پارچ با دسته گربه شکل

در پیش رو پارچی بزرگ و برنزی می بینید که متعلق به اوایل دوره اسلامی در ایران است. شکل و سبک ساخت این پارچ نشان دهنده تداوم تأثیر فرم های دوره اشکانی و ساسانی در هنر اوایل این دوره می باشد. بر روی این پارچ برنزی اشکالی دایره ای و خطوط عمودی به چشم می خورد؛ اشکال دایره ای نشان دهنده کوه هاست و خطوط عمودی غالب بر روی سطح پارچ، اشکالی را به تصویر می کشند که همچون جوانه های گیاهان می باشند. همچنین در قسمت پایینی پارچ ردیفی از چند برگ دیده می شود. جالب توجه ترین بخش این ظرف، دسته پارچ بوده که در قسمت بالایی آن، سر یک گربه سان و دو پنجه جلویی او به چشم می خورد و در انتهای دسته نیز دم و دو پنجه عقبی گربه سان دیده می شوند. وقتی به دسته پارچ دقت کنید، خواهید دریافت که شمایل این گربه سان با جزئیات فراوان و بی نظیری پدید آمده است. در لبه پارچ نیز دو پرنده دیده می شود که در چنگال این جانور درنده گیر افتاده اند. 

به طور کلی ترکیب بندی و اَشکالی که در ساخت این پارچ به کار رفته نشان دهنده تحولی در سبک هنر ایرانیست. در این تحول، ایرانیان به تدریج از سبک تصویری دست کشیدند و به استفاده از طرح های تکرار شونده و هماهنگ گرایش پیدا کردند. 

همان طور که گفته شد این پارچ از برنز ساخته شده و از مس برای ساخت طرح های برجسته سطح پارچ استفاده شده است. بیش ترین ارتفاع پارچ برنزی 48.5 سانتی متر بوده و بیش ترین قطر آن نیز 21.1 سانتی متر است. جالب آن که بدانید قدمت این پارچ برنزی به 1300 سال پیش بر می گردد. 

پارچ برنزی با دسته گربه شکل امروزه در گالری 451 موزه متروپولیتن در شهر نیویورک نگهداری می شود. 

دوره تاریخی: اسلامی

زمان ساخت: قرن هفتم میلادی  

جنس: برنز؛ قالب و منبت کاری با مس

ابعاد: بیش ترین ارتفاع 48.5 سانتی متر؛ بیش ترین قطر 21.1 سانتی متر

محل کشف: ایران

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

پارچ با دسته گربه شکل

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....