ویدیو HD
مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

31 مرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

غذاها از مهمترین و جذاب ترین بخش های گردش و سفر هستند. این گستردگی و اهمیت تا آنجایی پیشرفت کرده که غذاها و خوراکی ها خود به جاذبه ی گردشگری بدل شده اند و بخش بزرگی از مسافران برای چشیدن مزه ی غذاهای کشورها و شهرهای دیگر، رستوران و کافه گردی و یا فعالیت های مرتبط با غذا مانند شکار و ماهیگیری به جاهای مختلف دنیا سفر می کنند. در این میان غذاهای خیابانی (Street Food) جایگاه خاصی در بین انواع گوناگون سرو و ارائه غذا دارند. غذاهای خیابانی، غذاهایی هستند که در سریع ترین زمان ممکن آماده و با قیمت ارزان در اختیار مشتریان قرار می گیرند. خوراکی هایی که در گاری ها، دکه های غذافروشی و راسته ها، عرضه می شوند و به غیر از خیابان، در جشنواره ها، فستیوال ها و نمایشگاه ها نیز عرضه می گردند.

تاریخچه ارائه غذا در کنار خیابان و جاده به خیابان های به روم باستان بر می گردد. رومی ها به دلیل رشد سریع جمعیت و به دلیل اینکه از کشورهای دیگر دنیا افراد زیادی به آن سفر می کردند، به فکر افتادند تا دکه هایی را در کنار خیابان و جاده برپا کنند و غذاهای آماده را در اختیار افرادی که دسترسی به پخت و پز نداشتند، قرار دهند. بعد از روم باستان، دولت عثمانی و ترکیه از  پیشگامان غذاهای خیابانی شدند. در سال  1502 میلادی (881 خورشیدی) دولت عثمانی که در آن روزگار بر ترکیه بزرگ حکومت می کردند، تصمیم گرفتند تا غذا را از خانه به سطح شهر آورده و در سطح گسترده ای عرضه کنند. با این تصمیم کم کم غذاهای خیابانی در ترکیه محبوب و مشهور شدند و کار تا جایی پیش رفت که استانبول به سرآمد ارائه غذاهای خیابانی تبدیل شد. عنوانی که استانبول هنوز آن را حفظ کرده و ماهی های کوچک و ترد "بالیک اکمک"، کباب دنر و دلمه های صدفی از مشهورترین غذاهای خیابانی استانبول در دنیا هستند.

این سنت در قرن های 18 و 19 به دیگر نقاط اروپا و دنیا سرایت کرد و طی این سالها آمریکایی ها این ایده را در تمام کشور و به ویژه شهر نیویورک بسط و گسترش دادند. در ابتدا غذاهای خیابانی در آمریکا محدود به آجیل، میوه، کیک و قهوه می شد که زنان آفریقایی در سطح شهر می فروختند اما کم کم بر تنوع آنها افزوده شد. همزمان با آمریکا، فرانسوی ها نیز با "سیب زمینی سرخ کرده"، که به نام فرنچ فرایز مشهور شد، جای خود را در رسته ی غذاهای خیابانی باز کردند. با گسترش سفر و ارتباط بیشتر مردم دنیا با یکدیگر، غذاهای خیابانی نیز در جاهای دیگر رشد کرده و به یکی از علاقه مندی های مردم تبدیل شد. امروزه غذاهای خیابانی نیویورک، پاریس، بانکوک، دهلی نو و استانبول از مشهورترین این نوع سرو غذا هستند و تعداد زیادی مشتری را به سمت خود جلب می کنند.

تجربه غذاهای خیابانی در ایران بیشتر به بازارهای تاریخی آن باز می گردد که دوره گردها در بازارهای معروف تهران، شیراز، تبریز و اصفهان غذاهای سنتی ایران را به فروش می رساندند. علاوه بر آنها غذاهای خیابانی به شکل خوراکی های کوچک و کم حجم نیز ارائه می شد، از دکه هایی که در کنار مدارس انواع هله و هوله می فروختند تا لبوها و باقالی هایی که بخار داغ بلند شده از آنها در زمستان هر فردی را به وسوسه خرید می انداخت تا کاهو سکنجبین و بستنی، شربت و فالوده هایی که خنکای وجود در تابستان گرم می شدند. نوع دیگر شکل های عرضه غذا به صورت خیابانی در عزاداری های ایرانی یافت می شود که به صورت نذر و نه فروش در اختیار مردم قرار می گیرد. در سالهای اخیر غذاهای آماده و از قبل تهیه شده پشت وانت ها و ون ها یا در جشنواره های غذایی، صنایع دستی و گردشگری فروخته می شود اما آن میزان گستردگی ندارد که بتوان لقب غذاهای خیابانی به آنها داد.

در این میان شهرداری تهران به این فکر افتاد تا با برپایی خیابانی مملو از دکه های غذا، این شیوه از عرضه طعم و خوراکی را به ایران بیاورد و نسل جدید خوراکی های خیابانی را در ایران به راه بیاندازد. برای این کار خیابان سی تیر در مرکز پایتخت انتخاب شد تا عنوان نخستین خیابان خوردنی ایران را از آن خود کند و جاذبه جدید گردشگری تهران شود. این راسته ی غذای خیابانی در آذر 95 افتتاح شده و تاکنون میزبان سیل زیاد علاقه مندان شکم گردی و غذا بوده است. امروز در کارناوال به همراه شما سری به این خیابان خوشمزه می زنیم و با حال و هوای آن بیشتر آشنا می شویم. با ما در این سفر پر از عطر و طعم و گرما همراه شوید.

" تمامی عکس های این مجموعه حاصل کار عکاس توانا، خانم فاطمه بهبودی بوده و در خبرگزاری ایرنا انتشار یافته است."

ورود به صفحه اختصاصی معرفی خیابان سی تیر

Photo by : Unknown

1- ون پیتزایی، لذت خوردن پیتزای داغ تنوری

از جمله شکل های معروف دکه های خیابانی، ماشین های کارناوالی کوچک و ون ها هستند. این نوع ارائه غذا با ماشین در تهران و شهرهای بزرگ به وانت ها و ون هایی برمی گردد که در جای جای این شهرها به عرضه ی انواع آش و غذاهای خانگی مشغول هستند. اما دیدن بیرون آمدن پیتزای داغ و تازه از درون یک ون به اندازه ای هیجان انگیز است که انسان را حداقل یکبار به خیابان سی تیر بکشاند.

Photo by : Unknown

2- ماشین خوردنی، خوشمزه ترین ماشین های دنیا

ماشین هایی مانند ون، وانت، کامیونت و کاروان های کوچک به دلیل حجم و فضایی که برای قرار دادن وسایل پخت و پز دارند و به دلیل اینکه به راحتی قابل جابه‌جایی هستند از محبوبترین نوع دکه های غذای خیابانی هستند. به دلیل شکل جذاب و متفاوتی که این ماشین ها برای ارائه غذا دارند و با آنچه در خیابان هر روزه از آنها می بینیم، فرق می کنند، مسافران و مشتریان زیادی به سوی آنها جلب می شود.

Photo by : Unknown

3- طعم های خوش کودکی که خاطره ی بزرگسالی می شوند

درخاطره ی کودکی اغلب ما ایرانی ها، یادی از خرید میان وعده هایی مانند لبو، باقالی، شربت های خنک، بستنی و ... وجود دارد که یا با اجازه بزرگترها و همراه آنان بوده یا یواشکی و با جمع کردن پول توجیبی و هزار دردسر به دست آمده است. لذتی که در برخی موارد به دلیل عدم رعایت موارد بهداشتی تلخ می شد و گاه شجاعت خرید از آنها نقل محافل کودکی مان بود. اما امروزه خیابان سی تیر به کودکان تهرانی این فرصت را داده است تا با خیال راحت طعم غذاهای خیابانی را بچشند تا در بزرگسالی نوع متفاوتی از خاطره را برای همسالان خود تعریف کنند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

4- راضی شدن سلیقه های مختلف غذایی بعد از گشت و گذار در خیابان سی تیر

غذاهای ارائه شده در خیابان سی تیر آنقدری متنوع است که بتواند سلیقه های مختلف را پوشش دهد و راضی به خانه برگرداند اما هنوز نتوانسته به استانداردهای غذایی که در سطح دنیا وجود دارد برسد. عموما خیابان و بازارهایی که به شکل خیابان سی تیر خوراکی و خوردنی در اختیار مردم قرار می دهند، از غذاهای محلی و بومی آن شهر و کشور بیشتر استفاده می کنند، چیزی که در خیابان سی تیر کمتر دیده می شود و نیاز به جای کار بیشتری دارد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- فروشندگان مشغول کارند

 به دلیل فضای کوچک و کمِ دکه های غذایی از کارکنان مختلف و متنوع رستوران ها و کافه های بزرگ خبری نیست و عموما تهیه، پخت و فروش غذا بر عهده چند نفر محدود است. افرادی که باید با مهارت زیاد در آن واحد در زمان کوتاهی، سفارش مشتری را گرفته، غذا را آماده و طبخ کرده و به مشتری تحویل دهند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

6- به دنبال یک لقمه نان

در سفره بزرگ و رنگارنگ خیابان سی تیر تهران، به اندازه ی ضرب و نوای این دخترک نیز جایی هست و شلوغی و همهمه آن کمک رسان او برای به دست آوردن لقمه نانی می شود.

Photo by : Unknown

7- محیطی مناسب برای خانواده

 از دلایل محبوبیت غذاهای خیابانی می توان به قیمت مناسب آن، چشیدن غذاهای محلی و طعم خاطره انگیزی که با خوردن غذاها در مسافران زنده می شود اشاره کرد. محیط های گرم و صمیمی که فضا را برای حضور خانواده ها ایجاد می کند و خاطره ی یک شب آرام و بی دغدغه را برایشان می سازد. 

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

8- مکانی برای عرضه نوشاک های سنتی و جدید

علاوه بر غذاها و خوراک های خوردنی، نوشاک های سنتی و جدید نیز سهم بزرگی از شکم گردی در خیابان سی تیر دارد. از دمنوش های سنتی و  شربت ها تا انواع قهوه و شیک های متفاوت در منوی این دکه های خیابانی دیده می شوند.

Photo by : Unknown

9- از طعم غذاهای فست فودی تا عطر خوش خوراک های ایرانی

 تعداد دکه های ثابت این راسته خیابانی، 17 عدد است که در برخی موارد به 30 دکه نیز می رسد. در این دکه ها انواع غذاهای فست فودی مانند پیتزا، همبرگر، هات داگ و ... و غذاهای محلی و سنتی ایرانی مانند فلافل، میرزاقاسمی، باقلاقاتق، آش رشته، حلیم و انواع کباب عرضه می شود.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

10- عاشقانه های خوراکی

غذا و خوراکی از جذابیت و تفریحات بزرگ افراد است. تجربه غذاهای متفاوت و خوشمزه نیز از راه هایی است که خاطره ی خوشی را برای زوج های جوان می سازد و کجا بهتر از خیابان سی تیر می تواند این تجربه فوق العاده را به شما بدهد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

11- در انتظار

طی مدت کمی که از بازگشایی رسته غذایی سی تیر می گذرد استقبال از آن بسیار بالا بوده است. این نشان از این دارد که تا چه اندازه خاطره جمعی و تفریحی مردم ایران به چنین محل هایی نیاز دارد تا بتواند اوقات خوشی را برای خود بسازد.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

12- هشدار! مراقب این خیابان تاریخی باشید

برپایی راسته ی غذایی در خیابان سی تیر علاوه بر مزیت هایی که دارد، خطرات و هشدارهایی را نیز به دنبال داشت. با وجود استقبال گسترده مردم از این خیابان و کافه های سیار آن، کارشناسان بیم آسیب رسیدن به محوطه تاریخی این خیابان و آثار قرار گرفته در آن و رعایت نشدن حریم تاریخی آن را می دهند. علاوه بر آن دکه ها برای طبخ و آماده کردن غذا از کپسول های گازی استفاده می کنند که موارد ایمنی در آن رعایت نشده و هر لحظه بیم انفجار آن می رود.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

13- چه زمانی از این ضیافت لذت ببریم

خیابان سی تیر از ساعت 9 به روی علاقه مندان به خوراکی و شکم گردی باز می شود و تا نیمه شب در ساعت 12 این ضیافت ادامه پیدا می کند. البته در تمام دنیا یکی از عوامل معروفیت و موفقیت غذاهای خیابانی در بیداری همیشگی این نوع خیابان ها و رسته هاست که بهتر است به این موضوع برای جلب بیشتر گردشگر و رسیدن به استانداردهای دنیا در خیابان سی تیر رسیدگی شود.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

14- تجربه خوشمزه تهران

در وصف این تجربه خوشمزه ی تهران تنها این باقی می ماند که جای خاطره های خوش طعم و ماندگار سراسر ایران در این خیابان خالی است. حافظه مردم ایران پر از خوراکی های خوش رنگ و طعمی است که می تواند مهمان دکه های خیابان سی تیر شود، بر اهمیت و قدر آن بیافزاید و مشتریان و طرفداران بیشتری پیدا کند.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راه دسترسی

برای رسیدن به خیابان سی تیر گزینه های متفاوتی دارید. 

با خودرو: برای رفتن به خیابان سی تیر استفاده از خودوری شخصی یکی از گزینه ها است. این خیابان کمی پایین تر از میدان امام خمینی، در خیابان امام خمینی و  روبروی پارک شهر قرار دارد. به همین دلیل و از آنجایی که خیابان سی تیر یک طرفه است، باید برای رسیدن به آن خود را به خیابان امام خمینی برسانید

با مترو: برای رفتن به خیابان سی تیر با استفاده از مترو باید با خط دو (فرهنگسرا-صادقیه) سفر کنید. در ایستگاه حسن آباد پیاده شده و راه خیابان امام خمینی را به سمت شرق در پیش بگیرید. البته این ایستگاه از طریق خیابان حافظ نیز به خیابان سی تیر دسترسی دارد.

آدرس: تهران، میدان امام خمینی، خیابان سی تیر

سخن آخر

امروز به همراه شما در کارناوال سری به خیابان سی تیر زدیم و در عطر و طعم خوش آن غرق شدیم. به همراه کودکان، خانواده ها و زوج های جوان در دکه های آن سرک کشیدیم و خاطره یک شب از این راسته خوراکی خوشمزه را مرور کردیم. نظر شما در مورد این خیابان و خوراکی ها و شکل عرضه غذا در آن چیست؟ آیا تجربه حضور در آن را تا به حال داشته اید؟ تجربه و نظرتان را با ما در کارناوال به اشتراک بگذارید.

11 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

قوام السلطنه ديروز و سى تير امروز و خوشمزه ترين خيابان تهران

19 فروردین 1399

حامد عنايتى

واقعا محیط خیلی خوبی برای خانواده هست این خیابون .

14 فروردین 1399

محسن مكى

خیلی خوب میشه اگه مثل سی تیر خیابون هایی در سطح کشور قرار بدند و اجازه کار تا صبح رو بهشون بدند و مردم و توریست ها استفاده بیشتری بکنند ازشون .

05 فروردین 1399

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.