تخت نادری

تخت نادری، تختی سلطنتی‌ست که از 22 هزار سنگ قیمتی و جواهر ساخته شده است. فتحعلی شاه به منظور اردوکشی به چمن سلطانیه دستور به ساخت این تخت داد و جواهرسازان ایرانی، تخت نادری را در 9 قطعه مجزا ساخته اند. زیبایی این تخت از نظر تزئینات، شکل و ترکیب بندی از تخت طاووس (تخت خورشید) نیز قابل توجه تر است. تخت نادری تنها به هنگام سفر مورد استفاده پادشاهان قرار می‌گرفت و در سایر مواقع در خزانه سلطنتی نگهداری می‌شد.

پشت انداز تخت نادری مزین به اشکال ترنج و جواهرات درشت و زیبایی‌ست که بر شکوه تخت افزوده است. نمای کلی پشت انداز تخت به صورت پرهای طاووس است و در دو طرفش دو اژدها با سرهایی به شکل عقاب به چشم می‌خورند. در دو طرف پله اول تخت نیز دو اژدها وجود دارند. بر دیواره‌های عمودی پله اول تخت، نقش شیری جواهرنشان برجسته کاری شده است. همچنین در دو طرف تخت و در داخل ترنج‌های مشبک، دو طوطی میناکاری شده دیده می‌شود.

آخرین باری که تخت نادری مورد استفاده قرار گرفت، چهارم آبان ماه ۱۳۴۶ در تالار سلام کاخ گلستان و در مراسم تاجگذاری محمدرضا شاه پهلوی بود.

بسیاری تخت نادری را با تخت طاووس نادری، تختی که نادر به همراه الماس دریای نور از هندوستان به غنیمت آورد، اشتباه می‌گیرند. ولی تخت نادری از آن رو «نادری» نام گرفته که ترکیب، و زیبایی کم‌یاب و بی‌بدیلی دارد و کلمه نادر در نام این تخت به شخص نادرشاه برنمی‌گردد. همان طور که گفته شده این تخت به دستور فتحعلی شاه ساخته شده و شمایل آن در بسیاری از نقاشی های دوره قاجاری دیده می شود.

تخت نادری تا مدت‌ها در کنار تخت طاووس (تخت خورشید) در کاخ موزه گلستان نگه‌داری می‌شد، اما امروزه در خزانه جواهرات ملی در بانک مرکزی نگه‌داری می‌شود.

دوره تاریخی: اسلامی، دوره قاجار

مشخصات: مزین به 22 هزار سنگ قیمتی

محل نگهداری: موزه جواهرات ملی، تهران


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از جواهرات و زیورآلات ایرانی در زیر بخوانید:

الماس دریای نور

دو دستبند زرین هخامنشی با سر شیر

تاج فرح پهلوی

گردنبند زرین هخامنشی

تاج کیانی | تاج فتحعلی شاه قاجار

تاج پهلوی

تخت نادری
 
تخت نادری
 
دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....