karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

02 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در طی قرن های گذشته، پیامبران و رسولان بسیاری پا به جهان گذاشتند و موظف شدند تا خرد و بینش خود را به مردمان و نا آگاهان زمان خود هدیه بدهند. اما وقتی نا آگاهی در وجودی ریشه می دواند، قدرتی بس بزرگ می طلبد تا بتوانی از مرداب چسبناک و و تاریک نا دانی بیرون بیایی. وظیفه پیامبران نیز به این آسانی نبود و بشارت و رهنمودهایشان برای مردم زمان خود همواره با داستان ها و اتفاقات مختلفی همراه بود. بسیاری در برابر پذیرفتن حقیقت مقاومت می کردند و پیامبران ناچار به روی آوردن پدیده های خارج از توانایی بشری می شدند تا حقانیت خود را اثبات کنند. همراه کارناوال باشید تا نگاهی هنری به معجزه مشهور شکافته شدن دریا توسط حضرت موسی داشته باشیم.
 پس از آن که حضرت موسی تمام تلاش خود را برای هدایت فرعون و طرفدارانش کرد و نتیجه ای نگرفت، از سوی خدا مأمور شد تا مردم بنی اسرائیل را شبانه از مصر خارج کند. فرعون که از این کار موسی به خشم آمده بود، لشکریان خود را راهی کرد تا این مردمان را تنبیه کنند. از سوی دیگر موسی و قوم همراهش به دریای سرخ رسیدند و از پشت نیز توسط ارتش فرعون در حال تعقیب بودند. قوم بنی اسرائیل ناامید و پشیمان بود که در این هنگام حضرت موسی به فرمان خداوندگار عصای خود را به دریا زد و باعث شکافته شدن آن شد. به این ترتیب راه بر روی مردم باز شد و توانستند از دریا عبور کنند و خود را به شبه جزیره سینا رساندند. پس از آن که قوم بنی اسرائیل دریا را پشت سر گذاشتند، دریای شکافته شده به جای خود بازگشت و بدین ترتیب تمامی لشکر فرعون غرق شدند. 
نیکولاس پوسن، یکی از بزرگ ترین نقاشان دوره و صاحب سبک دوره باروک است که صحنه ای از داستان عبور مردم بنی اسرائیل از دریای سرخ را به تصویر کشیده است. او درست لحظه غرق شدن ارتش فرعون را با قلم هنرمندانه خود خلق کرده است. در سمت راست تابلو، حضرت موسی را می بینید که با اقتدار ایستاده و در حال شکرگزاری است. در باقی بخش های تابلو، مردمان بنی اسرائیل به چشم می خورند که در ردیفی S مانند کشیده شده و چشم را از لبه ساحل تا بخش های دورتر پس زمینه و مردم در حال استراحت، هدایت می کند. 
پوسن با تکرار هنرمندانه رنگ ها، به حرکت و جلب نگاه در سرتاسر ترکیب بندی تابلو نقاشی کمک می کند. همچنین این استاد و هنرمند بزرگ با تکرار بازوان گشوده به سوی آسمان، ریتم بصری متحدی را ایجاد کرده و به طور مداوم توجه ببیننده را به شکرگزاری مردم جلب می کند.
امروزه نقاشی عبور از دریای سرخ در گالری ملی ویکتوریا نگهداری می شود و همه روزه از ساعات 10 تا 17 می توانید به بازدیدش بروید.

دوره تاریخی: قرن هفدهم

نقاش: نیکولاس پوسن
سبک نقاشی: رنگ و روغن
سال خلق اثر:  1633-1634 میلادی
ابعاد نقاشی: 155.6 × 215.3 سانتی متر

محل نگهداری: گالری ملی ویکتوریا، استرالیا


 دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

همچنین می توانید درباره برخی از آثار تاریخی و بقایای جذاب دنیا در زیر بخوانید:

شمشیر حضرت محمد(ص) | یادگاری از جنگ بدر و احد

میکروسکوپ لویی پاستور

دستکش های محمد علی کلی، بوکسور افسانه ای

الماس کوه نور

عبای مقدس حضرت محمد (ص) | خرقه سعادت
تابلو نقاشی جیغ
تابلوی گرنیکا | مشهورترین اثر پیکاسو

تاج محبوب فرح پهلوی

کره جواهر نشان

قرآن تاریخی | با دستخطی منسوب به امام حسین (ع)

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.