جنگجوی سبز روی ارتش سفالین

لشکر سفالین چین، مجموعه ای عظیم از سازه های سفالی است که ارتش کاین شی هوانگ، نخستین امپراتوری چین را در طی سال های ۲۴۷ – 220 پیش از میلاد مسیح به تصویر می کشد. در این لشکر سفالین، مجموعه ای شگفت از سربازان و اسب های آن ها دیده می شود. جالب است بدانید که ارتش سفالین چین یکی از چشمگیرترین حفریات باستانی قرن بیستم است. برای اطلاعات جامع می توانید ارتش سفالین چین | لشگر خفته در خاک را بخوانید. در این مجموعه بیش از 6 هزار سرباز به چشم می خورد که تمام آن ها از سفال ساخته شده و عجیب آن که در ابعاد واقعی و با جزئیات متفاوت خلق شده اند. ساخت و ایجاد تمامی این سربازها با دقت و تخصصی بی نظیر صورت گرفته و تمامی آن ها رنگ آمیزی هم شده بودند. در این مجسمه های سفالین ،رنگ پشته موها قهوه ای تیره، صورت ها صورتی کم رنگ، دستان سفید رنگ یا قرمز تیره بودند. همچنین مجسمه ها پاهایی به رنگ سبز متمایل به صورتی، شلوارهایی به همین رنگ و کفش هایی قهوه ای رنگ به پا داشته اند. 

باستان شناسان در سال ۱۹۹۹ و در ادامه حفاری ها، سربازی با شکل و شمایلی متفاوت با دیگر سربازان سفالی پیدا کردند. تمام بدن این جنگجو رنگی بود، به گونه ای که بعد از هزاران سال، هنوز هم سفیدی چشمان و رنگ مشکی مردمکش به وضوح قابل تشخیص است. اما تفاوت عمده این سرباز با دیگر سربازان در رنگ سبز کم رنگ صورت، گردن و گوش هایش است. جالب آن که ابروها و ریش های سرباز مشکی است، روبان سر قرمزی دارد و پشته موهای جمع کرده اش قهوه ایست. پس از آن که باستان شناسان این جنگجوی سبز روی را کشف کردند، توجه بسیاری به رنگ نامعمول و متفاوت صورت مجسمه جلب شده بود. محققان مشغول بررسی و مطالعه بر روی رنگ آن شدند، اما هنوز هم که هنوز است نتوانسته اند به یک نظریه واحد برسند.

برخی از کارشناسان می گویند علت رنگ سبز صورت جنگجو اتفاقی ست و کسی که صورت جنگجو را رنگ آمیزی کرده، نابینا بوده. دیگر کارشناسان این ادعا را رد می کنند و می گویند در زمان امپراتور سختگیری چون کاین، این اتفاق بعید است و امکان ندارد گذاشته باشند کاری ناقص و مورد دار در این مقبره به خاک سپرده شود. از طرفی، برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که صورت سبز رنگ جنگجو برای ترساندن دشمنان بوده است. با این حال تمامی این دعاوی فاقد دلایل علمی و محکم اند. 

جالب است بدانید که رنگ سبز در چین باستان نمادی از جوانی و شادابی بوده است. بر همین اساس برخی از متخصصین می گویند جنگجوی سبز روی در میان دیگر سربازان گذاشته شده تا نمادی از هوش و قدرت ارتش سفالین در جنگ و صحنه نبرد باشد. 

به تازگی یک دانشجو از دانشگاه جیوتونگ شانگهای در این مورد توضیح جدیدی ارائه داده است، او معتقد است جنگجوی سبز روی نقش تک تیر انداز در ارتش را داشته است. وی برای این فرضیه خود سه دلیل محکم ارائه داده است. نخست آن که در کتاب تاریخی «شی جی» از تاکتیک های رایج تک تیراندازها در ارتش کاین سخن به میان آمده است. از آن جا که جنگجوی سبز روی بر روی زانو خود نشسته و به نظر می رسد در حال کنترل کمانِ تیروکمان است، با وضعیت توصیف شده برای حالت نشستن یک تک تیرانداز ارتش تظابق دارد. دوم آن که در هر دو زمان جدید و قدیم، تک تیراندازها در مقایسه با دیگر سربازان، همیشه اندک بوده اند. از آن جا که در حفره دوم نیز تنها یک جنگجو سبز روی کشف شده، می تواند دلیلی باشد بر تائید حرف آن دانشجو. سوم: در گذشته تک تیراندازها پوشش و شمایل خود را به گونه ای انتخاب می کرده که در فضای اطراف استتار شده و دیده نشوند. جنگجوی سبز روی نیز به گونه ای رنگ آمیزی شده که بدون آن که دیده شود، بتواند به آرامی به دشمن نزدیک شود.

در میان تمام نظریه ها، نظریه این دانشجو منطقی تر از سایرین به نظر می رسد و علاوه بر آن دلایلی کافی ارائه داده است. با این حال محققان هنوز هم برای یافتن دلیل و رمز صورت سبز رنگ مجسمه تلاش می کنند. 

زمان ساخت: 210–209 سال پیش از میلاد

جنس: سفال

محل کشف: ۱٫۵ کیلومتری شرقی مقبره امپراتور کاین شی هوانگ، حفره دوم؛ کشور چین

محل نگهداری: موزه ارتش سفالین چین، منطقه ژیان

جنگجوی سبز روی ارتش سفالین

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....