ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

30 خرداد 1398

به روز رسانی

01 شهریور 1399

سفر زمینی به استانبول روش های مختلفی دارد که ما در این جا به آن ها می پردازیم و هزینه سفر زمینی به استانبول را به تفکیک به شما نشان می دهیم. در این مقاله همچنین مراحل سفر زمینی به استانبول با ماشین شخصی را بررسی می کنیم و به شما خواهیم گفت لازم است چه نکاتی را رعایت کنید. همراه کارناوال باشید تا با اطلاعات به روزی آشنا شوید. 

Photo by : Unknown

راه های سفر زمینی به استانبول

برای سفر زمینی به استانبول چندین راه پیش روی شماست:

اتوبوس:

از دو شهر تهران و تبریز می توانید در مسیری یکسره و مستقیم، خود را به استانبول برسانید. هزینه های زیر برای مسیر یک طرفه هستند.

 • بلیت اتوبوس تهران-استانبول: بین 300,000 تومان تا 360,000 تومان
 • بلیت اتوبوس تبریز-استانبول: حدود 330,000 تومان

اتوبوس های تهران-استانبول از پایانه های غرب و بیهقی حرکت می کنند. 

قطار:

به زودی و از یک تیرماه، می توانید از قطارهای تهران آنکارا برای سفر به ترکیه استفاده کنید و سپس باقی راه را با قطارهای ترکی به استانبول بروید. هزینه های زیر برای مسیر یک طرفه هستند.

 • بلیت یک قطار تهران-آنکارا: برابر با 43 یورو (1,376,000 تومان)
 • بلیت قطار آنکارا-استانبول: بین 70 لیر ترکیه (255,000 تومان) تا 98 لیر ترکیه (358,000 تومان)

سفر با ماشین شخصی

برای آن که بخواهید با ماشین شخصیِ خود به استانبول سفر کنید، نیاز است برای چندین مورد هزینه کنید:

 1. گواهینامه بین المللی یک ساله: 141,000 تومان
 2. پلاک بین المللی: 425,000 تومان
 3. دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 130,000 تومان
 4. برچسب CD و IR: برابر با 5,400 تومان
 5. کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: بدون بازدید خودرو 16,500 تومان؛ با بازدید خودرو 30,000 تومان 
 6. بیمه 10 روزه ماشین: بسته به شرکت بیمه متفاوت
 7. تفاوت هزینه بنزین: هنگام خروج از کشور باید تفاوت قیمت بنزین ایران با کشور ورودی را بپردازید. مبنای محاسبه حجم باک شماست، فارغ از این که پر باشد یا نه. 

هزینه بنزین در ترکیه: 

هزینه بنزین (1 لیتر): حدود 6.5 لیر ترکیه (23,000 تومان) تا 7 لیر ترکیه (25,000 تومان)

نکات مهم:

 • برای گرفتن گواهینامه بین المللی و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. 
 • برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود بروید.
 •  کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا با سایر راه های الکترونیکی پرداخت کنید.

Photo by : Unknown

نکاتی درباره بیمه ماشین، پیش از خروج از کشور

گرفتن بیمه ماشین یکی از ارکان مهم برای خروج خودرو از کشور است. برای تهیه آن چند راه پیش رو دارید. 

 1. برای سفر به ترکیه می توانید کارت (بیمه مخصوص ترکیه و کشورهای اروپایی) را از بیمه ایران دریافت کنید. 
 2. اگر به هر دلیلی به شعب بیمه ایران دسترسی ندارید، می توانید با شعب بیمه در مرز بازرگان تماس گرفته و پس از هماهنگی هزینه را برای آن ها واریز کنید. کارکنان بیمه، بیمه نامه را با پست پیشتاز برای شما ارسال می کنند.
 3. اگر از مرز بازرگان خارج می شوید، می توانید بیمه را به هنگام خروج از کشور و در شعبات بیمه آن جا، در حداکثر ظرف یک ساعت تهیه کنید. 
 4. اگر می خواهید از مرز رازی از کشور خارج شوید، معطلی بسیار و هزینه بیش تری در انتظار شماست. حداقل نصف روز منتظر می شوید و گاه باید شب دوباره به خوی برگشته و فردا صبحش دوباره برای دریافت بیمه نامه مراجعه کنید.
 5. اگر در مرز هستید و تازه به فکر بیمه نامه افتاده و همچنین همراهی دارید، همراه شما می تواند از مرز خارج شده و بیمه را از ترکیه دریافت کرده و برای شما بیاورد.
 6. می توانید از رانندگان ترانزیت و یا افرادی که به ترکیه رفت و آمد دارند، بخواهید که بیمه نامه را برای شما در ترکیه بگیرند.

مرزهای سفر به ترکیه و استانبول

ایران با ترکیه سه پایانه مرزی مشترک دارد که عبارت اند از:

مرز بازرگان

مرز رازی

مرز سرو

1- مرز بازرگان

بزرگ ترین و مهم ترین مرز برای سفر به ترکیه به حساب می آید و انتخاب بسیاری برای خروج از کشور است. این پایانه امکانات مناسبی دارد و برای رسیدن استانبول نیز راه خوبی محسوب می شود. مرز بازرگان در شمال آذربایجان غربی و در نزدیکی شهر ماکو قرار دارد.

 • ساعت کاری: 24 ساعته
 • فاصله مرز بازرگان تا استانبول: 1543 کیلومتر

2- مرز رازی

میان دو پایانه مرزی بازرگان و سرو قرار دارد و به شهرستان خوی بسیار نزدیک است. رفت و آمد از این مرز زیاد نیست و نسبت به مرز بازرگان معطلی بیشتری دارد.

 • ساعت کاری: 9:00 تا 17:00 (به وقت ایران) در نیمه اول | 9:30 تا 16:30 در نیمه دوم سال
 • فاصله مرز رازی تا استانبول: 1655 کیلومتر

3- مرز سرو

در نزدیکی شهر سرو، یکی از شهرستان های ارومیه قرار دارد.

 • ساعت کاری: 24 ساعته
 • فاصله مرز سرو تا استانبول: 1867 کیلومتر

نکات:

 • خوب است بدانید که مرزهای زمینی در تمام روزها (حتا تعطیلات رسمی) باز هستند و هیچ گاه تعطیلی ندارند. 
 • تجربیات سفر می گوید که برای خروج از کشور و سفر به استانبول مرز بازرگان را انتخاب کنید.
 • مسیر پیشنهادی زمینی به استانبول: مرز بازرگان، ارزروم، ارزنجان، سیواس، آنکارا و استانبول
 • در مجموع فاصله بین تهران تا استانبول حدود 2445 کیلومتر است. 

سخن آخر

با هم روش ها و هزینه های سفر زمینی به استانبول را بررسی کردیم و دیدیم چه گزینه هایی پیش روی ماست. 

نظر شما درباره این روش ها چه بود؟

تا به حال سفر زمینی به کشورهای اطراف داشته اید؟

دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید. 

5 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
سعاده بنايى

باسلام 2سوال دیگردارم ما میخواهیم از سمت ارزروم - سیواس به استانبول برویم .اولا ایا درجاده باید عوارض پرداخت کنیم ونحوه پرداخت چگونه است .باید کارت تهیه کنیم ؟ سوال دیگر اینکه میگویند پلیس جاده ترکیه مرتب ماشینهای توریست را نگه میدارد ویا بیهوده جریمه میکند یا تقاضای وسایل میکند آیا صحیحه؟ممنون از صعه صدر وپاسختان .

زينب شيرازی

سلام دوست عزیز کارناوالی

1- بله در مسیر عوارضی وجود داره و باید هزینه رو پرداخت کنین. منتها از شرایط دقیق و نحوه پرداخت عوارض اطلاعی نداریم. خوشحال میشیم هر یک از دوستان اگه در این زمینه اطلاعاتی داره اون رو با ما هم به اشتراک بذاره.

2- نه این طور نیست. در صورتی که تموم قوانین راهنمایی رانندگی رو رعایت کنین، مشکلی براتون پیش نمیاد.

با آرزوی سفری خوش

15 اردیبهشت 1399

10 فروردین 1399

کاربر مهمان

خیلی ممنون از شما بابت این همه زحمتی که کشیدید. چنتا سوال داشتم، اگه لطف کنید جواب بدید، کمک خیلی بزرگی به من کردید : 1-برای کاپتاژ و پلاک خودرو، چند ماه زودتر میتونیم اقدام کنیم؟ 2- روال گرفتن پلاک بین المللی اینه که اول باید گواهینامه ی خودم و همراهم رو بگیرم و بعد برم سراغ کاپتاژ توی گمرکهای مرکز استان؟ اگه امکان داره روال کاپتاژ و اینکه کجا و کی و چقدر طول میکشه تا پلاک جدید رو بگیریم رو توضیح بیشتر بفرمایید خیلی ممنون میشم.

بهاره فلاح

سلام دوست عزیز

برای مراجعه جهت کاپوتاژ یک هفته تا 10 روز پیش از سفر اقدام کنید و حدود یک ساعت طول می کشد تا آن را به شما تحویل دهند. البته کاپوتاژ اعتباری یک ساله دارد و اگر زودتر از این زمان هم آن را دریافت کنید، مشکلی پیش نمی آید. برای دریافت کاپوتاژ، سند مالکیت خودرو، برگ سبز خودرو، کارت خودرو و کارت ملی و شناسنامه نیاز است و احتیاجی به گواهینامه بین المللی ندارید. برای پلاک بین المللی باید با همراه داشتن اصل برگه کاپوتاژ، گذرنامه معتبر، سند مالکیت خودرو و گواهینامه رانندگی بین المللی به نمایندگی های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید.

07 اردیبهشت 1399

رضا كهنوجى

با سلام شما از چند روز قبل از سفر هم میتونید اقدام کنید ولی بهتره حداقل از یک هفته قبل برای گرفتن کاپوتاژ اقدام کنید، (البته در نزدیک های عید باید از قبلتر اقدام کنید) اول بهتره برین ماشین رو کاپوتاژ کنید بعد برای گواهینامه و پلاک اگه در تهران هستید می تونید برید به کانون جهانگردی و اتومبیل رانی در خیابان بهشتی برید که گفتم سر جمع دو روز بیشتر وقتتون رو نمیگیره.

12 فروردین 1399

10 فروردین 1399

مبينا شميرانى

سلام وقت بخیر.ممنون از وقتی که برای ارائه اطلاعات برای ما گذاشتید ،چندتا سوال داشتم خدمتتون. اول اینکه امنیت جاده های ترکیه چطوره از بابت دزدی و ... ؟ دو اینکه راهنمایی از بابت رزرو هتل بدون ویزا کارت و بقیه کارتها و نحوه پرداخت هزینه هتل؟

بهاره فلاح

سلام دوست عزیز

گردشگران معمولا شکایتی از وضعیت امنیت جاده ها در سفر به ترکیه نداشته اند اما رعایت نکات امنیتی در همه جای دنیا ضروری است. در مورد رزرو هتل هم می توانید از طریق سایت های بین المللی با استفاده از کارت های بین المللی اقدام کنید. برخی سایت های رزرو آنلاین هتل در ایران نیز امکان رزرو به صورت ریالی را برای گردشگران فراهم کرده اند و دفاتر خدمات مسافرتی نیز این کار را برای تان انجام می دهند.  همچنین می توانید پس از رسیدن به مقصد به صورت حضوری هتل خود را رزرو کنید؛ البته به دلیل گردشگرپذیر بودن ترکیه این کار به ویژه در ایام اوج سفر اصلا پیشنهاد نمی شود. 

09 اردیبهشت 1399

10 فروردین 1399

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET