ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 مرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

این روزها بحران گرمای کره زمین به اولین و مهمترین دغدغه مردم جهان بدل شده است. به ویژه از آغاز بهار در سال 2018 این شرایط بحرانی بیش از پیش خود را نمایان کرده و زندگی بشر را تحت الشعاع خود قرار داده است. پیش از این، کمتر کسی می توانست تصور کند که موج گرما، قاره ای همچون اروپا را در بر گیرد که حتا تعدادی از سرزمین هایش در نزدیکی قطب شمال هستند. در سال 2018 موج گرما و سرما، به یک اندازه موجب ناراحتی ساکنان قاره اروپا شده است. باید بدانید که این نوسانات آب و هوایی یکی از اصلی ترین نشانه های گرم شدن کره زمین به شمار می روند. 

در زمستان پیشین، تصاویر موج سرما و برف و بوران در قاره اروپا را با شما به اشتراک گذاشتیم. موجی که به «غول سرما از شرق» شهرت پیدا کرده بود و موجب کشته شدن چندی از مردم اروپا شد. این بار می خواهیم، تصاویری کاملا متفاوت را با شما در میان بگذاریم که وضعیت نگران کننده آب و هوایی را نمایان می کند. در این عکس ها می بینید که مردم قاره اروپا از گرما به ستوه آمده اند، مثلا تجربه دمای 30 درجه برای فنلاندی ها که به آب و هوای قطبی عادت دارند، غیر قابل باور و تحمل ناپذیر است. البته نبود وسایل سرمایشی غلبه بر این معضل را دشوارتر کرده است، چرا که تا پیش از این، به ویژه در نواحی شمالی قاره اروپا احتیاجی به خنک کننده ها نبود.

با کارناوال همراه شوید تا از دریچه تصاویر، موج گرما در اروپا را دنبال کنیم و ببینیم مردم در این روزهای گرم چه می کنند.

1- کودکی را می بینید که برای فرار از گرما در شهر بروکسل بلژیک آب بازی می کند و چنین ذوق کرده است.

Photo by : Yves Herman

2- تصویر مقابل در کشور فنلاند عکاسی شده است؛ فنلاند نزدیک به قطب شمال قرار دارد و باورش سخت است که در این کشور نیز گرما مردم را به ستوه آورده باشد. با توجه به اقلیم فنلاند، در اینجا وسایل خنک کننده زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند و همین باعث شده تا یکی از فروشنده ها فروشگاهش را در طول شب باز بگذارد و از مردم دعوت کند کنار یخچال ها استراحت کنند و خنک شوند.

Photo by : Heikki Saukkomaa

3- آتش نشان های محلی دانمارک، فیل های سیرک را با شنلگ خیس می کنند و به آن ها جانی دوباره می دهند. 

Photo by : Mads Claus Rasmussen

4- این مرد روزهای کاری خود را در یکی از میدان های شهر مادرید می گذراند، او لباس مبدل سوپر ماریو (Super Mario) را بر تن می کند و با گردشگران عکس یادگاری می گیرد. اما این روزها و با وجود گرمای طاقت فرسای اسپانیا، باید زمان زیادی را به استراحت گذراند. 

Photo by : Francisco Seco

5- از سال 2009 تا کنون، ردبول هرساله سری مسابقات جهانی شیرجه از روی سکو (Red Bull Cliff Diving World Series) را برگزار می کند. در تصویر مقابل، آخرین روز از برگزاری این رقابت در کشور سوییس و شیرجه جانانه جوناتان پردز (Jonathan Paredes) از کشور مکزیک را می بینید.

Photo by : Dean Treml

6- مردم شهر مرسین (Mersin) در ترکیه نیز برای فرار از گرما به آب خروشان و خنک آبشارها احتیاج دارند. 

Photo by : Dervis Comez

7- گوریل غربی سرزمین‌های پست نام این موجود عصبانی ست که در تصویر می بینید. او نیز مانند تمام مردم شهر پراگ (Prague) از گرما کلافه شده و شاید کمپرس میوه های یخ زده، حالش را جا بیاورد. 

Photo by : David W Cerny

8- مردم پراگ، خود را در آغوش رودخانه بِرو اونکا (Berounka river) در نزدیکی شهر رها کرده اند و روز گرم تابستانی شان را چنین سپری می کنند. 

Photo by : David W Cerny

9- مردی به سگ کوچکش کوچک و بامزه اش کمک می کند تا با آب تنی، گرمای آزاردهنده این روزها در اسپانیا را کمتر احساس کند. 

Photo by : Javier Barbancho

10- شاید باورش سخت باشد اما مسکو نیز از موج گرمای اروپا مصون نمانده است. کشوری که در زمستان با کولاک های برف دست و پنجه نرم می کند، حال با گرمای طاقت فرسا مواجه شده است؛ به طوری که دخترک روس خود را در حوضچه ای وسط یکی از میدان های شهر رها کرده تا کمی خنک شود. 

Photo by : Yuri Kadobnov

11- پسرکی را می بینید که لحظه غروب را برای ثبت شیرجه اش در آب های کمون (1) کیبرون (Quiberon) در فرانسه انتخاب کرده است. 

 

پاورقی


1: کمون (Commune) یک از تقسیمات کشوری در کشور فرانسه است؛ بخش در کشورمان، معادلی برای این تقسیم کشوری ست. 

Photo by : Charly Triballeau

12- یک روز آفتابی و گرم را در ترکیه و شهر مرسین می بینید؛ و البته مردی که در آب سرازیر از سد خاکی بردن (Berdan Dam) ایستاده و لحظات شادی را سپری می کند.

Photo by : Serkan Avci

13- آلته دونا (Alte Donau) یا دانوب قدیم ، نام پهنه آبی ست که پسرک در آن شیرجه زده است. ممکن است درباره رودخانه دانوب شنیده باشید، رودی که در کشور اتریش قرار دارد. در گذشته یکی از شاخه های این رودخانه از شهر وین می گذشت اما راهش به شهر مسدود شد و تنها پهنه آبی دانوب قدیمی از آن به جای ماند. 

Photo by : Heinz-Peter Bader

14- گل های آفتابگردان زیر نور سوزان خورشید خشک شده اند و تنها یکی از آن ها همچنان در حال مقاومت است. این تصویر را در کشور سوییس و روستای بنکن (Benken) عکاسی کرده اند. 

Photo by : Arnd Wiegmann

15- این تصویر چشم نواز در کشور سوییس و کنار دریاچه هانگرین (Lake Hongrin) عکاسی شده است. در حین بحران خشکسالی که بیشتر نواحی جهان را فرا گرفته گاوها به کنار دریاچه آمده اند تا در اینجا آب بنوشند. 

Photo by : Denis Balibouse

سخن آخر

به تماشای تصاویر موج گرما در اروپا نشستیم و دیدیم که مردم این قاره، برای مقابله با این آب و هوا، بیشتر زمان خود را در کنار آبشارها و رودخانه ها سپری می کنند. همچنین تصویری از یک مادر و دختر فنلاندی در کنار یخچال سوپرمارکت را از نظر گذراندیم که توجه خیلی از افراد را در سراسر دنیا جلب کرده است.

دیدگاه شما درباره این تصاویر چه بود؟

کدام یک از عکس ها برای تان جالب بود؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
علی ابراهیمی

واقعا عکسها عالی بود... ممنون از زحمات شما

24 مرداد 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET