سردترین کویر دنیا | گینس های گردشگری

در این قسمت قصد داریم کمی با سردترین کویر دنیا واقع در قطب جنوب آشنا شویم.

شاید نام کویر و بیابان که به میان می آید منتظر باشید تا سخن از مکانی وسیع، گرم و بی آب و علف به میان بیاید اما باید بدانید که کویرهای سرد و خشک هم روی کره ی زمین کم نیستند، سرزمین هایی سرد و بیابانی...

سردترین کویر در جهان مک موردو ( McMurdo Dry ) یا مک موردو خشک نام دارد، این کویر زیبا در قطب جنوب است، برخی تمامی قطب جنوب را به عنوان سردترین و پهناورترین سرزمین های کویری می شناسند اما حقیقت چیز دیگری ایست و این قاره دارای مناطقی پر بارش و دارای یخچال های طبیعی وسیعی هم هست و مک موردو نامش به عنوان سردترین و وسیع ترین کویر دنیا در گینس به ثبت رسیده است.

در این کویر سالانه کمتر از 100 میلی متر باران می بارد و متوسط دمای آن منفی 20 درجه ی سانتیگراد می باشد.

مساحت کویر مک موردو 4,800 کیلومتر مربع است و بزرگترین منطقه ی خالی از یخ در قاره قطب جنوب هم هست، از مهم ترین دلایل سرد شدن این کویر فقدان وجود نور خورشید می باشد.

انواع دره های خشک، کوه و تپه های کم ارتفاع در این کویر خشک وجود دارند.

جالب است بدانید تا کنون اثری از زندگی در این کویر دیده نشده است اما با این جال برخی باکتری هایی که از طریق فتوسنتز زندگی می کنند در این کویر وجود دارند و ممکن است برخی جانوران توانایی زیستن در مک موردو را داشته باشند.

دانشمندان کویر مک موردو را نزدیک ترین سرزمین از لحاظ محیط زیستی به سیاره ی مریخ می دانند.

محققان کانادایی و آمریکایی از سال 2013 میلادی تا به امروز در حال بررسی و شناسایی جمعیت میکروبی و امکان وجود زندگی در سردترین کویر دنیا و قطب جنوب هستند.

جدول گینس

رکورد دار McMurdo Dry
مکان قطب جنوب
زمان ثبت رکورد 01 JANUARY 2005
سردترین کویر دنیا
سردترین کویر دنیا

با #رکوردهای گینس گردشگری در کارناوال آشنا شوید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....