کاسه سیمین ساسانی

کاسه بیضی شکل پیش رو تنها از یک صفحه چکش کاری شده نقره ای ساخته شده و نمونه ای از ظروف پرکاربرد و مشهور در نیمه دوم امپراتوری ساسانی می باشد. شکل این ظرف به جهت نوشیدن شراب این گونه ساخته شده و به نظر می رسد از نمونه های اولیه چینی الهام گرفته شده است. پس زمینه بخش خارجی کاسه، ابتدا حکاکی و سپس طلاکاری شده است که باعث شده نقوش برجسته روی کاسه نقره ای باقی بمانند. 

پیچک های درخت انگور یکی از نمادهای معروف هنر دوره ساسانی بوده که به صورت متقارن در تمام سطح ظرف دیده می شود و خوشه های انگور، گل های نیلوفر و حیوانات از دیگر تصاویری است که بر روی این کاسه به چشم می خورد. مردی ریش دار و رقصان درست در وسط کاسه حکاکی شده و به نظر می رسد نمادی از همراه الهه شراب، فردی اسطوره ای به نام سیلنوس می باشد. وجود حیوانات، انگور و مرد رقصان میانه کاسه همگی گواهی بر ادامه دار بودن شهرت تصاویر الهه شراب یونانی ها در دوره امپراتوری ساسانی می باشد. در بخش داخلی کاسه یک پرنده دیده می شود که احتمالا یک خروس است. این خروس برگی سبز بر نوک خود گرفته و توسط اربابانی احاطه شده است. نقوش داخلی کاسه همگی با پانچ و از بخش خارجی ایجاد شده اند. 

امروزه این کاسه سیمین در گالری 405، موزه متروپولیتن در معرض دید عموم قرار دارد. 

می توانید اطلاعات بیشتری از دیگر اشیا باستانی در گنجینه های ایران و جهان بیابید و همچنین درباره ظروف مشابه ساسانی در زیر بخوانید:

بشقاب شکار قوچ

بشقاب سیمین یزدگرد اول: شکار گوزن

بشقاب سیمین ساسانی | صحنه شکار بهرام گور

بشقاب سیمین ساسانی | دو جوان و اسب بالدار


دوره تاریخی: ساسانیان

زمان ساخت: قرن ششم و هفتم میلادی

جنس: نقره، با تزئینات طلا

ابعاد: طول: 23.29 سانتی متر، عرض: 11.1 سانتی متر، ارتفاع: 7.01 سانتی متر

محل کشف: ایران

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

ظرف سیمین ساسانی
ظرف سیمین ساسانی
ظرف سیمین ساسانی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....