ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 تیر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

 موزه گردی یکی از جالب ترین تفریحات ممکن است که متأسفانه کم تر در میان مردمان کشورمان رایج است و به هنگام بیکاری اصلا در میان برنامه های ما جایی ندارد. بیگانگی ما با این مراکز فرهنگی و تاریخی به قدری است که اگر بخواهیم تنها نام ده موزه معروف ایران را نام ببریم با مشکل رو به رو می شویم، چه برسد به این که درباره مجموعه های تاریخی و ارزشمند ایران هم اطلاعاتی داشته باشیم. امروز همراه کارناوال باشید تا با هم به سراغ یکی از مهم ترین موزه های ایران برویم و گنجی باستانی را از نزدیک ببینیم. 

موزه تخت جمشید که در خود پرسپولیس یا تخت جمشید واقع شده، مجموعه ای تاریخی است که با استفاده از کشفیات یافت شده در این محوطه و در قدیمی ترین بنای تاریخی ایران دایر شده است. مجموعه هایی که در این موزه به نمایش گذاشته شده، هر کدام در طی کاوش های سال های مختلف به دست آمده اند. از آن جمله می توان به مهره های رنگی چشم، گل نبشته های تخت جمشید، سر نیزه، پیکان، بخش هایی از تندیس های باستانی، آتشدان، خشت لاجوردی و ... اشاره کرد.

کرنای مفرغی یا هخامنشی یکی از گنجینه های جالب توجه موزه تخت جمشید است که دیدنش را نباید از دست بدهید. خوب است بدانید که کَرنا، نوعی ساز بادی و قدیمی بوده که ریشه در تاریخ کهن ایرانیان دارد و قدمتش حداقل 2500 سال می باشد. بنا بر اسناد تاریخی و یادداشت های تاریخ نویسان بزرگی چون هرودوت و استرابون، کرنا در دوره هخامنشی کاربردهای نظامی داشت و از آن برای اعلان های نظامی، جشن ها و جنگ ها استفاده می کردند.  

کرنای هخامنشی از جنس مفرغ یا برنز بوده که نوعی آلیاژ از مس و قلع می باشد و در سال 1336 خورشیدی از آرامگاه داریوش سوم در محوطه تخت جمشید پیدا شد. این ساز بادی و باستانی طولی برابر با 120 سانتی متر دارد، قطر دهانه خروجی آن 48 و قطر دهانه ورودیش نیز 5 سانتی متر می باشد. باستان شناسان با بررسی بر روی کرنای مفرغی دریافتند که متعلق به قرن ششم پیش از میلاد بوده و بنابراین حدودا قدمتی 2600 ساله دارد. 

امروزه کرنای هخامنشی در موزه تخت جمشید نگهداری می شود و همه روزه از ساعت 8 تا 17:30 می توانید به بازدیدش بروید.

دوره تاریخی: هخامنشی

قدمت: قرن ششم پیش از میلاد

ابعاد کرنا: طول: 120 سانتی متر؛ قطر دهانه خروجی: 48 سانتی متر؛ قطر دهانه ورودی: 5 سانتی متر

سال و محل کشف: 1336 خورشیدی در تخت جمشید 

محل نگهداری: موزه تخت جمشید

هزینه ورودی موزه: 3000 تومان

ساعات بازدید: 8 تا 17:30

Photo by : Unknown

در زیر عکسی از موزه تخت جمشید می بینید:

Photo by : Unknown

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.