karnaval.ir

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

09 مرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایسنا، بررسی‌های باستان شناسی و کشف خمره‌های حاوی دانه‌های خرما در محوطه تُل قلعه سیف‌آباد در کازرون، نشان می دهد که این محل نقشی اساسی را در جمع‌آوری، فرآوری و صادرات این محصول در دوره ساسانی ایفا می کرده است.

رضا نوروزی، سرپرست نخستین فصل کاوش باستان‌شناختی محوطه ساسانی تُل قلعه سیف‌آباد، در این باره گفت:

نخستین فصل کاوش‌ در تل قلعه سیف‌آباد نشان داد که این محوطه یکی از مرکز فعال اداری، اقتصادی و بازرگانی دوره ساسانی در جنوب ایران در درون استان بیشابور و نزدیک‌ترین مکان به شهر شاهی شاپور در ایالت بیشاپور بوده است.

به گفته این باستان‌شناس، این مرکز همزمان با قصر ابونصر یا شیراز قدیم در یک دوره از زمان ساسانی فعال بوده و شباهت بیشتر آثار به دست آمده از این دو مکان این مسئله را تایید می کند.

وی در ادامه افزود:

خمره‌های دارای دانه‌های خرما در داخل فضاهای معماری نشان‌دهنده این است که کشاورزی در استان بیشاپور اهمیت فراوانی داشته و خرما یکی از مهمترین محصولات این منطقه بوده است و این محوطه در جمع‌آوری، فرآوری و صادرات این محصول نقش اساسی ایفا می‌کرده است.

نوروزی اظهار داشت:

اثر مهرهای گلی فراوان یافت شده از این مکان که بعد از قصر «ابونصر» و «تخت سلیمان» بیشترین تعداد را داراست، اهمیت اساسی در شناخت تقسیمات استانی، اداری، نام مکان‌ها و نام افراد این ناحیه از امپراتوری ساسانی را دارد که در آینده نتایج تکمیلی آن ارائه خواهد شد.

به گفته وی، تنوع فراوان سفال‌های ساسانی و وجود ظروف آذوقه به شکل خمره در این محوطه حکایت از این دارد که این مکان، محل دریافت و صدور محصولات بوده است.

سرپرست هیات کاوش ادامه داد:

شواهد فعلی و مواد فرهنگی یافت شده از شکل‌گیری این مکان در دوره ساسانی حکایت می‌کند و تا اواخر این دوره مرکزی فعال در فارس باستان همگام با قصر ابونصر بوده است. همچنین قرارگیری این محوطه در تقاطع راه های باستانی وکنار دریاچه پریشان نقش مهمی در شکل گیری این مرکز مهم داشته است.

وی اهداف اصلی کاوش باستان شناسی  محوطه تل قلعه سیف‌آباد را جلوگیری از تخریب بیشتر آن توسط شرکت گاز و غارت مواد فرهنگی آن توسط سودجویان آثار باستانی اعلام کرد و گفت:

درک لایه‌های مختلف استقراری و مراحل مختلف فرهنگی انباشت شده و ارائه ی چارچوب زمانی مطمئن برای محوطه از دیگر اهداف این پروژه بوده است.

او دیگر اهداف این کاوش را پی بردن به اهمیت محوطه و ارتباط آن با دیگر محوطه‌های ساسانی فارس و امپراطوری ساسانی دانست.

آثار دوره ساسانی

آثار دوره ساسانی

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.