karnaval.ir

نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

25 مهر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

طبیعت، آفریده ی افسونگر پروردگار است که با زیبایی های سحر انگیز، هر چشمی را به خود خیره می کند. هر گوشه از این طبیعت به شکلی منحصر به فرد آراسته شده و نمایشی متفاوت به راه انداخته است. همین تنوع بی پایان طبیعت، بهانه ای شده تا عده ای دوربین به دست شوند و به دنبال زیباترین پدیده ها باشند. آنها زمان زیادی صرف می کنند تا بهترین ها را خلق نمایند و دیگران را در لذت تماشای زیبایی ها سهیم سازند. 

در سفر تصویری امروزمان، می خواهیم به قلب همین زیبای سحر انگیزِ آفرینش برویم و شگفتی های خلقت را از لنز دوربین عکاسان هنرمند به تماشا بنشینیم. آنچه که در این سفر نصیبمان می شود، دیدن طبیعت تماشایی پادشاهی بریتانیا است؛ سرزمینی وسیع که عده ای به اشتباه آن را همان کشور انگلستان می پندارند در حالی که این کشور تنها بخشی از بریتانیا محسوب می شود و به همراه کشورهای اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی، خاک این پادشاهی را تشکیل می دهند. پس منتظر باشید تا طبیعت 4 کشور را از نظر بگذرانید.

با وجود آنکه مدرنیته سایه اش را بر جای جای این سرزمین گسترانده، باز هم جلوه های طبیعی جایگاه خاصی را در آن دارند و نمی توان از آنها چشم پوشی کرد. در جایی، این افسون، امواج پهنه ی بیکران دریاهاست که نگاه ها را به سمت خود می کشاند و در گوشه ای دیگر کوهستان، با صلابت و شکوهش دلبری می کند. کمی آن طرف تر، درختان سر به فلک کشیده در کنار رودخانه ها قد علم کرده اند و همچون نگهبانانی استوار به نظر می رسند.

همه چیز در طبیعت این سرزمین، تماشایی است و می تواند بهانه ای برای ثبت تصاویر خارق العاده باشد. شاید برای همین است که هر سال مسابقه ی بهترین عکاس منظره سال (Landscape Photographer of the Year) در بریتانیا برگزار می شود و به عکاسان این فرصت را می دهد تا بهترین جلوه های طبیعت را جلوی لنز دوربینشان ببرند و در این رقابت بزرگ، هنر خود را در عکاسی از سوژه های ناب نشان دهند.

این مسابقه اولین بار توسط چارلی ویت (Charlie Waite) بنیان گذاری شد. او که خود عکاس منظره ی شناخته شده ای به شمار می رود، با برگزاری این مسابقه، فرصتی برای عکاسان تازه نفس مهیا کرد تا مهارتشان را در عکاسی به نمایش بگذارند.

تصاویر در چهار شاخه ی کلاسیک، روستایی و نمایی از محل زندگی خود به رقابت گذاشته شده اند؛ البته بخش تازه ای با عنوان بهترین عکاس زیر هفده سال نیز به رقابت ها افزوده شده است تا اینگونه به جوان ترها هم فرصت شرکت در مسابقات داده شود. تا به حال ده دوره‌ از این مسابقه برگزار شده و تصاویر منتخب هر دوره، در کتابی به قلم چارلی ویت به چاپ رسیده است. به تازگی چاپ یازدهم این کتاب نیز به بازار عرضه شده و در آن ده مورد از بهترین تصاویر طبیعت بریتانیا در سال 2017 به چشم می خورد.

می خواهیم نگاهی به این ده تصویر تماشایی داشته باشیم تا از طریق آنها، بریتانیا را جور دیگری به نظاره بنشینیم. پس با کارناوال همراه شوید تا همراه یکدیگر در طبیعت زیبای بریتانیا نفسی تازه کنیم...

ورود به صفحه اختصاصی مطالب مسابقه عکاسی

تصاویر مسابقه بهترین عکاس منظره سال 2017

1- امواج خشمگین

این تصویر توسط آدام والترز (Adam Walters) از فانوس دریایی شهر پارسکال (Porthcawl) در ولز جنوبی گرفته شده است. او عکسبرداری از این منظره را بسیار دشوار دانسته چرا که شرایط جوی و وضعیت نورپردازی به هیچ وجه بر وفق مرادش نبوده و این عکاس مجبور شده مدت زمان بسیاری برای ثبت این لحظه ی پرشور وقت صرف کند. 

فانوس دریایی شهر پارسکال در ولز جنوبی

Adam Walters

2- فضای رمز آلود رودخانه

عکس پیش رو، توسط کریس فلچر (Chris Fletcher) از یک کانال آبی ثبت شده که در شهر سولیهال (Solihull) واقع در شهرستان تشریفاتی میدلنز غربی (West Midlands) قرار دارد و بخشی از کانال سراسری آب کشور انگلستان است. 

با وجود مه کم فروغ در سراسر رودخانه و انوار خورشید که کم کم بر فراز آسمان کشیده شده اند، فرصت بسیار خوبی برای عکاس فراهم شده است تا این لحظه ی ماندگار را به ثبت برساند.

شهر سولیهال شهرستان میدلنز غربی کشور انگلستان

Chris Fletcher

3- در انتظار طوفان

در این تصویر، سد آب الن ولی (Elan Valley) را می بینید که در ولز مرکزی قرار دارد. در فوریه سال 2017، طوفان دوریس مناطقی از سرزمین بریتانیا را تحت تاثیر قرار داد و فرصت خوبی نصیب پائول فاولس (Paul Fowles) شد تا حین نزدیک شدن طوفان، این تصویر را به ثبت برساند. وی در کتاب توضیح داده که شخص چتر به دست در تصویر، همسرش است که برای حضور در عکس داوطلب شده است. 

سد الن ولی ولز مرکزی

Paul Fowles

4- گرگ و میش

در تصویر زیر دریاچه باترمیر (Buttermere) را مشاهده می کنید که با وجود اشعه های خورشید در بالای تپه ها، منظره ای فریبنده را ایجاد کرده است. این دریاچه در شهرستان تشریفاتی کامبریا (Cumbria) واقع در مرز انگلستان با اسکاتلند، قرار دارد.

دریاچه باترمیر شهرستان کامبریا بریتانیا

Melvin Nicholson

5- فصل سوز و سرما

منظره ای از پارک ملی پیک دیستریکت (Peak District National Park) در یکی از شهرستان های انگلستان به نام دربی شایر (Derbyshire) را مشاهده می کنید. این تصویر در فصل سرما و زمانی ثبت شده است که جاده ها با بارش برف مسدود بودند.

پارک ملی پیک دیستریکت شهرستان دربی شایر بریتانیا

Francis Taylor

6- قایق سواری دم صبح

گراهام نیون (Graham Niven) این تصویر را در میان دریاچه ی لچ گارتن (Loch Garten) در کشور اسکاتلند به ثبت رسانده است. این عکس به هنگام طلوع آفتاب گرفته شده؛ زمانی که اشعه های نور خورشید هنوز در آسمان کم فروغند. 

دریاچه لچ گارتن کشور اسکاتلند

Graham Niven

7- جادوی طبیعت

دومین دریاچه ی وسیع کشور انگلستان را مشاهده می کنید که اولزواتر (Ullswater) نام دارد. کن رنی (Ken Rennie)، این عکس را کلاغ یا ریون (Raven) نامگذاری کرده است. به نظر او، قایقی که  از میان آب های آرام دریاچه، راهش را باز می کند، در پشت سر، ردپایی از موج به شکل عدد 7 برجای گذاشته که همچون کلاغ به نظر می رسد.

دریاچه اولزواتر کشور انگلستان

Ken Rennie

8- تصویر یخ زده

در تصویر زیر منظره ای سرد و مه آلود از شهر نیوپورت (Newport) در کشور ولز را می بینید. عکاس این تصویر، کریس گاددارد (Chris Goddard) در کتاب ذکر کرده که معمولا غلظت مه در این ناحیه بسیار کم است؛ اما این بار فضای مه آلود مانع از دیدن سمت دیگر رودخانه ی آسک (River Usk) و البته بالای پل شده است.

شهر نیوپورت کشور ولز

Chris Goddard

9- علامت ضربدر عجیب و غریب

سایمون برن (Simon Byrne) مشغول قدم زدن در طبیعت یکی از شهرک های شهرستان نورفک به نام تتفورد (Thetford) بوده که ناگهان با چنین منظره ای مواجه شده است. درختان با چینش علامت ضربدر یا علامت ایکس زبان انگلیسی قرار گرفته اند و تمامی درختهای اطرافشان برچیده شده اند. جالب است که عکاس هنوز هم دلیل این اتفاق را نمی داند.

شهرک تتفورد شهرستان نورفوک انگلستان

Simon Byrne

10- بام ها در میان مه فرو رفته اند!

ویلیام جان میسی (William John Massey) پس از صرف صبحانه به قصد گشت و گذار در روستای نیو لانارک (New Lanark) واقع در کشور اسکاتلند از خانه خارج شده است و با دیدن این مه غلیظ در فضای اطراف، به بالای پشت بام آمده تا بهترین منظره ی ممکن را در قاب دوربینش جای دهد. 

روستای نیو لانارک کشور اسکاتلند

William John Massey

سخن آخر

به طبیعت زیبا در قلمرو بریتانیا سفر کردیم و مناظر زیبایی را از نظر گذراندیم. تصاویری که کتاب عکاسی منظره بریتانیا را برای چاپ جدیدش تکمیل کرده اند. نظر شما درباره این عکس ها چه بود؟

از تماشای این مناظر لذت بردید؟ 

نظرات و پیشنهاداتتان را با ما در میان بگذارید.

اون بیرون پر از شگفتیه و من می خوام گوشه ای از این شگفتی ها رو بهتون نشون بدم.

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.