هزینه های سفر به ترابزون | ترکیه

ترابزون شهری ساحلی و زیباست که در کناره دریای سیاه جا خوش کرده و به سبب طبیعت جذابش، در جذب گردشگران کشور ترکیه دست دارد. این شهر کوچک که در شرق کشور وسیع ترکیه قرار گرفته، فاصله چندانی با مرز ایران ندارد و یکی از مقاصد پرطرفدار سفرهای زمینی برای ایرانی ها محسوب می شود. 

در این مقاله توضیح داده ایم که برای سفر به کشور ترکیه لازم نیست درآمدی آن چنانی داشته باشید و ترابزون بیش از آن که فکر می کنید در دسترس شما قرار دارد. برای این کار تمام هزینه های لازم قبل و در حین سفر را با دقت زیادی ذکر کرده ایم تا بدانید سفر به ترابزون با چه هزینه هایی همراه است. اگر دنبال سفری بدون کم ترین سختی هستید، به شما نشان خواهیم داد هزینه های این سفر لوکس چقدر خواهد بود و یا اگر دنبال سفری پرمسئولیت و صد البته پرهیجان هستید و می خواهید هزینه ها به صورت حداقلی مدیریت شوند، به شما نشان خواهیم داد که چگونه از پس سفر خود برآیید.

همراه کارناوال باشید و این بار با آمادگی به سفری خارجی بروید و سفری متفاوت را تجربه کنید.

هزینه های سفر به ترابزون | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دانستنی و توصیه هایی از شهر ترابزون

1- زبان رسمی و رایج میان مردم ترابزون ترکی است اما تاریخی و وجود تعداد بالایی از مردمان گرجستان، روسیه و ارمنستان در شهر ترابزون، افراد زیادی را خواهید دید که به زبان روسی و ارمنی هم تسلط داشته باشند. 

2- ساعت رسمی ترکیه 31 دقیقه از ایران عقب تر است.

3- دین رسمی اغلب مردم ترابزون و ترکیه اسلام می باشد.

4- کد تلفن کشور ترکیه: 90+ و کد تلفن شهر ترابزون: 0462 می باشد.

5- بیمه مسافرتی جامع برای تحت پوشش قرار دادن سرقت، خسارات مالی و مشکلات پزشکی در ترابزون بسیار توصیه می شود.

6- قوانین برخی از بیمه ها شامل فعالیت های هیجانی و مخاطره آمیز مانند غواصی، موتورسواری، اسکی و حتی پیاده روی در طبیعت نمی شود. بنابراین توصیه می کنیم با دقت قوانین بیمه خود را مطالعه کنید. 

هزینه های سفر به ترابزون | Photo by : hayazici
Photo by : hayazici

واحد پول ترکیه، سطح قیمت شهر ترابزون

واحد پول کشور ترکیه لیر ترکی می باشد و با نماد (₺) نشان داده می شود. در حال حاضر هر 1 لیر ترکیه (معادل 2,050 تومان) است.

از جمله اسکناس های رایج ترکیه می توان به 5 لیر (قهوه ای و بنفش)، 10 لیر (قرمز)، 20 لیر (سبز)، 50 لیر (نارنجی)، 100 لیر (آبی) و 200 لیر (بنفش) و سکه هایی چون 1، 5، 10، 25، 50 و 100 کروش ترکیه اشاره کرد. خوب است بدانید که هر لیر برابر 100 کروش می باشد.

 برای خرید لیر ترکی دو راه در پیش رو دارید: 

۱- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های ترابزون به لیر تبدیل کنید.

۲- در ایران لیر تهیه کرده و با خود به ترکیه ببرید. 

توصیه می کنیم برای راهنمایی بیشتر درباره چگونگی استفاده از پول در ترکیه و دانستنی های بسیار در این زمینه، مطلب زیر را بخوانید:

راهنمای استفاده از پول و تبدیل آن در ترکیه

 

واحد پول ترکیه | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

مدارک و هزینه های قبل سفر 

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که طبیعتا در حین انجام آن، هزینه هایی در پیش روی شما قرار دارد.

++ هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

  • 1- هزینه 1000 تومان بابت شناسه
  • 2- هزینه 3750 تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری
  • 3- هزینه 100000 تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه
  • 4- هزینه 36980 تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

+ از دیگر مدارکی که اغلب مورد نیاز است، گرفتن روادید یا ویزا است که البته این موضوع شامل کشور ترکیه نمی شود و نیازی به گرفتن ویزا ندارید.

مدارک سفر خارجی | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

روش‌ های سفر به ترابزون و هزینه ها

اغلب اوقات محتمل ترین راهی که برای سفر به جایی، خصوصا شهری خارجی به ذهنمان می رسد، استفاده از خطوط هوایی و هواپیماهاست. اما باید بدانید راه های متفاوت دیگری هم وجود دارد که انتخاب هر یک، سفری با هیجان و البته با هزینه متفاوتی را پیش روی شما قرار می دهد. هر یک از این راه ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و مناسب مسافران با روحیه های مختلف هستند. در این قسمت تمام راه های ممکن برای سفر به ترابزون به همراه طیف هزینه ها گفته شده اند.

در هر حال حتی اگر روش سفر همیشگی شما به یک شکل بوده، خواندن باقی روش ها را از دست ندهید. چرا که شاید این بار هوس سفری متفاوت را کردید. همراه ما باشید تا هزینه و نحوه سفر تک تک روش ها را به شما توضیح دهیم.  

راه‌های مختلف سفر به ترابزون عبارت اند از:

1- تورهای ترابزون

2- شخصی : 1) هوایی

                  2) زمینی

   3) ماشین شخصی     

عوارض خروج از کشور

خوب است بدانید که عوارض خروج از کشور برای بار اول 220 هزار تومان، بار دوم 330 هزار تومان و بار سوم به بعد 440 هزار تومان است که می توانید آن را به صورت اینترنتی در این جا و یا حضوری در فرودگاه و یا پایانه های مرزی زمینی پرداخت کنید. 

روش‌ های سفر به ترابزون | Photo by : Ulaş YURTSEVER
Photo by : Ulaş YURTSEVER

1- تورهای ترابزون

باید بدانید که تورهای ترابزون، چندان رایج نیستند و معدود آژانس های مسافرتی را پیدا می کنید که برای سفر به ترابزون خدامت ارایه بدهند. بنابراین طیف هزینه این تورها چندان متغیر نیستند. همچنین خوب است بدانید تورهای این شهر زیبا و ساحلی ترکی اغلب به دو صورت ارائه می شود: تورهای مخصوص ترابزون و تورهای ترابزون-باتومی. 

تورهای مخصوص ترابزون: از آن جا که پرواز مستقیمی از ایران به مقصد شهر ترابزون وجود ندارد، تورهای ترابزون به صورت زمینی سفر را طی می کنند. این تورها معمولا از شهر تهران و یا تبریز حرکت می کنند. هزینه تورهای ترابزون بسته به شهر مبدأ، آژانس مسافرتی، تعداد روزهای سفر و هتل محل اقامت متفاوت است. 

تورهای ترکیبی ترابزون-باتومی: از آن جا که شهر ترابزون به شهر باتومی گرجستان بسیار نزدیک است و هر دو این ها در حاشیه دریای سیاه قرار دارند، تعدادی از تورها به صورت زمینی و ترکیبی شما را به گردش در این دو شهر ساحلی می برند. طیف هزینه این تورها نیز بسته شهر مبدأ، آژانس مسافرتی، تعداد روزهای سفر و هتل محل اقامت شما متفاوت هستند. 

+ طیف هزینه ها: حدود 1100000 تومان تا 2500000 تومان

سفر به ترابزون | Photo by : Ahmet YAPAN
Photo by : Ahmet YAPAN

2- شخصی

 اگر ترجیح می دهید خود برای سفرتان برنامه ریزی کنید و تمام چند و چون سفر را به عهده بگیرید، باید بدانید که راه ها و هزینه های مختلفی در برابر شماست:

1) هوایی

همان طور که بالاتر هم اشاره کردیم، از ایران پرواز مستقیمی به مقصد ترابزون وجود ندارد. با این حال اگر هنوز هم اصرار دارید که با هواپیما به ترابزون بروید و به هر دلیلی سفر زمینی را نمی خواهید، می توانید از پروازهایی با یک بار توقف استفاده کنید. با استفاده از این پروازها ابتدا به استانبول یا آنکارا می روید و سپس به ترابزون خواهید رفت. در زیر طیف هزینه پروازهای یک طرفه این پروازها گفته شده اند:

تهران-ترابزون (1 بار توقف): حدود 222 دلار (معادل 2,442,000 تومان) تا 325 دلار (معادل 3,575,000 تومان)

اگر در یکی از شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و یا آدانا ترکیه هستید، میتوانید از طریق خطوط هوایی خود را به ترابزون برسانید. همچنین از چندین شهر اروپایی پروازهایی به مقصد ترابزون وجود دارد. در زیر هزینه برخی از پروازهای یک طرفه به سوی ترابزون آمده اند:

استانبول-ترابزون: حدود 308 لیر ترکیه (معادل 632,510 تومان) تا 350 لیر ترکیه (معادل 718,760 تومان)

ازمیر-ترابزون: 356 لیر ترکیه (معادل 731,080 تومان)

آدانا-ترابزون: 186 لیر ترکیه (معادل 381,970 تومان)

سفر هوایی ترابزون | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

2) زمینی

برای سفر زمینی به شهر ترابزون، می توانید از اتوبوس، تاکسی، مینی بوس و یا ماشین شخصی استفاده کنید.

اتوبوس: برای سفر به ترابزون می توانید از اتوبوس های تهران -ترابزون و تبریز-ترابزون استفاده کنید. 

1- بلیت تهران - ترابزون: 180000 تومان

2- بلیت تبریز - ترابزون: بین 160000 تومان تا 180000 تومان

ترکیبی: باید ابتدا خود را به مرز بازرگان (نزدیک ترین شهر: ماکو) برسانید و سپس با استفاده از تاکسی و اتوبوس به ترابزون بروید.

هزینه ماشین کرایه ای و تاکسی از مرز بازرگان تا دوگوبایزید: 7 لیر ترکیه (معادل 14,370 تومان) تا 10 لیر ترکیه (معادل 20,530 تومان) فراموش نکنید که پیش از سوار شدن، برای کرایه با راننده طی کنید.

اتوبوس دوگوبایزید تا ترابزون: 90 لیر ترکیه (معادل 184,820 تومان) تا 100 لیر ترکیه (معادل 205,360 تومان)

+ اگر بخواهید پیش و یا پس از سفر خود به ترابزون، به شهرهای دیگری هم بروید، می توانید شهرهای دیگری چون باتومی، باکو و ایروان را در نظر داشته باشید. باید بدانید مقصدِ نهاییِ اتوبوس هایی که از این شهرها حرکت می کند ترابزون نبوده و در واقع به سوی استانبول می روند. اما همه آن ها در شهر ترابزون هم توقف دارند. 

هزینه های سفر به ترابزون | Photo by : Jhonatan Dias
Photo by : Jhonatan Dias

3) ماشین شخصی

برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به ترابزون سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید برای چندین مورد هزینه کنید:

1- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: 109000 تومان

2- هزینه پلاک بین المللی: 328000 تومان

3- دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 100000 تومان

4- برچسب CD و IR: برابر با 4400 تومان

5- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: 18000 تومان

6- بیمه بین المللی ماشین: هزینه بسته به نوع ایرانی یا خارجی متفاوت

+ برای گرفتن گواهینامه و پلاک ترانزیت می توانید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید. 

+ برای کاپوتاژ ماشین یا گرفتن مجوز خروج از کشور باید به گمرک شهر و یا مرکز استان خود مراجعه کنید.

+ آخرین هزینه به هنگام خروج از مرز، پرداخت عوارض خروج از کشور است که می توانید آن را در شعب بانک ملی سراسر کشور بپردازید تا قبل از خروج از کشور و لب مرز معطل نشوید. در صورتی که از مرز بازرگان خارج می شوید، لازم است هزینه ای 3 هزار تومانی به حساب شهرداری قطور پرداخت کنید. 

کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.

+ اگر قبلا هم به ترکیه سفر کرده اید و برای سفر به تفلیس نیز می خواهید از مرز بازرگان یا رازی وارد ترکیه شوید و از سفر پیشین شما با ماشین، هنوز سه ماه نگذشته؛ عبور از مرز با باک پر به معنای قاچاق سوخت برداشت می شود و در این زمان شما باید پول بنزین موجود در باک تان را با نرخ ترکیه بپردازید. 

سفر به ترابزون | Photo by : Ibrahim Selek
Photo by : Ibrahim Selek

مرزهای سفر به ترکیه و شهر ترابزون

پیش از آن که به ادامه راه های سفر شخصی بپردازیم، خوب است درباره مرزهای زمینی ایران و ترکیه بیشتر بدانید، چرا که در موارد بعدی به کارتان خواهد آمد.

در کل ایران با ترکیه سه پایانه مرزی مشترک دارد که عبارت اند از : 1- مرز بازرگان 2- مرز رازی  3- مرز سرو

1- مرز بازرگان بزرگ ترین و مهم ترین مرز برای سفر به ترکیه است و انتخاب بسیاری برای خروج از کشور می باشد. این پایانه امکانات مناسبی دارد و در شمال آذربایجان غربی و نزدیکی شهر ماکو قرار گرفته است.

ساعت کاری: 24 ساعته

فاصله تا ترابزون: 580 کیلومتر 

2- مرز رازی میان دو پایانه مرزی بازرگان و سرو قرار داشته و در نزدیکی شهرستان خوی می باشد. رفت و آمد از این مرز زیاد نیست و به نسبت مرز بازرگان معطلی بیش تری دارد.

 در صورتی که می خواهید از این مرز عبور کنید، علاوه بر عوارض خروج از کشور، لازم است 3000 تومان هم به حساب شهرداری قطور واریز کنید.

ساعت کاری: 9 تا 17 (به وقت ایران) در نیمه اول و 9:30 تا 16:30 در نیمه دوم سال

فاصله تا ترابزون: 691 کیلومتر

3- مرز سرو در نزدیکی شهر سرو، یکی از شهرستان های ارومیه قرار دارد.

ساعت کاری: 24 ساعته

فاصله تا ترابزون: 784 کیلومتر

+ خوب است بدانید که مرزهای زمینی همیشه و در تمام روزها باز بوده و هیچ گاه تعطیلی ندارند. 

اگر بخواهید مستقیم به سوی شهر ترابزون بروید، بهترین راه، خروج از مرز بازرگان است و می توانید از این مسیر استفاده کنید:

مرز بازرگان، دوگوبایزید، آگری، ارزروم، بیبورت و در نهایت ترابزون

فاصله مرز بازرگان تا ترابزون در حدود 580 کیلومتر است و اگر بخواهید یکسره برانید، می توانید در حدود 8 ساعت خود را به ترابزون برسانید.

هزینه های سفر به ترابزون | Photo by : Ibrahim Selek
Photo by : Ibrahim Selek

نکاتی درباره بیمه ماشین، پیش از خروج از کشور

گرفتن بیمه ماشین یکی از ارکان مهم برای خروج خودرو از کشور است. برای تهیه آن چند راه پیش رو دارید. 

۱- اگر می خواهید کار بیمه را به لحظات آخر موکول نکنید و از وقت خود به خوبی استفاده کنید، می توانید با شعب بیمه در مرز بازرگان  تماس گرفته و پس از هماهنگی هزینه را برای آن ها واریز کنید. کارکنان بیمه، بیمه نامه را با پست پیشتاز برای شما ارسال می کنند.

۲- اگر از مرز بازرگان خارج می شوید، می توانید بیمه را در شعبات بیمه آن جا و حداکثر ظرف یک ساعت تهیه کنید. 

۳- اگر می خواهید از مرز رازی از کشور خارج شوید، معطلی بسیار و هزینه بیش تری در انتظار شماست. حداقل نصف روز منتظر می شوید  و گاه باید شب دوباره به خوی برگشته و فردا صبحش دوباره برای دریافت بیمه نامه مراجعه کنید.

۴- می توانید از بیمه آکسای ایران استفاده کنید که برای دریافت آن باید به شعب مرکزی بروید.

۵- اگر در مرز هستید و تازه به فکر بیمه نامه افتاده و همچنین همراهی دارید، همراه شما می تواند از مرز خارج شده و بیمه را از ترکیه دریافت کرده و برای شما بیاورد.

۶- می توانید از رانندگان ترانزیت و یا افرادی که به ترکیه رفت و آمد دارند، بخواهید که بیمه نامه را برای شما در ترکیه بگیرند.

سفر به ترابزون | Photo by : hayazici
Photo by : hayazici

هزینه‌ ها در طول سفر به ترابزون

در طول سفر به ترابزون هزینه های متفاوتی پیش روی شماست که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. دانستن متوسط قیمت این موارد کمک بزرگی در طی سفر شما خواهد بود. کارناوال برای راهنمایی بهتر شما در هنگام سفر به ترابزون، به صورت جزئی درباره هزینه‌های زیر به شما اطلاعات می‌دهد.

خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و تک تک بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به  بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

1- هزینه‌های حمل و نقل در ترابزون

2- هزینه های اقامت در ترابزون

3- هزینه‌های خورد و خوراک در ترابزون

4- هزینه های تفریح در ترابزون

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در ترابزون

6- هزینه سرویس موبایل در ترابزون

هزینه‌ های سفر به ترابزون | Photo by : Ibrahim Selek
Photo by : Ibrahim Selek

1- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری در ترابزون

در کل برای گشت و گذار در شهر ساحلی ترابزون دو نوع وسیله نقلیه پیش روی شماست. دُلموش و تاکسی! 

دُلموش: دُلموش ها در واقع نوعی ون یا مینی بوس هستند که در کشور ترکیه استفاده می شوند و هزینه آن ها در شهر ترابزون برای یک مسیر 1.75 لیر ترکیه (معادل 3,590 تومان) است.

تاکسی: هزینه تاکسی ها قدری بالاتر است و ورودی آن ها از 3 لیر ترکیه (معادل 6,160 تومان) شروع می شود. تاکسی های ترابزون به ازای هر یک کیلومتر، هزینه ای برابر 3.25 لیر ترکیه (معادل 6,670 تومان) به کرایه شما می افزایند. همچنین باید بدانید که راننده تاکسی به ازای هر یک ساعت انتظار، هزینه ای برابر 20 لیر ترکیه (معادل 41,070 تومان) به کرایه شما اضافه می کند. 

البته این را هم بدانید که ترابزون شهر کوچکی است و اغلب دیدنی ها و جاذبه هایش در فاصله 1.5 کیلومتری تا 500 متری از هم قرار دارند و بنابراین به راحتی و با پای پیاده می توانید در شهر گردش کنید. 

هزینه های به صورت خلاصه عبارت اند از:

دلموش: 2 لیر ترکیه (معادل 4,100 تومان)

تاکسی: بالای 4 لیر ترکیه (معادل 8,210 تومان)

بنزین (لیتری): بین 5.5 لیر ترکیه (معادل 11,290 تومان) تا 6.5 لیر ترکیه (معادل 13,340 تومان)

هزینه‌ های حمل و نقل | Photo by : Ibrahim Selek
Photo by : Ibrahim Selek

2- هزینه های اقامت در ترابزون

در شهر توریستی ترابزون گزینه های اقامتی متنوعی با هزینه های مختلف وجود دارد. در زیر به این موارد پرداخته ایم:

هتل ها: انواعی از هتل های لوکس ۵ ستاره تا هتل های ارزان به چشم می خورد. البته تعداد این هتل ها چندان بالا نیستند و به طور مثال در کل دو هتل 5 ستاره در این شهر پیدا می شود.

++ طیف هزینه هر نوع هتل در هر شب ارائه شده است.

 هتل های ۳ ستاره: بین 250 لیر ترکیه (معادل 513,400 تومان) تا 600 لیر ترکیه (معادل 1,232,170 تومان)

هتل های ۴ ستاره: بین 350 لیر ترکیه (معادل 718,760 تومان) تا 1300 لیر ترکیه (معادل 2,669,700 تومان)

هتل های ۵ ستاره: بین 500 لیر ترکیه (معادل 1,026,800 تومان) تا 2000 لیر ترکیه (معادل 4,107,230 تومان)

 

آپارتمان و خانه: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. باید بدانید در این شهر هاستلی وجود ندارد، اما حدود 200 آپارتمان، خانه ویلایی و سوئیت در این شهر به چشم می خورند که از اقامتگاه هایی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان و خانه های ویلایی ترابزون از شبی 100 لیر ترکیه (معادل 205,360 تومان) تا 1000 لیر ترکیه (معادل 2,053,610 تومان)

3- هزینه‌ های خورد و خوراک در ترابزون

این که در مدت اقامت خود بخواهید غذا را در رستوران صرف و یا خود خرید کنید تا هزینه ها کم تر شوند، از جمله راه های پیش روی شماست. در این جا به بررسی این دو گزینه پرداخته ایم:

رستوران و فست فود: 

رستوران ارزان: بین 18 لیر ترکیه (معادل 36,960 تومان) تا 25 لیر ترکیه (معادل 51,340 تومان)

رستوران متوسط: بین 25 لیر ترکیه (معادل 51,340 تومان) تا 45 لیر ترکیه (معادل 92,410 تومان)

رستوران لوکس: بین 180 لیر ترکیه (معادل 369,650 تومان) تا 720 لیر ترکیه (معادل 1,478,600 تومان)

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد: بین 15 لیر ترکیه (معادل 30,800 تومان) تا 20 لیر ترکیه (معادل 41,070 تومان)

وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر، از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، لازم است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. 

خوراکی های لازم: 

نان (500 گرمی): حدود 1 لیر ترکیه (معادل 2,050 تومان)

شیر: هر لیتر حدود 3 لیر ترکیه (معادل 6,160 تومان)

برنج سفید (کیلویی): حدود 3.5 لیر ترکیه (معادل 7,180 تومان)

تخم مرغ 12 عددی: حدود 7 لیر ترکیه (معادل 14,370 تومان)

یک بطری آب 1.5 لیتری: حدود 1.5 لیر ترکیه (معادل 3,080 تومان)

میوه و سبزیجات (1 کیلوگرم): 

گوجه فرنگی: 3 لیر ترکیه (معادل 6,160 تومان)

پیاز: 3 لیر ترکیه (معادل 6,160 تومان)

سیب زمینی: 3 لیر ترکیه (معادل 6,160 تومان)

کاهو: 2 لیر ترکیه (معادل 4,100 تومان)

سیب: 3 لیر ترکیه (معادل 6,160 تومان)

موز: 6 لیر ترکیه (معادل 12,320 تومان)

پرتقال: 3 لیر ترکیه (معادل 6,160 تومان)

 | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- هزینه های تفریح در ترابزون

گرچه ترابزون شهر کوچکی است، اما با این حال جاذبه ها، دیدنی ها و تفریحات خاص خودش را دارد. در اینجا طیف هزینه و یا ورودی های هر یک را گفته ایم:

1) موزه ایاصوفیه: 30 لیر ترکیه (معادل 61,600 تومان)

2) موزه ترابزون: 5 لیر ترکیه (معادل 10,260 تومان)

3) عمارت آتاتورک: 2 لیر ترکیه (معادل 4,100 تومان)

4) پارک ملی آلتیندر وادیسی : 9 لیر ترکیه (معادل 18,480 تومان)

5) تور تفریحات آبی و دریایی ترابزون: حدود 34 دلار (معادل 374,000 تومان)

6) حمام میدان: 35 لیر ترکیه (معادل 71,870 تومان)

8) صومعه سوملا: 15 لیر ترکیه (معادل 30,800 تومان)

9) تورهای اوزون گل: بین 60 دلار (معادل 660,000 تومان) تا 100 دلار (معادل 1,100,000 تومان)

10) قلعه ترابزون: 3 لیر ترکیه (معادل 6,160 تومان)

ورود به صفحه آشنایی با دریاچه اوزون گل

تورهای اوزون گل | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در ترابزون

سوغاتی: علاوه بر سوغات شناخته شده ترکیه مانند قهوه، شیرینی جات، صنایع دستی، پوشاک و ... ، سوغاتی های به خصوصی در شهر ترابزون به چشم می خورد. از جمله سوغاتی های ترابزون می توان از چای، دستبندهای طلا، صنایع دستی مسی و چرمین یاد کرد. این شهر ساحلی همچنین یک سوغاتی ویژه دارد که آن، ساز کمانج می باشد. کمانج نوعی آلت موسیقی محلی است که ظاهری شبیه ویالون دارد.

 معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارائه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند. برای آن که بتوانید در خرید سوغاتی خود در بازارهای محلی موفق تر عمل کنید، پیشنهاد می شود این مقاله آموزشی را بخوانید:
روشهای چانه زنی برای خرید سوغاتی در سفر

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در ترابزون حدود 20 تا 50% کم تر از موارد مشابه در تهران است. 

هزینه یک شلوار جین برند در 155 لیر ترکیه (معادل 318,310 تومان)

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام 112 لیر ترکیه (معادل 230,000 تومان)

یک جفت کفش نایک حدود 250 لیر ترکیه (معادل 513,400 تومان)

یک جفت کفش چرم مردانه حدود 150 لیر ترکیه (معادل 308,040 تومان)

سوغاتی های ترابزون | Photo by : Steve Preissing
Photo by : Steve Preissing

6- هزینه سرویس موبایل در ترکیه

در کل در کشور ترکیه سه اپراتور تلفن همراه وجود دارد که با نام های ترکسل (turkcell)، وودافون (vodafon) و آوِا (avea) خدمات ارایه می دهند. باید بدانید که در این میان، سیم کارت ترکسل شهرت و کیفیت بیشتری دارد.

هزینه تماس در کشور ترکیه در مقایسه با ایران بسیار بیشتر است و به طور مثال هر دقیقه مکالمه با سیم کارت ترکسل در حدود 500 تومان هزینه دارد، اما از آن جا که هزینه های رومینگ نیز بالا هستند، در صورتی که گمان می کنید مکالمات زیادی خواهید داشت و مصرف اینترنت شما بالاست، تهیه سیم کارت های ترکی از لحاظ اقتصادی به صرفه هستند. 

در جدول زیر لیست هزینه های رومینگ دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در کشور ترکیه آمده است.

++ هزینه ها برای یک دقیقه و به تومان هستند.

نوع ارتباط همراه اول با وودافون، ترکسل و آوا ایرانسل با اپراتور وودافون، آوا ایرانسل با اپراتور ترکسل رایتل با وودافون رایتل با ترکسل رایتل با آوا
مکالمه داخلی 1,600 10,000 2,000 1,600 1,600 5,480
مکالمه با ایران 1,600 10,000 2,000 1,800 1,600 15,650
دریافت مکالمه 1,000 4,000 2,000 1,000 1,000 14,370
ارسال پیامک 1,000 2,000 1,000 550 400 2,120
اینترنت (هر مگابایت) 500 44,032 500 293 489 68,000

همچنین خوب است بدانید که می توانید سیمکارت های ترکسل را در ایران خریداری کنید. هنگامی که سیم کارت تورکسل را می خرید، سیم کارت اعتبار اندکی داشته و برای اعتبار بیشتر می توانید شارژهای 15، 20، 25 لیری و ... تهیه کنید. هزینه سیم کارت ها بسته به حجم دیتا، بسته های پیامک و تماس، بین 90 تا 180 هزار تومان متفاوت خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر بخوانید:

ورورد به صفحه سیم کارت ترکیه | راهنمای خرید برای گردشگران

سرویس موبایل | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امنیت در طی سفر به ترابزون

به طور کلی کشور ترکیه از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده 145 قرار دارد و این یعنی از کشور ما ایران، در رده پایین تری قرار داشته و البته از کشورهایی چون روسیه، لبنان، پاکستان، اوکراین و یمن امن تر می باشد. 

اگر بخواهیم به طور خاص امنیت شهر ترابزون را بررسی کنیم، خواهیم دید که در مقایسه با تهران امنیت بسیار بیش تری دارد، چرا که شهر کوچکی است و جرم و جنایت ها راحت تر در آن کنترل می شود. خوب است بدانید که طبق آمار و ارقام امنیت پیاده روی به تنهایی در خیابان های ترابزون، در هر دو زمان شب و روز بالا ارزیابی می شود. همچنین خوب است بدانید که آمار خلاف هایی چون دزدی، کیف قاپی، گروگان گیری، ماشین دزدی و پخش و فروش مواد مخدر و ... در این شهر بسیار پایین می باشد.

سفر به ترابزون | Photo by : Ömer Faruk Domaç
Photo by : Ömer Faruk Domaç

بهترین فصل سفر به ترابزون

همان طور که می دانید شهر ترابزون در حاشیه دریای سیاه قرار گرفته و بنابراین انتظار آب و هوایی نیمه گرم سیری و مرطوب را می توانید داشته باشید. در کل بسته به آن که از سفر به شهر ترابزون چه قصدی دارید و یا در چه شرایطی احساس راحتی می کنید، بهترین فصل سفر برای شما می تواند متفاوت باشد.

بهار: متوسط دما در این زمان در شهر ترابزون در حدود 14 درجه سانتیگراد می باشد. در ماه اردیبهشت متوسط دما کمی بیش تر می شود تا 19 درجه سانتیگراد هم می رسد. اما شب های اردیبهشتی دمای کمتری دارند و حدودا 13 درجه می باشند. در ماه اردیبهشت خبری از باران نیست و می توانید کاملا انتظار اب و هوای گرم و دلپذیری را داشته باشید. البته ترابزون در ماه خرداد گرمای بیش تری را تجربه می کند و خنکی بهارانه خود را از دست می دهد. 

تابستان: همان طور که انتظار می رود دمای روزهای تابستانی ترابزون بیش از سایر اوقات است، اما باز هم هوا چندان گرم نیست و متوسط دما حول و حوش 26 درجه سانتیگراد است و ترابزون هنوز هم می تواند مقصد تابستانه خوشایندی باشد. البته در طی روزهای تابستان رطوبت هوای شهر افزایش می یابد و ممکن است قدری آزاردهنده باشد. در مجموع تابستان های ترابزون برای تفریحات آبی و دریایی بسیار مناسب است.

پاییز: بیش ترین بارندگی شهر ترابزون در همین فصل صورت می گیرد و دمای هوا در حدود 20 درجه سانتیگراد است.

زمستان: سردرترین روزهای سال در شهر ترابزون در همین فصل رخ می دهد، روزهای با بارندگی زیاد برف و باران و دمایی در حدود 5 درجه سانتیگراد در انتظار شماست.

بنابراین بهترین فصل سفر به ترابزون را می توان ماه های ابتدایی بهار و پاییز دانست. 

فصل سفر به ترابزون | Photo by : Ibrahim Selek
Photo by : Ibrahim Selek

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مسئله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع و اقسام راه های برقراری ارتباط را برای شما تهیه کردیم و نشان دادیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

اگر به غیر از فارسی، به زبان دیگری تسلط ندارید و یا انگلیسی تنها زبانی است که شما بلدید، خواندن این مقاله کاربردی را از دست ندهید:

راه های برقراری ارتباط در کشورهای خارجی

راهنمای سفر | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزئی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. کارناوال در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد. 

این مقاله را چگونه ارزیابی می کنید؟

خواندن این مقاله آموزشی برای تصمیم گیری شما در سفر به ترابزون موثر بود؟

تجربه ای از سفر به شهر ترابزون دارید؟ 

هزینه های سفر شما به چه شکل بود؟

دیدگاه ها، خاطرات و عکس های خود را با ما در میان بگذارید و به ما بگویید این بار مقاله هزینه سفر به چه شهر و کشوری را برای شما تدارک ببینیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به ترابزون
دیدگاه ها : 33
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X