ویدیو HD
رویا افشاری

انتشار

21 مهر 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در موزه ایران باستان تهران، در کنار اشیا زرین، جامی طلایی با دوشیر برجسته متعلق به کلاردشت وجود دارد. جامی با دوشیر برجسته که ظرافت فرم آنها بسیار خیره کننده و جذاب است.

این جام در تپه کلار به طور کاملا اتفاقی توسط کارگران در این منطقه کشف شد.

کاشف این جام "ابوالفتح بوذری" در سال 1318 برای ساخت کاخ کلاردشت پهلوی در این منطقه مشغول به کار ساخت پله های کاخ بوده و پس از اتمام، شروع به کندن زمین برای ساخت استخر می کند که ناگهان شی طلایی با دو شمشیر را در لابه لای گل و خاک پیدا می کند. این اشیا را از وی گرفته به تهران موزه ملی سپرده شده است.

برروی بدنه این جام، دو شیر به صورت برجسته و کاملا حجمی دیده می شود. دو شیر از سمت چپ به راست در حال حرکتند. کف ظرف مسطح و حاشیه ی پایین آن انحنای کمی دارد. فرم اندام شیرها به صورت واقع گرایانه و با ظرافتی قابل توجه کار شده و گویی شیری زنده با حرکت پاها و اندامی قوی در حالت حرکت است. نمونه ی این طراحی را در ظروف مارلیک قابل مشاهده می باشد. سر و گردن هر دو شیر با روش پرچ کردن به بدنه ظرف متصل شده در بالا و پایین بدن شیر دو نوار با خطوط منحنی وجود دارد. 

در کف جام گل های شش پر نیلوفر نقش شده که مشابه جام های زرین ونقره ای املش است با این تفاوت که تعداد گلبرگ ها در هر دو ظرف فرق دارد .تنها تفاوت در تعداد گلبرگ های این جام هاست.

 جام زرین دوشیر ب شماره ی 1668 در موزه ی ملی ایران به ثبت رسیده است و نشان از فرهنگ و هنر مردم این دیار دارد .

قدمت: 800 پیش از میلاد

محل و سال کشف : منطقه کلاردشت دراستان مازندران

کشف توسط: ابوالفتح بوذری

جنس: طلا

وزن: 235 گرم

ابعاد: قطر دهانه ی 12 وقطر کف 7/10 سانتی متر وارتفاع 10 سانتی متر

محل نگهداری: موزه ایران باستان- تهران

جام طلایی کلاردشت

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
توحید

یه سوال ؟ قبل هخامنشیان در ایران کیا زندگی میکردن که دارای این همه عظمت بوده که ظروفی مثل این یا جام ی که تو ارومیه بیدا شده رو ساختن؟؟؟ آیا به نظرتون هخامنشیان که 300 سال بعد وارث تخت و تاج شدن از اینها تقلید کردن و تخت جمشیدو ساختن یا اینکه نکنه هخامنشیان تاریخشون به 800 سال قبل میلاد میرسه!!!!!!!!!!

رویا افشاری

درود دوست گرامی، پیش از هخامنشیان، در هر منطقه از ایران قومی متفاوت زندگی میکردند که می توان به مادها، پارس ها، اورارتوها و... اشاره کرد. بی شک هر دوره ی تاریخی ریشه در گذشته ی خود دارد و در آثار یافت شده ردپای هنر و فرهنگ اقوام پیشین دیده می شود اما تقلید محض در آثار هخامنشی دیده نمی شود. برای مطالعه بیشتر به کتاب تاریخ فرهنگ ایران تالیف دکتر رضا نوری شادمهانی، کتاب ایران باستان تالیف م. م.له وترجمه دکترژاله آموزگار،کتاب ایران باستان نوشته ی حسن پیرنیا و... مراجعه کنید. سپاس از همراهی شما

25 مهر 1395

23 مهر 1395

معراج

باز هم خدا را شکرکه حداقل یکی از این گنجینه های باستان در ایران است .

23 مهر 1395

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.