ویدیو HD
رویا افشاری

انتشار

27 مهر 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

 تپه حسنلو در 7 کيلومتري شهر نقده و  85 كيلومتري جنوب اروميه یکی از  تپه های باستانی و مهم ایران می باشد که آثار و شواهد تاریخی بسیاری در حفاری ها از آن به دست آمده است.

هیئت باستان شناسی ایران و آمریکا به سرپرستی دکتر دایسون در سال 1351 در حین کاوش در تپه حسنلو با اسکلتی جالب مواجه شدند. این اسکلت حکایت از یک معاشقه پیش از مرگ را دارد که زوج تپه حسنلو را ابدی ساخت. این اسکلت ها مرد و زنی را نشان می دهد که لحظه پیش از فرا رسیدن مرگشان، در حال بوسیدن هم بودند.

تحقیقات دانشمندان در دانشگاه پنسیلوانیا قدمت این اسکلت را 800 پیش از میلاد تخمین زده اند. در مورد ماهیت اسکلت، برخی افراد غیر متخصص بر این باور بودند که هر دو اسکلت مرد هستند اما منابع و محققین دانشگاهی بعد از انجام بررسی ها، اسکلت ها را متعلق به یک زن و یک مرد دانستند.

در قبر زوج عاشق حسنلو که از مرگ خود آگاه نبودند، تنها تخته سنگی بالای سر شخص سمت چپ پیدا شد. بعدها با انتشار اخبار آن، لقب " عشاق" را به خود اختصاص دادند.لقبی دیگر چون "بوسه ۶۰۰۰ ساله" را برخی به این اسکلت ها داده اند اما باید این نکته را در نظر گرفت که قدمت آن در حدود سه هزار سال می باشد و این لقب نمی تواند عنوانی درست برای آن باشد.

 از لحظه کشف اسکلت دو دلداده ایرانی، عکسی در موزه دانشگاه پنسیلوانیا وجود دارد که هر بیننده ای را برای لحظاتی مبهوت می کند. 

در سال 1353 موزه دانشگاه پنسیلوانیا، عشاق ایرانی را در معرض  نمایش قرار داد. تصویر زمان کشف و حالت اسکلت ها به شماره 97482 موجود می باشد.

 کشفیات تپه حسنلو تنها به عشاق ایرانی ختم نمی شود؛ جام زرین حسنلو، دسته پرنده شکل، اتاقی با اسکلت هایی که در جهات مختلف جان خود را از دست داده اند و... نیز از کشفیات این منطقه است.

 سال کشف: 1351

محل کشف : حسنلو

کاشف: تیم مشترک ایرانی - آمریکایی به سرپرستی دکتر رابرت اچ دايسون 

قدمت: 800 پیش از میلاد

محل نگهداری: موزه دانشگاه پنسیلوانیا

زوج عاشق حسنلو

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

22 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
محمد سجاد

برایم جالب بود مخصوصا لحظه مردن این تو چگونه شکل گرفته🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔

24 اردیبهشت 1398

پارسا

سلام با توجه به تحقیقات دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا و فیزیولوژیستان مسهور این دو اسکلت هر دو متعلق به دو مرد هستن که مرد قد بلند تر در حال بوسیدن مرد قد کوتاه تر است...

 

14 فروردین 1398

مجید

بنده با دیدن عکس چند تا مورد به ذهنم رسید گفتم بگم: بنظرم در وحله اول این دونفر احتمالا محکوم به زنده به گور شدن بودن که در حالت خوابیده کنار هم بودند و در آخرین لحظه مرگشون که میدونستند دیگه راهی برای فرار ندارند اقدام به بوسیدن هم کردن و اونا هم خاک را ریختن روشون. اینطورم میشه گفت که یکی از اجساد که طاق باز خوابیده و میشه از حالتش گفت که مرد بوده به احتمال زیاد اون مرده بوده و همسرش با توجه به حالت بوسیدنش که زن بوده خواسته که با شوهرش دفن بشه و حکایت عشق قوی و پایدارشون را برای مردم منطقه خودشون تا ابد زنده نگه داشته باشه. آخه نمیشه یدفعه دو نفری خیلی عادی و همزمان بمیرن. اگه پیرباشند که از این ادا اصولا ندارن اگرم جوون باشند که فقط عاشق میتونه از این کارا بکنه.

10 بهمن 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.