کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 مهر 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

جام زرین مارلیک، جامی بزرگ و باشکوه از جنس طلاست که بر روی آن نقوش برجسته ای از چندین غزال با جزئیات چشمگیر و منحصر به فرد به چشم می خورند.

 در دره گوهررود در نزدیکی شهر رودبار، تپه های بزرگ و کوچکی دیده می شوند که قدمتی باستانی دارند و یکی از مهم ترین آن ها تپه مارلیک نام دارد. مارلیک منطقه ای در جنوب غربی دریای کاسپین است که سالیان سال بقایای بی نظیری از یک تمدن کهن و فراموش شده را در دل خود پنهان کرده بود. جالب است بدانید که تعدادی ظروف مشابه جام زرین پیش رو در طی حفاری ها و در منطقه گران بها مارلیک یافت شده است. 

وقتی به بدنه این ظرف گرانبها دقت کنید، بر روی آن 4 غزال نقش برجسته خود نمایی می کنند که به صورت افقی قاب گرفته شده اند و همگی آن ها به سمت چپ در حال راه رفتن هستند. نقوش غزال به روش و تکنیک حکاکی خلق شده که جزئیات بی نظیری چون موی غزال ها و ساختار عضلانی بدن شان به خوبی دیده می شود. جالب آن که سر، گوش ها و شاخ‌ غزال ها به صورت جداگانه ساخته شده و سپس با استفاده از محلولی کلوئیدی و چسبناک به بدنه جام زرین اضافه شده اند. خوب است بدانید در ایران باستان این محلول کلوئیدی را با استفاده از نمک مس و چسب می ساختند. به جام زرین مارلیک که بیش تر دقت کنید، خواهید دید چشم ها و سُم های غزال نیز برجسته ساخته شده اند که احتمالا برای ایجاد خاتم کاری بوده است. 

جام زرین مارلیک همان طور که از نامش بر می آید کاملا از طلا ساخته شده است و ارتفاعی 6.5 سانتی متری دارد.

امروزه این جام زرین در گالری 404 موزه متروپولیتن در معرض دید عموم قرار دارد. 

دوره تاریخی: دوره آهن دوم

زمان ساخت: اوایل نخستین هزاره پیش از میلاد مسیح

جنس: طلا 

ابعاد: ارتفاع: 6.5 سانتی متر

محل کشف: شمال غربی ایران، منطقه کاسپین

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

جام زرین مارلیک با نقش برجسته غزال

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
رضاضحاکی راحت

بسیار عالی ،دستمریزاد،اگر از تمدن وقدمت آن

تپه وجام بیشتر توضیح می دادید.
ممنون می شدیم
وباز جای تشکر دارد.
آفرین بر شم

10 مرداد 1396

پیمان

اینها را اعراب عربستان و امارات و بحرین و ... ببینند و پی به هویت و قدمت ایران و ایرانیان ببرند و به خود اجازه گستاخی ندهند. هرچند که چنین انتظاری آب در هاون کوبیدن است

15 مهر 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.