هزینه های سفر به استانبول | شهر دیدنی و محبوب ترکیه

استانبول را به سبب بافت تاریخی، فضای شهری دوست داشتنی، مغازه های شکیل، فستیوال های خیابانی و رنگارنگش می شناسند و همین می شود که سالانه میلیون ها نفر راهی این شهر باستانی می شوند تا مساجد جذابش را از نزدیک ببینند، در کاخ های باشکوهش قدم بزنند، بر روی عرشه کشتی های لوکس در بسفر به گردش بپردازند و یا چند ساعتی در حمام های ترکی این شهر، تفریحی متفاوت را رقم بزنند.

شده تا به حال به گردش در استانبول فکر کرده باشید و دلتان بخواهد چند روزی را در این شهر تفریح کنید؟ هیچ وقت هزینه های سفر به این شهر را بررسی کرده اید؟ و یا در نظر شما سفر خارج از کشور همیشه برای مرفهین و پولدارها بوده و بنابراین به کل قید فکر کردن و برنامه ریزی برایش را زده اید؟

چند وقتی است در کارناوال بُعد جدیدی از سفرهای خارجی را برای شما بررسی کرده ایم و تمام هزینه های سفر را در کنار هم قرار دادیم. به طور مثال تمام هزینه های سفر به شهرهای مختلفی چون باکو، دبی، آنتالیا، تفلیس و ... را حساب کردیم و دیدیم هزینه های رفت و آمد در چه حالاتی می توانند متفاوت باشند و یا برای اقامت و تفریحات در این شهر ها چه طیف هزینه و امکانات در اختیار خواهیم داشت.

امروز کارناوال به سراغ شهر دوست داشتنی استانبول می رود و این بار می خواهیم با هم رویاهای مان را به حقیقت بدل کنیم. حساب کنیم واقعا هزینه سفری چند روزه به این شهر چقدر می شود و آیا ما هم می توانیم برای سفر استانبول مهیا شویم؟ 

همراه ما قلم و کاغذ بردارید و راه و روش سفر خود و هزینه های آن را محاسبه کنید.

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دانستنی هایی از شهر استانبول

1- زبان رسمی و رایج میان مردم استانبول ترکی است اما بابت برقراری ارتباط هیچ گونه نگرانی نداشته باشید. بسیاری از مردم به زبان انگلیسی تسلط دارند و می توانید با آن ها به انگلیسی مکالمه کنید. 

2- ساعت رسمی ترکیه 30 دقیقه از ایران عقب تر است.

3- دین رسمی و اغلب مردم استانبول و ترکیه اسلام است اما شما در این شهر مسیحی و یهودی های بسیاری نیز خواهید دید.

4- استاندارد سلامتی آب و غذای استانبول بالاست و کمتر گزارشی مبنی بر بیماری‌ ناشی از غذا دریافت شده است. با این حال برای تضمین سلامتی خود، به هنگام خرید از غذاهای خیابانی، غذاهای تازه و داغ را انتخاب کنید.

5- آب در شبکه استانبول جهت استفاده مناسب نیست و اصلا توصیه نمی‌شود. آب معدنی ارزان است و در هر جایی گیر می‌آید.

6- استانبول در سال 2015 با مجموع 12.56 میلیون مسافر و بازدید کننده به مقام پنجمین شهر پربازدید جهان دست یافت.

7- استانبول در هر یک از فصل های سال، میزبان فستیوال ها و جشنواره های مختلفی است. پیش از سفر به این شهر رنگارنگ و جذاب رویدادهای آن را کنترل کنید.

در نهایت اگر می خواهید اطلاعات کاملی از این شهر داشته باشید، خواندن معرفی شهر استانبول به شما کمک خواهد کرد:

معرفی شهر استانبول | دانستنی های قبل از سفر

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

واحد پول ترکیه، سطح قیمت شهر استانبول

واحد پول کشور ترکیه لیر ترکی می باشد و با نماد (₺) نشان داده می شود. در حال حاضر هر 1 لیر ترکیه (معادل 2,440 تومان) است.

از جمله اسکناس های رایج ترکیه می توان به 5 لیر (قهوه ای و بنفش)، 10 لیر (قرمز)، 20 لیر (سبز)، 50 لیر (نارنجی)، 100 لیر (آبی) و 200 لیر (بنفش) و سکه هایی چون 1، 5، 10، 25، 50 و 100 کروش ترکیه اشاره کرد. خوب است بدانید که هر لیر برابر 100 کروش است.

 برای خرید لیر ترکی دو راه در پیش رو دارید: 

۱- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های وان به لیر تبدیل کنید.

۲-  در ایران لیر تهیه کرده و با خود به ترکیه ببرید. 

ارزیابی هزینه

هزینه ها در استانبول تفاوت چندانی با تهران ندارند و در برخی موارد بیش تر و در برخی موارد کم تر هستند. به طور مثال هزینه اجاره حدود 30% و هزینه رستوران ها 20% از تهران کم تر می باشد.

توصیه می کنیم برای راهنمایی بیشتر درباره چگونگی استفاده از پول در ترکیه و دانستنی های بسیار در این زمینه، مطلب زیر را بخوانید:

راهنمای استفاده از پول و تبدیل آن در ترکیه

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مدارک و هزینه های قبل سفر 

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که طبیعتا در حین انجام آن، هزینه هایی در پیش روی شما قرار دارد.

++ هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

1- هزینه 1,000 تومان بابت شناسه

2- هزینه 3,750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

3- هزینه 100,000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

4- هزینه 36,980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

+ از دیگر مدارکی که اغلب مورد نیاز است، گرفتن روادید یا ویزا است که البته این موضوع شامل کشور ترکیه نمی شود و نیازی به گرفتن ویزا ندارید.

مدارک سفر خارجی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راه های سفر به استانبول و هزینه ها

برای سفر به استانبول روش ها و راه های مختلفی پیش روی شماست و انتخاب هر مورد کاملا به روحیه، سلیقه، میزان هزینه، دُز هیجان مورد نظر و در انتها مسئولیت پذیری شما بستگی دارد. به طور مثال می توانید تورهای هوایی را انتخاب کنید، راحتی و سرعت و سفری لوکس را هم زمان برای خود رقم زده و یا به سراغ آن طرف این طیف وسیعِ انتخاب بروید و سفر با ماشین شخصی را برگزینید. سفری سرشار از مسئولیت، برنامه ریزی و صد البته هیجان و خاطراتی تکرار نشدنی!

حتی اگر روش سفر همیشگی شما به یک شکل بوده، خواندن باقی روش ها را از دست ندهید. چرا که شاید این بار هوس سفری متفاوت را کردید. همراه ما باشید تا هزینه و نحوه سفر تک تک روش ها را به شما توضیح دهیم. 

راه‌های مختلف سفر به استانبول عبارت اند از:

1- تورهای استانبول: 1) هوایی

                             2) زمینی

2- شخصی : 1) هواپیما

                  2) اتوبوس

                  3) قطار

                  4) ترکیبی

                  5) ماشین شخصی          

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه و یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید. 

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- تورهای استانبول

 معمولا تورهای هوایی استانبول، تعداد روزهای متفاوتی دارند. این تورها از 2 شب اقامت شروع می شوند و تا 13 شب هم ادامه پیدا می کنند. ما در اینجا متوسط قیمت دو تور 3 شب و 4 شب را گفته ایم. خوب است بدانید هزینه تورها بسته به آژانس هواپیمایی، کلاس هتل، اتاق مورد نظر و البته زمان سفر قیمت‌های متفاوتی انتظار شما را می‌کشند.

طیف هزینه ها برای 3 شب و 4 روز: 1,900,000 تومان تا 6,500,000 تومان

طیف هزینه ها برای 4 شب و 5 روز:  2,000,000 تومان تا 12,000,000 تومان

همچنین می توانید بلیط رفت و برگشت استانبول چارتر را خریداری کنید. 

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- شخصی 

اگر تصمیم دارید خود برای سفرتان برنامه ریزی کنید، برای رفتن به استانبول 5 راه پیش روی شما قرار دارد: هوایی و یا زمینی با اتوبوس، قطار و ماشین شخصی.

1) هواپیما

در زیر برخی از پروازهای استانبول به همراه هزینه گفته شده که هر کدام طیف هزینه بلیت یک طرفه است. توجه داشته باشید که در مبدا هایی به غیر از تهران، از آن جایی که پروازهای داخلی به مقصد استانبول نداریم، قیمت ها بسیار بیش تر هستند و اصلا توجیه اقتصادی ندارند. از طرفی بسیاری از آن ها پرواز مستقیم هم نبوده و پس از چند توقف به شهر مورد نظر می رسند. بنابراین توصیه می کنیم ابتدا به تهران رفته و سپس از پرواز تهران استانبول استفاده کنید. 

بلیت هواپیما تهران-استانبول: بین 700,000 تومان تا 2,000,000 تومان

بلیت هواپیما تبریز-استانبول: بین 1,300,000 تومان تا 2,900,000 تومان

پروازهای خارجی تهران-استانبول: بین 200 دلار (معادل 2,660,000 تومان) تا 2,000 دلار (معادل 26,600,000 تومان)

 

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2) اتوبوس 

از دو شهر تهران و تبریز می توانید در مسیری یکسره و مستقیم، خود را به استانبول برسانید. هزینه های زیر برای مسیر یک طرفه هستند. 

هزینه اتوبوس تهران-استانبول: بین 250,000 تومان تا 300,000 تومان

هزینه اتوبوس تبریز-استانبول: بین 250,000 تومان تا 300,000 تومان

3) قطار

قبلا امکان سفر زمینی و با قطار از تهران به سمت آنکارا وجود داشت، اما در حال حاضر به دلایل امنیتی این سفرها تعطیل شده اند. اگر در هر حال علاقه دارید که در سفر به استانبول از قطار استفاده کنید، می توانید به روش های ترکیبی که در ادامه آمده است توجه کنید.

4) ترکیبی

 منظور از روش های ترکیبی، استفاده از وسایل حمل و نقل مختلف در طول راه است. چندین راه در پیش روی شماست. هزینه های زیر برای مسیر یک طرفه هستند. 

به صورت زمینی تا شهر وان ترکیه بروید و از آنجا با هواپیما به استانبول بروید. البته اگر انتخاب این راه به دلیل کم شدن هزینه سفر است، مهم است که به آژانس هواپیمایی هم توجه کنید. چرا که هواپیماهای ترکیش هزینه بیش تری داشته اما مسلما امکانات بیش تری نیز در اختیار شما می گذارند.

هزینه ون از مرز رازی تا شهر وان: حدود 20 لیر ترکیه (معادل 48,960 تومان)

طیف هزینه پرواز از وان تا استانبول: حدود 65 دلار (معادل 864,500 تومان) تا 133 دلار (معادل 1,768,900 تومان)

راه دیگر استفاده از سواری و قطار است. ابتدا با ون های لب مرز رازی به شهر وان رفته و سپس با اتوبوس خود را ابتدا به آنکارا برسانید و سپس با قطار به استانبول بروید. اتوبوس های وان تا آنکارا دو روز در هفته، یک شنبه و سه شنبه ها حرکت دارند.

هزینه ون از مرز رازی تا شهر وان: حدود 20 لیر ترکیه (معادل 48,960 تومان)

هزینه اتوبوس وان-آنکارا: حدود 150 لیر ترکیه (معادل 367,200 تومان) تا 200 لیر ترکیه (معادل 489,600 تومان)

 هزینه قطار آنکارا-استانبول: 70 لیر ترکیه (معادل 171,360 تومان) تا 100 لیر ترکیه (معادل 244,800 تومان)

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5) ماشین های شخصی

برای آن که بخواهید با ماشین شخصیِ خود به وان سفر کنید، پیش از خروج از کشور نیاز است برای چندین مورد هزینه کنید:

1- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: 109,000 تومان

2- هزینه پلاک بین المللی: 328,000 تومان

3- دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 100,000 تومان

4- برچسب CD و IR: برابر با 4,400 تومان

5- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: 18,000 تومان

6- بیمه بین المللی ماشین: هزینه بسته به نوع ایرانی یا خارجی متفاوت

+ برای گرفتن گواهینامه و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. 

+ برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود مراجعه کنید.

+ آخرین هزینه به هنگام خروج از مرز، پرداخت عوارض خروج از کشور است که می توانید آن را در شعب بانک ملی سراسر کشور بپردازید تا قبل از خروج از کشور و لب مرز معطل نشوید. در صورتی که از مرز بازرگان خارج می شوید، لازم است عوارضی 3 هزار تومانی به حساب شهرداری قطور پرداخت کنید. 

کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.

+ اگر قبلا هم به ترکیه سفر کرده اید و از سفر پیشین شما با ماشین، هنوز سه ماه نگذشته است؛ عبور از مرز با باک پر به معنای قاچاق سوخت برداشت می شود و در این زمان شما باید پول بنزین موجود در باک تان را با نرخ ترکیه بپردازید. 

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مرزهای سفر به ترکیه و استانبول

پیش از آن که به ادامه راه های سفر شخصی بپردازیم، خوب است درباره مرزهای زمینی ایران و ترکیه بیش تر بدانید، چرا که در موارد بعدی به کارتان خواهد آمد.

ایران با ترکیه سه پایانه مرزی مشترک دارد که عبارت اند از : 1- مرز بازرگان 2- مرز رازی و 3- مرز سرو

1- مرز بازرگان بزرگ ترین و مهم ترین مرز برای سفر به ترکیه است و انتخاب بسیاری برای خروج از کشور می باشد. این پایانه امکانات مناسبی دارد و هم برای رسیدن استانبول راه خوبی است. مرز بازرگان در شمال آذربایجان غربی و در نزدیکی شهر ماکو قرار دارد.

ساعت کاری: 24 ساعته

2- مرز رازی میان دو پایانه مرزی بازرگان و سرو قرار داشته و در نزدیکی شهرستان خوی می باشد. رفت و آمد از این مرز زیاد نیست و به نسبت مرز بازرگان معطلی بیش تری دارد.

 در صورتی که می خواهید از این مرز عبور کنید، علاوه بر عوارض خروج از کشور، لازم است 3,000 تومان هم به حساب شهرداری قطور واریز کنید.

ساعت کاری: 9 تا 17 (به وقت ایران) در نیمه اول و 9:30 تا 16:30 در نیمه دوم سال

3- مرز سرو در نزدیکی شهر سرو، یکی از شهرستان های ارومیه قرار دارد.

ساعت کاری: 24 ساعته

+ خوب است بدانید که مرزهای زمینی همیشه باز بوده و هیچ گاه تعطیلی ندارند. 

تجربیات سفر می گوید که برای خروج از کشور و سفر به استانبول مرز بازرگان را انتخاب کنید. می توانید در طول سفر از شهرهای زیر عبور کرده و خود را به استانبول برسانید: ارزروم- ارزنجان- سیواس- آنکارا و استانبول

البته بسته به سلیقه و زمانی که دوست دارید در راه بگذرانید، این مسیر می تواند متفاوت باشد.

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

نکاتی درباره بیمه ماشین، پیش از خروج از کشور

گرفتن بیمه ماشین یکی از ارکان مهم برای خروج خودرو از کشور است. برای تهیه آن چند راه پیش رو دارید. 

۱- اگر می خواهید کار بیمه را به لحظات آخر موکول نکنید و از وقت خود به خوبی استفاده کنید، می توانید با شعب بیمه در مرز بازرگان تماس گرفته و پس از هماهنگی هزینه را برای آن ها واریز کنید. کارکنان بیمه، بیمه نامه را با پست پیشتاز برای شما ارسال می کنند.

۲- اگر از مرز بازرگان خارج می شوید، می توانید بیمه را در شعبات بیمه آن جا و در حداکثر ظرف یک ساعت تهیه کنید. 

۳- اگر می خواهید از مرز رازی از کشور خارج شوید، معطلی بسیار و هزینه بیش تری در انتظار شماست. حداقل نصف روز منتظر می شوید و گاه باید شب دوباره به خوی برگشته و فردا صبحش دوباره برای دریافت بیمه نامه مراجعه کنید.

۴- می توانید از بیمه آکسای ایران استفاده کنید که برای دریافت آن باید به شعب مرکزی بروید و هزینه ای در حدود ۷۵ هزار تومان برای ۱۵ روز بپردازید.

۵- اگر در مرز هستید و تازه به فکر بیمه نامه افتاده و همچنین همراهی دارید، همراه شما می تواند از مرز خارج شده و بیمه را از ترکیه دریافت کرده و برای شما بیاورد.

۶- می توانید از رانندگان ترانزیت و یا افرادی که به ترکیه رفت و آمد دارند، بخواهید که بیمه نامه را برای شما در ترکیه بگیرند.

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

هزینه‌ های سفر به استانبول

در طول سفر به استانبول هزینه های متفاوتی پیش روی شماست که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. دانستن متوسط قیمت این موارد کمک بزرگی در طی سفر شما خواهد بود. کارناوال برای راهنمایی بهتر شما در هنگام سفر به استانبول، به صورت جزیی درباره هزینه‌های زیر به شما اطلاعات می‌دهد.

خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و تک تک بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

1- هزینه‌های حمل و نقل در استانبول

2- هزینه های اقامت در استانبول

3- هزینه‌های خوراک در استانبول

4- هزینه های تفریح در استانبول

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در استانبول

6- هزینه سرویس موبایل در استانبول

هزینه‌ های سفر به استانبول | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

 1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری استانبول

خوشبختانه استانبول سیستم حمل و نقل عمومی بسیار کارآمد و متنوعی دارد که بسیار نیز مورد استفاده است. از جمله این گزینه‌ها می‌توان به: اتوبوس، مترواتوبوسی، مترو، قطارهای حومه‌ای، تراموا، قطار کابلی، کشتی، کشتی‌های تندرو و تاکسی دریایی اشاره کرد. قسمت خوب ماجرا این است که اکثرا این گزینه‌ها به یک‌دیگر مرتبط‌ اند و برای پرداخت هزینه همه‌ی این‌ها تنها کافیست که استانبول‌ کارت (ISTANBULKART) تهیه کنید. استانبول‌ کارت نوعی بلیت الکترونیکی‌ است که می‌توانید آن را از باجه‌های بلیت که در نزدیکی ایستگاه‌های حمل و نقل قرار دارند تهیه کنید. این باجه های بلیت را در نزدیکی ایستگاه هایی چون تکسیم، بشیکتاش و امینونو خواهید دید.

+ هزینه خرید استانبول کارت 10 لیر ترکیه (معادل 24,480 تومان) که سپس به میزان دلخواه می توانید آن را شارژ کنید.

+ استانبول کارت قابلیت استفاده برای بیش از یک نفر را دارد و می توانید آن را به دفعات نامحدود شارژ کنید.

+ با داشتن این کارت هزینه شما 2.6 لیر ترکیه (معادل 6,360 تومان) و بدون داشتن استانبول کارت، هزینه ها 5 لیر ترکیه (معادل 12,240 تومان) خواهد بود.

+ پرداخت هزینه برای کودکان شش سال و بزرگ تر الزامی است.

+ کودکان کوچک تر از شش سال در صورت نگرفتن جا و صندلی، ممکن است بدون بلیت سفر کنند.

هزینه های حمل و نقل درون شهری استانبول به صورت خلاصه:

بلیت الکترونیک: استانبول کارت: 10 لیر ترکیه (معادل 24,480 تومان)

مترو، تراموا، قطار کابلی: 2.6 لیر ترکیه (معادل 6,360 تومان) با استانبول کارت و 5 لیر ترکیه (معادل 12,240 تومان) بدون آن

تاکسی: 5 لیر ترکیه (معادل 12,240 تومان) بالا 

اتوبوس: 1.6 لیر ترکیه (معادل 3,910 تومان) تا 3 لیر ترکیه (معادل 7,340 تومان)

کشتی‌های تندرو: بین 2.6 لیر ترکیه (معادل 6,360 تومان) تا 7 لیر ترکیه (معادل 17,130 تومان)

هزینه بنزین (1 لیتر): بین 5.5 لیر ترکیه (معادل 13,460 تومان) تا 6.5 لیر ترکیه (معادل 15,910 تومان)

در ادامه می توانید در مورد هر یک از گزینه های حمل و نقل در استانبول اطلاعات بیش تری بیابید.

استانبول کارت | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول و ریز هزینه ها

استانبول سیستم حمل و نقل پیچیده و وسیعی دارد که در این جا به طور مختصر با آن آشنا می شویم:

مترو و تراموا: ایستگاه‌های مترو با تابلوهایی با حروف M و در رنگ‌های آبی و قرمز مشخص شده‌اند. هر سرویس، ایستگاه را بین ۲ تا ۱۰ دقیقه ترک می‌کند. ساعات کار مترو بین ۶ صبح تا ۱۲ نیمه شب است. برای هر دو گزینه مترو تراموا از استانبول کارت استفاده می شود و هزینه ای بین 2.6 لیر ترکیه (معادل 6,360 تومان) تا 5 لیر ترکیه (معادل 12,240 تومان) دارد.

اتوبوس: ایستگاه‌های عمده اتوبوس در قسمت میدان تکسیم، بشیکتاش، کاباتاش، کادیکوی و اوسکادور قرار دارند. اغلب سرویس‌ها بین ساعات ۶ صبح تا ۲۳ فعالیت دارند. مقصدها و ایستگاه‌های اصلی در مسیرهای اتوبوس، بر تابلو در سمت راست اتوبوس و همچنین بر روی تابلوی الکترونیک جلوی اتوبوس نشان داده می‌شوند. برای استفاده از اتوبوس باید از استانبول کارت استفاده کنید و هزینه ای بین 1.6 لیر ترکیه (معادل 3,910 تومان) تا 3 لیر ترکیه (معادل 7,340 تومان) دارد.

تاکسی: قیمت پایه تاکسی ها در حدود 4 لیر ترکیه (معادل 9,790 تومان) بوده و به ازای هر 1 کیلومتر 2.5 لیر ترکیه (معادل 6,120 تومان) به هزینه ها افزوده می شود. خوب است بدانید برای 1 ساعت انتظار، هزینه ای برابر 21 لیر ترکیه (معادل 51,400 تومان) دریافت می کنند.

قایق و کشتی: هیجان انگیزترین راه گردش در استانبول، استفاده از سرویس‌های قایق و کشتی است. عبور از آسیا به اروپا، بالا و پایین رفتن در طول گلدن هورن و بسفر و گذر از جزایر پرینس از جمله مسیرهای قابل استفاده است. بنادر اصلی در قسمت اروپایی استانبول، در نزدیکی دهانه‌ی گلدن هورن (امینونو و کاراکوی) در بشیکتاش و در کنار ایستگاه تراموای کاباتاش، ۲ کیلومتر آن طرف تر از پل گالاتا قرار دارند. این کشتی‌ها در طی سال دو برنامه اجرایی دارند که در فصل زمستان (اواسط سپتامبر تا می) و تابستان (ژوئن تا اواسط سپتامبر) قرار دارد. قیمت بلیت‌ها ارزان و مناسب است و در اکثر مسیرها می‌توانید از استانبول کارت تان استفاده کنید. هزینه ها بسته به مسیر بین 2.6 لیر ترکیه (معادل 6,360 تومان) تا 7 لیر ترکیه (معادل 17,130 تومان) است. 

برای آشنایی کامل با حمل و نقل عمومی استانبول و هزینه های آن، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول | گردشی بی دردسر در شهر

2- هزینه های اقامت در استانبول

در شهر استانبول گزینه های اقامتی متنوعی با هزینه های مختلف پیش روی شماست:

هتل ها: در استانبول انواعی از هتل های لوکس ۵ ستاره تا هتل های ارزان 2 ستاره وجود دارد. در زیر حدود قیمت هر نوع هتل در هر شب ارائه شده است.

هتل های ۲ ستاره: حدود 100 لیر ترکیه (معادل 244,800 تومان) تا 740 لیر ترکیه (معادل 1,811,550 تومان)

 هتل های ۳ ستاره: حدود 120 لیر ترکیه (معادل 293,760 تومان) تا 900 لیر ترکیه (معادل 2,203,240 تومان)

هتل های ۴ ستاره: حدود 140 لیر ترکیه (معادل 342,720 تومان) تا 1,000 لیر ترکیه (معادل 2,448,040 تومان)

هتل های ۵ ستاره: از 250 لیر ترکیه (معادل 612,010 تومان) تا 5,000 لیر ترکیه (معادل 12,240,240 تومان)

مهمان خانه و هاستل: انواعی از مهمان خانه ها و هاستل ها در شهر استانبول به چشم می خورد که با انتخاب آن ها می توانید اقامتی ارزان را برای خود رقم بزنید. هزینه مهمان خانه ها و هاستل های استانبول بسته به امکانات و فاصله از مرکز شهر از شبی 35 لیر ترکیه (معادل 85,680 تومان) تا 90 لیر ترکیه (معادل 220,320 تومان) متفاوت هستند. 

آپارتمان: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. حدود 400 آپارتمان در شهر استانبول به چشم می خورند که از اقامتگاهی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان های استانبول از شبی 95 لیر ترکیه (معادل 232,560 تومان) تا 1,000 لیر ترکیه (معادل 2,448,040 تومان) متفاوت است. 

توصیه می کنیم برای آشنایی با هزینه و امکانات بهترین اقامتگاه های استانبول مطلب زیر را بخوانید:

ورود به صفحه آشنایی با اقامتگاه های استانبول

3- هزینه‌ های خورد و خوراک در استانبول

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر استانبول پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

رستوران ارزان: بین 15 لیر ترکیه (معادل 36,720 تومان) تا 30 لیر ترکیه (معادل 73,440 تومان)

رستوران متوسط: بین 30 لیر ترکیه (معادل 73,440 تومان) تا 60 لیر ترکیه (معادل 146,880 تومان)

رستوران لوکس: بین 100 لیر ترکیه (معادل 244,800 تومان) تا 400 لیر ترکیه (معادل 979,210 تومان)

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه: بین 15 لیر ترکیه (معادل 36,720 تومان) تا 20 لیر ترکیه (معادل 48,960 تومان)

وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر، از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، لازم است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. 

خوراکی های لازم: 

نان (500 گرمی): حدود 3 لیر ترکیه (معادل 7,340 تومان)

شیر: هر لیتر حدود 3.52 لیر ترکیه (معادل 8,610 تومان)

برنج سفید (کیلویی): حدود 7.26 لیر ترکیه (معادل 17,770 تومان)

تخم مرغ 12 عددی: حدود 8.53 لیر ترکیه (معادل 20,880 تومان)

یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 1.8 لیر ترکیه (معادل 4,400 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

گوجه فرنگی:4.5 لیر ترکیه (معادل 11,010 تومان)

پیاز: 2.4 لیر ترکیه (معادل 5,870 تومان)

سیب زمینی: 2.8 لیر ترکیه (معادل 6,850 تومان)

کاهو: 3 لیر ترکیه (معادل 7,340 تومان)

سیب: 4.3 لیر ترکیه (معادل 10,520 تومان)

موز: 8 لیر ترکیه (معادل 19,580 تومان)

پرتقال: 3.6 لیر ترکیه (معادل 8,810 تومان)

برای آشنایی با انواع رستوران های استانبول و غذاهای این شهر، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

ورود به صفحه رستوران ها و خوشمزه های استانبول

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- هزینه های تفریح در استانبول

در استانبول گزینه های مختلفی برای تفریح و خوش گذرانی پیش روی شما قرار دارد که متوسط قیمت هر کدام از فعالیت ها و یا ورودی مکان های دیدنی مهم استانبول را به شما گفته ایم.

هزینه تورهای کشتی کروز در بسفر: 120 لیر ترکیه (معادل 293,760 تومان) تا 300 لیر ترکیه (معادل 734,410 تومان)

هزینه های ورودی جاذبه های استانبول:

۱) ایاصوفیه: 40 لیر ترکیه (معادل 97,920 تومان)

2) کاخ توپکاپی: موزه: 40 لیر ترکیه (معادل 97,920 تومان) و 45 لیر ترکیه (معادل 110,160 تومان) برای بازدید از باقی بخش ها

3) مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی: رایگان

4) باسیلیکا سیترن: 20 لیر ترکیه (معادل 48,960 تومان)

5) کاخ دولمه باغچه: 40 لیر ترکیه (معادل 97,920 تومان)

6) پارک آبی آکوامارین: 45 لیر ترکیه (معادل 110,160 تومان) تا 70 لیر ترکیه (معادل 171,360 تومان)

7) پارک آبی دلفین: 45 لیر ترکیه (معادل 110,160 تومان) تا 70 لیر ترکیه (معادل 171,360 تومان)

8) برج گالاتا: 25 لیر ترکیه (معادل 61,200 تومان)

9) آکواریوم استانبول: 64 لیر ترکیه (معادل 156,670 تومان)

10) آکواریوم تورکوآ زو: 57 لیر ترکیه (معادل 139,530 تومان)

11) حمام ترکی: حدود 55 یورو (معادل 828,910 تومان) تا 160 یورو (معادل 2,411,380 تومان)

ورود به صفحه بهترین جاذبه های استانبول

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در استانبول

سوغاتی: از سوغاتی های معروف و پرطرفدار استانبول در درجه اول می توان به پوشاک آن و بعد منسوجاتی چون حوله، لیف، روبالشی، کیف و سرویس های خواب اشاره کرد. فرش، لوسترهای رنگارنگ ترکی، ظروف، زیورآلات، قلیان و پیپ از دیگر صنایع دستی پرطرفدار ترک هاست. 

البته سوغاتی های استانبول به همین جا ختم نمی شود و خوشمزه هایی چون قهوه ترک، باقلوا، راحت الحلقوم و انواع ادویه از سوغاتی های محبوب این شهر است. درباره سوغات ترکیه بیش تر بخوانید:

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در استانبول حدود 10 تا 45% کم تر از موارد مشابه در تهران است. 

هزینه یک شلوار جین برند در استانبول 176 لیر ترکیه (معادل 430,850 تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام 117 لیر ترکیه (معادل 286,420 تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 287 لیر ترکیه (معادل 702,590 تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 245 لیر ترکیه (معادل 599,770 تومان)

برای آشنایی با مراکز خرید و بازارهای استانبول بر روی نوار زیر کلیک کنید:

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6- هزینه سرویس موبایل در ترکیه

در کل در کشور ترکیه سه اپراتور تلفن همراه وجود دارد که با نام های ترکسل (turkcell)، وودافون (vodafon) و آوِا (avea) خدمات ارایه می دهند. باید بدانید که در این میان، سیم کارت ترکسل شهرت و کیفیت بیشتری دارد.

هزینه تماس در کشور ترکیه در مقایسه با ایران بسیار بیشتر است و به طور مثال هر دقیقه مکالمه با سیم کارت ترکسل در حدود 500 تومان هزینه دارد، اما از آن جا که هزینه های رومینگ نیز بالا هستند، در صورتی که گمان می کنید مکالمات زیادی خواهید داشت و مصرف اینترنت شما بالاست، تهیه سیم کارت های ترکی از لحاظ اقتصادی به صرفه هستند. 

در جدول زیر لیست هزینه های رومینگ دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در کشور ترکیه آمده است.

++ هزینه ها برای یک دقیقه و به تومان هستند.

نوع ارتباط همراه اول با وودافون، ترکسل و آوا ایرانسل با اپراتور وودافون، آوا ایرانسل با اپراتور ترکسل رایتل با وودافون رایتل با ترکسل رایتل با آوا
مکالمه داخلی 1,600 10,000 2,000 1,600 1,600 5,480
مکالمه با ایران 1,600 10,000 2,000 1,800 1,600 15,650
دریافت مکالمه 1,000 4,000 2,000 1,000 1,000 14,370
ارسال پیامک 1,000 2,000 1,000 550 400 2,120
اینترنت (هر مگابایت) 500 44,032 500 293 489 68,000

همچنین خوب است بدانید که می توانید سیمکارت های ترکسل را در ایران خریداری کنید. هنگامی که سیم کارت تورکسل را می خرید، سیم کارت اعتبار اندکی داشته و برای اعتبار بیشتر می توانید شارژهای 15، 20، 25 لیری و ... تهیه کنید. هزینه سیم کارت ها بسته به حجم دیتا، بسته های پیامک و تماس، بین 90 تا 180 هزار تومان متفاوت خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر بخوانید:

ورورد به صفحه سیم کارت ترکیه | راهنمای خرید برای گردشگران

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به استانبول

استانبول یکی از گردشگر پذیر ترین شهرهای دنیاست، به طوری که در سال 2015 عنوان پنجمین شهر پربازدید دنیا را به خود اختصاص داد. پس عجیب نیست که آمار جرم و دزدی در این شهری قدری بالا باشد. به طور کلی کشور ترکیه از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده 145 قرار دارد و این یعنی از کشور ما ایران، در رده  پایین تری قرار داشته و البته از کشورهایی چون روسیه، لبنان، پاکستان، اوکراین و یمن بالاتر می باشد. 

اگر بخواهیم نگاه جزئی تری به شهر استانبول بیاندازیم و آن را با تهران مقایسه کنیم، شاخص های امنیت تنها قدری از تهران کم تر بوده و بنابراین وضعیت چندان متفاوتی را در استانبول نخواهید دید.

به طور مثال قدم زدن به تنهایی در روشنی روز همان قدر در تهران برای شما امن است که در استانبول. نا امنی قدم زدن در شب های تهران و استانبول نیز با هم برابری می کنند و تفاوتی جزئی با هم دارند. 

امنیت در سفر به استانبول | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به استانبول

شهر استانبول در نیم کره شمالی در نزدیکی دریای مرمره واقع شده و در نتیجه تحت تأثیر اقلیم های متنوعی چون اقیانوسی، مدیترانه ای و نیمه استوایی و شرجی قرار می گیرد. آب و هوای این شهر در هر فصل به شرح زیر است:

بهار استانبول: استانبول در این زمان روزها گرم‌تر می‌شود و شب‌ها خنکایی ملایم و دوست داشتنی دارد و گهگاهی باران نرمی بهاری نیز می‌بارد. در این فصل، شهر استانبول را رنگین تر و زنده تر از هر زمان دیگری خواهید یافت. میانگین دمای روزها میان ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتیگراد است.

تابستان استانبول: روزهای تابستانی استانبول گرم و مرطوب است. گرچه اغلب ساکنین شهر برای فرار از دست گرما به جزایر نزدیک و سواحل روی می‌آورند، بیش‌ترین گردشگران تابستان  را برای مسافرت به استانبول انتخاب می‌کنند. بنابراین در اغلب مکان‌های دیدنی، با هجم زیادی از آدم و صف‌های طولانی رو به رو خواهید شد. میانگین دمای تابستان در استانبول میان ۲۸ تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد است. بهترین وجه مسافرت به استانبول در تابستان، وضعیت مطلوب کروزهای بسفر و گردش با کشتی‌های استانبول است.

پاییز استانبول: دمای هوا در فصل طلایی برگ‌ریز استانبول بسیار دلپسند و مطلوب است، یعنی در حدود ۲۳ درجه! اما منتظر غافلگیری‌های گه‌گدار طبیعت هم باشید. یک روز ممکن است گرم و خشک باشد و روز دیگر، بسیار خنک با دمای ۱۵ درجه و یا باران‌های کوتاه و شدید غافلگیرتان کند.

زمستان استانبول: روزهای زمستانی استانبول سرد و برفی اند. میانگین دمای روزانه بین ۸ تا ۱۲ درجه است و اغلب بارش ملایم برف هم دور از انتظار نیست. 

بنابراین بهترین زمان سفر به استانبول: فصل بهار و پاییز است، زمانی که دمای هوایی مطلوب به دور از گرمای سوزان و سرمای یخ بندان در انتظار شماست.

بهترین فصل سفر به استانبول | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مسئله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع و اقسام راه های برقراری ارتباط را برای شما تهیه کردیم و نشان دادیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

راه های برقراری ارتباط | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزئی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی برای تصمیم گیری شما در سفر به استانبول موثر بود؟

تجربه ای از سفر به شهر استانبول دارید؟ 

هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به استانبول
دیدگاه ها : 118
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X