ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 بهمن 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

آتوسا یکی از بانوان بانفوذ و شناخته شده امپراتوری هخامنشی است که دختر کوروش بزرگ، همسر داریوش اول و مادر خشایارشا بوده است. اگر دقت کنید می بینید توالی خانوادگی این بانو، تماما از پادشاهان قدرتمند بوده، دختر پادشاه و سرسلسله هخامنشی، همسر داریوش اول، پادشاهی که قدرت حکومت هحامنشی را تثبیت کرد و در نهایت مادر خشایارشا، شاهی که خدمات و دستاوردهای بسیاری را برای سرزمین خود رقم زد.

از ویژگی های بارزی که همگان برای آتوسا بر می شمرند، اقتدار، درایت، قدرت طلبی و نفوذ اوست. جالب است بدانید که خشایارشا، پسر ارشد داریوش اول نبود، اما آتوسا توانست با زیرکی و با استفاده از نسب خود که به کوروش بر می گشت، خشایارشا را جانشین همسر خود کند. در مجموع از قدرت ها و کارهای آتوسا داستان ها و افسانه های بسیاری نقل می کنند که یکی از مشهورترین آن ها روایت هردوت، تاریخ نویس مشهور یونانی است.

مجسمه پیش رو در واقع سردیس این بانوی اول دربار هخامنشی بوده که از جنس فیروزه پدید آمده است. این سردیس فیروزه ای را در اطراف تخت جمشیده کشف کرده اند و از تاریخ کشف آن اطلاع دقیقی در دست نیست.

خوشبختانه سردیس فیروزه ای آتوسا بر خلاف بسیاری از دیگر اشیاء قیمتی ایران باستان، هم اکنون در کشور خودمان قرار دارد و برای بازدید از آن می توانید به موزه ملی ایران یا موزه ایران باستان واقع در خیابان امام خمینی تهران مراجعه کنید.

دوره تاریخی: هخامنشیان

قدمت: قرن پنجم پیش از میلاد

محل کشف: در نزدیکی تخت جمشید

محل نگهداری: موزه ایران باستان یا موزه ملی ایران، تهران

ساعات بازدید از موزه: 9 تا 17


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

نقاب های غار کلماکره | نماد بالماسکه ایران

مهر استوانه ای داریوش هخامنشی

لیوبا | ماموت چهل هزار ساله

قدیمی ترین نامه عاشقانه روز ولنتاین

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

ترومپت با سر انسان | ساز موسیقی ۴ هزار ساله ایرانی

اسلحه کمرى ستارخان

روزالیا لومباردو | مومیایی زیبای خفته

جعبه آرایش سه هزار ساله

قدیمی ترین پرچم جهان

کت چرمی انیشتین | لباس جنجالی نابغه فیزیک

سردیس آتوسا دختر کوروش
سردیس آتوسا دختر کوروش
سردیس آتوسا دختر کوروش

در زیر تصویری از آتوسا و داریوش اول را در کنار هم می بینید:

آتوسا و داریوش اول

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
مهم نیست

سلام اخیرا کتابی بنام ( ایران شهر ) در مورد شهرهای باستانی ایران در دوران هخامنشیان - اشکانیان و ساسانیان توسط نشر علم معمار به چاپ رسیده و در کتابفروشی پرهام - روبروی دانشگاه تهران قابل تهیه میباشد . این کتاب برای اولین بار در مورد 21 شهر ایران باستان همراه با نقشه های شهرسازی ارائه شده است .از جمله پایتخت 700 ساله ایران شهر تیسپون .

25 بهمن 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.