ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

13 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

یکی از موهبت های جغرافیایی کشور عزیز ما ایران، ثروت های زمینی ما چون کانی ها و سنگ های قیمتی است. منابع فوق العاده ای از انواع سنگ های ارزشمند در پهنه وسیع کشورمان یافت می شود که از دیرباز مورد استفاده هنرمندان و جواهرسازان باستانی و زبردست ایرانی بوده است. به همین دلیل است که اگر در آثار و بقایای باستانی و تاریخی ایران قدری جست و جو کنید، با طیف عظیم و فوق العاده ای از انواع جواهرات و ظروف طلایی ایرانی مواجه می شوید. یکی از دوران های تاریخی ایران که ساخت ظروف و جواهرات منحصر به فرد طلایی در آن بسیار رواج داشت، دوره باشکوه هخامنشی است. البته خوب است بدانید که نکته جالب توجه و متمایز اشیاء به جا مانده از دوره هخامنشی تنها جنس با ارزش آن ها نبوده و موضوعات مورد استفاده، ظرافت و سبک ساخت ماهرانه آن ها نیز بسیار چشمگیر است.

یکی از بارزترین نمونه هایی که هم اکنون در کشور عزیزمان ایران وجود دارد، این جام زرین خارق العاده است. اگر به جام زرین نگاه کنید، می بینید که در دور تا دور این جام طلایی، نقوش برجسته گاوی خشمگین به چشم می خورد که با جزئیات و مهارت بسیاری ساخته شده است. همان طور که گفته شد این جام از طلا ساخته شده و قدمتش به 2600 تا 2500 سال پیش بر می گردد. 

امروزه  این جام زرین شکوهمند در موزه رضا عباسی، واقع در خیابان شریعتی نگهداری می شود. کارناوال به شما عزیزان توصیه می کند تا در اوقات فراغت خود سری به موزه رضا عباسی بزنید و علاوه بر این جام زیبا، دیگر مجموعه های ارزشمند موزه را از نزدیک ببینید.

می توانید برای اطلاعات بیش تر از برخی از جواهرات هخامنشی بخوانید:

زیورآلات باشکوه هخامنشی 

دوره تاریخی: هخامنشیان

قدمت: قرن پنجم تا چهارم پیش از میلاد

جنس: طلا

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران

ساعات بازدید: 9 تا 17


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

کتیبه کانال سوئز داریوش بزرگ

اولین و قدیمی ترین باتری جهان را ایرانی ها ساختند

لیوبا | ماموت چهل هزار ساله

گوزن های شمالی | شاهکار عصر یخبندان

یکی از قدیمی ترین عروسک های جهان

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

اسلحه کمرى ستارخان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

جعبه آرایش سه هزار ساله

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

جام زرین هخامنشی رضا عباسی
photo by Zeynab Shirazi
جام زرین هخامنشی رضا عباسی
photo by Zeynab Shirazi
جام زرین هخامنشی رضا عباسی
photo by Zeynab Shirazi

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

سلام کارناوال. مطالبتون فوق العاده است. من ديوانه وار ایران را دوست دارم . فرهنگ غني و تمدن چند هزار ساله اين سرزمين موجب غرور هر ايراني است. تا ميتوانيد اشیا باستاني موجود در موزه هاي داخل را معرفي کيد. سپاس. حسين آقايي دکتري مکانيک

10 دی 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.