karnaval.ir

زينب شيرازی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

19 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

قدمت پیدایش درخت ها بر روی زمین به دوره کربنیفر زمین یعنی حدود 350 میلیون سال پیش بر می گردد. نخستین درخت ها به شکل سرخس هایی غول پیکر بودند و بعد در طول میلیون ها سال بعد با تکامل و تغییر به شکل درخت ها و گونه های مختلفی درآمدند. گیاهان بازدانه و مخروطیان چون سروها، از اولین درختان پیشرفته و تکامل یافته ای بودند که پا بر روی پهنه خاکی زمین گذاشتند. امروز همراه کارناوال باشید و با یکی از قدیمی ترین بازمانده سروها در کشور عزیزمان آشنا شوید. 
آوازه این درخت باشکوه از زمان های بسیار دور در میان مردمان پیچیده بوده و حتی رد پای نامش را در سفرنامه ناصرخسرو قبادیانی می توان یافت. سرو هرزویل، درختی بلند قامت و بسیار قدیمی است که قدمت پیدایشش را بین هزار تا سه هزار سال پیش می دانند! ارتفاع این گنج زنده ایرانی به نزدیک 30 متر می رسد و تنه قطورش نیز در حدود 4 متر می باشد.
باید بدانید این سرو را از آن رو هرزویل نامیده اند که در روستایی به همین نام ریشه دوانده و سال هاست که مورد توجه مردمان روستا قرار دارد. به اعتقاد مردم هرزویل، این سرو کهن درختی مقدس و نظر کرده است و می توان گفت که با زندگی مردم روستای هرزویل عجین شده.
باید بدانید روستای هرزویل در محدوده شهر منجیل و در استان گیلان قرار دارد و در سال 1366 به عنوان یک اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است. این سرو امروزه تحت حفاظت محیط زیست نیز قرار دارد.
قدمت: بین هزار تا سه هزار سال
ارتفاع: 25 متر
قطر یقه: 3.4 متر
ارتفاع از سطح دریا: 600 متر
آدرس: گیلان، رودبار، دو کیلومتری منجیل، روستای هرزویل

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان
می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

سرو هرزویل

در زیر عکسی قدیمی از سرو هرزویل می بینید:

سرو هرزویل

چند سالی است که با کارناوال، هر روز دست به قلم می شوم و نوشتن، گاه چالشی روزانه است و گاه، شربت بهار نارنج تگری که در یک روز داغ تابستانی به جانم می نشیند... و این چیزی است که آن را خوش حالی

...

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.