karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

22 اردیبهشت 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

امروز همراه کارناوال باشید تا با یکی از عجیب ترین و مشهورترین مومیایی های جهان آشنا شوید. حالت صورت مومیایی باستانی به گونه ای است که گویی از درد به خود می پیچد و در حال کشیدن جیغی بی انتهاست! اما این بدن متعلق به کسی است و چگونه به این روز افتاده؟

یک روز داغ تابستانی در سال 1886 میلادی بود که جرج گاستون، سرپرست خدمات عتیقه مصر در دره پادشاهان مصر، مشغول زیر رو روی منطقه و کشف اجساد بود که با این مومیایی برخورد کرد. خوب است بدانید دره پادشاهان جایی بود که به تازگی جسد حدود 40 پادشاه و ملکه را در آن کشف کرده بودند و بررسی های تاریخی نشان می داد که این دره، گورستانی خاص برای فراعنه مصر محسوب می شده.

مومیایی کشف شده درون پوستی از بز و یا گوسفند قرار داشت که این موضوع به آیینی باستانی مربوط می شد. وضعیت متفاوت مومیایی و صورت وحشت زده اش، به سرعت توجه بسیاری از متخصصین را به خودش جلب کرد اما بر ملا کردن راز هویت و علت مرگ مومیایی آن قدرها هم آسان نبود و هر کس نظری داشت. پزشکی به نام دنیل فوکت، بدن جسد را مورد بررسی قرار داد و به سبب خراش هایی که در قسمت شکم وجود داشت، اظهار داشت که این فرد با زهر مسموم شده است. 

بر همین اساس برخی معتقد بودند مومیایی مورد نظر، جسد پسر رامسس سوم است. باید بدانید رامسس سوم با توطئه یکی ازهمسرانش به نام تیه به قتل رسید تا پسر این زن یعنی پنتاور، به تاج و تخت پادشاهی برسد. اما پس از گذشت زمان، همه چیز بر ملا شد و تمام کسانی که در قتل فرعون دست داشتند به اعدام محکوم شدند. پنتاور که در آن موقع فرعون بود نیز از سلطنت خلع و به مرگ محکوم شد. اما نوع اعدام پنتاور با دیگران فرق داشت و بنا شد او با نوشیدن زهر خود را مجازات کند. 

برخی دیگر از دانشمندان این ادعا را رد کرده و معتقد بودند این مومیایی متعلق به یکی از مردان دولتی مصر بوده که در خارج از سرزمین خود کشته شده و سپس بدنش را به زادگاهش بازگردانده بودند. برخی دیگر نیز معتقد بودند که این جسد، به سبب شکل متفاوت مومیایی شدنش، اصلا مصری نبوده و یکی از افراد امپراتوری هیتی ها بوده است. 

همه این فرضیه ها به نوعی قابل قبول بودند و شواهدی پیدا نمی شد که بر یکی به نسبت دیگری اعتبار ببخشد. محققان و دانشمندان سال ها تلاش کردند تا به هویت قطعی مومیایی در حال جیغ پی ببرند، اما یافته های جدیدتر نه تنها به حل معما کمکی نکرد که به سوالات و سردرگمی دانشمندان افزود. در هر حال یکی از پذیرفته شده ترین فرضیه ها در باره هویت این مومیایی، فرضیه پنتاور و پسر خائن رامسس سوم می باشد.

امروزه این مومیایی عجیب در موزه قاهره نگهداری می شود.

دوره تاریخی: هزاره دوم پیش از میلاد

ارتفاع مومیایی: 1.63 متر

محل کشف: دیر البحری، دره پادشاهان، مصر

سال کشف مومیایی: اواخر قرن نوزدهم

محل نگهداری: موزه قاهره، مصر


آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از جالب ترین بقایا و آثار تاریخی جهان در زیر بخوانید:

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

الماس دریای نور بر روی تاج ملکه ایران

کتیبه سه زبانه خشایارشا 

بوسه ابدی عشاق ایرانی در تپه حسنلو

لباس عروس ملکه ویکتوریا | نخستین لباس عروس سفید جهان

اسکلت زن باردار ۴۰۰۰ ساله

مومیایی حتشپسوت | نخستین فرعون زن مصر

قدیمی ترین نامه عاشقانه روز ولنتاین

چاقو توتنخامون | چاقویی از شهاب سنگ و طلا

اسلحه کمرى ستارخان

مرد نمکی ۱۷۰۰ ساله در موزه ایران باستان

مومیایی در حال جیغ
مومیایی در حال جیغ

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.