karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

09 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

این روزها همگی ما با سلفی آشناییم و فرقی ندارد در خانه، محل کار یا سفر و گشت و گذار باشیم، دست به دوربین و آماده برای گرفتن سلفی تکی یا دست جمعی هستیم. شاید جالب باشد بدانیم که نخستین سلفی ایرانی دقیقا در چه زمانی و به دست چه کسی گرفته شد. امروز همراه کارناوال باشید تا در تاریخچه پدیده جذاب سلفی گشتی بزنیم.
باید بدانید بر خلاف نام جدید و به روز سلفی، این دست عکس ها تاریخچه ای به قدمت دوربین های عکاسی دارند. نخستین سلفی ها یا عکس های خودنگاره با دستگاه های داگئروتایپ گرفته شدند که با دوربین های آنالوگ بعدی خود تفاوت بسیاری داشتند و به نوعی می توان گفت نسل اول دوربین های عکاسی محسوب می شوند. تاریخچه عکس های سلفی در ایران به زمان قاجار بر می گردد و نخستین سلفی گیرنده ایرانی کسی نیست جز شاهزاده قاجاری، ملک قاسم میرزا، پسر فتحعلی شاه قاجار!
ملک قاسم میرزا یکی از باسوادترین درباریان قاجار بود که به شش زبان زنده دنیا تسلط داشت و برای تحصیل به اروپا سفر کرده بود. درباره او در تاریخ نوشته اند که همشه درسدد یادگیری و کسب علوم تازه بود و از این رو بسیار مورد توجه بود. زمانی که ملک قاسم میرزا در فرانسه درس می خواند، درست هم زمان بود با بحث داغ دروبین های داگرئوتایپ و می توان گفت نخستین آشنایی او با این دوربین ها در همان جا رخ داد. خوب است بدانید که اولین دستگاه های داگرئوتایپ را تزار روسیه و ملکه ویکتوریا انگلیس به محمدشاه هدیه دادند و ابتدا ژول ریشار فرانسوی مأمور عکاسی و کار با آن شد. پس از او نیز ملک قاسم میرزا بود که عکس های داگرئوتایپ را ثبت کرد. متأسفانه از داگرئوتایپ های ژول ریشار چیزی باقی نمانده و بنابراین عکس خودنگاره ملک قاسم میرزا امروزه به صورت هم زمان دو عنوان «نخستین سلفی ایرانی» و «تنها داگرئوتایپ ایرانی» را از آن خود کرده است.
امروزه اولین سلفی ایرانی در آلبوم عکس های کاخ گلستان نگهداری می شود. 
دوره تاریخی: قاجار
سال ثبت عکس: 1218 خورشیدی
محل نگهداری: کاخ موزه گلستان، تهران
ساعات بازدید: 9 تا 17

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان
می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:
تلفن الکساندر گراهام بل
باتری اشکانی | قدیمی ترین باتری جهان
شمشیر حضرت محمد(ص) | یادگاری از جنگ بدر و احد
تاج محبوب فرح پهلوی
قطعاتی از مغز انیشتین | یادگاری از نابغه فیزیک!
تار موی پیامبر اکرم (ص) | موی سعادت
اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته
کمربند زمردنشان ناصرالدین شاه
قطعه ای از صلیبی که حضرت عیسی از روی آن عروج کرد
لباس عروسی ملکه ویکتوریا 
درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان 

اولین سلفی ایرانی

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اکبری

سلام بسیارزیبا وجذاب بود تشکر

انتشار:10 خرداد 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

محسن صارمی نیا

خیلی جالب بود ممنون

انتشار:09 خرداد 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.