karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

08 تیر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

شهر سوخته یکی از کهن ترین دولت شهرهای ایران است که بخشی از تمدن باشکوه جیرفت محسوب می شود و قدمتی 5 هزار ساله دارد. باستان شناسان با کاوش در این منطقه به نتایج و اطلاعات بسیار جالبی دست یافتند که همگی نشان از نبوغ و پیشرفته بودن این تمدن داشت و نشانی از دانش پیشرفته پزشکی این مردمان و زندگی اجتماعی سازمان یافته شهر سوخته بود. پیش از این درباره برخی از اعجاب های باستانی این تمدن مانند اولین چشم مصنوعی جهان و نخستین پویانمایی دنیا صحبت کردیم و امروز گوشه چشم دیگری بر دانش پزشکی این مردمان خواهیم داشت.
در پیش رو جمجمه ای را می بینید که قدمتی 5 هزار ساله دارد و در شهر سوخته کشف شده. محققان با بررسی بر روی این جمجمه متوجه شدند که متعلق به دختری 13 ساله است و این کودک به بیماری هیدروسفالی مبتلا بوده. خوب است بدانید هیدروسفالی نوعی بیماری است که در طی آن مایع مغزی نخاعی بیش از حد معمول تولید می شود و در نهایت در کودکان منجر به بزرگ شدن غیر عادی جمجمه می شود. دانشمندان با بررسی های بیش تر و تخصصی بر روی جمجمه دختر شهر سوخته، در کمال تعجب متوجه شدند که پزشکان آن دوره نه تنها این بیماری را تشخیص داده که برای درمانش اقدام کرده بودند و دختر کاملا از این بیماری بهبود یافته بود! همچنین پژوهش های میکروسکوپی و آزمایشگاهی نشان داد که بافت جراحی شده در حال ترمیم بوده اند. 
امروزه جمجمه دختر 13 ساله مبتلا به هیدروسفالی در موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران نگهداری می شود و پنج روز اول هفته می توانید به بازدیدش بروید.
دوره تاریخی: تمدن جیرفت
قدمت: حدود 5 هزار سال پیش
محل کشف: شهر سوخته، زابل
محل نگهداری: موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران، تهران
ساعات بازدید: شنبه تا چهار شنبه: 8 تا 15
آدرس موزه: خيابان كارگر شمالی- خيابان شانزدهم (فرشی مقدم) ورودی درب شماره (2) پردیس شمالی دانشگاه تهران- موزه ملی تاريخ علوم پزشكی ايران

جمجمه دختر شهر سوخته

جمجمه دختر شهر سوخته

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

حافظ

سلام خیلی مطلب عالی بود   به امید روزهای بهتر.تشکر

انتشار:11 تیر 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.