کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان

قطعا یکی از جذاب ترین و خوشحال کننده ترین کارهایی که می توان با چند روز تعطیلی پشت سر هم انجام داد، رفتن به راه و جاده و انداختن بار سفر بر پشت است! حالا اگر موضوعِ صحبت سفری خارجی باشد، که دز جذابیتش بیش تر هم می شود. اما در کنار قسمت هیجان انگیز ماجرا، موضوع هزینه ها چیزی است که اول از همه ذهن را درگیر خودش می کند. در این مواقع، یکی از بزرگ ترین دغدغه و سوال های هر شخص، میزان بودجه و هزینه لازم است. اما واقعا با چقدر هزینه می توان سفری دوست داشتنی برای خود رقم زد؟

مجموعه مقاله های هزینه سفر کارناوال از آن دست مطالب پرطرفدار و کاربردی است که به شما کمک می کند تا جواب سوال خود را به راحتی پیدا کنید. این مقاله ها تنها مخصوص یک قشر خاص نیستند و تفاوتی ندارد که شما می خواهید سفری لوکس و تجملی داشته باشید و هزینه ها، سقفی برای نحوه سفر شما محسوب نمی شوند و یا نه، هزینه اولین و مهم ترین فیلتر برای شماست و دنبال ارزان ترین راه ها و کم ترین هزینه ها هستید. مقاله هزینه های سفر برای هر کس جواب و راهکار مخصوص به خودش را دارد و به شما کمک می کند تا هزینه راه و سبک مورد علاقه سفر خودتان را محاسبه کنید. مثلا اگر شما از آن تیپ مسافرهای ماجراجو هستید که کوله به پشت پا در راه می گذارند و دلشان می خواهد همین طوری کل دنیا را بگردند، این مقاله جواب سوال های شما را در آستین دارد! 

این بار همراه کارناوال باشید تا ببینیم برای سفر به شهر جذاب و ساحلی وارنا، چقدر هزینه احتیاج داریم. در این مقاله تمام آن چه را که درباره هزینه های سفر به وارنا لازم دارید، مانند هزینه های خورد و خوراک، اقامت، وسایل حمل و نقل و حتی نرخ مکالمه موبایل در اختیار شما قرار می گیرد.

 

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Valentin Valkov
Photo by : Valentin Valkov

کوتاه از شهر وارنا

پیش از آن که به سراغ مدارک و هزینه های سفر به وارنا برویم، خوب است اطلاعات مختصری درباره این شهر زیبا بدانید:

1- وارنا شهری کوچک و ساحلی است که در حاشیه دریای سیاه قرار گرفته و البته یکی از جذاب ترین شهرهای کشور بلغارستان محسوب می شود. جالب است بدانید که وارنا عنوان پایتخت گردشگری کشور بلغارستان را از آن خود کرده و سهم زیادی در جذب گردشگران این کشور دارد. سالانه بسیاری به این شهر بلغارستان می روند تا تعطیلات خود را در سواحل این شهر بگذرانند و از طبیعت و جاذبه های تاریخی آن لذت ببرند. 

2- تنها زبان رسمی مردم بلغارستان، بلغاری است که زبان اصلی بخش عمده ای از ساکنان این کشور است. البته در کشور بلغارستان، جمعیت هایی ترک زبان و رومانیایی نیز به چشم می خورد. خوب است بدانید فراگیرترین زبان خارجی در کشور بلغارستان، انگلیسی است و البته درصدی از مردم کهنسال و نسل قدیمی این کشور نیز به زبان روسی تسلط دارند.

3- ساعت رسمی بلغارستان دقیقا 1 ساعت و نیم از ساعت ایران عقب تر است.

4- دین رسمی کشور بلغارستان مسیحیت بوده و اغلب مردمان این کشور را مسیحیان ارتدکس تشکیل می دهند. 

5- کد تلفن کشور بلغارستان: 359+ و کد شهر وارنا: 52 است.

هزینه های سفر به وارنا بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

واحد پول بلغارستان، سطح قیمت شهر وارنا

واحد پول کشور بلغارستان لِو بلغاری‌ست که با نماد (BGN) نشان داده می شود. در حال حاضر هر 1 یورو (معادل 14,380 تومان) است.

از جمله اسکناس های رایج بلغارستان می توان به 2 لو (اسکناس بنفش رنگ)، 5 لو (قرمز رنگ)، 10 لو (نارنجی و بنفش)، 20 لو (آبی رنگ)، 50 لو (قهوه ای رنگ) و 100 لو (سبز رنگ) اشاره کرد. سکه های بلغاری نیز به نام استوتینکی شناخته می شوند و از سکه های رایج می توان از 1، 2، 5، 10، 20 و 50 استوتینکی نام برد. خوب است بدانید که هر یک لو بلغاری با 100 استوتینکی برابر است.

برای خرید لو بلغارستان دو راه در پیش رو دارید: 

۱- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های شهر وارنا به لو تبدیل کنید.

۲- به طور کلی برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند لو باید به شعب بانک‌ ملی مراجعه کنید.

سطح قیمت

سطح قیمت شهر وارنا در مقایسه با شهر تهران پایین تر است که این تفاوت ها در هزینه هایی مانند خورد و خوراک، هزینه اقامت، خرید در بازارها و رستوران ها به چشم می آید. 

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مدارک و هزینه های قبل از سفر 

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که طبیعتا در حین گرفتن این مدرک هزینه هایی در پیش روی شما قرار دارد.

هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

  • 1- هزینه 1000 تومان بابت شناسه
  • 2- هزینه 3750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
  • 3- هزینه 100000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
  • 4- هزینه 36980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

از دیگر مدارکی که اغلب مورد نیاز است، گرفتن روادید یا ویزا است. هزینه ویزا توریستی بلغارستان برابر با 60 یورو (معادل 863,110 تومان) است.

مدارک سفر خارجی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ویزا برای سفر به بلغارستان 

بلغارستان کشوری اروپایی و از اعضا کشورهای شینگن است و برای دریافت ویزا یا روادید بلغارستان، می توانید به صورت حضوری به سفارت این کشور مراجعه کنید و یا به سراغ آژانس های گردشگری معرفی شده از سوی این سفارت بروید. 

1- مراجعه حضوری: برای مراجعه حضوری باید مدارک و هزینه های زیر را تحویل بدهید:

هزینه های ویزای گردشگری:

بزرگسالان: 60 یورو (معادل 863,110 تومان)

کودکان 6 تا 11 سال: 35 یورو (معادل 503,480 تومان)

کودکان زیر 6 سال: رایگان 

مدارک ویزای بلغارستان:

فرم تکمیل شده درخواست ویزا

یک عکس 3.5 × 4.5 رنگی با پس زمینه سفید ضمیمه فرم تکیمل شده

کپی از صفحات اول و دوم شناسنامه و کارت ملی

کپی از صفحات اول و دوم پاسپورت و تمام صفحات ویزای گذرنامه

گذرنامه ای با حداقل سه ماه اعتبار پس از اتمام اعتبار زمان ویزا (گذرنامه هایی با اعتبار کم تر قبول نمی شوند)

بیمه مسافرتی بین المللی و معتبر با حداقل پوشش 30 هزار یورو

پرینت گردش موجودی بانکی برای شش ماه گذشته 

ارائه مدرکی دال بر این که متقضای ویزا انگیزه کافی برای برگشت به کشورش را دارد مانند: تائیدیه کارفرما، شماره تماس کارفرما، معرفی نامه از سوی محل کار، فیش حقوقی ماه گذشته فرد متقاضی

سند ملک مسکونی فرد متقاضی یا سند زمین هایی که دارد

در صورتی که متقاضی پیش از این درخواست ویزای شینگن داشته و درخواست او رد شده، باید نامه رد درخواست به همراه توضیحاتی از سوی فرد به دیگر مدارک درخواست ویزای بلغارستان ضمیمه شود. در غیر این صورت، درخواست ویزای بلغارستان متقاضی رد می شود. 

انگشت نگاری دیجیتالی و عکس دیجیتالی برای افرادی که پیش از این ویزای بلغارستان گرفته اند و پاسپورت خود را تعویض نکرده اند، لازم نیست. 

 در صورتی که درخواست شما پذیرفته شد، تمام مدارک ذکر شده بدون هیچ نقصی باید ارایه شوند. 

سفارت بلغارستان هیچ نوع ویزای فوری صادر نمی کند. 

 همچنین باید بدانید که پرداخت هزینه ها تنها به صورت نقدی امکان پذیر است و اسکناس ها باید کاملا سالم باشند و تمام مدارک گفته شده باید برای هر شخص به صورت جداگانه آماده شده و ارایه شود. 

برای تقاضای ویزا باید با شماره زیر تماس گرفته و با وقت قبلی به سفارتخانه بلغارستان مراجعه کنید. 

شماره تماس جهت گرفتن وقت قبلی: ۸۸۷۷۵۰۳۷-021

روزهای تماس: یک شنبه تا پنج شنبه

ساعات تماس: 10 تا 14

آدرس سفارتخانه بلغارستان: خیابان ولیعصر، خیابان توانیر، شهید دکتر عباس پور، کوچه نظامی گنجوی، پلاک 40

هزینه های سفر به وارنا بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

روش های سفر به وارنا

وارنا شهری ساحلی در کشور اروپایی بلغارستان است که در بخش غربی حاشیه دریای سیاه قرار دارد. بنابراین از آن جا که ایران با این شهر فاصله زیادی دارد، راحت ترین راه برای سفر به وارنا بلغارستان، انتخاب خطوط هوایی است. 

اما اگر شما از دست جهانگردان ماجراجو و عاشق هیجانید که دنبال راه های متفاوت سفر و تعامل بیش تر با مردم اند و زمان اهمیت کمی برای آن ها دارد، راه های سفر زمینی نیز می تواند گزینه جذابی برای سفر به وارنا باشد!

باید بدانید برای سفر به وارنا راه های متنوعی وجود دارد که در این جا انواع راه ها و هزینه های متفاوت آن را برای شما آورده ایم. اما حتی اگر روش سفر همیشگی شما به یک شکل بوده، خواندن باقی روش ها را از دست ندهید. چرا که شاید این بار هوس سفری متفاوت را کردید. همراه ما باشید تا هزینه و نحوه سفر تک تک روش ها را به شما توضیح دهیم.

راه‌های مختلف سفر به وارنا عبارت اند از:

1- تورهای وارنا

2- شخصی : 1) هواپیما

                  2) اتوبوس

                  3) ترکیبی

 

                  4) ماشین شخصی

عوارض خروج از کشور

 خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه و یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید. 

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Monika Georgieva
Photo by : Monika Georgieva

1- تورهای وارنا

 معمولا تورهای وارنا به مدت 8 روز و 7 شب ارائه می شوند و هزینه آن ها بسته به آژانس هواپیمایی، کلاس هتل و اتاق مورد نظر متفاوت خواهند بود.

+ طیف هزینه ها برای 7 شب و 8 روز : 2000000 تومان تا 7200000 تومان

2- شخصی

می توانید این بار به جای آن که برنامه ریزی سفر خود را به تورگردانان بسپارید، خودتان آستین بالا زده و برنامه ریزی تمام جزئیات سفر را به عهده بگیرید. برای سفر شخصی راحت ترین راه استفاده از خطوط هوایی است، اما این تنها راه ممکن نیست. در ادامه جزئیات هر روش آمده است:

1- هواپیما 

در زیر برخی از پروازهای ایران به مقصد وارنا آورده شده اند. باید بدانید طیف گفته شده برای مسیر رفت و برگشت است.

+ پروازهای مستقیم

از تهران پرواز مستقیمی که بتوانید خودتان خارج از تور بلیتش را تهیه کنید، وجود ندارد. بنابراین اگر بر استفاده از هواپیما اصرار دارید، توصیه می شود توری ارزان خریداری کرده تا بتوانید از پروازهای چارتری و مستقیم تهران وارنا استفاده کنید. 

پروازهای غیر مستقیم

از آن جا که پرواز مستقیمی در مسیر تهران-وارنا وجود ندارد، در نتیجه راه دیگر استفاده از پروازهای غیر مستقیم و با یک بار توقف است. در این صورت دست شما برای انتخاب بازتر است. برای پرواز غیر مستقیم نیز دو راه در پیش رو دارید. یا هر دو پرواز را به همراه هم خریداری کنید و یا می توانید ابتدا به استانبول رفته و سپس با پروازهای استانبول-وارنا خود را به مقصد برسانید. در زیر هزینه پروازهای رفت و برگشت آمده است.

تهران-وارنا: 615 دلار (معادل 7,872,000 تومان) تا 1300 دلار (معادل 16,640,000 تومان)

****

تهران-استانبول: 700000 تومان تا 2000000 تومان

استانبول-وارنا: 630000 تومان تا 1200000 تومان

پروزهای مسیر استانبول و با خطوط ترکی

مشهد-وارنا: حدود 800 دلار (معادل 10,240,000 تومان)

تبریز-وارنا: حدود 750 دلار (معادل 9,600,000 تومان)

شیراز-وارنا: حدود 760 دلار (معادل 9,728,000 تومان)

اصفهان-وارنا: حدود 750 دلار (معادل 9,600,000 تومان) تا 2100 دلار (معادل 26,880,000 تومان)

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- اتوبوس 

همان طور که گفتیم، ایران از شهر وارنا فاصله زیادی دارد و بنابراین مسیر اتوبوسی مستقیمی وجود ندارد. اما اگر دوست داشته باشید سفری متفاوت و  ارزان را تجربه کنید، مسیر اتوبوسی می تواند گزینه مناسبی باشد. برای این کار ابتدا باید خود را به استانبول برسانید و سپس از اتوبوس های استانبول استفاده کنید. در زیر طیف هزینه های سفر یک طرفه گفته شده اند. 

هزینه بلیت تهران-استانبول: بین 100000 تومان تا 300000 تومان

هزینه بلیت استانبول-وارنا: حدود 90 لیر ترکیه (معادل 198,560 تومان)

3- ترکیبی 

منظور از روش های ترکیبی، استفاده از وسایل حمل و نقل مختلف در طول راه است. برای سفر به وارنا چندین راه پیشنهادی در پیش روی شماست که در صورتی برای شما جذاب خواهند بود که به دنبال راهی صرفا ارزان باشید. هزینه های گفته شده در زیر همگی برای مسیر یک طرفه هستند:

پیشنهاد اول

هزینه ون از مرز رازی (واقع در شهرستان خوی، استان آذربایجان غربی) تا شهر وان: حدود 20 لیر ترکیه (معادل 44,120 تومان)

طیف هزینه پرواز از وان تا استانبول: حدود 100 لیر ترکیه (معادل 220,630 تومان) تا 450 لیر ترکیه (معادل 992,840 تومان)

طیف هزینه پرواز استانبول-وارنا: حدود 600 لیر ترکیه (معادل 1,323,790 تومان)

پیشنهاد دوم: ارزان ترین راه

هزینه ون از مرز رازی تا شهر وان: 20 لیر ترکیه (معادل 44,120 تومان)

هزینه اتوبوس وان تا آنکارا: 80 لیر ترکیه (معادل 176,500 تومان) تا 130 لیر ترکیه (معادل 286,820 تومان)

هزینه قطار آنکارا-استانبول: 70 لیر ترکیه (معادل 154,440 تومان) تا 100 لیر ترکیه (معادل 220,630 تومان)

هزینه اتوبوس استانبول-وارنا: حدود 90 لیر ترکیه (معادل 198,560 تومان) تا 100 لیر ترکیه (معادل 220,630 تومان)

دیگر راه های استانبول-وارنا:

هزینه کشتی استانبول-وارنا: حدود 130 یورو (معادل 1,870,080 تومان)

این کشتی ها به صورت فصلی و در تابستان ها در دسترس هستند. 

++ قطار استانبول-وارنا: موقتا این قطارها کنسل شده اند.

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Milen Dobrev
Photo by : Milen Dobrev

4- ماشین شخصی

برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به وارنا سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید برای چندین مورد هزینه کنید:

1- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: 109000 تومان

2- هزینه پلاک بین المللی: 328000 تومان

3- دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 100000 تومان

4- برچسب CD و IR: برابر با 4400 تومان

5- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: 18000 تومان

6- بیمه 10 روزه ماشین: 75000 تومان تا 100000 تومان

+ برای گرفتن گواهینامه و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. 

+ برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود مراجعه کنید.

+ آخرین هزینه به هنگام خروج از مرز، پرداخت عوارض خروج از کشور است که می توانید آن را در شعب بانک ملی سراسر کشور بپردازید تا قبل از خروج از کشور و لب مرز معطل نشوید.  در صورتی که از مرز بازرگان خارج می شوید، لازم است عوارضی 3 هزار تومانی به حساب شهرداری قطور پرداخت کنید. 

کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.

+ اگر قبلا هم به ترکیه سفر کرده اید و برای سفر به تفلیس نیز می خواهید از مرز بازرگان یا رازی وارد ترکیه شوید و از سفر پیشین شما با ماشین، هنوز سه ماه نگذشته؛ عبور از مرز با باک پر به معنای قاچاق سوخت برداشت می شود و در این زمان شما باید پول بنزین موجود در باک تان را با نرخ ترکیه بپردازید. 

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Eduard Valentinov
Photo by : Eduard Valentinov

مرزهای زمینی در سفر به بلغارستان

برای سفر زمینی به بلغارستان با ماشین شخصی، ابتدا باید وارد کشور ترکیه شده تا شهر استانبول بروید و سپس خود را به شهر وارنا در بلغارستان برسانید. به این ترتیب یک بار از مرزهای مشترک ایران و ترکیه عبور می کنید و بار دوم نیز از مرز کشور ترکیه و بلغارستان. در زیر اطلاعاتی درباره این مرزهای زمینی ارائه شده است.

ایران با ترکیه سه پایانه مرزی مشترک دارد که عبارت اند از : 1- مرز بازرگان 2- مرز رازی و 3- مرز سرو

1- مرز بازرگان بزرگ ترین و مهم ترین مرز برای سفر به ترکیه و انتخاب بسیاری برای خروج از کشور است. این پایانه امکانات مناسبی دارد و هم برای رسیدن استانبول راه خوبی است. مرز بازرگان در شمال آذربایجان غربی و در نزدیکی شهر ماکو قرار دارد.

ساعت کاری: 24 ساعته

 فاصله تا وارنا: نزدیک 2000 کیلومتر

2- مرز رازی میان دو پایانه مرزی بازرگان و سرو و در نزدیکی شهرستان خوی قرار دارد. رفت و آمد از این مرز زیاد نیست و به نسبت مرز بازرگان معطلی بیش تری دارد.

ساعت کاری: 9 تا 17 (به وقت ایران) در نیمه اول و 9:30 تا 16:30 در نیمه دوم سال

 فاصله تا وارنا: نزدیک 2100 کیلومتر

3- مرز سرو در نزدیکی شهر سرو، یکی از شهرستان های ارومیه قرار دارد.

ساعت کاری: 24 ساعته

 فاصله تا وارنا: نزدیک 2300 کیلومتر

+ خوب است بدانید که مرزهای زمینی همیشه باز بوده و هیچ گاه تعطیلی ندارند. 

کشور ترکیه و بلغارستان نیز سه پایانه مرزی مشترک دارند که عبارت اند از: 1- درکوی (عزیزیه) 2- کاپیکوله 3- حمزه بیلی 

1- کاپیکوله، بزرگ ترین مرز میان دو کشور ترکیه و بلغارستان است.

ساعت کاری: 24 ساعته

2- مرز درکوی (عزیزیه)، مرز دیگری است میان دو کشور ترکیه و بلغارستان و برای سفر به وارنا نزدیک ترین مرز محسوب می شود.

3- حمزه بیلی جدیدترین مرز میان دو کشور ترکیه و بلغارستان است.

++ تجربیات سفر می گوید که برای خروج از کشور و سفر به استانبول و وارنا، به ترتیب مرزهای بازرگان و عزیزیه را انتخاب کنید. می توانید در طول سفر در کشور ترکیه، از شهرهای ذکر شده عبور کرده و خود را به استانبول برسانید: ارزروم- ارزنجان- سیواس- آنکارا و استانبول.  سپس از استانبول تا وارنا نیز از این مسیر بروید: استانبول، کاواکلی، سپس از کنار شهرهایی چون جرکزکوی، ولیمشه، آهیمهمت، تورگوتبی، کارامسوتبو، کیرکلارِلی، درکوی و در نهایت پایانه مرزی درکوی یا عزیزیه.

+ اگر قبلا هم به ترکیه سفر کرده اید و از سفر پیشین شما با ماشین، هنوز سه ماه نگذشته است؛ عبور از مرز با باک پر به معنای قاچاق سوخت برداشت می شود و در این زمان شما باید پول بنزین موجود در باک تان را با نرخ ترکیه بپردازید. 

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

نکاتی درباره بیمه ماشین، پیش از خروج از کشور

گرفتن بیمه ماشین یکی از ارکان مهم برای خروج خودرو از کشور است. برای تهیه آن چند راه پیش رو دارید. 

۱- اگر می خواهید کار بیمه را به لحظات آخر موکول نکنید و از وقت خود به خوبی استفاده کنید، می توانید با شعب بیمه در مرز بازرگان  تماس گرفته و پس از هماهنگی هزینه را برای آن ها واریز کنید. کارکنان بیمه، بیمه نامه را با پست پیشتاز برای شما ارسال می کنند.

۲- اگر از مرز بازرگان خارج می شوید، می توانید بیمه را در شعبات بیمه آن جا و حداکثر ظرف یک ساعت تهیه کنید. 

۳- اگر می خواهید از مرز رازی از کشور خارج شوید، معطلی بسیار و هزینه بیش تری در انتظار شماست. حداقل نصف روز منتظر می شوید  و گاه باید شب دوباره به خوی برگشته و فردا صبحش دوباره برای دریافت بیمه نامه مراجعه کنید.

۴- می توانید از بیمه آکسای ایران استفاده کنید که برای دریافت آن باید به شعب مرکزی بروید و هزینه ای در حدود ۷۵ هزار تومان برای ۱۵  روز بپردازید.

۵- اگر در مرز هستید و تازه به فکر بیمه نامه افتاده و همچنین همراهی دارید، همراه شما می تواند از مرز خارج شده و بیمه را از ترکیه  دریافت کرده و برای شما بیاورد.

۶- می توانید از رانندگان ترانزیت و یا افرادی که به ترکیه رفت و آمد دارند، بخواهید که بیمه نامه را برای شما در ترکیه بگیرند.

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

هزینه‌ ها در طول سفر به وارنا

در طول سفر به وارنا هزینه های متفاوتی پیش روی شماست که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. دانستن متوسط قیمت این موارد کمک بزرگی در طی سفر شما خواهد بود. کارناوال برای راهنمایی بهتر شما در هنگام سفر به وارنا، به صورت جزئی درباره هزینه‌های زیر به شما اطلاعات می‌دهد.

خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و تک تک بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به  بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

1- هزینه‌های حمل و نقل در وارنا

2- هزینه های اقامت در وارنا

3- هزینه‌های خورد و خوراک در وارنا

4- هزینه های تفریح در وارنا

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در وارنا

6- هزینه سرویس موبایل در وارنا

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Aleksandar Mustakov
Photo by : Aleksandar Mustakov

1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری وارنا

وارنا شهری کوچک و ساحلی است و اگر در نواحی ساحلی و پیاده رو وارنا باشید، می توانید فواصل بین تفریحات شهر را پیاده طی کنید. اما اگر محل اقامت شما حومه گردشگری وارنا باشد، برای رسیدن به مرکز شهر می توانید از تنها گزینه های حمل و نقل وارنا، یعنی اتوبوس، اتوبوس برقی و تاکسی استفاده کنید. 

اتوبوس: شهر وارنا بیش از 40 خط اتوبوس مختلف دارد که هزینه بلیت این اتوبوس ها 1 لو بلغارستان است. خوبی اتوبوس های وارنا این است که پوشش خوبی دارند و تقریبا برای رسیدن به هر نقطه شهر می توانید از آن ها استفاده کنید. برای خرید بلیت اتوبوس ها لازم نیست جایی بروید، خود مسوول اتوبوس به سراغ شما می آید و هزینه اش را دریافت می کند. در صورتی که همراه خود بار بزرگی داشته باشید، 1 لو اضافه نیز از شما گرفته می شود. 

برای دیدن مسیرها، اتوبوس ها و ایستگاه های اتوبوس شهر وارنا از این لینک استفاده کنید. 

تاکسی: همان طور که می دانید استفاده از تاکسی ها راحت تر است و طبعا هزینه بیش تری هم دارند. هزینه ورودی تاکسی ها در حدود 1 لو بلغارستان بوده و به ازای هر یک کیلومتر، حدود 0.8 لو بلغارستان به مبلغ کرایه افزوده می شود. همچنین باید بدانید که راننده تاکسی به ازای هر یک ساعت انتظار، هزینه ای برابر 12 لو بلغارستان تا 18 لو بلغارستان به کرایه شما اضافه می کند. 

از جمله شرکت های تاکسیرانی معتبر وارنا می توان به: اکی ترانس (OK Trans)، وارنا (Varna)، اورو (Evro)، تریومف (Triumph) و آلفا تاکسی (Alpha taxi) اشاره کرد. 

اجاره دوچرخه: اگر بدون وسیله شخصی به وارنا سفر کرده اید و قرار است زیاد به این طرف و آن طرف بروید، کرایه دوچرخه می تواند پیشنهاد خوبی باشد. هزینه کرایه دوچرخه ها بسته به فروشگاه و تعداد ساعات متفاوت است.

هزینه های به صورت خلاصه عبارت اند از:

اتوبوس: 1 لو بلغارستان

تاکسی: بالای 1 لو بلغارستان

بنزین (لیتری): 1.94 لو بلغارستان

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2- هزینه های اقامت در وارنا

در شهر توریستی وارنا گزینه های اقامتی متنوعی با هزینه های مختلف وجود دارد. در زیر به این موارد پرداخته ایم:

هتل ها: انواعی از هتل های لوکس ۵ ستاره تا هتل های ارزان و 1 ستاره در شهر وارنا به چشم می خورد. البته تعداد هتل های شهر چندان بالا نیستند و در کل نزدیک 70 ساختمان می رسند.  

++ طیف هزینه هر نوع هتل در هر شب ارائه شده است.

هتل های ۲ ستاره: بین 47 لو بلغارستان تا 130 لو بلغارستان

 هتل های ۳ ستاره: بین 40 لو بلغارستان تا 165 لو بلغارستان

هتل های ۴ ستاره: بین 70 لو بلغارستان تا 215 لو بلغارستان

هتل های ۵ ستاره: بین 130 لو بلغارستان تا 300 لو بلغارستان

آپارتمان و خانه: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. در شهر وارنا نزدیک 100 سوئیت و خانه به چشم می خورد که از اقامتگاه هایی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان و خانه های ویلایی وارنا از شبی 25 لو بلغارستان تا 190 لو بلغارستان متفاوت است. 

هاستل و مهمان خانه: نزدیک 40 هاستل و مهمان خانه در شهر وارنا به چشم می خورد که هزینه آن ها بین 15 لو بلغارستان تا 90 لو بلغارستان متفاوت است.

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

3- هزینه‌ های خورد و خوراک در وارنا

این که در مدت اقامت خود بخواهید غذا را در رستوران صرف و یا خود خرید کنید تا هزینه ها کم تر شوند، از جمله راه های پیش روی شماست. در این جا به بررسی این دو گزینه پرداخته ایم:

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر وارنا پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

رستوران ارزان: حدود 10 لو بلغارستان تا 15 لو بلغارستان

رستوران متوسط: حدود 15 لو بلغارستان تا 30 لو بلغارستان

رستوران لوکس: بالای 30 لو بلغارستان

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد: در حدود 7 لو بلغارستان تا 10 لو بلغارستان

خوراکی های لازم: 

نان (500 گرمی): حدود 1 لو بلغارستان

شیر (1 لیتر): حدود 2 لو بلغارستان

برنج سفید (کیلویی): 2.5 لو بلغارستان

جوجه بی استخوان (۱ کیلو): حدود 8.5 لو بلغارستان

گوشت قرمز (1 کیلو): حدود 15.5 لو بلغارستان

تخم مرغ 12 عددی : 2.6 لو بلغارستان

یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 1 لو بلغارستان

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: 2.3 لو بلغارستان)

پیاز: 1 لو بلغارستان

سیب زمینی: 1 لو بلغارستان

کاهو: 1 لو بلغارستان

سیب: 1.5 لو بلغارستان

موز: 2.7 لو بلغارستان

پرتقال: 2 لو بلغارستان

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- هزینه های تفریح در وارنا

گرچه وارنا شهر کوچکی است، اما با این حال جاذبه ها، دیدنی ها و تفریحات خاص خودش را دارد. در اینجا طیف هزینه و یا ورودی های هر یک را گفته ایم:

تفریحات و تورها:

1) فستا دلفیناریوم: 25 لو بلغارستان

2) آکواریوم وارنا: 2 لو بلغارستان

3) باغ وحش وارنا: 1 لو بلغارستان

4) باغ گیاهشناسی اکوپارک: 3 لو بلغارستان

5) پارک آبی آکواپولیس: 33 لو بلغارستان

6) شهربازی دتسکی کت: 20 لو بلغارستان

7) تور کایاک: 30 یورو (معادل 431,550 تومان) تا 50 یورو (معادل 719,260 تومان)

8) تور غار نوردی: 65 یورو (معادل 935,040 تومان)

موزه ها و اماکن تاریخی:

1) موزه باستان شناسی وارنا:10 لو بلغارستان

2) کاخ اکسینوگراد:8 لو بلغارستان

3) صومعه آلادژا:5 لو بلغارستان

4) جنگل سنگی: 3 لو بلغارستان

6) موزه مردم شناسی: 4 لو بلغارستان

7) موزه تاریخ وارنا: 4 لو بلغارستان

8) حمام باستانی رومی | Roman Thermae: 5 لو بلغارستان

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در وارنا

از سوغات بلغارستان می توان به مواردی چون گلاب، تصاویری از شمایل مسیح، ظروف سرامیکی با طرح و نقش محلی، گلیم، ظروف مسی، صنایع دستی چوبی، صنایع دستی پشمی و زنگ اشاره کرد. در این میان معروف ترین سوغات بلغارستان، گلاب است که از ارزش بالایی برخوردار بوده و برای صادرات استفاده می شود. می توانید بسته های بسیار کوچک گلاب بلغاری را با قیمتی در حدود 50 یورو (حدود 180 هزار تومان) خریداری کنید.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارائه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:
روشهای چانه زنی برای خرید سوغاتی در سفر

قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در وارنا در اغلب موارد ارزان تر از موارد مشابه در شهر تهران است. 

هزینه یک شلوار جین برند در وارنا حدود 98 لو بلغارستان

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 54 لو بلغارستان

یک جفت کفش نایک حدود 130 لو بلغارستان

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 116 لو بلغارستان
گرند مال وارنا | بزرگترین مرکز خرید شهر

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6- هزینه سرویس موبایل در بلغارستان

در کشور بلغارستان در مجموع 5 اپراتور تلفن همراه وجود دارد که به ترتیب  عبارت اند از: ام تل (Mtel)، تلنور (Telenor)، ویواکام (Vivacom)،  مکس (Max Telecom) و بولساتکام (Bulsatcom). در این میان اپراتور ام تل در کشور بلغارستان مشترکین و طرفداران بیش تری دارد.

باید بدانید که هزینه تماس موبایلی در کشور بلغارستان در مقایسه با ایران بیش تر است و به طور مثال هر دقیقه مکالمه با سیمکارتی بلغاری حدود 500 تومان هزینه دارد. اما هزینه های رومینگ هم به خودی خود بالا هستند، بنابراین اگر شما تماس موبایلی زیادی در بلغارستان خواهید داشت، تهیه سیمکارت های بلغاری از لحاظ اقتصادی برای شما به صرفه خواهند بود.

در جدول زیر لیست هزینه های رومینگ دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در کشور بلغارستان آمده است.

++ هزینه ها برای هر یک دقیقه و به تومان هستند.

نوع ارتباط همراه اول با ویواتل و گلوبال همراه اول با موبی تل همراه اول با ویواکام / تلنور ایرانسل با اپراتور M-Tel BG رایتل با ویواکام
مکالمه داخلی ۳,۴۰۰ ۳,۰۰۰ ۲,۳۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۳,۹۵۰
مکالمه با ایران ۲۰,۷۰۰ ۳,۰۰۰ ۱۳,۶۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۱۲,۱۲۰
دریافت مکالمه ۷,۸۰۰ ۳,۰۰۰ ۵,۵۰۰ ۴,۰۰۰ ۱,۸۱۰
ارسال پیامک ۲,۱۰۰ ۸۰۰ ۱,۴۰۰ ۲,۰۰۰ ۱,۴۸۰
اینترنت (هر مگابایت) - ۱,۰۰۰ - ۴۴,۰۳۲ ۳۷,۰۰۰

 برای تهیه سیمکارت های بلغاری می توانید به فرودگاه بین المللی، کیوسک های روزنامه وارنا و یا نمایندگی های فروش این اپراتورها مراجعه کنید. 

هزینه های سفر به وارنا بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به وارنا

خوب است بدانید که کشور بلغارستان از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده 28 دنیا قرار گرفته و به این ترتیب از کشورهایی چون مالزی، قطر، لهستان، ایتالیا، انگلیس و ماداگاسکار در وضعیت بهتری قرار دارد.

البته اگر بخواهیم به طور خاص امنیت شهر وارنا را بررسی کنیم، خواهیم دید که این شهر در مقایسه با تهران امنیت بسیار بیش تری دارد، چرا که شهر کوچکی است و از لحاظ گردشگری بسیار مورد توجه است. تفاوت شهر وارنا با تهران را در مواردی چون امنیت پیاده روی به تنهایی در روز و شب، می توان سنجید. در حالی که امنیت پیاده روی در روزهای تهران بالاست، امنیت پیاده روی در روزهای وارنا بسیار بالا ارزیابی می شود و جالب تر آن که امنیت پیاده روی به تنهایی در شب های وارنا نیز بالاست.

همچنین با وجود آن که وارنا شهری گردشگرپذیر است، خوشبختانه نرخ خلاف هایی چون دزدی، کیف قاپی، گروگان گیری، ماشین دزدی و پخش و فروش مواد مخدر و ... در این شهر بسیار پایین است.

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Elena Savelyeva
Photo by : Elena Savelyeva

بهترین فصل سفر به وارنا

همان طور که می دانید، وارنا شهری ساحلی است که در حاشیه غربی دریای سیاه واقع شده و از آب و هوایی نیمه گرم سیری و مرطوب برخوردار است. بنابراین در شهر وارنا فصل خشکی وجود ندارد و باران ملایم را در تمام فصل ها شاهد هستیم.

بهار: نخستین ماه های سال در شهر وارنا، دمای هوا چندان بالا نمی رود و نهایتا تا 14 درجه سانتیگراد خواهد بود. طبیعتا در شب های بهاری افت دما وجود دارد و دما تا 7 درجه سانتیگراد می رسد. در ماه خرداد کمی تغییرات و آب و هوایی در شهر رخ می دهد و می توان خرداد را یکی از پرباران ترین اوقات سال دانست.

تابستان: طیف دمای هوای روزها در این سه فصل سال حول و حوش 30 درجه سانتیگراد و شب ها در حدود 18 درجه سانتیگراد است.

پاییز: در این زمان از سال، دوباره شهر وارنا کاهش دمای دلپذیری را تجربه می کند و میانگین دمای هوا به 14 درجه در روز و 7 درجه در شب می رسد. 

زمستان: سردترین اوقات سال پیش روی شماست. در این فصل دمای روزها نهایتا بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد خواهد بود و وارنا شب ها دمایی 0 درجه سانتیگراد را پشت سر می گذارد.

بنابراین بهترین فصل سفر به وارنا می تواند تابستان باشد. اگر به قصد تفریحات و آبی و دریایی می خواهید به وارنا بروید و چندان دل خوشی از باران ندارید، تابستان زمان مورد علاقه شما برای سفر به وارنا خواهد بود. همچنین پاییز نیز یکی از بهترین اوقات برای سفر به شهر وارنا است، چرا که دیگر گرمای آزاردهنده تابستان در کار نیست و هوا بسیار مطبوع خواهد بود.

هزینه های سفر به وارنا | بلغارستان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مسئله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع و اقسام راه های برقراری ارتباط را برای شما تهیه کردیم و نشان دادیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

هزینه های سفر به وارنا | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزئی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی برای تصمیم گیری شما در سفر به وارنا و کشور بلغارستان موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به شهر وارنا دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان کارناوالی خود در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به وارنا
دیدگاه ها : 18
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X