ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 مرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

هر گوشه از کره زمین، با طبیعت و چشم اندازهای متفاوتی مزین شده است و جلوه های تماشایی بی شمار برای عرضه به ساکنانش و البته، مسافرانی که راهی آن خطه می شوند دارد. در این میان، برخی کشورها موهبت های الهی بیشتری را درون مرزهای خود جای داده اند و همین سبب شده تا مورد توجه گردشگران بیشتری قرار گیرند. یکی از این سرزمین های بسیار زیبا، چین است که مناظری تماشایی دارد و طبیعت نیز در اینجا، دو چندان رخ می نماید. 

همان طور که حتما می دانید، بیشتر تمدن های بزرگ دنیا در کنار رودخانه ها شکل گرفته اند و چین نیز، از این قاعده خارج نیست. این کشور، هزاران سال پیش در کنار دو رودِ مهم خوانگ خه (Huang He) و یانگ تسه (Yangtze) پدید آمد و اقوام بسیاری به کناره این دو رود پناه آوردند تا از مشکل کمبود آب بر حذر بمانند. این قوم ها، هم اکنون به کشور چین رنگ بخشیده اند و بسیاری از گردشگران، تنها برای آشنایی با این گروه های متفاوت مردمی و تماشای مراسم شان رهسپار چین می شوند. امروز به یکی از مناطقی سفر کنیم که سکونتگاه دو قوم مهم چینی به شمار می رود. به استان گوئیژو (Guizhou) در جنوب کشور چین می رویم که سکونتگاه کیاندونگنان (Qiandongnan) را در جنوب شرقی خود جای داده است. بد نیست بدانید که این منطقه مسکونی در حقیقت نامی طولانی دارد و Qiandongnan Miao and Dong Autonomous Prefecture خوانده می شود. در زبان فارسی به همان نام کیاندونگنان بسنده می شود چرا که در ادامه نام این منطقه مسکونی، به دو قوم مهمی اشاره می شود که در آن ساکن هستند؛ یعنی اقوام دنگ (Dong) و میائو (Miao). آن ها دو مورد از 56 قومیتی هستند که توسط جمهوری خلق چین به رسمیت شناخته شده اند. 

در حین سفرمان به کیاندونگنان، جشن های بسیاری را از نظر می گذرانیم، مراسمی همچون جشن فانوس و رقص اژدها، گاوبازی، کایجتنگ و... به بهانه این نوع مراسم لحظاتی را با مردم دنگ و میائو سپری می کنیم. همچنین، چشم اندازهای زیبایی از این ناحیه را به تماشا می نشینیم که باعث شگفتی مان می شوند. 

در کارناوال همراه مان شوید و این تصاویر زیبا و تماشایی را از دست ندهید.

Photo by : Unknown

1- جلوه صبحگاهی

لحظه گرگ و میش هوا را در شهر تاریخی ژنیوآن (Zhenyuan) تماشا می کنید. این شهر، در کنار رود وویانگ (Wuyang River) قرار دارد و  مساحت کلی آن، 1878 مترمربع است.

Photo by : HelloRF Zcool

2- شالیزار های پلکانی

زمین های برنج را می بینید که بر روی دامنه کوه لیگونشن (Leigongshan Mountain) چیده شده و این منظره تماشایی را پدید آورده اند.

Photo by : Unknown

3- باز هم منظره تماشایی از شالیزارهای چین

شهر ژائوکسینگ (Zhaoxing) یازده روستا را در بر گرفته است. در تصویر، اراضی کاشت برنج را در یکی از روستاهای کوچک این خطه به نام دنگ (Dong) می بینید.

Photo by : Kimberly Kendall

4- رسم گاوبازی

 تصویر مقابل در تاریخ 18 ژوئن 2018 به ثبت رسیده است؛ زمانی که در روز ششم از ماه ششم قمری، تمامی روستاییان در شهرستان کونژنگ (Congjiang County) جمع شده اند تا گاوبازی را به تماشا بنشینند. 

Photo by : Unknown

5- گاوبازی به بهانه سال نو

بازهم گاوبازی در شهرستان کونژنگ، اما در تاریخی متفاوت! این تصویر در بیست و چهارم فوریه 2018 عکسبرداری شده است؛ زمانی که مردم 36 گاو از روستاهای اطراف را مجبور به مبارزه با یکدیگر کرده اند. بد نیست ذکر کنیم، این بار روستایی ها به بهانه روز نهم از سال نوی قمری، برنامه گاوبازی به راه انداخته اند.

Photo by : Unknown

6- خانه های سنتی چین

این خانه های سنتیِ تماما چوبی، در شهر ژائوکسینگ قرار دارند.

Photo by : Rafal Cichawa

7- رقص اژدها

در تصویر، عده ای از مردم میائو (1) را می بینید که در حال پایکوبی در جشن فانوس ها هستند و به نوعی خاصی از رقص، به نام رقص اژدها مشغولند. تمام این جوش و خروش، در تاریخ 22 فوریه 2016 و در شهرستان تانجیانگ (Taijiang County) به وقوع پیوسته است.

پاورقی


1: یکی از قوم های جنوب کشور چین، میائو (Miao people) نام دارند.

Photo by : Unknown

8- عبادت سال نو 

مردانی از قوم دنگ (1) (Dong people) را می بینید که آداب رسم کایجتنگ (Caigetang) را به جا می آورند. این رسم، در روز چهارم از سال نوی قمری، برگزار می شود و در حین آن، افراد به شکرگزاری از خدایان می پردازند و برای کامیابی انسان ها و حیوانات و داشتن محصول خوب دعا می کنند.

پاورقی


1: از قوم دنگ با عنوان قوم کم (Kam people) نیز یاد می شود؛ این قوم نیز همانند مردم میائو در جنوب چین سکونت دارند.

Photo by : Unknown

9- مکانی برای شنیدن صدای پرشور درام

برج درامی را در روستای هوانگانگ دنگ (Huanggang Dong village) می بینید؛ این روستا در شهرستان کونژنگ قرار گرفته است. بد نیست توضیح دهیم که معمولا طی مناسبت های مختلف از بالای برج های درام، صدای ساز درام بلند می شود و شوری در محیط اطراف پدید می آورد.

Photo by : Unknown

10- نمایی از روستای کیاندونگنان میائو

Photo by : HelloRF Zcool

11- جلوه غروب در شهرستان ژنیوآن

Photo by : Unknown

12- بهشتی با طعم و بوی برنج

عکس مقابل در شهرستان کونژنگ و در شهرک جیاپانگ (Jiapang) به ثبت رسیده است و زمین های برنج را در این ناحیه به تصویر می کشد.

Photo by : Wu Dongjun

13- چشم اندازی از شب های ژائوکسینگ

Photo by : HelloRF Zcool

14- فستیوال لوشنگ

لوشنگ (Lusheng) نوعی ساز بادی ست و از ابزار موسیقی سنتیِ مردم میائو به شمار می رود. در تصویر، مردمی را می بینید که برای فستیوال لوشنگ در شهر کایلی (Kaili City) گرد هم آمده اند. در تقویم چینی، این فستیوال را در روز شانزدهم از اولین ماه قمری جشن می گیرند.

Photo by : Unknown

15- سکونتگاه قوم میائو

نمایی هوایی از یکی از بزرگترین روستاهای قوم میائو که در حدود هزار خانوار را در خود جای داده است.

Photo by : Unknown

سخن آخر 

 به جنوب کشور چین سفر کردیم و نگاهی به منطقه مسکونی کیاندونگنان در اینجا داشتیم. مناظر زیبایی را از نظر گذراندیم، و همچنین، نیم نگاهی به رسوم قوم های میائو و دنگ در اینجا داشتیم. مراسمی همچون گاوبازی، رقص اژدها، سال نوی قمری چینی ها و ... را نیز به تماشا نشستیم.

نظر شما درباره این تصاویر چه بود؟

آیا با اقوام چینی آشنایی دارید؟

کدامیک از رسومی که مرور کردیم برای تان جالبتر بود؟

منتظر نظرات شما هستیم.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
بهمن عنایتی

👍

07 مرداد 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET