مرد عابد ایستاده

سالیان پیش در منطقه میان رودان (بین النهرین) باور بر این بود که خدایان همانند دیگر موجودات، شمایلی ظاهری و فیزیکی داشته و زندگانی روزمره ای دارند. انلیل قدرتمند ترین خدای میان رودان در طی هزاره سوم پیش از میلاد محسوب می شد. انلیل شکلی از طوفان غرنده و یا گاوی خشمگین داشت، در حالی که ایزدبانو اینانا شمایل متفاوتی چون ستاره صبح و عصر می داشت. اعتقاد بر این بود که ایزدان پس از انجام آیین های دینی و پیدا کردن روح، دقیقا در مجسمه های مذهبی خود ساکن می شوند. قطعاتی از مجسمه های خدایان در دیوارهای معابد باستانی محفوظ مانده اند. 

این مجسمه ایستاده با دست های بسته و چشمان عریضش، شمایل یک عابد است که در معبد مربع شهر باستانی انشونا بوده است. احتمال دارد این شمایل به خدای آبو اشاره داشته باشد، چرا که حالتی از فردی در حال عبادتی دائمی را به نمایش گذاشته است. مردمان باستانی میان رودان، اعتقاد مشابهی را برای آدم های معمولی هم داشته و بر این باور بودند که انسان ها نیز به صورت جسمی در مجسمه های خویش حضور دارند. گاهی مجسمه های مشابهی یافت شده که نامی از حاکمان و خانواده شان بر روی آن به چشم می خورد. 

مجسمه مرد عابد ایستاده با استفاده از رخام گچی، صدف، سنگ آهک و قیر ساخته شده و ارتفاعی 29.5 سانتی متر دارد. عرض این شمایل 12.9 سانتی متر بوده و قطر مجسمه 10 سانتی متر است. همان طور که گفته شد این مجسمه در فرهنگ سومری ها پدید آمده و در شهر باستانی انشونا میان رودان در عراق امروزی کشف شده است. امروزه مجسمه مرد عابد ایستاده در گالری 403، موزه متروپولیتن در معرض دید عموم قرار دارد. 

دوره تاریخی: اوایل دوره برنز

زمان ساخت: 2900 تا 2600 سال پیش از میلاد (4900 سال پیش)

جنس: رخام گچی، صدف، سنگ آهک سیاه و قیر

ابعاد: ارتفاع 29.5 سانتی متر؛ عرض 12.9 سانتی متر؛ قطر 10 سانتی متر 

فرهنگ:  سومری

منطقه: شهر باستانی انشونا عراق

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

standing-male-worshiper1

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....