ویدیو HD
زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

08 شهریور 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به گردنبندی زیبا خواهیم پرداخت که به صورت طوقی گرد از جنس طلا ساخته شده است ، بد نیست بدانید که طوق به هر آنچه که مدور و گرد دور گردن برگردد گفته می شود ، این گردنبند هم به دلیل آن که ظاهری دایره ای دارد طوق نام گرفته است ، دو سر این طوق زرین با هیبت دو شیر تزیین شده است این شیران تا نیمه ی بدن با ظرافت تمام بر طلا حکاکی شده اند و کاملا اعضای بدنشان قابل مشاهده می باشد ، قفل طوق در قسمت میانی آن واقع شده است.

طراحی زیورآلات با نقش های حیوانات در #دوران هخامنشیان امری شایع بوده است و اغلب طلاجات آثاری از سر یا بدن حیواناتی مانند شیر ، قوچ ، بز یا اژدها داشته اند که در سال های اخیر دوباره مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است، هنرمندان در این دوران در بیشتر آثار هنریشان از طرح حیوانات بهره می گرفته اند و تنها استفاده از این طرح ها به زیورآلات ختم نمی شد، تا جایی که حتی روی برخی اسلحه های آنان هم طرح شیر و اژدها دیده می شود.

این اثر ایرانی زیبا قطعا بیشتر برایتان ارزشمند خواهد بود زمانی که بدانید متعلق به حدود 2500 سال پیش است اما با ظرافتی باور نشدنی ساخته شده است و از افتخارات هنر ایران کهن می باشد.

دوران تاریخی : طوق زرین متعلق به 2500 سال پیش و احتمالا مربوط به دوران هخامنشیان می باشد.

محل کشف : این طوق ارزشمند در کلکسیون شخصی پتر اول که تزار کشور روسیه بوده است یافت شده و محل دقیق کشف آن مشخص نیست ، تنها می دانیم که این شخص علاقه ی زیادی به جمع آوری زیور آلات داشته .

محل نگهداری : این اثر زیبا در موزه ی آرمیتاژ روسیه نگهداری می شود و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

طوق هخامنشیان

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET