خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

karnaval.ir

رویا افشاری

انتشار

29 مهر 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در اواخر قرن نوزدهم میلادی موزه ی ملی فرانسه، مارسل دیولافوا و همسرش ژَن را تشویق به کاوش در ایران و در منطقه شوش کرد. دیولافوا که پیش از این به ایران سفر کرده بود، به ایران آمد و به فرمان ناصرالدین شاه قاجار در شوش به حفاری پرداخت.
وی با شرایطی سخت در سال های ۱۸۸۴ تا ۱۸۸۶ میلادی توانستند تالار بزرگ ستون دار ( آپادانا) را از زیر خاک بیرون آورده و آجرهای لعابدار و مزین به نقوش سربازان گارد شاهی، شیر دال و... را از این کاخ جمع آوری کند.
کاخ آپادانای شوش با 10434 متر مساحت، قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده که داریوش، پادشاه قدرتمند هخامنشی فرمان ساخت آن را در سال های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد در شوش صادر کرده و این کاخ برروی بقایای آثار عیلامی با دیوارهای خشتی و ستون های سنگی بنا شد. این کاخ "بارگاه" یا "آپادانه" نیز نامیده می شود و اردشیر دوم ساسانی آن را بازسازی کرد.

این کاخ از تالار بارعام، حرم‌سرا، دروازه و کاخ پذیرایی و همچنین سه حیاط مرکزی تشکیل شده است که دیوارهای داخلی کاخ با آجرهای لعابداری منقوش به طرح‌های سپاه جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر مزین بوده است. دیوولافوا این آجرهای را به موزه ی لوور پاریس انتقال داد و در آن جا به مرمت آن ها پرداخت، پس از آن، این آجرهای لعابدار منقوش و ارزشمند در تالارهای طبقه اول سرسرای موزه لوور به نمایش درآمد.

در شوش امروز اثری از این کاخ نیست و  فقط چند زیرستون وجود دارد و مابقی آثار از کشور خارج شده و در موزه لوور نگهداری می شود.

از دوره هخامنشی آثار ارزشمند بسیاری باقی مانده از جمله:

 مهر استوانه ای داریوش هخامنشی

پیکره داریوش هخامنشی

 گردنبند طلا هخامنشی با سر ایزد مصری

تکوک طلایی شیر غران

 طوق زرین هخامنشیان

 گردنبند زرین هخامنشی

 ریتون نقره ای شیردال

تکوک اردک

 دستبند طلا با اردک‌های لاجوردی 


قدمت: سال 510 پ. م (هخامنشی)

سال کشف: ۱۸۸۵- ۱۸۸۶ میلادی

محل کشف: کاخ آپادانای شوش

کاشف: مارسل و ژان دیولافوا ( Marcel&Jane Dieulafoy ) 

محل نگهداری: موزه لوور پاریس

آجرهای لعابدار با نقش شیر

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

ذلان ماهیدشت

چه نشان میدهید؟ داغ دلمان را تازه میکنید همه میراث فرهنگی مملکتمان را خارجی ها و غارتگران به یغما بردند ودر موزه خودشان نگهداری می کنند

انتشار:02 آبان 1395

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.