ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

17 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در داستان ها و افسانه ها از نقشه های گنج و گنج های دست نیافتنی بسیار خواندیم و در بازی ها و رویاهای دوران کودکی به سراغ شان رفتیم تا یک بار برای همیشه قهرمان داستان خود شویم و بزرگ تر که شدیم، همه این داستان ها را به دست فراموشی سپردیم. راستی داستان نقشه های گنج از کجا آمده اند؟ امروز همراه کارناوال باشید تا در کمال تعجب با هم به سراغ نقشه گنجی باستانی برویم و ببینیم گذشتگان برای ما چه به یادگار گذاشته اند. 

 طومار مسی پیش رو یکی از طومارهای بسیاری است که در محدوده ای باستانی در نزدیکی دریای مرده (غرب اردن و شرق فلسطین اشغالی) کشف شده است. اما این طومار تاریخی با دیگر طومارها تفاوت بسیاری دارد، چرا که تنها نمونه ای است که بر خلاف باقی از جنس کاغد و پاپیروس نیست و از فلز مس ساخته شده است. البته تفاوت های این طومار مسی به همین جا ختم نمی شود و در محتوا نیز با دیگر طومارها متفاوت است. جالب آن که در دیگر طومارهای کاغذی، نوشته هایی ادبی به چشم می خورد در حالی که در طومار مسی موردنظر، لیستی از 65 آدرس مختلف ارائه شده که در هر یک یا اشیائی طلایی و نقره ای به خاک سپرده شده و یا در آن محل ها پنهان شده اند. جالب آن که حتی زبان طومار نقشه گنج با سایرین متفاوت بوده و برای نگارشش از زبان عبری استفاده نشده است. زبانی که اطلاعات گنج های باستانی را در این لوح مسین به ما می دهد، بسیار شبیه به زبان کتاب میشنا (کتابی قدیمی و یهودی) می باشد.

سوالی در این جا مطرح است، آیا گنجی هم پیدا شد؟

جالب است بدانید با همه اطلاعاتی که در طومار مسی داده شده است، هنوز هم بر سر درستی یا نادرستی گنج های احتمالی تردیدهایی وجود دارد. برخی از محققین معتقدند این لیست جزئی از داستان ها و باورهای مردم است و خبری از گنج های طلا و نقره نیست. برخی دیگر نیز با دلایلی این ادعا را رد می کنند. جان مارکو آلگرو یکی از این کارشناسان است. او می گوید:

داستان های گنج همگی شکلی مشابه دارند و ویژگی های افسانه گون آن ها کاملا مشخص است. طومار مسی بر خلاف همگی آن ها، مقدمه ای ندارد، داستانی ندارد و از شکل و شمایل خاص آن ها نیز تبعیت نمی کند. تنها به سادگی لیستی از آدرس های مختلف است که اشیاء پنهان شده در هر یک را محاسبه می کند. 

یکی دیگر از استدلالات، از پروفسور باستان شناسی چون کایل است:

خیلی سخت است تصور کنیم که کسی به خودش زحمت می دهد تا لوحی گران از مس خالص تهیه کند، با مشقت و هزینه گزاف لیستی بلند بالا و طولانی را بر روی آن حک کند تا تنها داستانی دیگر تولید کرده باشد. مگر آن که فرد مورد نظر از گنج ها و محل شان اطمینان داشته و تلاش می کرده تا آن ها را از دست غارتگر زمان حفظ کند.

بررسی های متعدد طومار مسی، نتایج متفاوتی را در برداشت و متخصصان بر سر قدمت دقیقش با هم اختلافات جزئی دارند. به طور کلی می توان قدمتش را به حدود 2000 سال قبل و میان سال های 50 تا 100 میلادی دانست. 

خوب است بدانید امروزه طومار مسی و نقشه گنج باستانی در موزه اردن در پایتخت این کشور، در شهر عَمّان نگهداری می شود. 

قدمت: سال های 50 تا 100 میلادی

جنس: مس با 1% قلع

سال کشف: 1952 میلادی

محل کشف: غاری نزدیکی خرابه قمران، فلسطین اشغالی

محل نگهداری: موزه اردن، شهر عمّان، کشور اردن


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

باتری اشکانی | قدیمی ترین باتری جهان

تاج محبوب فرح پهلوی

کفن حضرت مسیح | گنجینه جنجالی شهر تورین

زیباترین تاج ملکه انگلیس 

نقاب های غار کلماکره | نماد بالماسکه ایران

قدیمی ترین شطرنج ایران

قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد

چاقو توتنخامون | چاقویی از شهاب سنگ و طلا

یکی از قدیمی ترین عروسک های جهان | اسباب بازی فرعون مصر

برنادت سوبیرو | جسد سالم قدیسه فرانسوی

لباس عروسی ملکه ویکتوریا 

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

طومار مسی نقشه گنج پنهانی
طومار مسی نقشه گنج پنهانی
طومار مسی نقشه گنج پنهانی

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.