مومیایی هورنیدیجف | تاریخ جهان در 100 شی

 تاریخ جهان در صد شی یکی از معروف ترین برنامه های رادیویی یک شبکه معروف انگلیسی است که توسط موزه بریتانیا لندن تهیه شده است. این برنامه رادیویی در 100 قسمت، تاریخ جهان را با 100 شی باستانی مختلف از سر تا سر دنیا روایت می کند. پخش این برنامه از سال 2010 شروع شد و تا 20 هفته ادامه یافت. در نهایت در 28 اکتبر 2010، مسئولین موزه بریتانیا کتابی را با همین عنوان منتشر کردند. 

در قسمت اول این مجموعه به سراغ مومیایی و تابوت کشیشی مصری می رویم که هزار سال پس از رامسس بزرگ و توتنخامون و در زمان حکومت یونانی ها بر مصر، زندگی می کرد. مومیایی هورنیدیجف در تابوتی دو لایه قرار داشت. هنگامی که محققان بدن این مومیایی را از تابوت درآورده، با استفاده از سی تی اسکن و اشعه ایکس مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند هورنیدیجف فردی بالغ بوده که در هنگام مرگ از بیماری آرتروز و پوکی استخوان رنج می برده است. مومیایی کننده ها 4 بسته درون بدن این کشیش مصری گذاشته بودند که احتمالا درون شش، کبد، معده و روده هورنیدیجف بوده است. 

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که چرا مصری ها بدن مردگان خویش را مومیایی می کردند؟

در زمانی که مصری های باستان چون هورنیدیجف می مردند، اعتقاد داشتند که سفری را از این دنیا به جهان دیگری آغاز می کنند و در واقع مومیایی شدن، افسون ها و تابوت های جالب توجه، آن ها را برای سفر بعدی شان آماده می کند. بر روی تابوت هورنیدیجف نیز تصاویری از خدایان به چشم می خورد که از کتاب مصریان گرفته شده است. همچنین نقشی از ایزدبانوی آسمان ها، نات در بخش داخلی تابوت دیده می شود. در واقع مصریان معتقد بودند با این حرکت نمادین، هورنیدیجف در بطن ایزدبانوی آسمان قرار می گیرد و برای زایش دوباره آماده می شود. 

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

دست برنزی تمدن سبا | تاریخ جهان در ۱۰۰ شی

روزالیا لومباردو | مومیایی زیبای خفته

بوسه ابدی عشاق ایرانی در تپه حسنلو

اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته

مجسمه زئوس | تمثال خدایگان یونانی ها

انگشتر برنزی پاپ متعلق به دوره رنسانس

میکروسکوپ طلایی و سلطنتی فرانسوی

جنگجوی سبز روی ارتش سفالین


زمان ساخت: سال های 222 پیش از میلاد

محل ساخت: آفریقا، مصر

محل نگهداری: موزه بریتانیا لندن

جلد کتاب تاریخ جهان در 100 شی را در زیر می بینید:

تاریخ جهان در 100 شی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 3
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....