کارناوال - راهنمای سفر

اولسبلنگاه ماسال

گیلان، شهرستان ماسال ،27 کیلومتری غرب ماسال

3.6

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 75 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

3 تا 24 ساعت

ساعت دسترسی

امروز یکشنبه 24 ساعته

همه چیز درباره اولسبلنگاه ماسال

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

17 مرداد 1399

به روز رسانی

17 مرداد 1399

معرفی /

اولسبلنگاه ماسال | ییلاق رویایی بر فراز ابرهای گیلان

امروز کارناوال کوله بار سفرش را بسته و راهی جاده است؛ جاده‌ای رویایی که شما را به یکی از زیباترین روستاهای ایران، روستای اولسبلنگاه ماسال می‌رساند. همراه‌مان باشید تا برای‌تان از دیدنی‌های این ییلاق تماشایی در ارتفاعات ماسال بگوییم، در مورد بهترین فصل سفر به اولسبلنگاه بدانیم و با مسیر دسترسی به ییلاق اولسبلنگاه ماسال آشنا شویم. 

چرا سفر به روستای اولسبلنگاه ؟


  •  از زیباترین روستاها و ییلاق های استان گیلان است.
  • طبیعتی بی‌نظیر با چشم‌اندازهایی فوق‌العاده از جنگل، کوه و مه دارد. 
  • با سفر به این روستا امکان تماشای پدیده اقیانوس ابر را دارید. 
  • در گرم‌ترین روزهای سال، یک آب‌وهوای دلچسب را در اولسبلانگاه تجربه خواهید کرد. 
Mostafa Taghazaei | Iqna 

آشنایی با روستای اولسبلنگاه

اولسبلنگاه، روستایی بر فراز شهر ماسال در غرب گیلان است، جایی که مردم این شهر آن را برای ییلاق خود انتخاب کرده‌اند و تعدادی از آنها هر بهار و تابستان کوچ خود را از شهر، به اینجا می‌آورند. ییلاق اولسبلنگاه که در ارتفاع 1490 متری از سطح دریا قرار دارد بافت قدیمی خود را حفظ کرده است و با کلبه‌های چوبی و سقف‌های حلبی رنگی در میان طبیعت گیلان، از گردشگران دلبری می‌کند. 

ییلاق اولسبلنگاه که در فاصله حدود 27 کیلومتری شمال غرب شهر ماسال قرار دارد، چشم و چراغ ییلاق‌های این شهر است و جایگاه ویژه و محبوبی در میان ییلاق های اطراف ماسال دارد.

دلیل نام‌گذاری

این روستا نامش را از زبان تالشی گرفته است که خود از دو واژه اولسا و بلنگاه تشکیل شده و در این زبان به معنی جایگاه بلندی‌ست که روی آن درخت ممرز می‌روید.

Photo by : Ramona Mirian | ANA

دیدنی های مسیر اولسبلنگاه

مسیر رسیدن به اولسبلنگاه کم از دیدنی‌ها و زیبایی‌های خود این ییلاق ندارد و به تنهایی می‌تواند جاذبه‌ای تماشایی باشد. درختان درهم تنیده که در جای‌جای مختلف جاده، تونلی سبز را پیش روی‌تان می‌گذارند و مه گاه و بیگاه،  تنها بخش کوچکی از زیبایی‌های مسیر منتهی به اولسبلنگاه است.

رودخانه خالکایی 

صدای رودخانه خالکایی که از قله مرتفع شاه‌معلم سرچشمه گرفته است و تا نیمه مسیر، شما را در جاده همراهی می‌کند، تصویر ما از زیبایی های این مسیر را کامل می‌سازد. 

آلاچیق‌ها و دکه‌های بین راهی 

در مسیر رسیدن به اولسبلنگاه آلاچیق‌هایی به چشم می‌خورند که می‌توانید خود را در آنها میهمان یک فنجان چای ذغالی یا یک بلال کبابی کنید.

Ali karimi | IRNA 
saeed ghasemi 
Mostafa Taghazaei | Iqna 
Ramona Mirian | ANA 

دیدنی های ییلاق اولسبلنگاه

زندگی روستایی 

برای خیلی از ما، زندگی در روستا بیشتر به رویایی می‌ماند که در فیلم‌ها دیده‌ایم و در کتاب‌ها خوانده‌ایم. اولسبلنگاه، از ییلاق‌هایی‌ست که می‌توان این فضای روستایی را به خوبی در آن تجربه کرد و تجربه خالص و نابی از بوم‌گردی داشت. خانه‌های چوبی که گاه با هیزم و گاه با کپسول‌های کوچک گاز گرم می شوند، آبی که از چشمه برداشته می‌شود و مسیرهای پاکوبی که جای کوچه‌ها و خیابان‌های شهر را می‌گیرد؛ اینها همان چیزهایی است که آرامش را به شما هدیه می‌دهند.

آرامش بر فراز ابرها 

اگر شب در روستا بمانید و یا آن که صبح خیلی زود خود را به اولسبلنگاه برسانید و بخت با شما یار باشد، می‌توانید دریا را این بار در آسمان بینید. در اولسبلنگاه به جهت ارتفاع زیاد این روستا از سطح دریا، این فرصت را دارید تا بالاتر از ابرها قرار بگیرید و از تماشای منظره گذر ابرها زیر پای‌تان غرق در لذت شوید. 

Ali karimi | IRNA 
Ramona Mirian | ANA 
Mostafa Taghazaei | Irna 

خوشگذارنی در روستای اولسبلنگاه

عکاسی: تصاویر جذابی را می‌توانید در اولسبلنگاه و مناظر اطراف آن شکار کنید. برای ثبت تصاویر بهتر، مقالات آموزش عکاسی را بخوانید. 

اسب سواری: اگر به اسب‌سواری علاقه دارید، انجام این تفریح در کوه‌ها و دشت‌های اطراف روستا رویایی‌ست که می‌تواند برای‌تان محقق شود. تنها توجه کنید که اسب‌سواری در طبیعت نیاز به مهارت بالایی دارد و باید همراه با یک حرفه‌ای در کنارتان این کار را انجام دهید. 

پیمایش در طبیعت: برای پیمایش در طبیعت و کوه‌نوردی در روستای اولسبلنگاه و اطراف آن گزینه‌های مختلفی وجود دارد، به عنوان مثال می‌توانید با ماشین یا پای پیاده به سمت ارتفاعات آلاله بروید و در آنجا به گشت‌زنی بپردازید. 

کشف زیبایی های بیشتر | در اولسبلنگاه نمانید، دیدنی ها ادامه دارد

اگر بعد از گشت‌وگذار در اولسبلنگاه، هنوز از زیبایی سیر نشده‌اید، زمان کافی دارید و می‌خواهید ماجراجویی‌های تان را ادامه دهید، سفرتان را در ییلاق اولسبلنگاه به پایان نرسانید. ماشین را روشن کنید و مسیری که تا روستا آمده‌اید را ادامه بدهید؛ ارتفاعات آلاله و ییلاق سوئه‌چاله پیش روی شماست. آنجا از ابرها بالا و بالاتر می‌روید، بنای یادبود میرزاکوچک خان در روستای گیلوان را پشت سر بگذارید و به سوی شهر خلخال حرکت کنید. زمین گنجینه زیبایی‌اش را در برابر شما می گستراند و این پاداش ماجراجویی شماست. برای راه برگشت نیز می توانید از جاده اسالم به خلخال عبور کنید و مطمئن شوید زیباترین بخش‌های ایران را دیده‌اید. 

سوئه چاله
Photo by : Samira aghdasi

اقامت در ییلاق اولسبلنگاه 

برای اقامت در روستای اولسبلنگاه گزینه‌های خوبی وجود دارد. اگر به اقامت در هتل‌ها و مهمانسراها عادت دارید و نمی‌خواهید تجربه اقامت در خانه‌های روستایی را داشته باشید چندین هتل و مهمانسراها در مسیر روستا وجود دارند که می‌توانند به شما خدمات بدهند. برخی از این اقامتگاه‌ها امکاناتی مانند پارکینگ و آلاچیق نیز دارند. 

برای کسب یک تجربه متفاوت هم می توانید روی اجاره خانه از محلی‌ها روستا حساب باز کنید. البته به این نکته توجه کنید که اکثر این خانه‎‌ها امکانات زیادی ندارند و بهتر است لوازم ضروری خود را همراه داشته باشید.

البته امکان کمپینگ در روستای اولسبلنگاه و دشت‌های اطراف آن نیز وجود دارد؛ اما باید توجه داشته باشید که شب‌های روستا بسیر سرد می‌شود و نیاز دارید تا حتی در فصل تابستان وسایل و لوازم گرمایشی همراه داشته باشید. همچنین اگر تجربه قبلی کمپینگ در طبیعت را ندارید بهتر است این کار را از این روستا آغاز نکنید.

امکانات ییلاق اولسبلنگاه 

از امکاناتی که در روستا وجود دارد می‌توان به دکه‌های کوچکی اشاره کرد که می‌توانید از آن مایحتاج اولیه‌تان و خوراکی‌ها و محصولاتی مانند شیر، کره، پنیر محلی تهیه کنید. 

آبی که در اولسبلنگاه برای استفاده وجود دارد از چشمه‌های خود روستا گرفته شده است و در تانکرهای آب برای استفاده‌های بعدی ذخیره می‌شود. امکانات گرمایشی نیز به هیزم و کپسول‌های گاز محدود است. برق روستا از طریق موتورهای برق تامین می‌شود؛ اما باید توجه داشته باشید که بعد از ساعت 12 شب این پمپ‌ها نیز خاموش می‌شوند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که سرویس‌بهداشتی خارج از کلبه‌ها قرار گرفته‌اند و برای استفاده از آنها باید مسافتی را طی کنید. 

دکان قصابی نیز در روستا وجود دارد که گوشت تازه را از تولید به مصرف به دست شما می‌رساند. برخی از افراد محلی نیز محصولاتی مثل نان دستی، تخم مرغ و ... را به فروش می‌رسانند.

Milad Monsef 
Ramona Mirian | ANA 
Ali karimi | IRNA 

بهترین فصل سفر به ییلاق اولسبلنگاه

بهترین فصل سفر به ییلاق اولسبلنگاه اواخر بهار و طول تابستان است، هرچند پاییز دل انگیز نیز فصل خوبی برای سفر و دیدن زیبایی های این ییلاق است. 

بهار و تابستان: ماه اول بهار معمولا به دلیل بارش های برف و باران سنگین و ناگهانی زمان خوبی برای سفر به اولسبنگاه نیست اما از اردیبهشت تا شهریور، در هر زمان که راهی این روست شوید می تونید از زیبایی های طبیعت لذت ببرید. 

پاییز و زمستان: هوا که رو به سردی می گذارد کوچ مردم به سمت ماسال، آغاز می شود تا زمانی که در زمستان ها معمولا فرد خاصی در روستا نمی ماند. باید توجه داشه باشید رفتن به اولسبلنگاه در زمستان همراه با خانواده کاری بسیار خطرناک و مشکل است. 

Taha Naziri | Iqna 
Ali karimi | IRNA 

راه دسترسی به اولسبلنگاه 

آدرس: گیلان، شهرستان ماسال،27 کیلومتری غرب ماسال

مسیر دسترسی: برای رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه باید خود را به شهر ماسال برسانید. ماسال شهر کوچکی ست که در شمال غربی شهر رشت قرار دارد. بعد از رسیدن به شهر ماسال راه جاده گیلوان را که از درون ماسال می گذرد ادامه دهید، کم کم مسافرخانه ها و رستوران ها در برابر شما ظاهر می شوند و نشانه ها شما را به سمت روستای اولسبلنگاه راهنمایی می کنند. چنان چه در راه برای پیدا کردن مسیر درست رسیدن به ییلاق مشکل پیدا کردید، حتما از محلی ها کمک بگیرید.

هزینه ورودی:

گاهی اوقات در 9 کیلومتری ورودی روستای اولسبلنگاه، ایستگاهی قرار دارد که به ازای هر ماشین مبلغی برای نظافت جاده و روستا دریافت می کند. البته هزینه عوارضی ورودی روستا برای اهالی استان نصف قیمت محسوب می شود. 

Photo by : Mostafa Taghazaei | Iqna

دغدغه های کارناوال

متاسفانه در سال های اخیر به طرز بی رویه ای بر تعداد هتل ها، مهمانخانه ها، خانه های اجاره ای و رستوران ها در اطراف و داخل روستای اولسبلنگاه افزوده شده است و این مساله باعث شده تا این ییلاق، به مرور زمان حالت بکری خود را از دست بدهد و در مسیر روستاهای جواهرده یا فیلبند قرار بگیرد. امیدواریم مسئولان و مردم شهر ماسال بیش از این اجازه دخل و تصرف در طبیعت زیبای این منطقه را به سودجویان ندهند و از این هدیه الهی محافظت بهتری به عمل بیاورند. 

Milad Monsef 

توصیه های کارناوالی

حتما پیش از سفر از وضعیت آب و هوایی و جاده ای مطلع شوید تا باران های ناگهانی شمال شما را به دردسر نیندازد.

شب های ییلاق اولسبلگاه سرد است بنابراین بدون لباس اضافه و گرم به روستا سفر نکنید.

تا حد امکان قبل از غروب آفتاب خود را به روستا برسانید و شب به ویژه با خانواده در جاده نباشید، زیرا جاده روشنایی ندارد و امکان بروز خطر برای شما وجود دارد.

به اعتقادها، زبان و نحوه زندگی مردم و اهالی ییلاق احترام بگذارید، مراقب باشید تا به دام ها و املاک مردم آسیب نرسانید و بالاتر از اینها طبیعت را با تمام آن چیزی که در آن است (از مردم تا درختان، مراتع و چشمه ها) تا جای ممکن دست نخورده باقی بگذارید.

به دلیل چوبی بودن کلبه ها و ییلاقی بودن منطقه می توانید از پشه بند برای داشتن سفری لذت بخش تر استفاده کنید.

به دلیل کمبود سوپرمارکت و مغازه های بین راهی و روستایی و برای داشتن اطمینان خاطر بیشتر می توانید مایحتاج خوراکی خود را از شهر ماسال تهیه کنید و سپس عازم سفر شوید.

Milad Monsef 

سخن آخر

امروز در کارناوال با شما همراه شدیم، به گیلان زیبا رفتیم، در روستای اولسبلنگاه قدم زدیم و آمد و رفت ابرها را زیر پای مان به تماشا نشستیم. 

دوست داریم نظر و ایده شما را در مورد این سفر بدانیم و اگر تجربه ای از سفر به این روستا داشته اید آن را با ما و دوستان تان در کارناوال به اشتراک بگذارید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.4

بررسی شده توسط مهدیه اکبری پارسا

سطح امنیت(عالی) 4.5
امکانات اولیه(خوب) 4
حال و هوای خوش(عالی) 5
شرایط اقامت در منطقه(خوب) 4
سهولت در دسترسی(خوب) 4
نظافت(عالی) 5

نقاط قوت

  • امکان تماشای اقیانوس ابر
  • از زیباترین ییلاق های گیلان
  • مسیر بسیار زیبا و تماشایی
  • چشم اندازی تماشایی از جنگل، کوه و مه

نقاط ضعف

  • امکانات بهداشتی نسبتا ضعیف
  • کمبود روشنایی مسیر رسیدن به اولسبلنگاه

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 75 رای

3.6

انفرادی

2

خانواده

13

دوستان

8

زوج

4

آیا بازدید از اولسبلنگاه ماسال را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
حال و هوای خوش(خوب) 4.1
رفتار بومیان منطقه(معمولی) 3.3
سهولت در دسترسی(معمولی) 3.4
نظافت(خوب) 3.6
شرایط اقامت منطقه(معمولی) 3.3

اولسبلنگاه ماسال را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد

3.3

سلام اولین کاری که قبل از سفر باید در نظر بگیرید حتما مطلع شوید از هوای شناسی گوگل که هوا یا بارانی باشد یا ابری زیبایی اون مناطق با ابر و مه صد برابره

سفر با خانواده
تجربه سفر undefined به اولسبلنگاه ماسال

انتشار: 31 تیر 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟
مبينا شميرانى

اولسبلانگاه جائیکه هرگزفراموش نخواهدشد،من هم عاشق سفرم هم عکاسی ولی نه حرفه ای،کلبه ی چوبی لبه ی پرتگاه پائین تراز فردین معصومی،زن ومرد وجوانی که مسئول چندکلبه بودندبابرخوردشان شگفت زده مان کردندشمالی ها اینقدرخونگرم وخوش برخوردندیده بودیم نان گرم شیرتازه وتخم مرغ محلی ازهمان مردوخانم محترم میخریدیم شبی عالی وصبحی دلنشین صبحانه مشتی داخل ابردر حالیکه آفتاب هم بود

سلام شماره ای دارین ازشون؟

انتشار: 27 مهر 1401

اگه شماره تماس داشته باشید ازشون ممنون میشم بهم کمک کنید جای خوب پیدا کنم

انتشار: 08 شهریور 1401

شماره همراه از اونا دارید کلبه رزو کنیم

انتشار: 01 مرداد 1401

همیشه خوشی باشی واقعاجایی خوبی

انتشار: 19 خرداد 1401

سلام ببخشیدشماره تماسشون رومیشه بدید

انتشار: 18 اردیبهشت 1401

سلام شماره تماس ندارید ازشون؟؟

انتشار: 20 شهریور 1400

باسلام. اونا ابر نیستن.به اونا میگن مه.

انتشار: 03 مهر 1399

سلام،نیشه شمارشونو بدید؟

انتشار: 15 شهریور 1399

سلام شمارشونو میدید.

انتشار: 25 مرداد 1399

سلام . به نظر شما اونجا امکان چادر زدن داره ؟ امنیت داره؟ آنتن چطور؟

بهتره از کلبه های چوبی استفاده کنید شبها خیلی سرده وسایل گرمایشی مثل کاپشن و تشک و پتو همراه داشته باشید انتن تلفن همراه نداره نت هم خیلی ضعیفه

انتشار: 14 شهریور 1400

امنیت داره ولی آنتن و اینترنت به هیچ وجه

انتشار: 10 مرداد 1400

انتشار: 07 اردیبهشت 1399

انتشار: 09 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟
ساجده بهشتی

4.3

اخر هفته ها شلوغ میشه بخاطر تعداد زیادی کلبه چوبی که برای اجاره هست و آب و هوای خوب منطقه

سفر با دوستان
تجربه سفر ساجده بهشتی به اولسبلنگاه ماسال

انتشار: 12 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

زهرا فرخي
پرسش:

ببخشيد انجا مسير ش تا انتحا با ماشين ميشه رفت يا راه پياده هم داره.چون ما همراهمون يه سالمند داريم که زياد نميتونه راه بره.واينکه از بندر انزلي ميشه صبح رفت و عصر برگشت يا مسير دوره

انتشار: 04 مهر 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
بهار جلالی
پرسش:

این جای زیبا، برای منو دخترم که تنها هستیم و مرد نداریم جای امن و مناسبی هست؟؟

در پاسخ به بهار جلالی:

سلام - بله بسیار جای دیدنی و جذابیه و از لحاظ امنیت هیچ مشکلی نداره

انتشار: 29 مرداد 1402

انتشار: 24 مرداد 1401

آیا این دیدگاه مفید بود؟
اسیه بلوچزهی
پرسش:

سلام تاریخ ۲۶ اسفند میشه رفت جاده ها برفی و لیز نیست

انتشار: 24 اسفند 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟

سوالات متداول

برای اینکه با آدرس دقیق و نحوه رسیدن به روستای اولسبلنگاه آشنا شوید، تنها کافی ست سری به صفحه نقد و بررسی اولسبنگاه در کارناوال بزنید و به منوی مسیر و هزینه بروید. 

اگر در زمان سفر به ماسال و اولسبلنگاه به دنبال گزینه های مناسب برای اقامت می گردید، می توانید روی پیشنهادهای متنوع کارناوال حساب باز کنید و با کلیک روی صفحه اقامت در ماسال، اقامتگاه مورد علاقه تان را به صورت آنلاین رزرو کنید.   

برای آشنایی با بهترین و زیباترین روستاهای شمال و به دست آوردن اطلاعات مهمی در مورد آنها مانند مسیر دسترسی و امکانات، وارد صفحه معرفی روستاهای شمال شوید و به دنبال جاذبه مورد علاقه تان بگردید.

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست