ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 بهمن 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

بخشی از جمعیت ایران را اقلیت های مذهبی تشکیل می دهند که در جای جای این سرزمین ساکنند و آداب و سنن خاص خود را دارند. آنها همانند ما مسلمانان، مراسمی را در زمان های مختلف برگزار می کنند و بر اساس باورهای شان سنت های خاصی را به جای می آورند. زرتشتیان از جمله این اقلیت های مذهبی هستند که از دیرباز در سرزمین مان حضور داشته و با سنت های شان چهره ای خاص به این مرز و بوم بخشیده اند. با نزدیک شدن به دهم بهمن ماه، اعضای جامعه زرتشتی به تکاپو می افتند تا برای یکی از جشن های مهم شان آماده شوند. آنها همه مقدمات را فراهم می کنند تا رسم کهن برافروختن آتش را در بهمن ماه انجام دهند و به وسیله آن اتحاد و همبستگی خود را به نمایش بگذارند.

در شامگاه دهم بهمن ماه زرتشتیان داخل و خارج کشور، در مکان های خاص گرد هم می آیند و با انجام کارهایی ویژه و در نهایت برپا کردن آتش، آداب جشن سَده را به جای می آورند. این جشن نمادی برای نشان دادن اهمیت نور، آتش و انرژی است و به نوعی مقابله با سرما و تاریکی زمستان به شمار می رود. جالب است بدانید که سده جنبه صرفا دینی نداشته و در تمام منابع تاریخی از آن به عنوان جشنی کهن و ملی یاد شده است.

امسال (1396) نیز این جشن در موعد مقررش برگزار شد و شور و حالی خاص را به دنیای زرتشتیان آورد. ما نیز بر آن شدیم تا تصاویری از این سنت را برای تان به نمایش درآوریم تا بیشتر با جلوه های آن آشنا شوید. راهی یزد می شویم و این جشن را در دیار بادگیرها به تماشا می نشینیم. همراه کارناوال باشید...

ورود به صفحه اختصاصی معرفی جشن سده

Photo by : Abolfazl Mohammadi | Mehr

1- بساط جشن برپا می شود

در تقویم کهن ایرانی علاوه بر اینکه ماه ها نام خود را داشتند هر روزی نیز به یک نام خوانده می شد. بر اساس این تقویم دهم بهمن ماه برابر با آبان روز از بهمن ماه است. جشن سده نیز در روز دهم بهمن ماه هر سال یا آبان روز از بهمن ماه برگزار می شود.

Photo by : Abolfazl Mohammadi | Mehr

2- حضور روحانی زرتشتی در مراسم

Photo by : Abolfazl Mohammadi | Mehr

3- کم کم جشن آغاز می شود

پس از آنکه خورشید غروب کرد، مردم به سمت توده هیزمی که از پیش آماده شده است، به راه می افتند.

Photo by : Abolfazl Mohammadi | Mehr

4- شادی بخش جدانشدنی این جشن است

Masoud Mirjalili | IRNA 
Abolfazl Mohammadi | Mehr 

5- بخشی از اوستا زمزمه می شود

در این مراسم بخشی از اوستا را که آتشْ‌نیایش نام دارد، می خوانند.

Photo by : Masoud Mirjalili | IRNA

6- لاله ها در دست برگزارکنندگان

افرادی در مراسم لاله ای را در یک دست خود دارند تا با شعله آن هیزم را آتش بزنند.

Photo by : Masoud Mirjalili | IRNA

7- سده در پناه زرتشت

Photo by : Abolfazl Mohammadi | Mehr

8- موسیقی لحظه ای این مراسم را ترک نمی کند

Photo by : Abolfazl Mohammadi | Mehr

9- مراسم در نزدیکی هیزم ها ادامه می یابد

Photo by : Masoud Mirjalili | IRNA

10- آتش را می افروزند

Masoud Mirjalili | IRNA 
Abolfazl Mohammadi | Mehr 

11- شعله ها زبانه می کشند

با بر افروخته شدن آتش، جمعیت دور هیزم ها به سبب گرما و نور زیاد پراکنده می شوند اما مردم تا خاموش شدن آتش، پیروزی روشن شدنِ آتش سده را با شادی و پایکوبی جشن می‌گیرند.

Photo by : Abolfazl Mohammadi | Mehr

12- فروکش کردن آتش

وقتی که از تندی شعله های آتش کاسته شد جمعیت به سمت آن می آیند و برخی از روی آن می پرند. کشاورزان مقداری از خاکستر سده را به نشانه خاتمه سرمای زمستان به کشتزارهای خود می برند تا سرمای زمین را در هم شکنند.

Photo by : Masoud Mirjalili | IRNA

سخن آخر

سنت های زرتشتیان بخشی از فرهنگ ساکنان این مرز و بوم هستند و آشنایی با آنها دریچه ای برای شناخت بیشتر مردمان این سرزمین به روی شما می گشاید.

آیا از دیدن این تصاویر لذت بردید؟

تجربه شرکت در این جشن را داشته اید؟

منتظر دیدگاه ها و تجربه های شما دوستان هستیم...

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
جواد

درود و خسته نباشید به شما بسیار مطالبی قشنگ هست فقط با اجازه کپی ازش کنم

09 بهمن 1397

علی

از مراسم سده در شیراز بسیار آوازه و تعریف شنیدم... ولی بنظرم یاران زرتشت در استان های دیگه شور و شوق عظیم تری از این پست شما دارن...

01 اسفند 1396

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET