karnaval.ir

زهرا میرزایی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

28 مرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

سوغات برزیل

از جالب ترین نکته ها در سفرهای خارجی آشنا شدن با فرهنگ و آداب مردم سرزمین جدید است، با این که در دنیای امروزی شبکه های اجتماعی و دنیای مجازی باعث شده اند که آسان تر با فرهنگ و آداب مناطق مختلف جهان آشنا شویم اما سفر و لمس رفتار اقوام مختلف و مشاهده سبک زندگی آنان طعمی دیگر دارد. اگر مقصد سفرتان در میان مردمانی متمدن یا دارای آداب و رسوم خاص باشد حتما سفری جذاب تر خواهید داشت.

کارناوال این بار به سوی برزیل خواهد رفت؛ بزرگترین و معروفترین کشور آمریکای جنوبی که ساکنانش از ملل گوناگونی هستند. وجود آداب و فرهنگ های مختلف در کنار هم باعث شده تا برزیل به کشوری فوق العاده جذاب برای گردشگران تبدیل شود. ما می خواهیم در این سرزمین وسیع و رنگارنگ قدم زده و کشف کنیم بهترین اجناسی که می توان از برزیل به عنوان سوغات تهیه کرد چیست، وسایلی که فرهنگ و نوع زندگی مردم برزیل را روایت کنند.

سوغات می تواند یادآور خاطرات تلخ و شیرینمان باشند پس باید حسابی در انتخاب آن ها دقت کنیم و بهترین و جذاب ترین وسایل را بخریم. همراه کارناوال بیایید تا با هم در خیابان های شهرهای این کشور قدم زده و با برترین سوغات این دیار آشنا شویم.

شیرینی سنتی برزیل

1- ننو برزیلی

مردم روستاهای کشور برزیل صنایع دستی فوق العاده ای تولید می کنند که برخی از آن ها در میان گردشگران محبوب و مشهورتر شده اند. یکی از جذاب ترین و منحصر به فردترین سوغاتی های برزیل ننو است! بله برزیل آب و هوایی گرمسیری دارد و مملو از جنگل های بارانی است به همین دلیل استفاده از ننو امری متداول به حساب می آید. ننوهای دستباف برزیلی هوموک (Hammock) نامیده می شوند.

ننوها را در این سرزمین در طرح ها و رنگ ها و سبک های بسیار متنوعی می بافند به همین دلیل می توانند یکی از بهترین گزینه ها برای سوغات باشند و به جرات می توان گفت که این نوع ننوها در جهان بی نظیر هستند. ننو و رسم ننوبافی با تاریخ و گذشته برزیلی ها گره خورده و یادآور اعصار گذشته آن هاست، همان زمانی که بین درختان تنومند جنگل ننو بسته و استراحت می کردند. پیشنهاد می کنیم در سفر به برزیل حتما ننو تهیه کنید.

ننو سوغات برزیل

ننو سوغات برزیل

ننو سوغات برزیل

ننو سوغات برزیل

2- مجسمه حضرت مسیح

یکی از سمبل های برزیل مجسمه بزرگ و دیدنی حضرت مسیح است که بر فراز شهر ریودوژانیرو قرار دارد و اغلب کل کشور برزیل را با همین مجسمه می شناسند. از دیگر سوغاتی های پرطرفدار در نزد توریست ها مجسمه های کوچک مسیح با دستانی باز است که با چوب و گچ و انواع مواد دیگر در این کشور ساخته می شود. 

مجسمه های مسیح با دستانی باز را می توانید از همه ی فروشگاه های سوغات در این کشور تهیه کنید، این مجسمه یادواره ای روحانی از سفرتان خواهد بود.

مجسمه مسیح سوغات برزیل

3- کَنگا

کنگا (Canga) نام نوعی حوله یا زیر انداز است که در برزیل به وفور استفاده می شود. برزیل سواحل زیادی دارد که اغلب در آن ها هوا گرم و آفتابی است، همین هوای گرم سبب شده تا حمام آفتاب و دراز کشیدن زیر نور خورشید از جذاب ترین تفریحات در این کشور باشد. 

به هر ساحلی در این کشور بروید بدون شک کنگاها را در رنگ و طرح های مختلف خواهید دید که کنار ساحل پهن شده اند. برزیلی ها روی کنگا دراز می کشند و از آفتاب لذت می برند یا از آن ها به عنوان حوله حمام استفاده می کنند. اکثر اوقات پرچم برزیل در گوشه ای از کنگاها دیده می شود به همین خاطر می تواند سوغاتی جذاب از این سرزمین رنگارنگ باشد.

کنگا سوغات برزیل

4- قهوه برزیلی

قهوه برزیل در سطح بین المللی بسیار پر طرفدار است و حتا در کشورمان ایران هم به راحتی یافت می شود اما در برزیل اقسام قهوه ها با مارک های مختلف به فروش می رسند و می توانید قهوه ها را با طعم دلخواه تان با بهترین کیفیت خریداری کنید.

برزیل برای طرفداران قهوه مکان بسیار مناسبی است و اگر قهوه را به عنوان سوغات انتخاب کنید می توانید این نوشیدنی خوشمزه را در بسته بندی های متفاوت و جذاب خریداری کنید.

 

قهوه برزیل

قهوه برزیل

5- دمپایی لا انگشتی

دمپایی لا انگشتی (Flip-flops) نیز یکی از سوغاتی های محبوب و مشهور برزیل است. کشورهای آمریکای جنوبی و بخصوص برزیل از دمپایی لا انگشتی زیاد استفاده می کنند و به نوعی نشان دهنده سبک زندگی ساحلی در برزیل است.

برزیلی ها دوست دارند همیشه نرمی و لطافت شن های ساحلی را زیر پاهای شان احساس کنند و این کار امری بسیار متداول است. پیشنهاد می کنیم حتما از برزیل دمپایی بخرید زیرا این اجناس با بهترین کیفیت و با تنوعی فوق العاده در این دیار یافت می شوند.

دمپایی لا انگشتی سوغات برزیل

دمپایی لا انگشتی سوغات برزیل

6- تابلوی نقاشی

ساکنان برزیل با همه وجودشان احساسات، فرهنگ و تفکر خود را نشان می دهند و آداب و افکارشان در نوع لباس، طرز صحبت کردن و حتا رفتارشان با دیگران نیز مشخص است. یکی از روش هایی که برزیلی ها با استفاده از آن فرهنگ و احساسات شان را نشان می دهند کشیدن تابلوهای نقاشی است. 

نقاشی کشیدن از جمله هنرهای محبوب برزیلی هاست و اگر به این هنر علاقه مند باشید با کمی دقت و جستجو در کنار خیابان ها نیز می توانید تابلوهای نقاشی را تهیه کنید. تابلوهای نقاشی در اندازه های مختلف به عنوان سوغات در این سرزمین به فروش می روند و از بهترین و ناب ترین سوغاتی ها برای هنر دوستان هستند.

تابلو نقاشی سوغات برزیل

7- ظروف سنتی

هنوز هم در جای جای برزیل مردم روستایی به چشم می خورند، افرادی که فرهنگ و هنر در چهره های شان نیز نمایان است. زندگی روستائیان برزیل آن قدر زیبا و دوست داشتنی است که سبک آن ها در زندگی های شهرنشینی امروزی هنوز دیده می شود. یکی از نمادهای زندگی روستایی در میان برزیلی ها استفاده از ظروف سنتی است. یکی از معروف ترین ظرف های سنتی برزیل که به عنوان سوغات هم زیاد به فروش می رود، مکواکا (Moqueca pot) نام دارد که هم به عنوان ظرف غذا و هم به عنوان گلدان از آن استفاده می شود.

مکواکاها اغلب سیاه رنگ هستند و از آن ها برای پختن سوپ و غذاهای آب دار استفاده می شود. این نوع ظرف برای افرادی که به آشپزی علاقه مند هستند و یا ظروف سنتی و کهن را می پسندند مناسب است.

مکواکا سوغات برزیل

مکواکا سوغات برزیل

8- سنگ های قیمتی برزیل

برزیل از جمله غنی ترین کشورهای جهان از نظر منابع طبیعی است و سنگ های ویژه و کمیابی هم در آن یافت می شود. اگر در جستجوی سوغاتی لوکس و در عین حال کم حجم هستید سنگ های قیمتی را انتخاب کنید. سنگ هایی مثل مرمر سبز برزیل در دنیا نظیر ندارند. همچنین می توانید اشیا و مجسمه هایی را تهیه کنید که در ساخت آن ها از سنگ های قیمتی استفاده شده است.

اگر به سنگ های قیمتی زیاد علاقه ندارید باید بدانید این کشور یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده طلا و جواهر در دنیاست. بنابراین اگر قصد خرید هم ندارید باز هم ساعاتی را برای تماشای طلا و جواهر این سرزمین در نظر بگیرید.

سنگ قیمتی سوغات برزیل

سنگ قیمتی سوغات برزیل

9- لوازم بهداشتی

لوازم بهداشتی و به خصوص صابون های بسیار مرغوبی در برزیل و به ویژه ریودوژانیرو تولید می شوند. صابون به وفور در برزیل یافت می شود و شما حتا در رستوران ها و انواع فروشگاه ها می توانید حضور پر رنگ صابون را احساس کنید. صابون ها نه تنها انواع مختلفی دارند بلکه قیمت آن ها نیز پایین است و می توانند یک سوغات تمام عیار از برزیل باشند.

علاوه بر صابون انواع لوسیون ها و کرم های مختلف را نیز می توانید از این کشور به عنوان سوغات تهیه کنید زیرا اکثر آنها ساخت برزیل هستند و برای تهیه آن ها از مواد اولیه ی با کیفیت و مرغوب استفاده می کنند. میزان مصرف کرم های ضد آفتاب، لوسیون ها، صابون و ... در این کشور زیاد است به همین خاطر لوازم بهداشتی را برترین کیفیت از این دیار می توانید بخرید.

صابون سوغات برزیل

صابون سوغات برزیل

صابون سوغات برزیل

صابون سوغات برزیل

10- مبلمان چوبی

سائوپائولو بزرگترین شهر برزیل است و این شهر به عنوان یکی از بهترین کشورهای تولید کننده ی مبلمان چوبی شناخته می شود. برزیل به دلیل داشتن جنگل های انبوه همیشه از تولیدکنندگان بزرگ چوب در جهان بوده و محصولات چوبیش بسیار خوب و با کیفیت هستند.

اگر به دنبال مبلمانی بی نظیر هستید حتما از سائوپائولو دیدن کنید بدون شک محو تماشای تنوع مبلمان این دیار خواهید شد. ویلاهایی در برزیل وجود دارند که تمام مبلمان آن ها از مرغوب ترین چوب های جنگل های برزیل ساخته شده اند و با اقامت در این ویلاها حسی بی همتا را تجربه خواهید کرد. شاید شما به عنوان یک مسافر ایرانی به راحتی نتوانید از برزیل با خود مبلمان به خانه بیاورید، اما می توانید با گشت و گذار در بازار و تماشای مدل های مختلف، با جدیدترین مدل ها آشنا شوید.

مبلمان چوبی سوغات برزیل

11- شیرینی بریگیدیرو

در برزیل نوعی شیرینی به نام بریگیدیرو (Brigadeiro) وجود دارد که از محبوب ترین و خوشمزه ترین خوراکی های این کشور است. ابعاد این شیرینی ها کوچک است و به راحتی می توانید آن ها را به عنوان سوغات با خود به همراه آورید. مواد اصلی این شیرینی شیر، نارگیل، کاکائو و کره است. این شیرینی خوراکی سنتی برزیل است و در ریو و سائوپائولو به میزان فراوان تولید و عرضه می شود.

البته اگر این شیرینی های خوشمزه را به عنوان سوغات تهیه کردید توجه داشته باشید که ممکن است در هواپیما ذوب شده و دردسرساز شوند، بنابراین آن ها را در بسته بندی و مکان مناسبی قرار دهید.

بریگیدیرو سوغات برزیل

بریگیدیرو سوغات برزیل

بریگیدیرو سوغات برزیل

بریگیدیرو سوغات برزیل

12- لباس مخصوص ساحل

برزیل به لباس های جور و واجور و ساحلی معروف است. مردم برزیل زمان زیادی از روزشان را در کنار سواحل سپری می کنند، به همین خاطر انواع لباس های ساحلی در این سرزمین تولید و عرضه می شوند. توصیه می کنیم اگر علاقه مند هستید برای بانویی سوغات تهیه کنید و یا خودتان اهل تفریحات ساحلی هستید حتما از برزیل لباس های مخصوص ساحلی را بخرید.

سوغات برزیل

13- صنایع دستی

همان طور که قبل تر هم اشاره کردیم مردمان برزیل بسیار هنرمند و با فرهنگ هستند. ساخت و تولید صنایع دستی یکی از جلوه های هنر آن هاست. شما می توانید اقسام صنایع دستی ساخته شده با چوب و سنگ و گچ را از این کشور تهیه کرده و به عنوان سوغات به وطن تان ببرید. پیشنهاد می کنیم وسایل چوبی تهیه کنید زیرا این وسایل با چوب جنگل های انبوه برزیل ساخته می شوند و می توانند برایتان تحفه ای منحصر به فرد باشند.

صنایع دستی برزیل

صنایع دستی برزیل

14- پیراهن ورزشی

همان طور که شاید بدانید برزیل زادگاه بسیاری از بازیکنان فوتبال و دیگر ورزش های جهان است. تیم ملی برزیل به خودی خود از معروف ترین تیم های جهان است و بازی های المپیک پیشین هم در همین کشور برپا شده بود به همین خاطر از دیرباز تاریخ و فرهنگ برزیلی ها با ورزش و فوتبال عجین شده است. اگر به ورزش و به خصوص فوتبال علاقه مند هستید، حتما یک دست لباس ورزشی یا لباس بازیکن مورد علاقه‌تان را از برزیل تهیه کنید.

فروشگاه لباس ورزشی در برزیل

15- ظروف سرامیکی

اگر در خیابان های شهرهای گوناگون برزیل قدم بزنید متوجه خواهید شد که در جای جای این سرزمین ظروف سرامیکی به فروش می رسند. ظرف های سرامیکی در طرح ها و رنگ های مختلف ارایه می شوند اما معروف ترین آن ها سرامیک های سفید با طرح های آبی است. 

این ظروف سرامیکی می توانند سوغاتی عالی برای دوستان و آشنایان تان باشند فقط توصیه می کنیم که آن ها را در بسته بندی و مکان مناسبی قرار دهید تا در طول سفر و در هواپیما آسیب نبینند.

ظرف سرامیکی سوغات برزیل

ظرف سرامیکی سوغات برزیل

سخن آخر

برای ما ایرانی ها خرید سوغات یکی از اجزای مهم و جدا نشدنی از سفرهای مان است، کارناوال هم تا به حال سوغاتی های مهم بسیاری از کشورها را به شما عزیزان معرفی کرده است، پیشنهاد می کنیم از دیگر مطالب ما نیز دیدن کنید و اگر به برزیل سفر نموده اید، تجربیات تان را با ما در میان گذارید.

منتظر نظرها و دیدگاه های شما خوبان هستیم.

زمانی موفق خواهی شد که شوقت به موفقیت، بیشتر از تَرست از شکست باشد.

آیا این مطلب مفید بود؟

4 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

مسعود نظرى مهر

سوغات برزيل فقط توپ فوتباله

انتشار:17 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

ترانه معنوى

سلام قهوه برزيل با كفيت تره يا كنيايى؟

انتشار:06 فروردین 1399

آیا این دیدگاه مفید بود؟

گرچه سوغاتی های خوبی دار، ولی نسبت به ایران کشور بسیار گرانی است.

انتشار:29 آبان 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.