ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

محمد غفاری معروف به کمال الملک، بی شک یکی از معروف ترین و نامدارترین نقاشان ایرانی است که در دوره قاجار می زیست. این نقاش بزرگ آثار هنری بی نظیری را از خود به جای گذاشت و شاگردان بسیاری تربیت کرد که هر یک به استادی بدل شدند و آغازگر مکتب های هنری دیگری بودند. در مجموع آثار کمال الملک به نزدیک 100 تابلو می رسد که مشهورترین آن، تابلو تالار آیینه می باشد. امروزه نزدیک 35 تابلو از کارهای کمال المک در نگارخانه کاخ موزه گلستان نگهداری می شود. 
داستان شهرت کمال الملک به آن جا بر می گردد که در اوایل جوانی به همراه برادر بزرگ ترش راهی تهران شد تا ادامه تحصیل دهد. هر دو برادر در مدرسه دارالفنون به فراگیری نقاشی مشغول شدند و در مدت سه سال توانستند افتخارات و توجه بسیاری جلب کنند. در پایان سال سوم بود که ناصرالدین شاه، پادشاه وقت یکی از تابلوهای کمال الملک را دید و بسیار تحت تأثیر قرار گرفت. در همان وقت بود که او دستور داد تا محمد غفاری را به استخدام دربار درآورند و به این ترتیب این نقاش جوان به دربار قاجار راه یافت. کمال الملک در دربار همایونی به ثبت وقایع و نقاشی از اشخاص، ساختمان ها و باغ ها و ... مشغول شد. تابلو پیش رو نیز یکی از این آثار است که کمال الملک از بخش های کاخ گلستان به ثبت رسانده. تابلو حوضخانه در واقع نقاشی زیبا و بی بدیلی از قسمت حوضخانه خلوت کریمخانی کاخ می باشد که با جزئیات قابل توجهی کشیده شده و حوض و فواره عمارت سلطنتی در آن به چشم می خورد.
همان طور که گفته شد امروزه این تابلوی زیبا و ارزشمند درنگارخانه کاخ موزه گلستان نگهداری می شود و همه روزه از ساعت 9 تا 17 می توانید به بازدیدش بروید.
دوره تاریخی: قاجار
نقاش: کمال الملک
سبک نقاشی: رنگ و روغن
سال خلق اثر: 1268 خورشیدی
ابعاد: 65 × 52.5 سانتی متر
محل نگهداری: کاخ موزه گلستان، تهران
ساعات بازدید: 9 تا 17

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان
می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:
تلفن الکساندر گراهام بل
باتری اشکانی | قدیمی ترین باتری جهان
شمشیر حضرت محمد(ص) | یادگاری از جنگ بدر و احد
تاج محبوب فرح پهلوی
قطعاتی از مغز انیشتین | یادگاری از نابغه فیزیک!
تار موی پیامبر اکرم (ص) | موی سعادت
اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته
کمربند زمردنشان ناصرالدین شاه
قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد
Photo by : Unknown

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET