کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

هزینه های سفر به بلگراد | گشتی در پایتخت صربستان

اگر اجازه دهیم تا زندگی مان روندی یک شکل و معمول به خودش بگیرد، ناگهان روزی چشم باز می کنیم و می بینیم که سال های عمرمان پشت سر هم گذشته اند و ما به سختی می توانیم یکی را از دیگری تشخیص دهیم. فرقی نمی کند چه هدف هایی برای خودمان مشخص کرده باشیم، همه لازم دارند تا در میانه راهِ سخت زندگی، به خودشان تفریحی هدیه کنند، اجازه بدهند رنگ های دیگر دنیا به زندگی شان راه پیدا کرده و خوشی ها را از زاویه جدیدی ببینند. سفر کردن، راه جذاب و ساده ای است که تمام این مزیت ها را با هم دارد و همزمان به نوعی به رشد فردی شما هم کمک می کند. حالا این که برای سفر، گردشی یک روزه و خارج از شهر را ترجیح می دهید و یا این موضوع تنها در سفرهای برون مرزی برای تان معنا می یابد، مساله ای جداست. بسیاری دور سفرهای خارجی را خط می کشند و بی خیالش می شوند، چرا که تصور می کنند پول شان به این نوع تفریح ها قد نمی دهد. کارناوال اما به شما عینک واقع بینی را تعارف می کند و می خواهد به شما بگوید هر چیزی شدنی است و راه های بسیاری برای سفر وجود دارد. اگر برای سفر کردن، ژست سفرهای لوکس و لاکچری را کنار بگذارید و قدری مطابق با واقعیتِ هزینه های زندگی تان برنامه ریزی کنید، خواهید دید که سفرهای خارجی اتفاقی غیر ممکن و عجیب و غریب نیستند.

امروز کارناوال همراه شماست تا روی پای خود بایستید و برای تحقق رویاهای‌تان تلاش کنید. چمدان ببندید و با یک برنامه حساب شده و دقیق، راهی سفر شوید. این بار به کشور صربستان می رویم. با ما باشید و از راه ها و هزینه های سفر به بلگراد و کشور صربستان آگاه شوید.

شهر بلگراد صربستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی مختصر با بلگراد | پایتخت صربستان

بلگراد بزرگ‌ترین، زیباترین و مهم ترین شهر کشور صربستان است که عنوان پایتختی این کشور شرق اروپایی را به دوش می کشد. این شهر که روزگاری جزو شهرهای کلیدی منطقه بود، بارها مورد تهاجم قدرت های مختلف قرار گرفت و بیش از 150 جنگ را پشت سر گذاشت. این شهر در تلاقی دو رود دانوب و ساوا واقع است و هسته تاریخی بلگراد درست در حاشیه راست دو رود قرار دارد. پس از قرن نوزدهم بود که شهر بلگراد از جوانب جنوبی و شرقی نیز گسترش پیدا کرد و به تدریج بخش هایی از شهر نیز در بخش چپ رودها ساخته شدند. به این ترتیب امروزه در میان شهر بلگراد، رودهای دانوب و ساوا را خواهید دید. همچنین خوب است بدانید که در واقع هویت بلگراد با تاریخ غنی و پر فراز و نشیبش گره خورده است و امروز اگر به بلگراد بروید، دیدنی های تاریخی بسیاری پیش روی شماست. از آن جمله می توان به قلعه باستانی بلگراد اشاره کرد که قدمتی بیش از 2500 سال دارد. از دیگر دیدنی های بلگراد موزه ملی صربستان، موزه یوگسلاوی، باغ وحش بلگراد، موزه نیکلا تسلا و ... هستند. 

 در ادامه با برخی از دانستنی های مهم شهر بلگراد و کشور صربستان آشنا می شویم:

1- زبان رسمی کشور صربستان، صربی است و اغلب ساکنان این کشور به زبان صربی تسلط دارند. از دیگر زبان هایی که در صربستان رایج است می توان به مجارستانی، بوسنیایی، اسلواکی، آلبانیایی و ... اشاره کرد. 

2- ساعت رسمی کشور صربستان 2 ساعت و 30 دقیقه از ایران عقب تر است. 

3- پیش شماره و شماره های ضروری: 

پیش شماره صربستان: 381+

پیش شماره بلگراد: 11

شماره پلیس: 192

شماره آتش‌نشانی: 193

آمبولانس: 194

اطلاعات مختلف: 812

4- پایانه هوایی شهر: فرودگاه بین المللی نیکولا تسلا | Belgrade Nikola Tesla Airport: این فرودگاه در 18 کیلومتری غربی شهر بلگراد و در اطراف شهر سورجین (Surčin) قرار دارد و بزرگ‌ترین و پر رفت و آمدترین فرودگاه کشور صربستان محسوب می شود. 

5- بر اساس قانون اساسی این کشور، صربستان کشوری سکولار محسوب می شود و آزادی مذهبی در این سرزمین تضمین شده است. با این حال بیشترین جمعیت مذهبی کشور صربستان متعلق به مسیحیان ارتدکس است که 84.5% از جمعیت کشور را به خود اختصاص می دهند. 

شهر بلگراد | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

واحد پول صربستان، سطح قیمت شهر بلگراد

واحد پول رسمی کشور صربستان، دینار صربستان است که آن را با نماد дин و حروف اختصاری RSD نشان می دهند. از جمله اسکناس های رایج دینار صربستان می توان به 10 دینار (زرد آجری)، 20 (سبز)، 50 (بنفش)، 100 (آبی)، 200 (صورتی) و 500 دینار صربستان (فیروزه ای) اشاره کرد.

سکه های رایج این کشور پارا (Para) نام دارد که هر 100 پارا برابر با 1 دینار صربستان است. از سکه های پرکاربرد صربستان1، 2، 5، 10 و 20 پارا هستند. 

نکته ای مهم برای ارز در سفر به صربستان

چه ارزی ببریم؟ برای سفر به صربستان، توصیه می شود که پول رسمی این کشور یعنی دینار صربستان را به همراه داشت؛ اما از آن جا که این واحد پول در کشور ما وجود ندارد و نمی توانید آن را در صرافی تهیه کنید، توصیه می کنیم در ایران یورو بخرید و پول خود را در صربستان به دینار تبدیل کنید. البته تمام پول خود را تبدیل نکنید و مقداری یورو نیز کنار بگذارید. 

کجا تبدیل کنیم؟ بهترین مکان برای تبدیل یورو به دینار صربستان، پیاده روها و خیابان های اطراف میدان انقلاب بلگراد (Republic Square) هستند. در اطراف این میدان صرافی های معتبر و بین المللی زیادی خواهید دید که می توانید نرخ تبدیل را در آن ها کنترل کرده و یکی را برای تبدیل پول انتخاب کنید. برای تبدیل یورو به دینار صربستان، باید بدانید که هر یک 1 یورو برابر با 119 دینار صربستان است.

سطح قیمت شهر بلگراد

هنگامی که قیمت های شهر بلگراد را با تهران مقایسه می کنیم، می بینیم که در اغلب موارد، تفاوتی 20 تا 30 درصدی در قیمت ها دیده می شود و بلگراد مقصدی گران تر برای ایرانی ها محسوب می شود. البته این تنها منظری نیست که می توان قیمت های شهر بلگراد را مقایسه کرد. خوب است بدانید که پایتخت صربستان در مقایسه با دیگر شهرهای اروپایی، شهری بسیار ارزان تر است و هنگامی که هزینه های زندگی در بلگراد را در کنار شهری مانند لندن می گذاریم، تفاوتی حدود 50 تا 85 درصدی می بینیم. 

در ادامه برای آشنایی بیشتر با هزینه های سفر به بلگراد همراه‌مان باشید و اگر مایلید راه هایی کاربردی برای کاهش هزینه های سفر بیاموزید، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

چگونه بدون پول سفر کنیم؟ | راه هایی برای کاهش هزینه های سفر

واحد پول صربستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

هزینه های پاسپورت و ویزا

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که در این مسیر هزینه هایی پیش روی شما قرار دارد: 

++ هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

  • 1- هزینه 1000 تومان بابت شناسه
  • 2- هزینه 3750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
  • 3- هزینه 100000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
  • 4- هزینه 36980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

+ از دیگر مدارکی که برای سفر به صربستان نیاز است، گرفتن روادید یا ویزا است که هزینه آن برابر با 95 دلار (معادل 1,216,000 تومان) است.

ورود به صفحه اختصاصی مراحل و مدارک لازم جهت دریافت گذرنامه

مدارک و هزینه ها | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راه های سفر به بلگراد و هزینه ها

سفر به بلگراد را می توانید دسته جمعی و با تور و یا به صورت انفرادی و شخصی تجربه کنید. این راه ها عبارت‌اند از:

1- تورهای صربستان

2- شخصی: 1) هواپیما

                 2) ویژه گردشگران ماجراجو

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه و یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید. 

سفر به بلگراد | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

1- تورهای صربستان

یکی از راحت ترین راه ها برای سفر، خرید تورهای گردشگری است. این موضوع برای سفر به صربستان و پایتخت زیبایش نیز صدق می کند. تورهای صربستان در تعداد روزهای مختلف ارایه می شوند که از آن جمله می توان به تورهای 3، 4، 5 و 7 شب اشاره کرد. در این جا ما طیف هزینه معمول ترین تورهای صربستان را در اختیار شما گذاشته ایم. 

+ طیف هزینه تورهای 3 شب و 4 روز بلگراد: بین 1690000 تومان تا 5800000 تومان

+ طیف هزینه تورهای 4 شب و 5 روز: بین 2150000 تومان تا 7300000 تومان

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای انتخاب تور مسافرتی خوب و مطمئن

تورهای صربستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- سفر شخصی به بلگراد

برای سفر شخصی به صربستان، کافیست بلیت های پروازهای ایرانی تهران بلگراد را خریداری کنید. 

هزینه بلیت هواپیمای دو طرفه عبارت است از:

تهران - بلگراد: حدود 2000000 تومان تا 3000000 تومان

پیشنهادی مخصوص گردشگران ماجراجو

آگر شما از آن دست گردشگران ماجراجو هستید که به راه های ساده سفر مانند خرید تور و یا سفری هوایی و مستقیم، راضی نمی شوید؛ ممکن است پیشنهاد ما برای تان جالب باشد. در این راه می توانید ابتدا خود را به یکی از کشورهای همسایه صربستان مانند بلغارستان، آلبانی، کرواسی، رومانی، مجارستان و ... برسانید و باقی راه تا صربستان را زمینی طی کنید. این گونه با یک تیر می توانید دو نشان بزنید و از دو کشور دیدن کنید. البته توجه داشته باشید که سفر به هر یک از این کشورها، نیاز به دریافت ویزا دارد.

برای اطلاعات بیشتر از سفر بلغارستان، مقاله راه ها و هزینه های سفر به وارنا را بخوانید. 

ورود به صفحه اختصاصی هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان

سفر شخصی به بلگراد | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

هزینه‌ ها در طول سفر به بلگراد

سفر شما به بلگراد می تواند با هزینه های مختلفی همراه باشد که افزایش و کاهش آن ها کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. در این جا با ارایه متوسط قیمت موارد مختلف به شما کمک می کنیم تا بتوانید یک شمای کلی از هزینه های سفر خود به صربستان به دست آورید.

+ خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و مورد به مورد بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

در ادامه به صورت جزیی درباره هزینه‌های زیر صحبت خواهیم کرد:

1- هزینه‌های حمل و نقل در بلگراد

2- هزینه های اقامت در بلگراد

3- هزینه‌های خوراک در بلگراد

4- هزینه های تفریح در بلگراد

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در بلگراد

6- هزینه سرویس موبایل در بلگراد

1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری بلگراد

وقتی به بلگراد رسیدید، برای گشت و گذار در شهر می توانید به سراغ وسایل حمل و نقل عمومی بروید و هزینه های سفر خود را کاهش دهید. خوب است بدانید بلگراد سیستم حمل و نقل پیشرفته ای دارد و انواع مختلفی از وسایل حمل و نقل در اختیار شماست.

در این جا با انواع گزینه ها و هزینه های آن ها آشنا می شوید:

اتوبوس: اتوبوس ها یکی از اصلی ترین وسایل حمل و نقل در بلگراد هستند و تقریبا برای دسترسی به هر جایی در پایتخت صربستان می توانید از آن ها بهره بگیرید. این اتوبوس ها انواع بسیار مختلفی دارند و از اتوبوس های بسیار جدید و پیشرفته تا اتوبوس های قدیمی با صندلی های چوبی متفاوت هستند. اغلب اتوبوس های مرکز شهر از انواع مدرن تر هستند.

تراموا: 11 خط مختلف تراموا وجود دارد که اغلب راه دسترسی به مناطقی چون اسلاویجا (Slavija) و ووکو اسپومنیک (Vukov Spomenik) را فراهم می کنند. این خیابان ها هر دو از مناطق مرکزی بلگراد هستند. از جمله مهم ترین خطوط تراموا می توان به خط شماره 2 اشاره کرد که مرکز شهر را در مسیری حلقوی دور می زند. دیگر خط مهم تراموای بلگراد خط شماره 3 است که از کنار پارک زیبای توپچیدر (Topčider) عبور می کند. 

اتوبوس برقی: اتوبوس های برقی بلگراد در مجموع دو مسیر مهم دارند و به 7 خط مجزا تقسیم می شوند. چندین خط اتوبوس برقی از نزدیکی میدان ریپابلیک یا انقلاب بلگراد شروع می شوند که ایستگاه پایانی مختلفی دارند. 

+++ پرداخت هزینه ها: برای پرداخت هزینه اتوبوس ها، تراموا و اتوبوس های برقی از یک سیستم استفاده می شود: بلیت های باس‌پلاس (BusPlus).

این بلیت های کاغذی 3 نوع دارند:

  • بلیت های یک روزه: با هزینه 250 دینار صربستان یا 2.11 یورو (معادل 30,350 تومان)
  • بلیت های 3 روزه: با هزینه 700 دینار صربستان یا 5.9 یورو (معادل 84,870 تومان)
  • بلیت های 5 روزه: با هزینه 1000 دینار صربستان یا 8.45 یورو (معادل 121,550 تومان)

در انتها پیشنهاد می کنیم برای پیدا کردن بهترین مسیر گردش از برنامه های موبایلی مربوط مانند سیتی‌مپر، ایزی وی و busplus استفاده کنید. برای استفاده از این نرم افزارها لازم است اپلیکیشن آن ها را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید و سپس با مشخص کردن مبدا و مقصد خود در شهر بلگراد، بهترین راهنمایی را برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دریافت کنید.

از دیگر وسایل حمل و نقل بلگراد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مینی بوس: یکی دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی بلگراد، مینی بوس ها هستند که 8 خط متفاوت دارند. این مینی بوس ها کرایه بیشتری به نسبت اتوبوس ها و ترامواها داشته و البته مزیت شان، راحتی و سرعت بالاتر آن هاست.

تاکسی: تاکسی های بلگراد به نسبت تاکسی های اروپایی هزینه پایین تری دارند؛ اما با این حال چندان ارزان هم نیستند. ورودی تاکسی ها 170 دینار صربستان یا 1.43 یورو (معادل 20,570 تومان) است. این تاکسی ها به ازای هر 1 کیلومتر در طی ساعت های 6:00 تا 22:00 هزینه ای برابر با 70 دینار صربستان یا 0.59 یورو (معادل 8,480 تومان) دریافت می کنند. هرینه هر 1 کیلومتر در طی ساعت های 22:00 تا 6:00 صبح نیز به 85 دینار صربستان یا 0.71 یورو (معادل 10,210 تومان) می رسد. خوب است بدانید اگر با تاکسی های بلگراد بخواهید به خارج از شهر بروید، کرایه برای هر 1 کیلومتر 130 دینار صربستان یا 1.09 یورو (معادل 15,670 تومان) خواهد بود. همچنین بد نیست بدانید که برای به همراه داشتن وسایل و چمدان، لازم نیست هزینه اضافه تری بپردازید؛ اما اغلب راننده تاکسی ها برای این موضوع 100 دینار صربستان یا 0.84 یورو (معادل 12,080 تومان) به کرایه اضافه می کنند. 

2- هزینه های اقامت در بلگراد

وقتی مقصد شما شهری وسیع و زیبا مانند بلگراد است، طبیعتا به غیر از هتل، اقامتگاه های دیگری در اختیار شماست که می توانید انتخاب کنید. در این جا با هزینه انواع مکان ها اشنا می شویم:

هتل ها: طیف هزینه هتل های بلگراد در هر شب عبارت اند از:

هتل های ۳ ستاره: بین 10 یورو (معادل 143,850 تومان) تا 158 یورو (معادل 2,272,870 تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین 38 یورو (معادل 546,640 تومان) تا 162 یورو (معادل 2,330,410 تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین 66 یورو (معادل 949,420 تومان) تا 265 یورو (معادل 3,812,090 تومان)

آپارتمان: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. در شهر بلگراد بیش از 1000 آپارتمان به چشم می خورد که از اقامتگاه هایی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان های شهر بلگراد شبی، بین 16 یورو (معادل 230,160 تومان) تا 630 یورو (معادل 9,062,720 تومان) 

هاستل و مهمان خانه: بیش از 120 هاستل و مهمان خانه در بلگراد دیده می شود که هزینه آن ها بین 6 یورو (معادل 86,310 تومان) تا 80 یورو (معادل 1,150,820 تومان) متفاوت است. 

3- هزینه‌ های غذا در بلگراد

خوراکی ها یکی از دیگر چیزهایی هستند که بخش قابل توجهی از هزینه های سفر را به خود اختصاص می دهند. در این جا به بررسی هزینه های انواع غذاهای آماده و محصولات غذایی پرداخته ایم:

رستوران و فست فود: انواعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در بلگراد وجود دارند که برای صرف غذا می توانید به سراغ شان بروید.

رستوران های ارزان قیمت: حدود 600 دینار صربستان یا 5.8 یورو (معادل 83,430 تومان)

رستوران متوسط قیمت: حدود 1500 دینار صربستان یا 12.5 یورو (معادل 179,810 تومان)

رستوران لوکس: در حدود 1180 تا 6500 دینار صربستان یا 10 یورو (معادل 143,850 تومان) تا 55 یورو (معادل 791,180 تومان)

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه: حدود 500 دینار صربستان یا 4.23 یورو (معادل 60,840 تومان)

خوراکی های لازم: 

نان (500 گرمی): حدود 0.38 یورو (معادل 5,460 تومان)

شیر (1 لیتر): 0.8 یورو (معادل 11,500 تومان)

برنج سفید (کیلویی): حدود 1.22 یورو (معادل 17,550 تومان)

جوجه بی استخوان (۱ کیلو): حدود 4.43 یورو (معادل 63,720 تومان)

گوشت قرمز (1 کیلو): حدود 5.8 یورو (معادل 83,430 تومان)

تخم مرغ 12 عددی: 1.4 یورو (معادل 20,130 تومان)

یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 0.42 یورو (معادل 6,040 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: حدود 1.06 یورو (معادل 15,240 تومان)

پیاز: حدود 0.46 یورو (معادل 6,610 تومان)

سیب زمینی: حدود 0.47 یورو (معادل 6,760 تومان)

کاهو: حدود  0.42 یورو (معادل 6,040 تومان)

سیب: حدود 0.8 یورو (معادل 11,500 تومان)

موز: حدود 1.13 یورو (معادل 16,250 تومان)

پرتقال: حدود 1.7 یورو (معادل 24,450 تومان)

هزینه‌ های غذا در بلگراد | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- هزینه های تفریح در بلگراد

در این جا با هزینه ورودی جاذبه های مشهور بلگراد و تورهای محبوب آن آشنا می شویم:

1) قلعه بلگراد | Belgrade Fortress: برابر با 80 دینار صربستان - 0.67 یورو (معادل 9,630 تومان)

2) باغ وحش بلگراد | Belgrade Zoo: برابر با 500 دینار صربستان یا 4.2 یورو (معادل 60,410 تومان)

3) موزه نیکولا تسکلا | Nikola Tesla Museum: برابر با 500 دینار صربستان یا 4.2 یورو (معادل 60,410 تومان)

4) اتاق فرار آدرنالین | Adrenalin Escape Rooms: برابر با 4000 دینار صربستان یا 33.79 یورو (معادل 486,070 تومان)

5) پارک آبی آکوا فان | Aqua Fun Beograd: برابر با 500 دینار صربستان یا 4.2 یورو (معادل 60,410 تومان)

6) موزه تاریخ یوگسلاوی | Museum of Yugoslav History: برابر با 400 دینار صربستان یا 3.38 یورو (معادل 48,620 تومان)

7)  موزه ملی صربستان | National Museum of Serbia: برابر با 200 دینار صربستان یا 1.69 یورو (معادل 24,310 تومان)

8) برج آوالا | Avala Tower: از 300 دینار صربستان یا 2.5 یورو (معادل 35,960 تومان)

تورهای بلگراد:

1) تور گردش در بلگراد: از 13 یورو (معادل 187,000 تومان) به بالا

2) تورهای کروز بلگراد: از 19 یورو (معادل 273,320 تومان) به بالا

3) تورهای دوچرخه سواری: از 19 یورو (معادل 273,320 تومان) به بالا

4) تورهای دانوب: از 75 یورو (معادل 1,078,890 تومان) به بالا

5) تور جزیره آدا سیگانجیلا | Ada Ciganlija: از 20 یورو (معادل 287,700 تومان) به بالا

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در بلگراد

یکی از هیجان انگیزترین بخش های سفر خرید سوغاتی و گردش در میان خوشمزه های شهر مقصد است. در بلگراد صربستان می توانید چیزهایی چون دیگ های کوچک برنزی، گلیم، ترشی محلی، زیورآلات دست ساز، گوسل (نوعی ساز بومی)، اوپانچی (کفش های بومی)، ژاکت های دست باف، عروسک هایی با لباس بومی، جوراب های پشمی و پارچه های گلدوزی شده را به عنوان سوغاتی تهیه کنید.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارایه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

 ورود به صفحه اختصاصی روش های چانه زنی برای خرید سوغاتی در سفر

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در بلگراد در برخی موارد گران تر و در برخی موارد ارزان تر هستند. 

هزینه یک شلوار جین برند حدود 62 یورو (معادل 891,880 تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 29.28 یورو (معادل 421,200 تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 74.39 یورو (معادل 1,070,120 تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 82.95 یورو (معادل 1,193,250 تومان)

6- هزینه سرویس موبایل در صربستان

هنگامی که به کشوری خارجی سفر می کنیم، داستان ارتباط و تماس های تلفنی شکل جدیدی به خود می گیرند. در این مقصد دو گزینه پیش رو داریم؛ یا از سیم کارت های بومی مقصد استفاده کنیم و یا با استفاده از سیمکارت ایرانی و هزینه های رومینگ تماس تلفنی داشته باشیم و یا به دیتای گوشی متصل شویم. در این جا هزینه های هر دو مورد را بررسی می کنیم تا انتخاب بهتری داشته باشیم.

با نگاهی به نرخ مکالمه موبایلی صربستان و مقایسه اش با ایران می بینیم تفاوت بسیار قابل توجهی دارد، به گونه ای که نرخ هر یک دقیقه مکالمه با سیمکارت های بومی این کشور برابر با 0.1 یورو (معادل 1,430 تومان) است در حالی که مکالمه موبایلی با سیمکارت های ایرانی بسیار کمتر و در حدود 60 تومان است. بنابراین نرخ مکالمه در صربستان برای ما گران است؛ اما این تنها هزینه مربوط نیست و باید هزینه خرید سیمکارت را نیز در نظر گرفت. در کشور صربستان 3 اپراتور تلفن همراه با نام های تلنور (Telenor)، ام تی اس (mts) و وی آی پی (vip) وجود دارد که هزینه خرید سیمکارت آن ها بین 3 یورو (معادل 43,150 تومان) تا 20 یورو (معادل 287,700 تومان) متفاوت است. با 3 یورو می توانید سیمکارتی را با حداقل شارژ اولیه تهیه کنید و با 20 یورو، علاوه بر سیمکارت توانایی خرید بسته های مکالمه و اینترنت را خواهید داشت. خوب است بدانید در بین سیمکارت های صربستان، تلنور بیشترین مشترک را دارد. 

حالا با دانستن هزینه رومینگ سیمکارت های ایرانی در کشور صربستان، بهتر می توانید مقایسه ای میان این دو انجام داده و بهترین روش را برای خود برگزینید. 

++ هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان هستند. 

نوع ارتباط همراه اول با telenor و mts همراه اول با vip ایرانسل با vip
مکالمه داخلی 4,100 3,000 ۱۰,۰۰۰
مکالمه با ایران 28,400 3,000 ۱۰,۰۰۰
دریافت مکالمه 5,400 3,000 ۱۰,۰۰۰
ارسال پیامک 1,500 1,000 4,۰۰۰
اینترنت (هر مگابایت) 35,700 ــ ۴۴,۰۳۲
هزینه سرویس موبایل در صربستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به بلگراد

امنیت از جمله موارد مهمی است که باید برای سفر به هر مکانی در نظر بگیرید. به همین دلیل امنیت کشور صربستان و شهر بلگراد را از جهات مختلف بررسی می کنیم. به طور مثال جالب است بدانید که کشور صربستان از لحاظ شاخص های جهانی صلح و امنیت در رده 56 جهان قرار گرفته و به این ترتیب از کشورهایی چون آلبانی، کویت، امارات متحده عربی و یونان بالاتر است. البته این موضوع به تنهایی نمی تواند امنیت بالای کشور صربستان را تضمین کند و لازم است موارد دیگری را نیز بررسی کنیم.

به همین جهت و برای مقایسه ای ملموس تر، آمار امنیت دو پایتخت ایران و صربستان را کنار هم می گذاریم. تنها نگاهی اجمالی به این آمار به سرعت به ما نشان می دهد که بلگراد در مقایسه با تهران از امنیت بسیار بیشتری برخوردار است و آمار جرایم در مواردی چون دزدی، ماشین دزدی، توهین، تبعیض نژادی، پخش مواد مخدر و ... پایین هستند. همچنین جالب است بدانید که امنیت پیاده روی به تنهایی در شب، در خیابان های بلگراد، طبق آمار بالا ارزیابی می شود. 

با همه این ها، امنیت موضوعی نیست که تنها در خلال آمار و ارقام بتوان آن را لمس کرد و وقتی شما در مقصدی تازه وارد هستید، وضعیت متفاوتی با ساکنان آن شهر دارید. به همین دلیل لازم است تا نکاتی را همواره رعایت کنید. به طور مثال پول و لوازم ارزشمند خود را در جایی مطمئن نگهداری کرده و در معرض دید قرار ندهید. همچنین در ساعت هایی خارج از اوج شلوغی، از رفت و آمد در مناطق غیر توریستی و خلوت اجتناب کنید. به این ترتیب می توانید سفر بهتری را رقم بزنید. 

سفر به بلگراد | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به بلگراد

شهر بلگراد در جنوب اروپا قرار گرفته و با وجود آب و هوای دلپذیرش، می توان گفت در طول سال 4 فصل متمایز دارد. 

بهار: روزهای بهاری بلگراد توامان با بارش باران زیادی است و اگر در ماه های نخستین سال راهی این شهر می شوید، لازم است پوشاک مناسب همراه داشته باشید. همچنین خوب است بدانید میانگین روزانه دما در دو ماه فروردین و اردیبهشت بین 13 تا 18 درجه سانتیگراد است. در ماه سوم بهار، میزان بارش کاهش پیدا کرده و میانگین روزانه دما تا 21 درجه نیز بالا می رود.

تابستان: گرم ترین روزهای بلگراد را در تابستان خواهید دید. میانگین بیشینه دمای روزانه در ماه مرداد حدود 29 درجه سانتیگراد است و گاه دما تا 40 درجه نیز بالا می رود. با این حال می توان گفت بلگراد تابستان های بسیار داغی ندارد؛ اما وجود لباس های خنک، عینک، کرم ضدآفتاب و ... برای سفر در این فصل توصیه می شوند. 

پاییز : دمای هوا در این فصل دوباره پایین می آید و بلگراد همانند بهار، شاهد روزهایی خنک و دلپذیر خواهد بود. آسمان آبی، روزهای خشک و وزش باد از ویژگی های پاییز بلگراد است. میانگین دمای روزانه در سه ماه پاییز در حدود 13 تا 3 درجه سانتیگراد متفاوت است و همان طور که می توان حدس زد، با نزدیک شدن به فصل زمستان این دما کاهش بیشتری پیدا می کند. 

زمستان: همان طور که می توان حدس زد، بلگراد سردترین اوقات سال را در زمستان پشت سر می گذارد به گونه ای که کاهش دما تا زیر 0 درجه سانتیگراد نیز معمول است. میانگین دمای روزانه در 3 ماه زمستان بین 1.5 تا 7 درجه سانتیگراد است. 

در نتیجه می توان گفت بهترین زمان سفر به بلگراد بین ماه های اردیبهشت تا خرداد و شهریور تا مهر است. 

بهترین فصل سفر به بلگراد | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مساله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع راه های برقراری ارتباط برای شما تهیه کردیم تا نشان بدهیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

راهنمای برقراری ارتباط | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزیی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به به‌روز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی در تصمیم گیری شما برای سفر به شهر زیبای بلگراد موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به بلگراد و یا کشور صربستان دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان‌تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به بلگراد
دیدگاه ها : 6
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X