کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

09 فروردین 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

Photo by : Esmail Golshan Mojdehi

اگر گذرتان به مناظر و دشت های استان گیلان افتاده باشد، ممکن است اسب های وحشی این منطقه را دیده باشید، اسب های معروفِ کاسپین. در پیش رو تصویری از چند راس اسب کاسپین را می بینید که در پس زمینه ای دلبرانه از مناظر گیلان جا خوش کرده اند. عکاس حرفه ای این ثبت هنرمندانه، اسماعیل گلشن مژدهی است که درباره این عکس می گوید:

این عکس از اسب های کاسپین در واقع تلاشی برای معرفی و حفظ این میراث ارزشمند است. اسب کاسپین، قدیمی ترین نژاد اسب و به نوعی نژاد مادر اسب های جهان محسوب می شود که در حاشیه دریای کاسپین (خزر) زندگی می کند و از همین رو کاسپین نام گرفته است. از جمله مناطقی که می توان اسب های کاسپین را دید، استان گیلان و شهر «کوچسفهان» است. جالب آن که کوچسفهان در لغت از ترکیب دو کلمه «کوچی + اسبان» (اسب های کوچک) به وجود آمده و در گذشته مرکز مهم پرورش و نگهداری اسب های کاسپین بود.

گلشن مژدهی در ادامه توضیح می دهد:

جالب است بدانید برای افزایش نسل این اسب با ارزش و اصیل در دنیا، چندین نمونه از اسب های کاسپین به انگلستان و آمریکا منتقل شدند. پس از آن انجمن اسب کاسپین در انگلستان و آمریکا در طی سال های 1975 و 1994 تشکیل شد. با این حال متاسفانه به این میراث با ارزش در ایران زیاد بها داده نشده است. 

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.