کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

هزینه های سفر به کشمیر هند | بروزرسانی تابستان 2018

کشمیر، نامی است که شاید بارها و بارها شنیده باشیم اما وقتی به حافظه دیداری و شنیداری مان رجوع می کنیم، می بینیم چیز چندانی درباره اش نمی دانیم. تصویری از این مقصد در ذهن نداریم ، نمی دانیم پوشش مردمان اش چگونه است و حتا بسیاری از ما درباره موقعیت جغرافیای اش هم اطلاعات چندانی نداریم. کشمیر، منطقه ای در شمال غربی کشور هند است که برخلاف تصور رایج ما از کشور هند، منطقه ای سرسبز و خوش آب و هواست که زیبایی های طبیعی اش می تواند هوش از سرتان ببرد.

از همین رو کارناوال در سفر کنونی اش دست روی سفر به کشمیر می گذارد و خودش را برای ماجراجویی در این منطقه آماده می کند. البته ماجراجویی امروز ما ترکیبی از اعداد و جاذبه هاست؛ یعنی به صرف شناخت یک دیدنی به کشمیر نمی رویم؛ بلکه می خواهیم برای برنامه ریزی سفر به این منطقه، هزینه هایش را بررسی کنیم. در این سفر، تمام هر آن چه که فکرش را کنید بررسی شده است؛ از دانستنی ها بگیرید تا هزینه های اقامت، خوراک، رفت و آمد، راه های سفر، سوغات و حتا هزینه های تماس.

اگر شما هم برای سفر به کشمیر، این نگین سبز هندوستان کنجکاوید، در این ماجراجویی شریک شوید و هزینه های سفرتان را به راحتی حساب کنید. 

سفر به کشمیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با منطقه کشمیر | نگین سرسبز شبه قاره هند

کشمیر منطقه ای وسیع در شمال دو کشور هند و پاکستان است که از دیرباز بسیار مورد توجه بود. این منطقه برخلاف دیگر بخش های شبه قاره هند بسیار سرسبز و خوش آب و هواست و تا میانه قرن نوزدهم با نام دره کشمیر شناخته می شد. محدوده دره کشمیر از رشته کوه هیمالیا تا رشته کوه پیر پانجال (Pir Panjal) ادامه داشت و البته در مقایسه با امروز، ناحیه کمتری را در بر می گرفت. در حال حاضر کشمیر 5 منطقه مختلف دارد که هر یک از آن ها در مالکیت یکی از کشورهای هند، پاکستان و چین است. منطقه کشمیری که در هند قرار گرفته با نام جامو و کشمیر (Jammu and Kashmir) شناخته می شود، وسعتی در حدود 222,236 کیلومتر مربع دارد و در واقع یکی از استان های کشور هند محسوب می شود. جامو و کشمیر که اغلب به طور خلاصه به شکل J&K نمایش داده می شود، از غرب و شمال با مناطق کشمیر پاکستان به ترتیب به نام های آزاد کشمیر (Azad Kashmir) و گلگت-بلتستان (Gilgit-Baltistan) مرز مشترک دارد و در شرق نیز با منطقه کشمیر چینی به نام اقصی چین (Aksai Chin) هم مرز است. 

ایالت جامو و کشمیر هند در مجموع از 3 بخش جامو، دره کشمیر و لداخ (Ladakh) تشکیل شده است و دو پایتخت تابستانه و زمستانه دارد. پایتخت تابستانه این ایالت، سرینگر (Srinagar) نام دارد و پایتخت زمستانه جامو. به این ترتیب برای آن که بتوانیم نگاه دقیق تری به هزینه ها، دیدنی ها و بررسی راه های دسترسی کشمیر هند داشته باشیم، در این مقاله مقصد را سرینگر در نظر گرفتیم. 

سرینگر | محبوب ترین شهر و پایتخت تابستانه کشمیر هند

سرینگر نه تنها پایتخت تابستانه که بزرگترین شهر ایالت جامو و کشمیر است و محبوب ترین مقصد در این ایالت سرسبز محسوب می شود. این شهر وسعتی برابر با 294 کیلومتر مربع دارد و جمعیتی در حدود 1.5 میلیون نفر را در خودش جای داده است. سرینگر به سبب مناظر دیدنی، آبراه های پیچ در پیچ و قایق سواری، خانه های قایقی، باغ های باصفا و دیدنی های تاریخی اش شهرت دارد. در این جا برخی از نکات مهم و دانستنی های این شهر را بررسی می کنیم:

1- زبان رسمی ایالت جامو و کشمیر و شهر سرینگر اردو است؛ اما زبان های دیگری نیز مانند کشمیری، پنجابی، هندی و ... در میان مردم این منطقه رایج است.

2- ساعت رسمی کشور هند 2 ساعت از ایران جلوتر است. 

3- پیش شماره و شماره های ضروری: 

پیش شماره هند: 91+

پیش شماره سرینگر: 194

پلیس: 100

آتش‌نشانی: 101

آمبولانس: 102

خط مخصوص کمک به بانوان: 181

4- پایانه هوایی سرینگر: فرودگاه بین المللی شیخ العالم سرینگر | Sheikh ul-Alam International Airport: این فرودگاه که با نام فرودگاه بین المللی سرینگر نیز شناخته می شود، در 12 کیلومتری شمالی سرینگر قرار دارد. 

5- جالب است بدانید 96% از ساکنان سرینگر مسلمان هستند! با این حال سرینگر نیز مانند ایالت جامو و کشمیر، از تنوع مذهبی بالایی برخوردار است و انواعی از اماکن مقدس مربوط به دین های مختلف را در این شهر و اطرافش خواهید دید. 

6- در سفر به هند، چانه زنی یکی از اصلی ترین و جدانشدنی ترین بخش های پرداخت هزینه است! این موضوع حتا شامل مینی بوس ها و اتوبوس های بین شهری نیز می شود. یعنی اگر بتوانید به درستی چانه بزنید، می توانید هزینه منصفانه تر یا ارزان تری را پرداخت کنید. 

واحد پول هند، سطح قیمت شهر سرینگر

 واحد رسمی پول هند، روپیه هندی است که آن را با علامت اختصاری (INR) و نماد (‎₹) نشان می دهند. در حال حاضر هر 1 روپیه هند (معادل 180 تومان) است. 

از جمله اسکانس های رایج هند می توان به ۵ روپیه (سبز)، ۱۰ روپیه (نارنجی-بنفش)، ۲۰ روپیه (قرمز-نارنجی)، ۵۰ روپیه (بنفش)، ۱۰۰ روپیه (آبی-سبز)، ۵۰۰ روپیه (خاکستری) و ۲۰۰۰ روپیه (ارغوانی) اشاره کرد. سکه های رایج هندی نیز شامل ۱، ۲، ۵ و ۱۰ روپیه و سکه های ۵۰ پیسه می شود. هر ۱ روپیه برابر با ۱۰۰ پیسه است.

سطح قیمت شهر سرینگر

جالب است بدانید حتا با وجود اتفاقات اخیر و پایین آمدن قابل توجه ارزش پول کشورمان، هند هنوز هم مقصد ارزانی برای ما ایرانی ها محسوب می شود. اگر بخواهیم به طور خاص هزینه های شهر سرینگر را با تهران مقایسه کنیم، خواهیم دید در اغلب موارد سرینگر حدود 30 تا 75% ارزان تر است. 

با این اوضاع اگر مایلید باز هم راه هایی کاربردی برای کاهش هزینه های سفر بیاموزید، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید:

چگونه بدون پول سفر کنیم؟ | راه هایی برای کاهش هزینه های سفر

واحد پول هند | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مدارک و هزینه های قبل از سفر 

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که در این مسیر هزینه هایی پیش روی شما قرار دارد: 

++ هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

 • 1- هزینه 1000 تومان بابت شناسه
 • 2- هزینه 3750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
 • 3- هزینه 100000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
 • 4- هزینه 36980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

+ از دیگر مدارکی که اغلب مورد نیاز است، گرفتن روادید یا ویزاست. ویزای توریستی یا مسافرتی هند هزینه ای برابر با 340000 تومان دارد.

ورود به صفحه اختصاصی مراحل و مدارک لازم جهت دریافت گذرنامه

مدارک و هزینه ها | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ویزا برای سفر به هند

سفر به کشور هند مستلزم دریافت ویزاست. برای این کار می توانید خودتان به سفارت هند در تهران بروید و یا آن را از آژانس های مسافرتی دریافت کنید. 

هزینه ویزا توریستی: بسته به نوع متفاوت است. 

 • ویزای گردشگری با اعتبار ۱ سال: 420000 تومان
 • ویزای گردشگری با اعتبار ۱ تا ۵ سال: 840000 تومان

هند چندین نوع ویزا از جلمه گردشگری، تجاری، دانشجویی، تحقیقاتی و ... دارد که برای سفر تفریحی به این کشور، ویزای گردشگری مناسب شماست. البته توجه داشته باشید ویزای توریستی هند تنها برای سفر و گشت و گذار در این شهر است و مطلقا نمی توانید برای سایر فعالیت ها از این ویزا استفاده کنید. 

+ برای گرفتن ویزا از سفارت هند، بعد از ثبت فرم ویزا، ۴ روز کاری وقت لازم دارید. البته اگر ملیتی به جز ایرانی داشته باشید یا فرم را به طور کامل پر نکرده باشید و یا شرایط پیش بینی نشده ای رخ دهد، گرفتن ویزا بیش از ۴ روز زمان خواهد برد.

مدارک لازم برای ویزا:

 • کپی از فرم درخواست ویزا، پس از آپلود در سایت سفارت هند
 • ۲ قطعه عکس جدید ۶×۴ 
 • پاسپورت و فتوکپی از تمام صفحات
 • فتوکپی شناسنامه
 • کپی از بلیت برگشت 

آدرس سفارت هند در تهران: تهران، منطقه ۷، خیابان دکتر بهشتی، خیابان میرعماد، پلاک ۲۲

ساعات کاری سفارت: 8:30 تا 17:00

برای پر کردن فرم ویزا باید به این لینک مراجعه کنید.

بسته به آن که ویزای خود را از چه آژانسی می گیرید، مدت زمان دریافت متفاوت خواهد بود. برای اطلاعات دقیق تر در این باره، خواندن مقاله زیر را از دست ندهید: 

ورود به صفحه اختصاصی مطلب سفارت هند و مراحل اخذ ویزا

ویزا برای سفر به هند | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

روش‌ های سفر به کشمیر و هزینه ها

در این جا انواع راه های سفر به کشمیر و شهر سرینگر را بررسی می کنیم و خواهیم دید سریع ترین راه و ارزان ترین راه ها چه هستند. 

راه‌های سفر به سرینگر عبارت است از:

۱- تورهای کشمیر

۲- شخصی:   ۱) هوایی

                  ۲) هوایی + زمینی

   3) راهی ماجراجویانه | مخصوص کوله گردها

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه پرداخت کنید. 

سفر به کشمیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

۱- تورهای کشمیر

باید بدانید کشمیر از جمله مقاصد پرطرفدار و معمول میان آژانس های گردشگری نیست و تورهای این منطقه به سختی پیدا می شوند و شما دست بازی برای انتخاب ندارید. اغلب این تورها هشت روزه هستند و به جهت مسیر پروازی، ترکیبی با شهر دهلی نو برگزار می شوند. یعنی شما در این سفر از هر دو شهر دهلی نو و سرینگر بازدید می کنید. 

۲- سفر شخصی 

برای سفر شخصی راه های بیشتری در اختیار دارید:

۱) مسیر هوایی

باید بدانید پرواز مستقیمی از تهران به مقصد سرینگر وجود ندارد. بنابراین سریع ترین راه برای دسترسی به پایتخت تابستانه کشمیر، استفاده از پروازهای تهران - دهلی نو و سپس دهلی نو - سرینگر است. در ادامه هزینه مسیر یک طرفه گفته شده است.

 • پروازهای تهران - دهلی نو: 1200000 تومان تا 2300000 تومان
 • پروازهای دهلی نو - سرینگر: 2300 روپیه هند (معادل 424,260 تومان) تا 3150 روپیه هند (معادل 581,060 تومان)

2) مسیر هوایی + زمینی

برای این مسیر ابتدا با هواپیما خودتان را به دهلی نو می رسانید و سپس بسته به سلیقه باقی راه را با اتوبوس، ماشین و یا ترکیبی از وسایل طی کنید.

تهران تا دهلی: پروازهای تهران - دهلی نو: 1200000 تومان تا 2300000 تومان

دهلی تا سرینگر: به چندین روش ممکن است که عبارت اند از:

 • اتوبوس دهلی - سرینگر: بین 755 روپیه هند (معادل 139,270 تومان) تا 2100 روپیه هند (معادل 387,370 تومان)
 • ماشین شخصی: بین 7550 روپیه هند (معادل 1,392,700 تومان) تا 11000 روپیه هند (معادل 2,029,090 تومان)

3) راهی ماجراجویانه | مخصوص کوله گردها

اگر به دنبال راهی ارزان تر با چاشنی ماجراجویی هستید و سفرهای کوله گردی خوراک شماست، این روش را از دست ندهید. در این راه مثل روش های قبل، ابتدا خود را هوایی به دهلی می رسانید و تا اینجا همه چیز عادی است؛ اما جذابیت ماجرا از این جا به بعد آغاز می شود. در شهر دهلی نو خود را به ایستگاه قطار برسانید و قطارهای دهلی نو به مقصد جامو (Jammu) را پیدا کنید. از آن جا که قطار مستقیمی بین دهلی نو تا سرینگر وجود ندارد، در این روش ابتدا با قطار به شهر جامو می روید و حدود 9 تا 10 ساعت در راه هستید. سپس از ایستگاه قطار جامو خود را به ایستگاه اتوبوس این شهر برسانید و سوار اتوبوس های شهر پاهالگام (Pahalgam) شوید. این اتوبوس ها هر 30 دقیقه یک بار حرکت دارند و با آن ها نزدیک 5 ساعت در راه هستید. پس از رسیدن به پاهالگام، راه چندانی تا سرینگر باقی نمی ماند. از آن جا که این شهر نیز بسیار زیبا و معروف است، می توانید یک تا دو روز را هم در این شهر بمانید. در هر حال از پاهالگام تا سرینگر یک ماشین سواری 90 دقیقه ای در انتظار شماست تا به سرینگر برسید. هزینه این مسیر عبارت است از:

 • قطار دهلی نو تا جامو: بین 325 روپیه هند (معادل 59,950 تومان) تا 2300 روپیه هند (معادل 424,260 تومان)
 • اتوبوس جامو تا پاهالگام: بین 220 روپیه هند (معادل 40,580 تومان) تا 510 روپیه هند (معادل 94,070 تومان)
 • اتوبوس پاهالگام تا سرینگر: بین 160 روپیه هند (معادل 29,510 تومان) تا 340 روپیه هند (معادل 62,710 تومان)

هزینه‌ ها در طول سفر به کشمیر

سفر شما به کشمیر و شهر سرینگر می تواند با هزینه های مختلفی همراه باشد که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. در این جا با ارایه متوسط قیمت این موارد به شما کمک می کنیم تا بتوانید یک شمای کلی از هزینه های سفر خود به هند به دست آورید.

+ تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و تک تک بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به به‌روزرسانی شان اقدام خواهد شد.

1- هزینه‌های حمل و نقل در سرینگر

2- هزینه های اقامت در سرینگر

3- هزینه‌های خوراک در سرینگر

4- هزینه های تفریح در سرینگر

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در سرینگر

6- هزینه سرویس موبایل در سرینگر

هزینه‌ های سفر به کشمیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

۱- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری سرینگر

سرینگر شهر چندان وسیعی محسوب نمی شود و به همین دلیل عجیب نیست که وسایل حمل و نقل متنوعی نداشته باشد و وسایلی چون مترو و قطار شهری را در میان آن ها نمی بینیم؛ اما در مقابل در این شهر زیبا گزینه های کاملا متفاوتی در پیش روی شماست که در این جا با آن ها آشنا می شویم.

تاکسی: اصلی ترین وسیله حمل و نقل درون شهری سرینگر تاکسی است و دو نوع تاکسی خصوصی و دولتی وجود دارد. ورودی تاکسی ها 40 روپیه هند (معادل 7,370 تومان) است و به ازای هر 1 کیلومتر هزینه ای برابر با 30 روپیه هند (معادل 5,530 تومان) به کرایه اضافه می کنند. بنابراین کرایه تاکسی در یک مسیر 5 کیلومتری، 190 روپیه هند (معادل 35,040 تومان) و در مسیر 10 کیلومتری 340 روپیه هند (معادل 62,710 تومان) خواهد بود. همچنین بد نیست بدانید کرایه مسیر 12 کیلومتری فرودگاه تا مرکز شهر سرینگر نیز حدود 400 روپیه هند (معادل 73,780 تومان) می شود. 

اتوبوس های شهری: دیگر وسیله حمل و نقل پر استفاده در سرینگر، اتوبوس ها هستند. این وسایل هر روز بین ساعت 4:00 تا 20:00 در حال ارایه خدمات اند و انواع مختلفی دارند. برای دسترسی به اغلب دیدنی های معروف شهر می توانید از اتوبوس ها استفاده کنید. کرایه این وسایل بسته به نوع اتوبوس متفاوت است. 

ریکشا: مگر می شود تا هند رفت و سوار ریکشا نشد؟ به محض آن که شما وارد شهری هندی شوید، ریکشاها را در خیابان ها خواهید دید. حتا اگر می ترسید سوار این وسایل شوید، یک دور امتحانی با آن ها بزنید. ریکشا نوعی وسیله نقلیه سه چرخ است که در کشور هند بسیار رایج بوده و برای گشت و گذار در مسافت های کوتاه، راه بسیار خوبی است. هزینه سفر با ریکشا درون شهر سرینگر در حدود 100 روپیه هند (معادل 18,440 تومان) است و اگر بتوانید به طرز موثری چانه بزنید، هزینه را پایین تر هم خواهید آورد. البته توجه داشته باشید که یا قبل از سوار شدن، چانه بزنید و یا در هنگام پیاده شدن به گونه ای هزینه ای را پرداخت کنید که از قیمتش مطمئن هستید. 

شیکارا (قایق): شیکارا یا قایق های سرینگر نه تنها یک وسیله برای گشت و گذار که یکی از معروف ترین جاذبه های منطقه محسوب می شوند. بسیاری از توریست ها به سرینگر می آیند که سوار بر این قایق ها در آبراه های اطراف گردش و زیبایی طبیعت منطقه را لمس کنند. همچنین با شیکارا می توانید بخش قدیمی تر شهر سرینگر را ببینید. هزینه این قایق ها بستگی به مدت زمان استفاده دارد و برای 1 ساعت در حدود 400 روپیه هند (معادل 73,780 تومان) است.

۲- هزینه های اقامت در سرینگر

سرینگر شهری گردشگرپذیر است و بنابراین اقامتگاه های گران و ارزان بسیاری در این شهر خواهید دید. خوب است بدانید یکی از اقامتگاه های متفاوت سرینگر، هتل های قایقی این شهر است. این هتل ها در کنار دیگر هتل ها در انواع 2 تا 5 ستاره وجود دارند. در بخش هتل ها، طیف این هتل ها را نیز در نظر گرفتیم. 

هتل ها: طیف هزینه هر نوع هتل در هر شب ارایه شده است.

هتل های ۲ ستاره: بین 500 روپیه هند (معادل 92,230 تومان) تا 7000 روپیه هند (معادل 1,291,240 تومان)

 هتل های ۳ ستاره: بین 660 روپیه هند (معادل 121,740 تومان) تا 8500 روپیه هند (معادل 1,567,940 تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین 1600 روپیه هند (معادل 295,140 تومان) تا 9500 روپیه هند (معادل 1,752,400 تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین 2000 روپیه هند (معادل 368,920 تومان) تا 23000 روپیه هند (معادل 4,242,660 تومان)

هتل آپارتمان: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. بیش از 100 هتل آپارتمان و مهمان خانه در شهر سرینگر به چشم می خورند که از اقامتگاه هایی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.
هزینه ها از شبی 550 روپیه هند (معادل 101,450 تومان) تا 8000 روپیه هند (معادل 1,475,700 تومان) متفاوت است. 

هاستل: برای اقامت ارزان تر می توانید به سراغ هاستل ها بروید. هزینه هاستل ها برای یک شب بین 600 روپیه هند (معادل 110,670 تومان) تا 4000 روپیه هند (معادل 737,850 تومان) متفاوت است. 

۳- هزینه‌ های خوراک در سرینگر

از جمله مواردی که در سفر مبلغ قابل توجهی را به خود اختصاص می دهند، هزینه های خوراک هستند. در این بخش نیز می توانید با توجه به سبک زندگی خود، طیف ارزان تا گرانی را برای سفر در نظر بگیرید.

رستوران و فست فود: مجموعه ای از رستوران های ارزان تا گران در سرینگر به چشم می خورد که هزینه های آن ها عبارت اند از:

رستوران ارزان: حدود 150 روپیه هند (معادل 27,660 تومان) تا 250 روپیه هند (معادل 46,110 تومان)

رستوران متوسط قیمت: حدود 250 روپیه هند (معادل 46,110 تومان) تا 450 روپیه هند (معادل 83,000 تومان)

رستوران لوکس: حدود 1000 روپیه هند (معادل 184,460 تومان) تا 8000 روپیه هند (معادل 1,475,700 تومان)

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد: بین 250 روپیه هند (معادل 46,110 تومان) تا 350 روپیه هند (معادل 64,560 تومان)

خوراکی های لازم: 

نان (500 گرمی): 29 روپیه هند (معادل 5,340 تومان)

شیر: هر لیتر 34 روپیه هند (معادل 6,270 تومان)

برنج سفید (کیلویی): حدود 29 روپیه هند (معادل 5,340 تومان)

جوجه (1 کیلو): 215 روپیه هند (معادل 39,650 تومان)

تخم مرغ 12 عددی: 64 روپیه هند (معادل 11,800 تومان)

یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 29 روپیه هند (معادل 5,340 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: 35 روپیه هند (معادل 6,450 تومان)

پیاز: 32 روپیه هند (معادل 5,900 تومان)

سیب زمینی: 26 روپیه هند (معادل 4,790 تومان)

کاهو: 20 روپیه هند (معادل 3,680 تومان)

سیب: 58 روپیه هند (معادل 10,690 تومان)

موز: 66 روپیه هند (معادل 12,170 تومان)

پرتقال: 71.25 روپیه هند (معادل 13,140 تومان)

هزینه‌ های خوراک در کشمیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

۴- هزینه های تفریح در سرینگر

در کنار هزینه های اقامت و خوراک، تفریح و گشت و گذار دیگر بخش مهم برای هزینه هاست. در این جا به هزینه تورهای معروف سرینگر پرداخته ایم. خوب است بدانید بازدید از مساجد و معابد تاریخی شهر رایگان است.

دیدنی ها و تورهای سرینگر:

1- قایق سواری در دریاچه دال (Dal Lake): یک ساعت 400 روپیه هند (معادل 73,780 تومان)

2- ورودی باغ نشاط | Nishat Bagh: نفری 10 روپیه هند (معادل 1,840 تومان)

3- ورودی باغ شالیمار | Shalimar Bagh: نفری 10 روپیه هند (معادل 1,840 تومان)

4- ورودی باغ چشمه شاهی | Chashme Shahi: نفری 10 روپیه هند (معادل 1,840 تومان)

5- ورودی باغ یادبود لاله ایندیرا گاندی | Indira Gandhi Memorial Tulip Garden: نفری 50 روپیه هند (معادل 9,220 تومان)

6- ورودی باغ پری محل | Pari Mahal: نفری 10 روپیه هند (معادل 1,840 تومان)

7- ورودی باغ گیاهشناسی یادبود جواهر لعل نهرو | Jawaharlal Nehru Memorial Botanical Garden: نفری 10 روپیه هند (معادل 1,840 تومان)

8- ورودی قلعه هری پاربات | Hari Parbat: نفری 30 روپیه هند (معادل 5,530 تومان)

9- تورهای گردش در سرینگر: از 3000 روپیه هند (معادل 553,390 تومان) به بالا

10- تور خوشمزه گردی در کشمیر: از 2700 روپیه هند (معادل 498,050 تومان) به بالا

۵- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در سرینگر

یکی از بخش های جذاب هر سفر خرید سوغاتی و گردش در بازارهای محلی یا به روز آن شهر است. کشمیر نیز مانند هر جای دیگری، صنایع دستی مخصوص به خود را دارد که از آن جمله می توان به ادویه ها، میوه خشک شده، زعفران، شال کشمیری، قالیچه، لوازم مسی و نقره ای، محصولات چرمی و ... اشاره کرد.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارایه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:

 ورود به صفحه اختصاصی روش های چانه زنی برای خرید سوغاتی در سفر

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در سرینگر در اغلب اوقات حدود 30 تا 60 درصد ارزان تر از موارد مشابه در تهران هستند:

هزینه یک شلوار جین برند حدود 2140 روپیه هند (معادل 394,750 تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود 3580 روپیه هند (معادل 660,370 تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 3115 روپیه هند (معادل 574,600 تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 3100 روپیه هند (معادل 571,830 تومان)

سوغاتی های کشمیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

۶- هزینه سرویس موبایل در هند

نرخ مکالمه موبایلی در کشور هند به نسبت مکالمه در ایران حدود 3 درصد کمتر است و هزینه هر یک دقیقه مکالمه با اپراتورهای تلفن همراه هندی در حدود 0.93 روپیه یا حدود 60 تومان است. بنابراین به صرفه است که در طی اقامت خود در هند، از سیمکارت های این کشور استفاده کنید.

به طور کلی در کشور هند ۱۰ اپراتور تلفن همراه وجود دارد که هر یک از این اپراتورها در مناطق مشخصی از کشور هند، آنتن دهی و خدمات بهتری ارایه می دهند. به طور مثال برای سفر به شهر سرینگر، سیمکارت های بی‌اس‌ان‌ال (BSNL)، ایرتل (Airtel)، جیو (Jio) و وودافون (Vodafone) گزینه های مناسبی برای گردشگران هستند. 

چند نکته برای خرید سیمکارت در سفر به کشمیر:

 • 1- اگر صرفا به قصد کشمیر به هند می روید، سیمکارت اعتباری خود را از دهلی و یا دیگر شهرهای هند نخرید. چرا که این سیمکارت ها در ایالت جامو و کشمیر کار نمی کنند. باید سیمکارت اعتباری را از شهر سینگر یا دیگر شهرهای ایالت جامو و کشمیر بخرید. همچنین باید بدانید که این سیمکارت ها را در دیگر ایالت های هند نیز نمی توانید استفاده کنید.
 • 2- اگر سیمکارتی که تهیه کرده اید، دایمی است، در این باره مشکلی نخواهید داشت و از آن می توانید در کشمیر استفاده کنید. 
 • 3- با آن که سیمکارت ها و نرخ تماس موبایلی در هند بسیار ارزان هستند؛ اما خرید سیمکارت خود چالشی بزرگ محسوب می شود. این سیمکارت ها در فرودگاه های بین المللی هند به فروش می رسند و البته برای تهیه آن ها باید مدارکی را به همراه داشته باشید. همچنین می توانید برای خرید سیمکارت به فروشگاه های موبایل فروشی مرکز شهر سرینگر و یا مراکز خرید بزرگ بروید.

مدارک لازم برای خرید سیمکارت هندی

 • ۲ عکس رنگی پاسپورت
 • فتوکپی از صفحه اول پاسپورت و به همراه داشتن پاسپورت
 • فتوکپی از ویزای هند و به همراه داشتن اصل ویزا
 • فتوکپی از مدرکی برای نشان دادن محل زندگی خودمدرکی از محل اقامت خود در هند

با همه این ها اگر ترجیح می دهید از سیمکارت ایرانی خود استفاده کنید، لازم است از نرخ رومینگ این سیمکارت ها اطلاع داشته باشید.

++ هزینه های زیر برای هر یک دقیقه و به تومان هستند. 

نوع ارتباط همراه اول با Ta Ta DOCOMO همراه اول با RELIANCE, MTNL, AIRCEL, BSNL, VODAFONE, SPICE,AIRTEL ایرانسل با Vodafoneو Loop ایرانسل با Airtel رایتل با MTNL
مکالمه داخلی 3,750 8,800 10,000 2,000 2,110
مکالمه با ایران 3,750 23,300 10,000 2,000 9,770
دریافت مکالمه 3,000 10,500 4,000 2,000 1,710
ارسال پیامک 1,500 3,600 2,000 1,000 1,470
اینترنت (هر مگابایت) 1,500 - 44,032 1,500 45,000
هزینه سرویس موبایل در هند | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امنیت در سفر به کشمیر

در مجموع هنگامی که تصمیم می گیرید به کشوری مانند هند سفر کنید، لازم است توجه به نکات ایمنی را در اولویت قرار دهید. حال این نکات بسته به مقصد شما می تواند متفاوت باشد و با موضوعات مختلفی مواجه شوید. 

منطقه کشمیر به سبب موقعیت استراتژیکش در میان چندین کشور همواره مرکز بحث و جنگ قرار داشت. کشور هند و پاکستان سال ها بر سر مالکیت این منطقه در جنگ بوده اند. از طرفی اغلب مردم این منطقه مسلمان اند و با حاکمیت هندی خود موافقتی ندارند و ترجیح می دهند به پاکستان ملحق شده و یا به صورت خودمختار اداره شوند. همین موضوع به تنش ها و ناآرامی های منطقه کشمیر هند دامن می زند. با همه این ها، شهرهای معروف کشمیر هند مانند سرینگر و پاهالگام و ... از آن جا که پذیرای گردشگران مختلفی از سرتاسر دنیا هستند و منبع درآمدی مردم محلی هستند، همواره یکی از امن ترین نقاط کشمیر محسوب می شوند. رفتار مردم منطقه نیز با گردشگران بسیار دوستانه است و از آن ها به گرمی استقبال می کنند. این تمام داستان امنیت سرینگر نیست و باید بدانید آمار جرایمی مانند جیب بری، کیف زنی، ماشین دزدی، حمله مسلحانه، گروگان گیری و پخش مواد مخدر در این شهر بسیار پایین است.

با همه این ها باید بدانید اخیرا اتفاقاتی در منطقه کشمیر روی داد که باعث شد گردشگری این منطقه تحت تاثیر قرار بگیرد. فروردین امسال (97) اعتراضات خشونت آمیز ساکنان کشمیر حادثه ساز شد. در طی این حوادث، معترضان که خشم خود را با پرتاب سنگ نشان می دادند، باعث جراحت شدید دو خانم بومی شدند و یک مرد هندی نیز بر اثر جراحات وارده از دنیا رفت. گرچه هر سه این قربانیان هندی بودند؛ اما پخش و انتشار این اخبار توانست درصدی از مسافران کشمیر را کاهش دهد. باید بدانید تا به حال گزارشی از مجروحیت و یا حوادثی برای گردشگران کشمیر منتشر نشده است. در نظر داشتن این وقایع خوب است، اما نگاهی به تجربه مسافران کشمیر نشان می دهد می توان به این منطقه سفر کرد و در کمال آرامش از زیبایی های طبیعی آن لذت برد.

همچنین همان طور که متوجه شدید مردم این منطقه مسلمان اند و لازم است در هنگام سفر به این منطقه به فرهنگ مردم توجه نشان دهید و به ارزش های آن ها احترام بگذارید. لباس و دامن های کوتاه را از چمدان تان حذف و توجه کنید که به کشمیر سفر می کنید نه تایلند!

سفر به کشمیر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به سرینگر

سرینگر اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب دارد و با کوه های هیمالیا احاطه شده است. سرینگر بر خلاف دیگر شهرهای هند که اقلیم گرمسیری دارند و فصل پاییز و زمستانی ندارند، پاییز های رنگین و زمستان های سرد و پر برفی در آن به چشم می خورد و در هر فصل ویژگی های متمایزی را به نمایش می گذارد. از این جهت در کشور هند منطقه متفاوتی محسوب می شود. در این جا به صورت مختصر به وضعیت آب و هوایی این شهر زیبا در طی 4 فصل می پردازیم:

بهار: پرباران ترین زمان در سرینگر را در سه ماه نخست سال خواهید دید. بد نیست بدانید متوسط بارش سالانه سرینگر به 720 میلی لیتر می رسد. در کنار بارش باران، آب و هوای مطبوع بهاری، از جمله دلایل محبوبیت این شهر نزد گردشگران می شود. اولین فصل سال همچنین زمان برگزاری فستیوال لاله های سرینگر است و از این جهت بسیار مورد توجه است.

تابستان: سرینگر شهری خوش آب و هواست و متوسط دمای روزهای تابستانی اش به 24 درجه سانتیگراد می رسد. به همین دلیل است که این خطه را با نام پایتخت تابستانی کشمیر می شناسند و بیشترین گردشگر را در این زمان به خود جذب می کند. 

پاییز: فصل پاییز سرینگر نقطه مقابل بهار این شهر است و خشک ترین فصل سال محسوب می شود. در دو ماه مهر و آبان متوسط دمای روزانه سرینگر در حدود 15 تا 8 درجه سانتیگراد است؛ اما با ورود به ماه آخر و نزدیکی به زمستان، دما افت قابل توجهی خواهد داشت و سرینگر حال و هوایی زمستانه به خود می گیرد. 

زمستان: سرینگر زمستان های سرد و بارش برف قابل توجهی دارد. روزها دما در حدود 2 تا 3 درجه سانتیگراد است و شب ها به زیر صفر نیز می رسد. همچنین به جهت وجود ارتفاعات، سرینگر مقصد محبوبی برای تفریحات زمستانه محسوب می شود.

پربازدیدترین فصل سفر: شش ماه نخست سال و دو فصل بهار و تابستان، زمان اوج سفر به کشمیر هستند. 

بهترین فصل سفر: بهترین فصل سفر به سرینگر بسته به سلیقه شما می تواند متفاوت باشد. در صورتی که از دیدن طبیعت رنگین پاییز لذت می برید و یا به دنبال مقصد زمستانه جذابی هستید، سرینگر دست رد به سینه شما نمی زند و با آغوش گرم از شما پذیرایی می کند. 

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مساله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع راه های برقراری ارتباط برای شما تهیه کردیم تا نشان بدهیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

راهنمای برقراری ارتباط | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزیی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به به‌روزرسانی هزینه ها اقدام می کند. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی در تصمیم گیری شما برای سفر به کشمیر موثر بود؟

شما تجربه ای از سفر به کشمیر و یا دیگر بخش های کشور هند دارید؟ هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

کارناوال مشتاقانه از خواندن تجربیات سفر شما استقبال می کند.

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما و دیگر دوستان‌تان در کارناوال در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به سرینگر
دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X