ویدیو HD
شیرین کیاسروش

انتشار

23 شهریور 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

توفان ها از مخرب ترین بلایای طبیعی هستند و می توانند خسارت هایی بزرگ را به جا بگذارند که عواقب آن ها تا سال ها باقی بماند. توفان بر اثر آشفتگی های جوی شدید به وجود می آید و در بسیاری مواقع حاصل برخورد دو جبهه هوایی گرم و سرد است. در صحرای بزرگ آفریقا بادهای سهمگین، شن ها را از حاشیه آفریقایی مدیترانه به سمت اروپای شرقی می رانند. این شن ها به سوچی و روسیه می رسند، آسمان را سرخ رنگ می کنند و دانه های برفی نارنجی رنگ به جا می گذارند. توفان های شن ممکن است کوچک باشند و نیز امکان دارد آن قدر بزرگ باشند که به شکل ابر، قاره ای را بپوشانند. گاهی وزش بادها در نواحی خشک، توده های غبار ِدیوار مانندی به طول چند صد متر به وجود می آورند که پیش می روند و فضای پیش روی خود را تسخیر می کنند. بعضی توفان ها به مدت چند روز ذرات گرد و غبار و شن ها را در جو زمین و بر فراز اقیانوس ها پراکنده می کنند و برای انسان ها مشکلات تنفسی و خسارت های مالی به بار می آورند.

اما طبیعت همیشه شگفت انگیز است! گاهی در وقایع هولناکِ آن نیز زیبایی هایی دیده می شود. در این پست همراه با کارناول عکس های هنرمندانه ای که در چند سال اخیر از توفان های گرد و غبار، تند بادهای شنی، کولاک ها و آسمان تیره و تار گرفته شده را تماشا می کنیم و عظمت و قدرت طبیعت را پیش روی خود می بینیم.

ورود به صفحه اختصاصی تصاویری از توفان شن بخش اول

1- توفان شن آفریقا خودش را به سوچیِ روسیه رسانده و برف های پیست اسکی رزا کوتر (Rosa Khutor) در منطقه کراسنایا پالیانا (Krasnaya Polyana) را نارنجی رنگ کرده است، 23 مارس 2018.

Sergey Tsaun | Shutterstock 
Sergey Tsaun | Shutterstock 

2- توفان شن به غرب آفریقا و معدن طلای ایناتا (Inata) در کشور بورکینافاسو (Burkina Faso) رسیده است، 1 ژوئن 2012.

Photo by : CC BY-SA _ Darry l Keith

 3- توفانی در شهر کابل افغانستان، 16 سپتامبر 2008

Photo by : Rafiq Maqbool | AP

4- توفان شن، شهر فینیکس (Phoenix) در ایالت آریزونای آمریکا را در می نوردد، 21 جولای 2012.

Photo by : Ross D. Franklin | AP

5- توفان بزرگی شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی، را در خود فرو می برد، 10 مارس 2009.

Photo by : Jad Saab | AP

 6- دیواری به جا مانده از دودمان پادشاهی مینگ در شهر شی‌ آن (Xian) استان شاآنشی (Shaanxi) چین مورد حمله توفان قرار گرفته است، 11 آوریل 2006. مینگ نام سلسله پادشاهی ست که از 1368 تا 1644 میلادی بر چین حکمرانی می کرد.

Photo by : China Photos|Getty

 7- بانویی برای محافظت از خود در برابر توفان، صورتش را پوشانده است. عکس در یکی از خیابان های شهر تیانجین (Tianjin) کشور چین گرفته شده است، 20 مارچ 2010.

Photo by : Vincent Du | Reuters

 8- گرد و غبار سرخ رنگ، پل بندرگاه سیدنی (Sydney Harbour Bridge) و سالن اپرای این شهر را در خود فرو برده است. پیش از سپیده دم بود که ساکنان شهر سیدنیِ استرالیا از خواب برخاستند و با شدیدترین توفان تاریخ شهرشان مواجه شدند. این توفان شهر را مانند پتویی زیر خود پنهان کرده بود، 23 سپتامبر 2009.

James D. Morgan | Getty 
Brendon Thorne | Getty 

 9- در غرب آفریقا زمان بین آخر ماه نوامبر تا اواسط ماه مارچ (اواسط آذر تا اواخر اسفند) را فصل هرمتان (Harmattan) می خوانند. در این فصل بادهای شنی وزیدن می گیرند. مردی از کوچ نشینان قوم فولان در شهر اغادیزِ (Agadez) کشور نیجر، به همراه گاوش در دل توفان شنیِ هرمتان راه می روند، 19 دسامبر 2006.

خوب است بدانید که مردمان فولانی (Fula people) از بزرگ ترین اقوام مسلمان ساکن منطقه ساحل و آفریقای غربی هستند و جمعیتی در حدود 20 تا 25 میلیون نفر دارند.

Photo by : Florin Iorganda | Reuters

 10- در هفته اول حمله ایالات متحده به عراق، مهندسی از ارتش آمریکا راه خود را در میان توفان شن گم کرده است. او تلاش می کند تا با استفاده از قطب نما مسیرش را بین شهرهای نجف و کربلا پیدا کند، 26 مارس 2003.

Photo by : Kai Pfaffenbach | Reuters

 11- این پسر بچه پاکستانی در پی حمله نظامی مجبور به مهاجرت و جابجایی از شهر خودش به منطقه دره سوات (Swat valley region) در 140 کیلومتری اسلام آباد (پایتخت پاکستان) شده است. او در کمپ پناهندگان تحت پوشش سازمان ملل در شهر جلوزای (Jalozai) گرفتار توفان می شود و صورتش را با لباسش می پوشاند، 2 جولای 2009.

Photo by : Akhtar Soomro | Reuters

 12- مردم همزمان با توفان شن، در جشنواره سالانه برنینگ من (Burning Man) در بیابان بلک راک دزرت (Black Rock Desert) ایالت نوادای آمریکا شرکت کرده اند، 31 آگوست 2012.

Photo by : Jim Urquhart | Reuters

 13- توفان شن شهر حمص (Homs) در غرب سوریه را در نوردیده است، 7 سپتامبر 2015.

Photo by : Omar Sanadiki | Reuters

 14- سال های داست بول (Dust Bowl) یا دهه سی کثیف (دهه 1930) دوره ای در تاریخ آمریکا و کانادا است که طی آن، توفان سهمگینی این دو کشور را در بر گرفت. این توفان در پی خشکسالی گسترده و شیوه های نامناسب کشاورزی رخ داد. باد خاک های غیر ثابت را به حرکت در می آورد و ابرهای عظیمی از گرد و غبار ایجاد می کرد که صدمه های گسترده ای به کشاورزی و محیط زیست این مناطق وارد کردند. این تصویر در شهر اسپرینگفیلد (Springfield) در ایالت کلرادو ایالات متحده ثبت شده است، 1937.

Photo by : AP

سخن آخر

تصاویری که با هم دیدیم عظمت و قدرت طبیعت را در کنار رنگ ها و جلوه های اعجاب انگیز آن به تصویر کشیده اند.

شما درباره توفان های شنی و علت های ایجاد آن چه می دانید؟

آیا تا به حال چنین توفان هایی را از نزدیک دیده اید؟

نظر ها و تجربه های خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET