نخستین پویانمایی جهان در شهر سوخته سیستان

تماشای فیلم های انیمیشن و تصاویر متحرک برای همه ما جالب است و گاه به این می اندیشیم که چگونه نقش هایی بی جان در مقابل دیدگان ما جان میگیرند و حرکت می کنند. این شگفتی و حیرت را ما در دنیای مدرن و تکنولوژی داریم. حال اگر بدانیم پنج هزار سال پیش مردمانی در گوشه ای از این دیار پر اقتدار تصاویر متحرکی را ایجاد کرده اند حیرتمان چندین برابر می شود.

 در 56 کیلومتری شهر زابل استان سیستان و بلوچستان منطقه ای باستانی به نام "شهرسوخته" متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد وجود دارد. بر اساس کاوش های باستان شناسان در این شهر چهار دوره ی زندگی از 3200 تا 1800 پیش از میلاد وجود داشته است.

در طی عملیات حفاری سال 1983 میلادی باستان شناسان ایتالیایی در شهر سوخته موفق به کشف جامی سفالین شدند. جامی که نقوش قرمز رنگ با ویژگی های خاصی بر روی بدنه اش دیده می شد. نقوش ظرف شامل بز و درخت بود اما این تصاویر ساده حامل پیامی بود که همه را شگفت زده کرد. بز نقش شده بر روی این جام در پنج حرکت به سمت درخت می رود تا از شاخه درخت تغذیه کند.  این پنج فریم (حرکت) نمایشی بود از اولین پویانمایی (انیمیشن ) در دنیا که توسط مردمان باهوش و زبردست شهرسوخته ایجاد شده بود.

باستان شناسان با پیاده کردن تصاویر برروی کاغذ توانستند فیلمی بیست ثانیه ای از کهن ترین انیمیشن جهان تهیه کنند.

کشف این ظرف سفالی با نقوشی متفاوت و منحصر به فرد نشان از حضور مردمانی باهوش و خلاق در پنج هزار سال پیش در جنوب شرفی ایران دارد.

برای بازدید این ظرف سفالی پنج هزار ساله باید به موزه ایران باستان در تهران بروید. جام شهرسوخته در یکی از ویترین های وسط بخش تاریخی موزه نگهداری می شود.

دیگر آثار موجود در موزه ایران باستان را در کارناوال ببینید:

پیکره داریوش هخامنشی

 گل میخ چغازنبیل در موزه ایران باستان

ایوان موزاییک بیشاپور

جام طلایی دو شیر کلاردشت

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان


قدمت: هزاره سوم پیش ازمیلاد

ابعاد: ارتفاع 10 سانتی متر

سال کشف : 1983 میلادی

محل نگهداری: موزه ایران باستان

%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa%d9%870
%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa%d9%87%d9%870

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 3
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....