مجسمه زن مرمرین

ساخت مجسمه و تندیس های رنگارنگ از صورت و بدن انسان ها نوعی از هنرنمایی سنگ تراشان بوده و هست. گاهی آن قدر تندیس ها شبیه به فرد مورد نظر می شدند که به راستی تعجب همگان را بر می انگیختند و حتی گاهی این مجسمه ها به سایز و اندازه ی بدن های واقعی ساخته می شد.

گنجینه ای که امروز می خواهیم در رابطه با آن صحبت کنیم پرتره ای نیم تنه از یک زن بالغ است. این مجسمه با حساسیت و ظرافت زیادی ساخته شده و به جز سرش تنها دست راستش تا به امروز سالم مانده است، این تندیس کاملا متفکر بودن زن را نمایان می کند.

لباس این زن کاملا شبیه به پوشش یک فرد اشرافی است و روی سرش نوعی کلاه پشمین قرار دارد که در حدود قرن چهارم میلادی استفاده می شده است. به احتمال زیاد تندیس این زن بسیار گسترده تر از این چیزی بوده که در حال حاضر می بینیم. این بانو دارای چشمانی درشت، لب هایی باریک، گونه هایی صاف و بینی درازی می باشد.

از نکات جالب توجه در رابطه با مجسمه ی مرمرین این زن طوماری ایست که در دست راستش قرار دارد و همین نشان دهنده ی نخبه و اهل علم و دانش بودن اوست. به مرور زمان تندیس آسیب های زیادی دیده برای مثال دست چپ و بینی بانو شکسته است، اما هنوز هم از برترین تندیس های کنده شده بر روی سنگ مرمر می باشد.

متاسفانه از سازنده ی این تندیس زیبا اطلاعاتی در دسترس نیست.

دوران تاریخی: اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم.

ابعاد: به دلیل برجسته بودن مجسمه در نواحی مختلف نمی توان به صورت دقیق ابعاد آن را بیان کرد اما به طور کلی 31.8 سانتی متر در 17.1 سانتی متر طول و عرض این اثر هنری زیبا است.

جنس : سنگ مرمر

فرهنگ: بیزانس

محل ساخت: قسطنطنیه

محل نگهداری: در حال حاضر تندیس زن مرمرین در موزه ی متروپولیتن نیویورک نگهداری شده و در معرض دید عموم قرار دارد

مجسمه مرمر

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....