karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

24 آبان 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

هنر یادبودی و معماری دوره هخامنشی به وضوح در بقایای پرسپولیس به چشم می خورد. همان طور که می دانید پرسپولیس، پایتخت بزرگ و تشریفاتی امپراتوری هخامنشی است که به فرمان داریوش اول در طی سال های 521 تا 486 پیش از میلاد ساخته شد و توسط جانشینان وی گسترش یافت. شهر باستانی پرسپولیس یا تخت جمشید در 48 کیلومتری شمال غربی شهر شیراز قرار دارد.

سقف ایوان ها و سرسرای ساختمان های اصلی پرسپولیس با ستون هایی بلند و تو خالی حمایت می شدند که ارتفاعی در حدود 20 متر داشتند. بر بالای این ستون ها، طیف متنوعی از سرستون هایی با ابهت به چشم می خورد که همگی با دقت و هنر بسیاری از سنگ تراشیده شده بودند. در میان سرستون ها اشکالی از گاو، شیر، گریفین و سرهایی مشابه انسان وجود داشت که به صورت دوتایی و پشت به هم ساخته می شدند. از جمله سرستون هایی که هم اکنون در تخت جمشید باقی مانده، سرستون های گریفین است. این سرستون ها در واقع از تیرهای چوبی سازه حمایت می کردند. این نوع تزئین در معماری بنا از ابداعات هنر دوره هخامنشی می باشد.

سرستون گاو پیش رو نیز یکی از سرستون های باستانی تخت جمشید است که از سنگ آهک ساخته شده و 46.99 سانتی متر ارتفاع دارد. امروزه این سر ستون سنگی در گالری 405 موزه متروپولیتن نگهداری می شود و امکان بازدید عموم از آن وجود دازد.


دیگر آثار دوره ی هخامنشی را در کارناوال ببینید و مطالعه کنید.

مهر استوانه ای داریوش هخامنشی

پیکره داریوش هخامنشی

 گردنبند طلا هخامنشی با سر ایزد مصری

تکوک طلایی شیر غران

 طوق زرین هخامنشیان

 گردنبند زرین هخامنشی

 ریتون نقره ای شیردال

تکوک اردک

 دستبند طلا با اردک‌های لاجوردی 


دوره تاریخی: هخامنشی

زمان ساخت: قرن پنجم پیش از میلاد

جنس: سنگ آهک

ابعاد: ارتفاع 46.99 سانتی متر 

محل کشف: ایران، پرسپولیس

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

سرستون گاو هخامنشی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.