ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

06 بهمن 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

Photo by : Ehsan Nikfarjam

گرچه تلخ است اما مرگ دریاچه ارومیه، شاید یکی از بهترین عناوینی است که امروزه می توان برای این دریاچه، یکی از مشهورترین دیدنی های آذربایجان غربی انتخاب کرد. دریاچه ای که روزگاری مساحتش به شش هزار کیلومتر مربع می رسید و مردم برای گردش و کار در آن، سوار کشتی و لنج می شدند! متاسفانه امروزه آب دریاچه ارومیه تا حد قابل توجهی خشک شده است، به طوری که از آن دریاچه شکوهمند، تنها بخش اندکی از آن وسعت پیشین باقی مانده است. این عکس چشمنواز و زیبا از دریاچه ارومیه را احسان نیکفرجام، عکاس جوان و مازندرانی به ثبت رسانده. نیکفرجام درباره این عکسش از دریاچه ارومیه می نویسد:

کوشیدم با برکه کوچک چند میلیمتری ای که از دریاچه وسیع ارومیه باقی مانده بود مرثيه اى نمادين بسرایم. براى دریاچه ای كه اکنون فقط چهار درصد از آن باقی مانده و تنها یک دهه پيش شكل ديگرى داشت و محل تردد کشتی ها و قایق های باری و مسافربری بین بنادر و جزایرش بود...

خوب است بدانید احسان نیکفرجام، عکاسی را از سال 1380 آغاز کرده و فعالیت حرفه ای در زمینه عکاسی منظره و طبیعت را از سال 1389 کلید زد. نیکفرجام که از اعضای دائمی فدراسیون جهانی عکاسی فیاپ و انجمن عکاسان ایران است، تا به حال توانسته عناوین و افتخارات متعددی را از آن خودش کند. از جمله آن ها می توان به مدال طلای جشنواره فیلارمونیا - قرقیزستان 2017، مدال برنز جشنواره پرسپکتیو هند در سال 2017، مدال برنز جشنواره صربستان در سال 2016 و مدال طلای جشنواره خیام در سال 2017 اشاره کرد.

البته این موارد تنها بخشی از افتخارات احسان نیکفرجام هستند و برای آشنایی با این هنرمند و دیدن آثار جذابش، می توانید سری به صفحه [email protected] در اینستاگرام بزنید. 

همچنین برای آشنایی بیشتر با دریاچه ارومیه، این سرمایه طبیعی و ملی کشورمان، پیشنهاد می کنیم نگاهی به مطالب مرتبط بیندازید. در این مطالب به ترتیب ابتدا با جاذبه های گردشگری دریاچه ارومیه اشنا می شوید و خواهید دانست برای رسیدن به آن، بهترین مسیر دسترسی چیست و در مطالب بعدی، با نگاهی دغدغه مند، وضعیت فعلی دریاچه ارومیه بررسی شده است.

4 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
شهاب كاويانى

سلام.خیلی جالب بود.باید بگم من جنوبی هستم ولی بخاطر شغلم از اواسط سال 86 تا آخرهای 87 با خانواده ساکن ارومیه پشت ورزشگاه تختی بودیم.این شهر و مردمش فوق العاده هستن.واقعا لقب پاریس ایران برازنده و الان بهترین دوستان رو اونجا دارم.فقط بگم که از زمان ساخته شدن پل روی دریاچه بین ارومیه و تبریز روند نابودی دریاچه شروع شد سال 87 بود

12 فروردین 1399

حلما

من دوسال پیش رفتم به این دریاچه واقعا وضعیت اسف باری داشت .

17 اسفند 1398

نازنين زهرا

سلام . من شنیدم که دریاچه ارومیه دوباره آبگیری درش رخ داده و پر آب تر شده آیا درسته این موضوع ؟

زينب شيرازی

بله دوست عزیز. در سال اخیر و با وجود بارش های مختلف، خوشبختانه بخشی از حیات دریاچه ارومیه بازگشت

17 اسفند 1398

17 اسفند 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET