کارناوال - راهنمای سفر

تنگه چاهکوه قشم

استان هرمزگان، جزیره قشم، روستای چاهوی شرقی

4.6

از 5 امتیاز

میانگین نظرات 17 کاربر

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

امروز چهارشنبه 08:00 صبح تا 17:00

هزینه

5000 تومان

همه چیز درباره تنگه چاهکوه قشم

چرا بازدید کنیم؟

نقد و بررسی کارناوال

کجاست؟

نقشه و مسیر

آقام چی گفتن؟

نظرات کاربران

سوالی دارید؟

پرسش و پاسخ

نقد و بررسی کارناوال

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

09 آذر 1398

به روز رسانی

20 آبان 1398

معرفی /

تنگه چاهکوه قشم | یکی از عجایب هفتگانه قشم

برای آشنایی با یکی از جلوه های سحرانگیز طبیعت ایران به تنگه چاهکوه قشم می رویم؛ دره ای فرسایش یافته که با نقش و نگارش هر چشمی را به خود خیره می کند. تصاویر تنگه چاهکوه را نشان تان می دهیم تا ببینید بیراه نیست که آن را یکی از عجایب هفتگانه قشم می دانند. اطلاعاتی را درباره این تنگه به شما می دهیم و در نهایت به شما می گوییم تنگه چاهکوه کجاست و چگونه می توانید به بازدید از آن بروید.

Photo by : Milad Rafat | Mehr News Agency

چرا تنگه چاهکوه؟


 • تنگه چاهکوه در یکی از زیباترین جزایر ایران قرار دارد که به عنوان یک ژئوپارک جهانی شناخته می شود.
 • یکی از معروف ترین دیدنی های جزیره قشم به حساب می آید.
 • این جاذبه طبیعی یکی از عجایب هفتگانه در جزیره زیبای قشم است.
 • این تنگه دارای صخره ها و تندیس هایی است که به صورت طبیعی و بر اثر گذر زمان شکل گرفته اند و هر یک می توانند ساعت ها شما را به تماشای خود وا دارند.
 • اگر به شمارش ستارگان در شب علاقه دارید، تنگه چاهکوه می تواند چهره دیگری از آسمان شب را برای تان به نمایش بگذارد.

مناسب برای


عموم مردم با توانایی جسمانی متوسط

افراد آشنا به سنگ نوردی 

نامناسب برای


معلولان حرکتی و سالمندان ناتوان

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

آشنایی با تنگه چاهکوه | دره ای مقدس در قشم 

قسمت شرقی جزیره قشم میزبان دره ای شگفت انگیز است که به تنگه چاهکوه شهرت دارد و با جلوه های خاص خود موجب حیرت بسیاری از بازدیدکنندگان خود می شود. همه عناصر طبیعی از جمله باد و آب دست به دست هم داده اند تا هزاران سال این پدیده را شکل دهند. دره ای به عمق 100 متر پر از اشکال و نقش و نگارهای متنوع که دنیایی متفاوت را پیش روی تان می گذارد.

 در تابلوی اطلاعات سازمان منطقه آزاد قشم از این تنگه با عنوان دره مقدس چاهکوه یاد شده است چرا که آب در گذشته های دور تقدس خاصی برای پیشینیان ما داشته و این دره محلی برای ذخیره آب بوده است. البته شاید بتوان هنوز هم قداست را در این مکان جستجو کرد چرا که قدرت پروردگار در جای جای آن خودنمایی می کند.

دست تان را به ما دهید تا قدم به درون این دره بگذارید و شاهکار آفرینش را ببینیم...

Photo by : Fereshte Eslahi | Hamshahri

آنچه در چاهکوه می بینید

به محض قرار گرفتن در ورودی دره، تندیسی طبیعی را خواهید دید که به «سه سر نگهبان» شهرت دارد. سپس به چهار چاه می رسید که توسط ساکنان در میان دره حفر شده اند تا ذخیره گاهی برای آب شیرین باشند. پس از گذر از کنار آنها، تندیس ها، حجم ها، کاسه ها و طاقچه ها بر دیواره دره به چشم می خورند. کم کم خود را در میان دره ای عریض می یابید و دیواره های بلند شما را از دنیای بیرون جدا می کنند. دیواره ها در بالای سرتان آن قدر به هم نزدیک می شوند که تنها بخش کوچکی از آسمان را می بینید و به همین دلیل است که در چاهکوه نور کمی وجود دارد.

در قدم به قدم این دره با اشکالی شگفت انگیز همچون شیارها و خطوط فرسایش، انواع حفره های نیمه کروی و بیضوی مواجه می شوید و جوی های سنگی در کف دره نیز دیده می شوند. در قسمت هایی از دیواره صدف ها نیز خودنمایی می کنند که می توانند ردپایی از حضور آب دریا در گذشته باشند.

در مسیر به دو شکاف در دو سوی خود برمی خورید که هر یک شما را به دره ای با ویژگی های تازه هدایت می کنند. باید بدانید که این دره از چهار طرف، چهار تنگه دارد که دره اصلی و دره عمود بر آن را شامل می شود و شکلی مانند یک چهارراه یا + را تشکیل می دهد.

هر چه بیشتر پیش می روید از میزان عرض کاسته می شود. در برخی نقاط دیواره ها تقریبا به هم می رسند و فاصله 2 دیواره از یکدیگر از نیم متر هم کمتر می شود. در نگاه کلی اگر از سمت شمال وارد دره شمالی-جنوبی شوید با دره ای عریض تر و کم شیب تر به شکل U برخورد می کنید. با پیشروی به سمت جنوب، کاهش عرض و افزایش شیب را حس خواهید کرد تا حدی که در انتها، دره به شکل V در آمده و صعب العبور می شود و این تغییر شکل حکایت از سیلابی بودن دره دارد.

Amin Rahmani | Mizan 
Alireza Rastegar 
Milad Rafat | Mehr News Agency 
Reza Nazemi 

تفریحات چاهکوه

 • عکاسی
 • سنگ نوردی: اگر این مهارت را دارید می توانید با هماهنگی مسئولان قشم، قسمت های صعب العبور تنگه چاهکوه را کشف کنید و از دیدن اعجاز طبیعت لذت ببرید.
 • تماشای آسمان شب: اگر می خواهید بازدید شبانه از چاهکوه داشته باشید، به دلیل نبود امکانات و عدم پوشش دهی آنتن تلفن همراه در درون تنگه، لازم است تا از قبل هماهنگی های لازم را انجام دهید و همراهی راه بلد و آشنا به تنگه را با خود ببرید تا برای تان مشکلی پیش نیاید.
Amir Shahcheraghian 
Morteza Moradi 
Lale Sadeghi 

امکانات تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه یکی از بخش های ژئوپارک جهانی قشم به شمار می رود و در این منطقه می توانید بر روی امکانات زیر حساب باز کنید:

در روستای چاهوی شرقی: سرویس بهداشتی، هایپرمارکت، اقامتگاه بومگردی، رستوران

در ابتدای تنگه: محل پارک ماشین، کیوسک نگهبانی، نیمکت، سطل زباله، فروش صنایع دستی و سوغات

درون تنگه: هیچ امکاناتی در این قسمت وجود ندارد چرا که موجب آسیب به جلوه بصری تنگه و شکل آن می شود.  

Photo by : Ali Mosleh

اقامت در سفر به چاهکوه

بازدید از چاهکوه برنامه ای است که در سفر به قشم می گنجد و در این جزیره می توانید بر روی گزینه های مختلف اقامت حساب باز کنید:

 • اقامتگاه های بوم گردی: سراسر جزیره پر از اقامتگاه های بوم گردی است و 2 تا از آنها در نزدیکی چاهکوه قرار دارند.
 • هتل ها: اگر به دنبال اقامتی لوکس تر در فضای شهری هستید، هتل های شهر قشم (در فاصله 88 کیلومتری) و درگهان (در فاصله 75 کیلومتری) گزینه های مناسبی برای شما به شمار می روند.
 • خانه: در قشم بر روی خانه مسافرها نیز می توانید حساب باز کنید که قیمت های مناسبی هم دارند.
 • کمپینگ: کمپینگ هم یکی دیگر از گزینه های شماست. چاهکوه یکی از مکان های محبوب برای کمپ به شمار می رود. سواحل خلیج فارس هم جان می دهند برای گذراندن یک شب متفاوت و رویایی. فقط باید مناطق امنی را که برای این کار مشخص شده اند، انتخاب کنید. 
Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر به چاهکوه

 جزیره قشم یکی از مناطق گرمسیری ایران است و توصیه می شود که در پاییز و زمستان و یا ایام نوروز تا اواسط اردیبهشت به آنجا سفر کنید.

بهار: در ابتدای بهار  این جزیره آب و هوای تقریبا مطبوعی دارد و مسافران زیادی را به ویژه در ایام نوروز به سوی خود می کشاند. تا اواسط اردیبهشت هم می توانید بر روی سفر به این جزیره حساب باز کنید اما پس از آن اگر طاقت گرما را دارید به سوی قشم بروید.

تابستان: در تابستان های داغ قشم، اهالی جزیره هم بیشتر به سفر می پردازند و کمتر کسی ترجیح می دهد در جزیره بماند اما این فصل فرصت خوردن خرچنگ های خوشمزه و برخی دیگر از آبزیان است. 

پاییز و زمستان: با کاهش دما در این دو فصل، هوای قشم مطبوع تر خواهد بود و امکان سفر را برای شما فراهم می کند. به ویژه در دی و بهمن بازار سفر به قشم داغ داغ است.

لوازم مورد نیاز
آب آشامیدنی
دفترچه بیمه
کلاه آفتابگیر
کارت شناسایی
میان وعده
عینک آفتابی
دارو های عمومی
کرم ضد آفتاب
کفش پیاده‌روی

راه دسترسی به تنگه چاهکوه

آدرس: استان هرمزگان، شهرستان قشم، بخش غربی ساحل شمالی جزیره قشم، جنب روستای چاهوی شرقی

راه دسترسی: برای رسیدن به این پدیده طبیعی از میدان درگهان قشم، وارد جاده غربی شوید. بعد از طی 20 کیلومتر به یک دو راهی موسوم به دو راهی دیرستان می‌رسید که باید راه مستقیم را انتخاب کنید. بعد از 11 کیلومتر و رسیدن به یک میدان باید وارد اولین جاده سمت راست شوید. پس از 39 کیلومتر قبل از آنکه به روستای چاهوی شرقی برسید، وارد راه سمت چپ شوید. بعد از حدود 7/1 کیلومتر تنگه چاهکوه را خواهید دید.

راه دسترسی به تنگه چاهکوه کاملا آسفالت شده و تنها دو کیلومتر پایانی آن خاکی است اما عبور و مرور در آن به راحتی صورت می گیرد. 

نکته ای مهم در مورد حمل و نقل در قشم: سیستم حمل و نقل عمومی قشم تنها به تاکسی ها و خودروهای دربستی ختم می شود. برای بازدید از نقاط مختلف این جزیره و گشت و گذار در آن باید خودروهای با راننده یا بدون راننده کرایه کنید. همچنین می توانید سفر خود به قشم را با خودروی شخصی انجام دهید. استفاده از تورهای گردشگری در جزیره نیز از دیگر گزینه های پیش روی شماست. 

سفر به قشم را با خرید مناسب‌ترین قیمت بلیط هواپیما تهران به قشم از وبسایت کارناوال تجربه کنید.

هزینه و ساعات بازدید از تنگه چاهکوه

زمان بازدید: همه روزه 08:00 تا 17:00

هزینه: 5000 تومان

دیگر دیدنی های قشم

تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه جزیره قشم به شمار می رود. در سفر به این جزیره می توانید از دیگر عجایب آن نیز دیدن کنید:

 • دره ستارگان قشم
 • غار نمکدان
 • دلفین های جزیره هنگام (از آذر تا اردیبهشت)
 • جزایر ناز
 • جنگل حرا
 • لاکپشت پوزه عقابی (اسفند و فروردین)
Shirin Golzar 
Amir Abbas Abdolali 

دلیل نامگذاری تنگه چاهکوه

در دل دیواره ها و کف این دره، چاله ها و حفره هایی دیده می شوند. یکی از مشخص ترین آن ها حلقه های چاهی هستند که به صورت طبیعی شکل گرفته اند. همین امر موجب نامگذاری چاهکوه با این نام بوده است؛ اما دلیل دیگر و قوی تری نیز برای این نامگذاری وجود دارد.

احتمالا استفاده از نام چاهکوه برای این دره زیبا به وجود 4 حلقه چاه در نقطه آغاز آن باز می گردد که برای هدایت آب توسط ساکنان روستای نزدیک دره به نام چاهو حفر شده اند. این چاه ها علاوه بر اینکه امکان ذخیره نزولات جوی و تامین آب شیرین را در این منطقه گرم و خشک فراهم می کند، زیبایی خاصی را به تنگه می بخشد. این حفره ها با نظم خاصی در راستای حفره های موجود در دره حفر شده و تصویر خاصی را به وجود آورده اند. در طول چهار مسیر موجود در تنگه چاهکوه، کانال باریکِ جوی مانندی وجود دارد که آب را از دره به داخل چاه ها هدایت کرده و آب شیرین را تامین می کند. این کانال ها و چاه ها، از قدمت زیادی برخوردار هستند و از 400 سال پیش در این مکان قرار دارند.

Photo by : Unknown

علت شکل گیری تنگه چاهکوه

علت به وجود آمدن دره: دلیل اصلی به وجود آمدن این دره و دره های مشابه اطراف آن شکستگی های ایجاد شده در یک طاقدیس بزرگ است. طاقدیس ها چین‌خوردگی‌های طاق‌مانند زمین هستند که در ایجاد جاذبه دیگری در قشم به نام گنبد نمکی نمکدان (طولانی‌ترین غار نمکی جهان) نیز تاثیر داشته اند. نیروهای طبیعی باعث شده اند تا یک گسل، یک کوه سنگی یکپارچه را به صورت ضربدری برش دهد و چهار تنگه را ایجاد کند که در یک نقطه به هم برخورد می کنند.

علت ایجاد اشکال دیواره ها: آنچه که در تنگه چاهکوه مشاهده می شود در نتیجه سال ها فرسایش سنگ های رسوبی به وسیله باد، آب باران، بارش های سیل آسا و شدید و نور آفتاب شکل گرفته است. آهک یا بی کربنات کلسیم موجود در دیواره تنگه، نسبت به اسید آب باران واکنش نشان می دهد و در آن حل می شود و در نتیجه شکاف ها و حفره های کوچکی به وجود می آید. آب به این سنگ ها نفوذ نمی کند و به همین دلیل، فرسایش به صورت لایه لایه رخ می دهد و آب پس از چرخیدن در حفره ها دوباره به بیرون می ریزد و یا تبخیر می شود. در نتیجه این عمل، با گذشت زمان، این حفره ها، روز به روز بزرگتر شده و در طی میلیون ها سال، شیارهای عمیق و طویل و انواع حفره های عدسی، قاشقی و کروی شکل در دل دیواره دره شکل می گیرند.

Photo by : Unknown

گیاهان و جانورانی که در چاهکوه می بینید

در چاهکوه گیاهانی متناسب با آب و هوای بیابانی، استوایی و بیشتر به صورت درخت و درختچه های پراکنده و استپی رشد و نمو می یابند. وجود چاه های آب در این تنگه باعث شده تا پرندگان زیادی برای زندگی به اینجا بیایند. از سوی دیگر 16 گونه جانوری نیز در این منطقه زندگی می کنند که از میان آنها می توان به گونه ارزشمند غزال اشاره کرد.

Photo by : Mohsen Davoodi

نظرات خارجی ها درباره چاهکوه

وبسایت تریپ ادوایز یکی از جاهایی است که این افراد نظرات شان را در مورد جاذبه های مختلف با یکدیگر به اشتراک می گذارند. در اینجا با هم چند نظر درباره تنگه چاهکوه را می خوانیم:

گردشگر فرانسوی | تاریخ بازدید مهر 98

ساختار زمین شناسی زیبا

دره ای عمیق و شگفت انگیز که در میان تابش نور خورشید با سایه اش از شما پذیرایی می کند. در صورتی که کمی تلاش کنید می توانید به جاهای عمیق تری بروید. در ابتدا چاه هایی وجود دارد که با آب آشامیدنی و تمیز آنها از ما استقبال شد.

گردشگر آلمانی| تاریخ بازدید فروردین 98

یک جای عالی

این اولین سفرم به قشم بود و شگفت زده شدم که این جزیره کوچک چقدر زیباست. تنگه چاهکوه یکی از بهترین های جزیره است. هنگامی که اینجایید، فراموش می کنید که روی زمین هستید.

گردشگری از لهستان | تاریخ بازدید فروردین 98

جاذبه ای برجسته

اینجا یکی از جاذبه های قشم است که بی برو و برگرد باید آن را ببینید. نیازی به کلمات برای توصیش نیست و فقط باید عکس هایش را تماشا کنید. برای دیدن منطره ای بی نظیر از غروب آفتاب می توانید به بالای دره بروید.

گردشگر هندی | تاریخ بازدید فروردین 98

دره شگفت انگیز

از این دره شگفت انگیز و تماشایی حیرت زده شدم. باید و باید آن را در سفر به قشم ببینید. چاهکوه در حدود 100 کیلومتری بندر قشم واقع شده است.

Photo by : Amin Rahmani | Mizan

ویدیویی از تنگه چاهکوه را ببینید

توصیه های کارناوالی

در سفر به چاهکوه مراقب این جلوه منحصر به فرد طبیعی باشید و به آن آسیب نزنید. نوشتن یادگاری یا کندن دیواره ها به جز ایجاد یک چهره ناخوشایند حاصل دیگری ندارد.

با توجه به اینکه در طول تنگه سطل زباله ای وجود ندارد، لطفا با خود کیسه به همراه داشته باشید و زباله های احتمالی را جمع آوری کنید. 

در برخورد با جامعه بومی به آداب و رسوم آنها احترام بگذارید تا موجب رنجش آنها نشوید.

سخن آخر

طبیعت در هر جای ایران زمین رنگی متفاوت به خود گرفته است و شما را با جلوه هایش غافلگیر می کند. اگر علاقه مند به این غافلگیری هستید، سفر به قشم را در برنامه تان بگنجانید و در این جزیره به سراغ شاهکارهای آفرینش بروید. تنگه چاهکوه تنها یکی از جاذبه هایی است که انتظارتان را می کشد؛ در انتخاب قشم شک نکنید و همین الان برنامه تان را برای تعطیلات بعدی بریزید.

اگر به این جزیره سفر داشته اید، تجربه های تان را با ما و دیگر دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید.

از تنگه چاهکوه برای مان بگویید و زیبایی هایش را توصیف کنید.

اگر می خواهید از سفرهای تان برای ما بنویسید و دیگر کارناوالی ها را در تماشای تصاویرتان سهیم کنید به لینک زیر بروید و در چند ثانیه یک کارناوالی شوید:

کارناوالـــی شـــــــــــــو

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط کارناوال

سهولت در دسترسی(عالی) 4.5
زیبایی طبیعت(عالی) 5
حال و هوای خوش(عالی) 5
امکانات ویژه بازدید(خوب) 3.5

نقاط قوت

 • یکی از معروف ترین دیدنی های جزیره قشم
 • از عجایب هفتگانه جزیره قشم
 • یکی از پدیده های بی نظیر طبیعت ایران
 • فضایی متفاوت و آرامش بخش

نقاط ضعف

 • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
 • نظارت و توجه کم مسوولان

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 17 رای

4.6

خانواده

2

دوستان

1

آیا بازدید از تنگه چاهکوه قشم را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟
سهولت در دسترسی(عالی) 4.5
نظافت و شرایط محیط زیستی(عالی) 4.7
زیبایی طبیعت(عالی) 4.8
حال و هوای خوش(عالی) 4.8

تنگه چاهکوه قشم را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

جدیدترین نقد

مگر میشود قشم رفت و چاه کوه دیدن نکرد .

4.1

با تشکر عاطفه حاجی ابادی

سفر با دوستان
تجربه سفر undefined به تنگه چاهکوه قشم

انتشار: 30 شهریور 1400

آیا این دیدگاه مفید بود؟
حسن

5

واقعا زیباست .این مکان باید توریستهای زیادی رو به قشم بکشونه

تجربه سفر حسن به تنگه چاهکوه قشم

انتشار: 19 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟
shabnam rezaei

5

برای من که خیلی محل جالب و قشنگی بود .

تجربه سفر shabnam rezaei به تنگه چاهکوه قشم

انتشار: 14 بهمن 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

اپلیکیشن کارناوال

با وب اپلیکیشن (PWA) کارناوال، کنترل سفر دست شماست.
در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه‌های گردشگری، رزرو آنلاین بلیط هواپیما، رزرو هتل، ویلا و اقامتگاه بوم‌گردی، رزرو آنلاین تورهای داخلی و خارجی و سایر خدمات توریستی گردشگری همه در اپلیکیشن کارناوال .

تماس با کارناوال

پشتیبانی 8 صبح تا 1 بامداد:

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیط هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های نیکسام محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

خانهعکاسخانه

کنترل سفر دست شماست