است از هزینه رومینگ این سیمکارت ها اطلاع داشته باشید.

++ هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان ارائه شده اند.

نوع ارتباط همراه اول با MTS و Megafon همراه اول با Tele 2 ایرانسل با MTS رایتل با MTS رایتل با Megafon رایتل با Beeline
مکالمه داخلی ۱۷,۲۰۰ ۱,۵۰۰ ۲,۰۰۰ ۱۰,۹۸۹ ۳,۹۵۰ ۷,۰۰۰
مکالمه با ایران ۲۸,۹۰۰ ۲,۵۰۰ ۲,۰۰۰ ۲۴,۱۷۵ ۱۲,۱۲۰ ۱۰,۰۰۰
دریافت مکالمه ۱۰,۱۰۰ ۱,۵۰۰ ۲,۰۰۰ ۸,۱۴۰ ۸,۱۴۰ ۷,۰۰۰
ارسال پیامک ۲,۴۰۰ ۵۰۰ ۱,۰۰۰ ۱,۹۸۷ ۱,۴۸۰ ۱,۰۰۰
اینترنت (هر مگابایت) ۵۰۰ ۱,۵۰۰ ۳۷,۰۰۰ ۳۷,۰۰۰ ۹۷۶

با همه این ها تصمیم با شماست که در نهایت از کدام راه استفاده کنید و در واقع این نوعِ سفر و میزان مکالمه های شماست که تعیین می کند کدام راه هزینه کمتری برای شما بر می دارد. 

هزینه های مکالمه در مسکو | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به مسکو

اگر نگاهی به شاخص های جهانی صلح و امنیت بیندازیم، خواهیم دید که کشور روسیه در سال 2017 میلادی، جایگاه 151 دنیا را به خودش اختصاص داده است. به این ترتیب بسیار پایین تر از کشور ایران قرار گرفته و تنها از کشورهایی چون اوکراین، لیبی، سودان، سوریه و عراق بالاتر است؛ اما از آن جا که روسیه کشور پهناوری است و تنها بر اساس این شاخص ها نمی توان به تصور دقیقی از امنیت کشور روسیه دست یافت، بهتر است نگاهی به آمار و ارقام شهر مسکو بیندازیم و ببینیم میزان امنیت این پایتخت تاریخی به چه شکل است.

وقتی دو کلانشهر مسکو و تهران را با هم مقایسه می کنیم، می بینیم در میزان امنیت و ناامنی، وضعیت بسیاری مشابهی داشته و در مواردی مانند خانه دزدی، ماشین دزدی، جیب بری و ... تقریبا در یک رده قرار دارند. این موضوع درباره امنیت پیاده روی به تنهایی در روز و شب نیز صدق می کند و همان قدر که روزهای تهران امن هستند، مسکو نیز امنیت برابری را برای گردشگران فراهم می کند. همچنین پیاده روی به تنهای در شب های مسکو توصیه نمی شود. 

با همه این ها، در نظر بگیرید که وقتی به شهری ناشناخته سفر می کنید، عدم آشنایی شما با شهر مورد نظر نوعی نقطه ضعف محسوب می شود و در نتیجه لازم است که در هر حال نکات ایمنی را رعایت کنید. از حمل پول نقد زیاد در هنگام بازدیدها و گشت شهری بپرهیزید و وسایل ارزشمند و قیمتی خود را در ملاعام قرار ندهید. ساعت رفت و آمد خود را با ساعت زندگی روزمره مردم هماهنگ کرده و از پیاده روی به تنهایی در شب ها و در نقاط غیر توریستی شهر پرهیز کنید.

امنیت در مسکو | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به مسکو

شهر مسکو که در نزدیکی قطب شمال قرار گرفته است، اقلیم قاره ای مرطوب دارد و این بدان معناست که تابستان هایی گرم و مرطوب و زمستان هایی بسیار سرد و طولانی در این شهر به چشم می خورد. 

بهار: از اواخر ماه مارچ (اوایل فروردین) بهار به شهر مسکو پا می گذارد و شهر از سرمای یخبندان و کشنده زمستانی فاصله می گیرد. میانگین دما به بالای صفر می رود و بسته به ماه، در حدود 6 تا 14 درجه سانتیگراد متفاوت است. باید بدانید بر خلاف کشور ما، فصل بهار عملا در مسکو بیش از دو ماه نیست و با شروع خرداد، تابستان مسکو رقم می خورد.

تابستان: با شروع ماه خرداد، دمای هوا افزایش قابل توجهی دارد و مسکو گرم ترین روزهای خودش را به چشم می بینید. تابستان مسکو که از خرداد آغاز می شود تا اواسط سپتامبر و اوایل شهریور ادامه دارد و در واقع بهترین فصل سفر به مسکو را رقم می زند. در این سه ماه میانگین دمای هوای روز و شب بین 17 تا 19 درجه است؛ اما در طی روز، به طور معمول تا 22 و 24 درجه سانتیگراد نیز بالا می رود. در مجموع نمی توان انتظار تابستان های داغ و نفسگیری از مسکو داشت و نهایتا ممکن است چند روز گرم تر از باقی روزها باشند. 

پاییز: پاییز مسکو نیز مانند بهار، از فصل های کوتاه پایتخت روسیه است. خزان مسکو را از اوایل شهریور تا اواخر آبان (اواسط سپتامبر تا اواسط نوامبر) خواهید دید. میانگین دمای روزانه تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند و به زیر 10 درجه سانتیگراد می رسد. در اواخر پاییز مسکو، دمای هوا به منفی 1 نیز می رسد. 

زمستان: زمستان های سرد و بسیار طولانی از ویژگی های مسکو است که از اواسط نوامبر (اواخر آبان) آغاز می شود و تا اواخر ماه مارچ (اوایل فروردین) ادامه دارد. در مجموع به طور معمول در 175 روز از هر سال مسکو، سرمای یخبندان و دمای زیر صفر به چشم می خورد. در هر حال اگر از طرفدارن برف و و سرمای زمستانید، مسکو می تواند در این فصل برای شما جذاب باشد. 

با همه توضیحاتی که داده شد، این قصد شما از سفر است که بهترین فصل و زمان بازدید را تعیین می کند؛ اما اگر بخواهیم یک جمع بندی داشته باشیم، می توان:

بهترین زمان سفر به مسکو را اوایل خرداد تا اوایل شهریور دانست. در این بازه، مسکو آب و هوای دلپذیری دارد، طول روزها بیش از سایر اوقات است و از سرمای زمستانی هم خبری نیست. 

بهترین فصل سفر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مساله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع راه های برقراری ارتباط برای شما تهیه کردیم تا نشان بدهیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

راهنمای سفر به روسیه | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزیی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی در تصمیم گیری شما برای سفر به پایتخت زیبای روسیه موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به مسکو دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان‌تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به مسکو
دیدگاه ها : 9
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X