کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 بهمن 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

نِفِر تی تی (Nefertiti)، ملکه معروف مصر باستان است که به سبب زیبایی افسانه ای اش شهرت بسیار یافته بود. او به همراه آخناتون، فرعون وقت در اوایل سال های 1300 پیش از میلاد بر سرزمین مصر حکومت می کرد. جالب است بدانید که حتی نام او نیز به چهره زیبای او اشاره دارد : زن زیبایی آمده است! 

از جمله کارهایی که نفرتی تی و آخناتون در زمان حکومت خود انجام دادند، تغییر دین مردم زمانه بود، این دو تنها خدای آفتاب، آتون را می پرستیدند و مردم را به این کار تشویق می کردند. همچنین به ایجاد و ترویج کارهای هنری دست زدند به گونه ای که دوره حکومت نفر تی تی و همسرش را می توان غنی ترین بخش تاریخ مصر باستان دانست. امروزه تندیس نفر تی تی یکی از شناخته شده ترین نمادهای مصر باستان است.

این تندیس، در واقع مجسمه ای رنگ شده و پوشیده از سنگ آهک است که بالاتنه نفر تی تی را به نمایش می گذارد. متخصصان، زمان ساخت آن را 1345 پیش از میلاد و سازنده آن را توتموسیس می دانند، چرا که این نیم تنه را در کارگاه هنری وی کشف کرده اند. توتموسیس (Thutmosis) تندیس ساز و پیکر تراش مورد علاقه فرعون بود و از او کارها و آثار شاخصی بر جای مانده است. این تندیس ارتفاعی در حدود 48 سانتی متر داشته و وزن آن را 20 کیلوگم ارزیابی می کنند. صورت تندیس کاملا متقارن و بی نقص بوده، اما در اثر گذر زمان، چشم چپ تندیس از بین رفته است. چشم راست تندیس از جنس کوارتز است که با موم زنبور به درون مجسمه چسبانده شده. از دیگر نکات قابل توجه تندیس، تاج آبی رنگ و بزرگی است که بر بالای سر نفر تی تی به چشم می خورد.

تندیس نفر تی تی در سال 1912 و توسط باستان شناسی آلمانی کشف شد و از آن زمان تا به حال در مکان های مختلفی در آلمان نگهداری شده است. از آن جمله موزه مصریان و موزه آلتس هستند. هم اکنون بالاتنه نفر تی تی در موزه نیو برلین در معرض دید عموم قرار دارد.

زمان ساخت: سال 1345 پیش از میلاد

ابعاد: ارتفاع: 48 سانتی متر؛ وزن: 20 کیلوگرم

محل ساخت: آفریقا، مصر

محل نگهداری: موزه نیو برلین، آلمان

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

اولین فرعون زن مصر | مقبره و مومیایی حتشپسوت

ترومپت با سر انسان | ساز موسیقی ۴ هزار ساله ایرانی

روزالیا لومباردو | مومیایی زیبای خفته

بوسه ابدی عشاق ایرانی در تپه حسنلو

سنگ برنده الدوای | چاقو یک میلیون ساله

میکروسکوپ طلایی و سلطنتی فرانسوی

نقش کمانداران کاخ آپادانا در شوش

جعبه آرایش سه هزار ساله

مجسمه نفر تی تی
مجسمه نفر تی تی
مجسمه نفر تی تی
مجسمه نفر تی تی
مجسمه نفر تی تی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.