ویدیو HD
زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

11 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

تکوک‌ها یا ریتون ها، جام‌هایی شیپوری شکل هستند که در انتها به شمایلی حیوانی منتهی می شوند و یا کاملا به شکل یک حیوان ساخته می شوند. این ظروف در آسیای میانه به خصوص ایران، یونان و ایتالیا تاریخچه درازی دارند و در واقع می توان گفت تاریخچه تکوک ها در کشور ما به ۶ هزار سال قبل بر می گردد. در یکی از جنگ های یونان و ایران باستان، پس از آن که یونانیان به پیروزی رسیدند، تکوک های بسیاری را با خود به عنوان غنیمت به یونان بردند. پس از کمی، ساخت ظروف تکوک به تقلید در یونان باستان نیز رواج یافت و به نام ریتون در میان مردم شناخته شد. امروزه با قدری جست و جو در آثار تاریخی و باشکوه ایرانی، با تکوک های زرین و سیمین بسیاری رو به رو می شوید که با مهارت زیادی ساخته شده اند.

تکوک طلایی پیش رو، همان طور که می بینید در انتهای خود به نیمه جلویی یک قوچ منتهی می شود. قوچ یکی از نقش مایه های (motifرایج در هنر دوره هخامنشی است که نه تنها در ظروف این دوره بلکه در جواهرات نیز دیده می شود. خوب است بدانید معمولا هر یک از این حیوانات معنای نمادینی داشته اند که قوچ در ایران باستان با معانی چون باروری، تواضع، دانایی و ... همراه بوده است.

قدمت این ریتون طلایی به دوره هخامنشی و حدود 2500 سال پیش بر می گردد و کاملا از طلا ساخته شده است. امروزه تکوک طلایی قوچ در موزه رضا عباسی، واقع در خیابان شریعتی در معرض دید عموم قرار دارد و می توانید در تعطیلات عید به بازدید این ریتون جذاب بروید.

دوره تاریخی: هخامنشی

قدمت: قرن پنجم تا چهارم پیش از میلاد

جنس: طلا 

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران

ساعات بازدید: 9 تا 17


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

کتیبه کانال سوئز داریوش بزرگ

اولین و قدیمی ترین باتری جهان را ایرانی ها ساختند

لیوبا | ماموت چهل هزار ساله

گوزن های شمالی | شاهکار عصر یخبندان

یکی از قدیمی ترین عروسک های جهان

مجسمه نفر تی تی | زیباترین ملکه مصر باستان

اسلحه کمرى ستارخان

نیمتاج نورالعین | الماس دریای نور روی تاج ملکه ایران

جعبه آرایش سه هزار ساله

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

تکوک طلایی قوچ رضا عباسی
photo by Zeynab Shirazi
تکوک طلایی قوچ رضا عباسی
photo by Zeynab Shirazi

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.