ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

26 شهریور 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

همه ساله گردشگران بسیاری به ایران سفر می کنند و عکس های بسیاری از کشورمان را در سطح جهانی به اشتراک می گذارند. هرکدام از این مردمان از نقطه نظر خاصی به تعریف سرزمینمان می پردازند؛ برخی نقطه نظر سیاسی را انتخاب می کنند، تصاویری از ایران و بعضا زشتی هایش به نمایش می گذارند و زیبایی های سرزمینمان را به خواست خود سانسور می نمایند. عده ای دیگر به دنبال آثار باستانی و بناهای آریایی هستند؛ همان گردشگرانی که از ساخت و ساز خشک و بی روح غربی کلافه شده و برای تماشای معماری ایرانی لحظه شماری می کنند. در این میان برخی دیگر نه مکان های تاریخی و طبیعی و جاذبه ها را دنبال می کنند و نه با نگاهی سیاسی سعی در مخدوش کردن چهره سرزمینمان دارند بلکه قدم به خیابان ها می گذارند و زندگی مردم ایران را به تصویر می کشند؛ تصاویری که زندگی در ایران را بسیار متفاوت از ذهنیت غربی ها درباره ی آن نشان می دهند.

امروز با گردشگری همسفر می شویم که تمامی کلیشه های عکاسی از ایران را شکسته و به سرزمینمان سفر کرده تا تصویری متفاوت از این کشور و ساکنانش را به همگان نشان دهد. او به دنبال سیاست های ایران یا بناهای هزاران سال قبل در کشورمان نیست بلکه شیفته ی هنر ایرانیان شده و از بعدی متفاوت به مردمان این سرزمین نگریسته است. فرانسسکا مانولینو (Francesca Manolino) با دیدن خوشنویسی خط پارسی، گویی در دنیایی دیگر سفر می کند و با قدم زدن در خیابان لاله زار غرق در تماشای جلوه هایی تکرار نشدنی می شود. این بانوی گردشگر فرانسوی در رشته های عکاسی و انسان شناسی در پاریس فارغ التحصیل شده و هم اکنون در ایتالیا زندگی می کند. وی در سفرش به ایران و تهران، به میان مردمان عادی پایتخت رفته و حتی در مدت اقامتش در تهران از دختران پارسی کمک گرفته و جوانان ایرانی را به عنوان راهنمای سفرش انتخاب کرده تا بتواند تصویری دیگر از کشورمان را به نمایش بگذارد. همان قدر که فرانسسکا مدیون دختران ایرانی است که البته سوژه ی بسیاری از عکس هایش نیز شده اند، ما هم مدیون این عکاس هستیم چرا که باری دیگر هنردوستی و روحیه ی شاعرانه ی ایرانیان را به دنیا یادآور شده است.

پس بیایید با هم به کوچه پس کوچه های شهر تهران سفر کنیم و زندگی در کشورمان را از نگاه این گردشگر خارجی به نظاره بنشینیم. تصاویری که در ادامه می بینید فرانسسکا از تهران به ثبت رسانده و در خبرگزاری واشینگتن پست (The Washington Post)، بزرگترین روزنامه شهر واشینگتن، دی.سی، پایتخت ایالات متحده آمریکا به چاپ رسیده است. 

در کارناوال همراهمان شوید تا پایتخت ایران و مردمانش را از لنز دوربین این گردشگر به نظاره بنشینیم...

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- تصویری از تهران بزرگ که از بلندای برج میلاد عکسبرداری شده است 

Photo by : Unknown

2- دختر نوزده ساله ای که برای تحصیل به شهر تهران مهاجرت کرده است

Photo by : Unknown

3- تلکابین توچال

نمایی از تله کابین توچال که یکی از پر طرفدارترین مراکز تفریحی شهر تهران به حساب می آید، به خصوص در فصل زمستان که اسکی بازان زیادی توچال را برای تفریح اسکی انتخاب می کنند.

Photo by : Unknown

4- سپید و سیاه

دو دختر جوان به نام محدثه و الهام که برای آخرهفته ی زمستانیشان، فرصت را غنیمت شمرده و به دیدار کوههای برف پوشیده ی توچال آمده اند. 

Photo by : Unknown

5- بر فراز توچال

فرانسسکا مانولینو به یکی از ایستگاه های آخر کوه های توچال، صعود کرده و نمایی از محیط اطرافش را در قاب تصویر گنجانده است. 

Photo by : Unknown

6- دخترکِ عشق سینما 

نگار، دختر بیست ساله ای که به زیبایی موهایش را به سبک دختران ایرانی آراسته؛ او از بزرگترین طرفداران سینما به شمار می آید و آثار پازولینی (Pasolini)، نویسنده ی معاصر ایتالیایی و تارکوفسکی (Tarkovsky) کارگردان برجسته ی روسی را به شدت مورد ستایش قرار می دهد. 

Photo by : Unknown

7- شهرک آپادانا

شهرک آپادانا که منطقه ای مسکونی به شمار می آید و جوانان تهرانی این مکان را به عنوان سوژه ی بسیاری از عکس های اینستاگرامشان انتخاب می کنند.

Photo by : Unknown

8- پاتوق صادق هدایت

دو خانم محترم ایرانی که گرم صحبت در گوشه ای از کافه نادری هستند، این مکان از مشهورترین کافه های تهران به شمار می آید که در روزگاران دور پاتوق صادق هدایت، یکی از نویسندگان مشهور ایرانی بوده است. 

Photo by : Unknown

9- هنر نزد ایرانیان است و بس

باز هم تصویری بی نهایت زیبا، از دختری ایرانی که در یک کارگاه نقاشی، کارهای هنری را جابجا می کند؛ هنرمندی ایرانیان از سالیان دور شهره ی خاص و عام بوده است.

Photo by : Unknown

10- نمایی از برج آزادی و مردمان ایرانی

Photo by : Unknown

11- دخترک عکاس ایرانی

لیلا دختر بیست و چهار ساله ای است که طراحی گرافیک خوانده و دستی هم در رشته ی عکاسی دارد، پرتره ی او از داخل کتابفروشی "هنوز" به ثبت رسیده، جایی که پاتوق جوانان برای خرید سی دی، کتاب های کامیک و ... می باشد. 

Photo by : Unknown

12- ایستگاه تاکسی ها در نزدیکی میدان آزادی که شور و شلوغی شهر را نشان می دهد

Photo by : Unknown

13- ملیکای بیست ساله پس از اتمام کلاس نقاشیَش، تصویری را به روی تخته سیاه رسم می کند

Photo by : Unknown

14- غرق لذت از تماشای هنر جهانیان 

صَحبا، دختر نوزده ساله در کنار یکی از آثار مارک روتکو (Mark Rothko) در موزه ی هنر های معاصر ایستاده است. او در صحبتهایش با عکاس از دوران کودکی و اولین دیدارش از  اثر هنری جکسون پولاک (Jackson Pollock) در موزه ی هنرهای معاصر سخن گفته و اینکه چقدر این خاطره در ذهنش روشن است و هربار باعث خوشحالی او می شود.  

Photo by : Unknown

15- و تصویری از تهران از بلندای بام تهران

Photo by : Unknown

سخن آخر 

گردش با توریست خارجی در تهران این بار قدری متفاوت بود، او مضامین کلیشه ای را برای سوژه ی عکاسیش انتخاب نکرده بود و نگاهش به شهر تهران قدری متفاوت از دیگر گردشگران بود؛ فرانسِسکا از نگاه یک تهرانی، شهر را در قاب دوربینش جا داده بود. از این مجموعه ی عکاسی لذت بردید؟ این سبک و سیاق عکاسی متفاوت را خوشایند یافتید یا نگاه دیگر گردشگران را ترجیح می دهید؟

10 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
علي

دوستان اينقدر بدبين نباشيد براي يك توريست كه از دل تكنولوژي و پيشرفت به ايران مياد پيكان زيبا ترين سوژه و چادر به سر روي كوه اومدن جالبترين هست.
دنيا رو فقط از چشم خودتون نبينيد

19 مهر 1396

مجتبی

حاضرم قسم بخورم دوربینش مربوط به 15ساله پیشه

08 مهر 1396

محدیث

فکرمیکنم عکسها کاملا از روی قصد و غرض اینقدر بد گرفته شدن کشورهای جنگ زده هم اینقدر داغون نیستن

07 مهر 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET